Zašto se ne bavite aktivizmom?

Izvjesca o aktivnostima gay udruga.
Post Reply

Zašto se ne bavite aktivizmom?

bavim se aktivizmom
3
14%
jer me ne zanimaju LGBTIQ prava
0
No votes
jer me ne zanima LGBTIQ aktivizam
1
5%
jer mislim da je aktivizam kontraproduktivan
2
10%
jer se ne slazem s nacinom rada nijedne od udruga
4
19%
jer nemam vremena
5
24%
jer se bojim
5
24%
jer se bavim nekim drugim volonterskim radom
1
5%
bavila sam se aktivizmom dugo i vise mi ga dosta
0
No votes
 
Total votes: 21
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Zašto se ne bavite aktivizmom?

Post by Dodir_Svile »

Dakle, pitanje je jasno, odgovor mozda i nije.
Zapravo, nikad nisam kuzila ljude koji se nikad u toku svog zivota nisu bavili LGBTIAQ aktivizmom nijedne vrste, a jedno su od tih slova iz skracenice. Razumijem to da dodje period kad ti aktivizam dosadi ili kad se jednostavno zelis baviti nekim drugim stvarima (poslom, faksom, uzgajanjem egzoticnih orhideja...). Ali mi nije jasno kad ljudima cijeli zivot bude taj period.
Znam da postoje i ljudi koji jednostavno zele zivjeti svoj zivot bez aktivizma, pasivno, koje ne zanima ni politika, ni nikakva desavanja dalje od njihovog kruga prijatelja, ali njih isto ne kuzim :(

Pa eto, molim vas odgovorite na anketu, ali molim vas takodjer i da napisete odgovor u topicu :)
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
daleka
penzionerka
penzionerka
Posts: 2965
Joined: 20 Aug 2012, 13:27
Location: udaljena

Re: Zašto se ne bavite aktivizmom?

Post by daleka »

Glasala sam za opciju da nemam vremena, što je točno.
Žao mi je što ne postoji opcija : "smatram da nisam taj tip"
Jer i to je točno. Jednostavno ne vidim se u bavljenu ikakvim aktivizmom i ne smatram da u tome
ima išta loše. Imam neke svoje druge zanimacije koje isto tako na neki način upotpunjuju moj život . Ne moramo svi biti aktivisti ako se krijemo iza tih kako ti kažeš LGBTIAQ slova. Također
nemoramo svi biti aktivisti bilo koje vrste ako volimo prirodu, životinje, knjige. Naprosto postoje ljudi koji za to imaju
smisla i oni koji nemaju. Ali netrba se odmah one druge na neki način diskriminirati ili manje voljeti. Osim toga samim time što
pripadam LGBTIAQ zajednici i na neki način podupirem i njeno djelovanje i razmišljanja i okupljamo se na prajdovima ili
raznim druženjima može se smatrati nekom vrstom promicanja LGBTIAQ osoba. A i to je svojevrstan način aktivizma.

I najbitnije od svega, postoje ljudi koji iako su LGBTIAQ, nisu javno izašli sa tim svojim sklonostim i od njih bi doista
glupo bilo tražiti da se bave dotičnim aktivizmom.
Da odustanem ?!
Ne !!! Ne stoji mi !!!
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Re: Zašto se ne bavite aktivizmom?

Post by Dodir_Svile »

daleka wrote:Žao mi je što ne postoji opcija : "smatram da nisam taj tip"
Nisam stavila tu opciju, jer mislim da je to slicno onome "aktivizam me ne zanima", a onda bi se svi ovi pod ostalim opcijama sakrili iza toga, a mene zanima rasčlanjenje svih tih razloga :)
daleka wrote:Ne moramo svi biti aktivisti ako se krijemo iza tih kako ti kažeš LGBTIAQ slova. Također nemoramo svi biti aktivisti bilo koje vrste ako volimo prirodu, životinje, knjige.
Naravno, ne moramo svi biti aktivisti, to nije niko ni rekao. Ali usporedba izmedju aktivizma i voljenja knjiga je, po meni, profulana. Jer, pitanje aktivizma se tice ljudskih (i drugih) prava, pridonosenju boljem svijetu, poboljsanju zivota drugih ljudi, ne samo svog vlastitog. To sto volis knjige je nesto sto se tice samo tebe i zapravo nema nikakav utjecaj na vanjski svijet niti ima neku moralnu kategoriju (dok aktivizam ima, jer pridonosi poboljsanju drustva).
daleka wrote:Naprosto postoje ljudi koji za to imaju smisla i oni koji nemaju.
Da, naravno, nismo svi za sve. Ali aktivizam nije samo jedna oblast. Recimo, ja sam rekla da ne zelim biti "osoba za medije" jer za to jednostavno nemam dara niti to zelim raditi, ali cu se zato ukljuciti u one strane aktivizma za koje jesam sposobna. Aktivizam je raspon od lobiranja, pravne pomoci, pisanja tekstova, prevodjenja, istupanja u medijima, pa do nosanja boca s vodom do rive, pravljenja transparenata i redarenja na prajdu ili organiziranja filmskih veceri. A bar šarati temperama po kartonu nije nesto zahtijevno :cer:

daleka wrote:Ali netrba se odmah one druge na neki način diskriminirati ili manje voljeti.
Ne treba, naravno, niti ih se diskriminira (koliko ja znam). Ja ih diskriminiram u privatnom zivotu, na sta mislim da imam pravo, jer vise cijenim ljude koji su aktivni i koji se bore za svoja i tudja prava, pa tako cesce biram aktiviste/kinje za prijatelje i najdublja prijateljstva sam imala upravo s ljudima s kojima sam mogla satima voditi rasprave o razlicitim vidovima aktivizma. Ali to je moj osobni izbor na koji imam pravo, isto kao sto biram drustvo osoba koje citaju knjige, lijevo su politicki orijentirani, slusaju odredjenu vrstu muzike... Prema mom misljenju, aktivisti su takodjer i moralniji (sto se tice tog dijela licnosti), jer ne propustaju priliku boriti se za bolji svijet.

daleka wrote:Osim toga samim time što pripadam LGBTIAQ zajednici i na neki način podupirem i njeno djelovanje i razmišljanja i okupljamo se na prajdovima ili raznim druženjima može se smatrati nekom vrstom promicanja LGBTIAQ osoba. A i to je svojevrstan način aktivizma.
Pa da, odlazak na prajd zapravo i jeste jedan nacin aktivizma, onaj bazalni, tako da jesi aktivistkinja :brl:
daleka wrote:I najbitnije od svega, postoje ljudi koji iako su LGBTIAQ, nisu javno izašli sa tim svojim klonostim i od njih bi doista glupo bilo tražiti da se bave dotičnim aktivizmom.
Actually, ne bi. Ali ja ne trazim o njih da budu aktivisti/kinje, niti od bilo koga drugog. Ja samo pitam zasto nisu, jer je meni aktivizam (na razlicite nacine), od tamo neke 16te godine, sastavni dio zivota, pa ne razumijem kako je to kad nemas poriv baviti se aktivizmom.
But, back on topic. Ne, ne bi bilo glupo, zato sto bavljenje aktivizmom uopce ne mora ukljucivati outiranje. Znam da vecina ljudi misli da onda moraju nositi zvizdaljku i zastavu i mahati i zvizdati dok idu na fax/posao, ali ne moraju. Recimo, na proslim radionicama transparenata u Splitu je bilo cura koje su bile na svakoj radionici, na svakom sastanku, predlagale su svoje ideje, imale super prijedloge, ali na kraju nisu dosle na Prajd, uglavnom jer su prilicno mlade i nisu out starcima ili su se bojale zbog nekih drugih stvari. I to je ok, jer su one jasno u sebi razgranicile koji ce biti njihov doprinos i na sta su spremne, a na sta nisu. I njihov doprinos nije bio mali.
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
daleka
penzionerka
penzionerka
Posts: 2965
Joined: 20 Aug 2012, 13:27
Location: udaljena

Re: Zašto se ne bavite aktivizmom?

Post by daleka »

Sa tvoje strane gledišta ti jesi u pravu. Čak ti i ja to dozvoljavam reći. Svaki ti protuargument stoji, ali
moraš jednostavno dozvoliti ljudima da ipak sami odluče hoće li se ili neće uključiti u tako nešto.
Pa nemoraš odmah biti aktivista zato kaj si lezba.
I sad ćeš ti reći, ali borba za ravnopravnost i sve kaj uz to ide. Ma da naravno, samo eto neke to ne zanima.
Sasvim im je dobro iza svoja 4 zida sa svojom ženom. A ako se aktivisti uspiju za nešto izboriti ok, ako ne
opet ok.
Mislim da je to naprosto tako. Ljudi nisu zainteresirani.
Samo ipak ono što me smeta , je to što baš ti nezainteresirani u stanju su napraviti najveću buku ako se
aktivisti ne uspiju za nešto izboriti. I to je po meni jadno, licemjerno i žalosno.
Gle Dodir, očito je da si aktivistica i :yeah: skidam ti kapu na tome, ali pokušaj se pomiriti sa činjenicom da se ljudska
svijest teško mijenja .
Da odustanem ?!
Ne !!! Ne stoji mi !!!
User avatar
laura
levo smetalo
Posts: 11687
Joined: 08 Aug 2010, 22:50
Location: otišla iz dalmacije

Re: Zašto se ne bavite aktivizmom?

Post by laura »

Ja iskreno ne znam koju bih opciju odabrala. Po ovome što ti Dodir kažeš ja bih trebala reći da se bavim aktivizmom, jer sam bila na par prajdova, jer tu i tamo prevedem neki članak, jer tu i tamo pomognem nekome iz LGBTIAQ zajednice ( u okviru svojih mogućnosti koje su ograničene ).
A to je ustvari sve splet okolnosti, jer do prije par godina živjela sam sa ženom punih 17 godina totalno povučeno, nismo poznavale baš nikoga iz LGBTIAQ zajednice ( što se može pripisati našoj inertnosti da nekoga upoznamo, strahu zbog života u maloj i primitivnoj sredini itd. ). Znači tada ne da se nisam bavila aktivizmom, nego nisam ni znala što je to stvarno.
Onda sam kao što sam rekla, spletom okolnosti dospjela u okruženje u kojem sam polako počela saznavati neke stvari i gdje me je aktivizam počeo zanimati, ali ne pretjerano, ne u toj mjeri da bih se aktivno bavila njime. Možda sam malo i prestara da bih sada započela sa nekim većim entuzijazmom, jer te život malo išamara i nametne neke druge prioritete.
Ja naprosto neznam koju opciju da odaberem, aktivist nisam, a nisam ni potpuno pasivna :lezba:
40 godina života je starost za mlade, a 50 godina života je mladost za stare. (Victor Hugo)
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Re: Zašto se ne bavite aktivizmom?

Post by Dodir_Svile »

daleka wrote:ali moraš jednostavno dozvoliti ljudima da ipak sami odluče hoće li se ili neće uključiti u tako nešto.
Naravno, pa i dozvoljavam im :galeb: Jedino sto ja mogu je izabrati zelim li se druziti ili ne s takvim osobama i koliko duboko zelim ulaziti u odnose s njima. Znam sigurno da nikad ne bih mogla biti s curom kojoj aktivizam nije bitan, i to je sva sustina mog utjecaja, lol :D
Ono sto ja zelim je potaknuti raspravu o tome, jer me stvarno zanima zasto i kako. Pa mozda neka od onih tihih koji samo citaju skuzi da joj je dosta nebavljenja aktivizmom pa se ukljuci ;)

daleka wrote:Pa nemoraš odmah biti aktivista zato kaj si lezba.
Naravno i nazalost, ne moras. Isto kao sto ne moras biti feministkinja ako si zena, sto srecem previse cesto :(

daleka wrote:I sad ćeš ti reći, ali borba za ravnopravnost i sve kaj uz to ide. Ma da naravno, samo eto neke to ne zanima. Sasvim im je dobro iza svoja 4 zida sa svojom ženom.
E bas taj dio mi nije jasan. Kako te moze ne zanimati borba za ravnopravnost ako ti tu istu (ne)ravnopravnost uzivas? Jer, neko drugi se borio za to da vise nije toliki big deal outirati se, poljubiti se na ulici (barem u Zagrebu), prosetati u Zagreb Pride majici, reci da imas curu...
I kad se u tih 10 ili koliko godina osvrnes i skuzis "U jebote, pa ja sad tu imam neka prava koja nisam imala prije i ljepse zivim radi njih!", kako ti sljedeca misao ne bude "U jebote, ali neki ljudi su se svojom dobrom voljom i radom borili sve nas, ZA MENE, dok sam ja bila nezainteresirano unutar svoja 4 zida!"? Eto, to mi nije jasno. Kako tad ne osjetis neki stid (kao sto sam ja osjecala nakon sto nisam otisla na 1. splitski prajd) i kazes "Pa cekaj malo, necu ja sjediti kod kuce i samo pobirati plodove dok se neko drugi bori za mene. Idem skuziti ako im mogu pomoci."

daleka wrote:Samo ipak ono što me smeta , je to što baš ti nezainteresirani u stanju su napraviti najveću buku ako se aktivisti ne uspiju za nešto izboriti. I to je po meni jadno, licemjerno i žalosno.
Mislim da se cak ni ne bune kad se aktivisti za nesto ne izbore, nego se bune kad se ovi uopce trude da se za nesto izbore. Jer "skrecu paznju" na pedere i lezbe, pa ce onda mami past na pamet kako njen sin bas ima nesto puno godina, a nema curu i mozda ce pomislit da je i on nedajboze peder.
daleka wrote:ali pokušaj se pomiriti sa činjenicom da se ljudska svijest teško mijenja.
Ali ipak se mijenja :hajhaj:
A ja zelim shvatiti kako funkcionira ta svijest pa da je lakse mijenjam :)


Laura, mozes ne glasati, objasnila si sve :D
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Zašto se ne bavite aktivizmom?

Post by Lea »

ukoliko se pod aktivizmom misli i na slobodno djelovanje u tom pogledu (u okolini, na poslu), onda bih se mogla svrstati u ovu skupinu, dok se organiziranim aktivizmom ne bavim, u smislu da sam dionik neke udruge i sl.
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
daleka
penzionerka
penzionerka
Posts: 2965
Joined: 20 Aug 2012, 13:27
Location: udaljena

Re: Zašto se ne bavite aktivizmom?

Post by daleka »

Laura ja mislim da si ti na dobrom putu da postaneš pravi aktivista, mada i ovo što si do sada
radila je aktivizam. Eto vidiš iako sama nisam takva, divim se svima koji jesu. :super:
Dodir daj Bože da se doista mjenja :)
Meni je drago vidjeti sve te ljude koji se zalžu za nešto bolje. I nekako mi je srce veliko zbog njih, ali nažalost
ja jednostavno za to nemam vremena. Da, mislim da je ipak tako.A ono što sam napisala da nisam taj tip, vidiš razmišljajući sad sve više o tome, uvijek bi se našao neki posao za mene. Međutim tko zna.
Nikada nije kasno za postati aktivista, zar ne ? :)
Da odustanem ?!
Ne !!! Ne stoji mi !!!
User avatar
daleka
penzionerka
penzionerka
Posts: 2965
Joined: 20 Aug 2012, 13:27
Location: udaljena

Re: Zašto se ne bavite aktivizmom?

Post by daleka »

Dodir, pogledaj si molim te statistike.
63 pogleda, a samo nas 4 smo iznjele svoje mišljenje :ljutimse:
Tako ti je to i aktivizmu. Više , manje svi prate sa strane.
Da odustanem ?!
Ne !!! Ne stoji mi !!!
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Re: Zašto se ne bavite aktivizmom?

Post by Dodir_Svile »

Nikad nije kasno, bas to ;)

A nema veze sto neke samo citaju, mozda ih bas to sto procitaju potakne na nesto. Pa makar na to da pocnu pisati i ucestvovati, umjesto da samo citaju :bravo:

Lea, vise se odnosilo na bavljenje konkretnijim vidovima aktivizma, unutar nekih projekata, prajdova, udruga...
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Zašto se ne bavite aktivizmom?

Post by Lea »

Dodir_Svile wrote:Lea, vise se odnosilo na bavljenje konkretnijim vidovima aktivizma, unutar nekih projekata, prajdova, udruga...
pa dobro, al bit je, bar po mom mišljenju, pokušati utjecati na svijest ljudi oko sebe, pokušavajući ih senzibilizirati, bez obzira na koji način to činio.
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Zašto se ne bavite aktivizmom?

Post by ow »

Vecina ljudi se opcenito infeiorno odnosi prema drustvenim pitanjima, prema svojim osobnim, radnickim, zenskim, LGBT i inim pravima, i mirno gleda kako se ista krse na svakom koraku, bilo od institucija sistema bilo od agresivnih pojedinaca.

LGBT aktivizam ne razlikuje se uopce od, na primjer, sindikalnog aktivizma u kojem imamo elitu koja se sindikalnim radom bavi iz osobne koristi i ogromnog pasivnog clanstva koje sjedi kod kuce dok mu ukidaju davno stecena prava.

Meni se cak cini da je LGBT aktivizam (unatoc razjedinjenosti) jedan od rijetkih koji u ovim uvjetima i postize neke rezultate, no ne bih to pripisala tolikoj sposobnosti aktivista koliko priblizavanju EU zbog kojeg vlast u HR daje ogroman vjetar u ledja aktivizmu pristajuci, pa cak i sama namecuci pitanja LGBT prava.

Paradoksalno je sto u stvari u ovom krizom pogodjenom politickom trenutku, LGBT aktivizam ima uspjeha zahvaljujuci iskljucivo tome sto on ne kosta previse. Politicarima je danas lakse dati pozitivno misljenje o registriranom partnerstvu nego 700 milijuna kuna za regres javnim namjestenicima.

bandicu je lakse bilo davati svake godine 15.000 kuna za pride nego sprijeciti Horvatincica da ne devastira Varsavsku.

No da ne mislis Dodir da imam nesto protiv aktivizma - ne nemam. I sama mislim da se njime bavim neovisno radi li se na pisanju po raznim internet caskaonicama, vezivanju Mrvicinih trakica ili u banalnom privatnom druzenju LGBT ekipe koje doprinosi tome da se, npr starcima outaju oni koji su mislili da nikada ne bi.

Samo mislim da je u ovim vremenima cjelokupni gradjanski aktivizam (ukljucujuci i LGBT) prilicno autistican - sve se rusi a aktivista nigdje ili se bave iskljucivo svojim uskim aktivistickim interesom.
Cuvaju svoje stecene pozicije u udrugama i boli ih klinac i za radnike, i za zene, nezaposlene, penzice, Plomin3, Omblu, sve vece poreze, sve tanje novcanike, otkaze, stecajeve, pa na kraju i lezbe i pedere koji nisu u krugu njihovih prijatelja i poznanika.
Ne kazem da se svatko treba za sve boriti ali meni izgleda da se nitko ni za sta ne bori vec svi cekaju da to odradi netko drugi.

Htjedoh reci - drustvena svijest kod pravih aktivista ne bi trebala biti filtrirana tematikom. A kod nas debelo jeste.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Zašto se ne bavite aktivizmom?

Post by Lea »

ow wrote:Htjedoh reci - drustvena svijest kod pravih aktivista ne bi trebala biti filtrirana tematikom.
s ovim bih se složila. osobno smatram da je potrebno zalaganje za opće dobro svih ljudi koji su na bilo koji način marginalizirani i da je svaka pojedinačna borba za pravo neke takve skupine, zapravo borba za opća ljudska prava i bolji svijet. taj zajedničarski element je jako bitan, bar u mojim očima.
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
Instinct
World of palpitation.
Posts: 22289
Joined: 28 Jul 2008, 17:48
Location: Saturn

Re: Zašto se ne bavite aktivizmom?

Post by Instinct »

:bubble:
"Ali ipak uz mene se može, mada je neobično.
Sa mnom je čudno čak i umrijeti, jer ja se ne završavam. "
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Re: Zašto se ne bavite aktivizmom?

Post by Dodir_Svile »

Lea wrote:osobno smatram da je potrebno zalaganje za opće dobro svih ljudi koji su na bilo koji način marginalizirani
Ja ovo bas ne kuzim. Odnosno, mislim da ne kuzim sta si htjela time reci. Naravno da je potrebno zalaganje za opće dobro svih ljudi (i drugih životinja, ja bih dodala), ali ne vidim kakve to veze ima sa LGBT aktivizmom. Mislis u tom smislu da se LGBT aktivisti trebaju baviti svim pravima i zalagati se za sva prava svih ugrozenih skupina? Ja ih poznajem dosta koji upravo i rade to, i mislim da je to fenomenalno, ali ne smatram da je to imperativ da bi neko bio LGBT aktivist.
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Zašto se ne bavite aktivizmom?

Post by ow »

posto se to referira na moj post - u aktivizmu nista nije imperativ, koliko god bi neki aktivisti zeljeli da je drugacije.
Sve se bazira na osobnom osjecaju odgovornosti prema sebi pa i prema drugima.
No aktivizam koji je filtriran samo na jedan dio, npr, LGBT prava automatski suzava i mogucnost drustvenog utjecaja.

Mislim, ako netko na primjer dobije batina na temelju toga sto je lezba, najsiri oblik u kojem se ta pojava moze kvalificirati je nasilje.
Od nasilja trpe mnogi. Zene, mladi, pankeri, penzici, Romi, bakice s trznice, vozaci tramvaja, i lako bi se daleko vise ljudi moglo motivirati na borbu protiv nasilja nego ako nas na akciju iskljucivo cinjenica da je netko lezba. Pa ak neki mali Rom dobije po lampi - mi sutimo jer nas se to ne tice.

A priopcenje udruge ne zahtjeva niti neki trosak niti angazman veci od angazmana potrebnog da bi se napisao ovaj post.
Ondak drustvo lijepo percipira da je lezba aktivistica Old Witch senzibilizirana i za nasilje protiv Roma, ili vozaca tramvaja pa automatski drugacije dozivljava i Pld Witch i cinjenicu da ke lezba.

Pozitivan primjer iz redova LGBT aktivizma bio je vrlo nadahnuti govor Lepe Mlađenović na prvom splitdskom Pride-u kada se ucesnicima Pride-a iz Hrvatske ispricala za sve sto je njena vlada i u njeno ime (iako im ona to nije dopustila) napravila u Hrvatskoj.
No Lepa je aktivistica iz uvjerenja, ona aktivizam zivi a ne samo da se njime bavi i to samo po sebi podrazumjeva da njeno misljenje ne prihvaca nasilje kao takvo, bilo odakle da dolazi i prema bilo kome da je upuceno.

Jasna osuda putem medija, bilo kojih negativnih dogadjanja koji su upceni prema bilo kome, odista nije nesto sto zahtjeva puno resursa, truda ili novaca. No, u aktivistickom svijetu, to je toliko rijetko da upucuje na potpuni autizam gotovo svih gradjanskih inicijativa.
Apsurd je ocekivati suosjecanje drustva za tvoje probleme ako ti nikada ne pokazes suosjecanje za necije drugacije probleme.
Osim apsurda - to je i prilicno kontraproduktivno.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Re: Zašto se ne bavite aktivizmom?

Post by Dodir_Svile »

U načelu se slažem s tobom, osim što se time može "razvodniti" primarni cilj LGBT aktivizma. Jer na LGBT aktivizam treba staviti precizan naglasak, kao sto treba staviti naglasak i na druge vidove aktivizma, ali od strane grupacija koje se bave njima. Naravno, treba reagirati (i mislim da se ponekad i desi da se reagira protiv bilo kakvog oblika diskriminacije, a i udruge imaju u svojoj platformi borbu protiv svih oblika nasilja) na svako nasilje, ali mislim da, kad bi svaka udruga reagirala na sve, na kraju bismo imali 1000 grupa koje se bore za sve i mislim da bi bili manje efikasni nego ovako pojedinacno, uz obostranu podrsku.
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Zašto se ne bavite aktivizmom?

Post by ow »

Krivo mislis.
Priopcenje za javnost nije bavljenje aktivizmom, ali je jasno izrazavanje misljenja o odredjenim pojavama i dogadjajima. To ne znaci da ce se 1000 udruga baviti svim i svacim nego da ce iza svake aktivnosti kojom se neka od tih udruga bavi (prema svojim afinitetima i kriterijima) stajati podrska od 999 ostalih. Koje ne trbaju nista raditi samo reci - mi to podrzavamo. To je daleko veca snaga i daleko bi imala veceg odjeka.

Evo, imam jedan primjer koji se tice zenskog aktivizma a koji meni ovih dana malo ide na zivce.
Nedavno je u HR zavrseno sudjenje zeni koja optuzena da je s necakom ubila muza.
Pored toga sto je sudjenje provedeno i zavrseno ekspresno -daleko brze nego sto je ikada i jedan zlocin obiteljskog nasilja procesuiran, ta zena je u medijima nazivana raznim imenima tipa "ujna Sladjana" "Fatalna ujna" i sl, manipuliralo se podacima iz istrage i kojesta slicno.

Osudjena je na 22 godine zatvora - ne moram reci da je to daleko vise nego je ikada i jedan obiteljski nasilnik dobio za ubojstvo zene (obicno je kod njih limit 13 godina).
Ona prema istrazi cak nije ubila, vec je lika ubio maloljetni necak koji je dobio 10 godina.

Dakle, bez ikakve zelje da ulazim u opravdavanje toga zlocina, sam proces i visina kazne jasno ukazuju na diskriminaciju na temelju rodnog identiteta.
22 godine je, jebo te, dobio onaj Bulj koji je silovao i ubio 18 godisnju djevojku i bacio je u sumu.

Niti jedna zenska NGO se nije oglasila po pitanju visine te kazne. A iz aviona se vidi nesrazmjer.
Za to vrijeme imamo barem 20 slucajeva ubojstva zena - sto davljenjem, sto kasapljenjem sto umlacivanjem do smrti ceka redosljed za procesuiranje, a u procesima koji su zavrseni nitko od muskaraca nije dobio vise od 13 godina.

Pricamo nacelno o aktivizmu, no nas aktivizam je isti ko i politika - privatni interesi, lova, kradja projekata i egomanija u kojoj se grabe zasluge dok se po drugima pljuje.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Re: Zašto se ne bavite aktivizmom?

Post by Dodir_Svile »

ow wrote:Krivo mislis.
Priopcenje za javnost nije bavljenje aktivizmom, ali je jasno izrazavanje misljenja o odredjenim pojavama i dogadjajima. To ne znaci da ce se 1000 udruga baviti svim i svacim nego da ce iza svake aktivnosti kojom se neka od tih udruga bavi (prema svojim afinitetima i kriterijima) stajati podrska od 999 ostalih. Koje ne trbaju nista raditi samo reci - mi to podrzavamo. To je daleko veca snaga i daleko bi imala veceg odjeka.
Ne mislim krivo jer se s ovim dijelom potpuno slazem. I slazem se da aktivisticke udruge trebaju na taj nacin reagirati, i neke od njih to i rade.
Ja samo ne mislim da se udruge trebaju jednako baviti svim pitanjima. Aktivisti pojedinacno - da, u smislu da su danas na prajdu, sutra na prosvjedu protiv transporta zivotinja, prekosutra sa radnicima...ali udruge podrzavajuci jedne druge.
Ali mislim da je bezveze o tome raspravljati jer se tu slazemo.

ow wrote:Pricamo nacelno o aktivizmu, no nas aktivizam je isti ko i politika - privatni interesi, lova, kradja projekata i egomanija u kojoj se grabe zasluge dok se po drugima pljuje.
S ovim se dijelom slazem, ali ne bih htjela generalizirati na osnovu istaknutih pojedinaca. Pa svejedno, i takav aktivizam nesto postize i nasim ucestvovanjem mozemo ga samo poboljsati.
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Zašto se ne bavite aktivizmom?

Post by ow »

Postize - nije da ne postize, ali ne djeluje motivirajuce na populaciju pa samim tim smanjuje resurse....
Ne znam jesi vidla onaj BG flash mob od jucer - fantastican je :)
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
Rock Faerie

Re: Zašto se ne bavite aktivizmom?

Post by Rock Faerie »

Provodim vlastiti aktivizam. Meni dovoljno.
User avatar
zujalica
penzionerka
penzionerka
Posts: 4726
Joined: 11 Jul 2006, 00:09
Location: Na rubu pameti

Re: Zašto se ne bavite aktivizmom?

Post by zujalica »

Da li sam barem dijelom aktivistica ako poljubim svoju ženu u javnosti?
Svaka je ljubav ista,osim one prave....
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Zašto se ne bavite aktivizmom?

Post by Lea »

Lea je napisao/la: osobno smatram da je potrebno zalaganje za opće dobro svih ljudi koji su na bilo koji način marginalizirani.
Dodir_Svile je napisao/la: Ja ovo bas ne kuzim. Odnosno, mislim da ne kuzim sta si htjela time reci/.../ Mislis u tom smislu da se LGBT aktivisti trebaju baviti svim pravima i zalagati se za sva prava svih ugrozenih skupina?

OT: znači, mislila sam na to da je homosexualac dionik društva (kao zdrav, bolestan, invalid, socijalni slučaj, muškarac, žena, "crn/bijel", radnik, itd.) i da, borba za prava homosexualaca, lezbijki, bisexualaca, intersexualnih osoba, transrodnih, itd., nije izuzeta iz borbe za općeljudska prava, a time i opće dobro. znači li to u svom djelovanju uključiti borbu za prava svih ugroženih skupina, da, jer u svakoj ima "šarolikih sexualaca".

ukoliko se gleda na taj način, uključuje se, tj. ima se pred očima šira slika, i ljudi se na neki način "otvaraju" jedni drugima. stvara se mogućnost zajedničarskog djelovanja: opće dobro svih.
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
Aryanim
Alea iacta est!
Posts: 7482
Joined: 25 Feb 2010, 14:01
Location: Zagorje

Re: Zašto se ne bavite aktivizmom?

Post by Aryanim »

Jednog dana mozda i hocu, sad se mozda borim na neki mali svoj nacin, al nije to aktivizam kakav bi ti htjela dodir... a i smatram da ima dosta ljudi koji se jednostavno ne bave takvim aktivizmom jer se bori iz dana u dan da prezivi i da zaradi za hranu, kud jos da ide u aktivizam? Svaka cast ljudima koji se bore za sve nas, al ne slazem se sa svim nacinima kako se bore, ali tu i tamo malo pratim sta se dogada, pricam sa prijateljima, raspravljamo, pa mozda jednog dana i moji str8 frendovi pomognu malo u aktivizmu...
‎"Why do we close our eyes when we pray, cry, kiss, dream?
Because the moust beautiful things in life are not seen but felt only by heart."
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Re: Zašto se ne bavite aktivizmom?

Post by fireandice »

Zato što je ono što mogu da izgubim baveći se aktivizmom daleko više od onog što mogu da dobijem time.
Post Reply