Uganda i lgbt prava

Popričajmo o svijetu oko nas - linkovi na vijesti.
Post Reply
User avatar
Andain
.
.
Posts: 2672
Joined: 11 Dec 2008, 13:19
Location: Zg

Uganda i lgbt prava

Post by Andain »

Zgrozila sam se kad sam naišla na vijest o ovom (više na linku).

http://en.wikipedia.org/wiki/Uganda_Ant ... ality_Bill" onclick="window.open(this.href);return false;

Ukratko, izgleda da će Uganda izglasati zakon, tzv. 'Anti-homosexuality bill', kojim će biti propisana smrtna kazna za gayeve i lezbijke koji budu uhvaćeni u ponavljanju tog 'zločina'; oni koji imaju ikakve informacije o 'prijestupnicima' dakle homoseksualcima iz svoje okoline, a iste ne prijave policiji, će također ići u zatvor na nekoliko godina..

Koliko god se većina demokratskog društva (pogotovo Europskih zemalja) bunila u situacijama kad se SAD miješa u tuđu unutarnju politiku (naravno, uglavnom radi svojih ciljeva pa s te strane protesti itekako imaju smisla), moram priznati da sumnjam da će UN nešt ozbiljnije reagirati ukoliko se zakon doista donese. S druge strane, taj zakon je doslovo gaženje osnovnih ljudskih prava i vršenje genocida nad dijelom populacije. U idealnom svijetu, takve stvari bi se riješavale automatskim svrgavanjem s vlasti i zatvorskom kaznom za one koji bi te zakone donijeli kamoli sproveli, u manje idealnom imamo situaciju gdje će se svijet više manje mirno promatrati razvoj situacije, ne uplećući se previše.
''Reason is not automatic. Those who deny it cannot be conquered by it. Do not count on them. Leave them alone.'' Ayn Rand
User avatar
hellen_stewart
najpoželjnija forumašica
Posts: 15819
Joined: 31 Jan 2008, 11:36
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

Re: Uganda i lgbt prava

Post by hellen_stewart »

Au jbt pa zar je ovo moguće?Ne vjerujem da će Amerika dopustiti da se uvede takav zakon,barem se nadam :(
Mi nekog ljubimo ne zato sto sto tu ljubav zasluzuje potpunije i iskljucivije nego iko drugi,nego sto smo mi na tu licnost prosuli jedno svoje sunce koje ga je ozarilo i izdvojilo od sveg drugog naokolo na zemlji...
User avatar
naturale blonde
Hvar u srcu
Posts: 4672
Joined: 19 Oct 2009, 16:42

Re: Uganda i lgbt prava

Post by naturale blonde »

nekidan sam o tpme negdi čitala
užasnulo me,zgrozilo
šta reč na takvo što
koji su to morbidni umovi,pa takvo što ne može tek tako nekome pasti na pamet???
i tu masa njih uključeno u rad da proguraju taj zakon,to je cili jedan kolektiv,masovno ludilo
i niko ih ne spriječava u naumu
ma grozno
User avatar
fit
veslam po kućama - čamac nosim sa sobom
veslam po kućama - čamac nosim sa sobom
Posts: 4690
Joined: 22 Aug 2008, 19:36
Location: Rocky Mountains

Re: Uganda i lgbt prava

Post by fit »

citala sam to, a mislim da su i oni tad negdje zakonom zabranili obrezivanje curica . . al kad ne mozemo to ajmo ubijat ove . . uzas. . bas me zanima reakcija zastite za ljudska prava . .
. . samo je stvarno neobično . .
User avatar
Afrodita
penzionerka
penzionerka
Posts: 2242
Joined: 26 Aug 2009, 21:29
Location: Venera

Re: Uganda i lgbt prava

Post by Afrodita »

Bože sačuvaj... :shock: kad vidin šta se sve dešava na svitu sritna san šta san rođena ovde di jesan,ma koliko mi i ova naša primitiva ide na živce...
katarina, the lik
zvijezda Istoka
zvijezda Istoka
Posts: 2529
Joined: 28 May 2004, 10:32
Location: Шумадијо, Шумадијо, ко би тебе оставио...

Re: Uganda i lgbt prava

Post by katarina, the lik »

A evo i ko ih je inspirisao na taj zakon.



Rejčel je naša.
User avatar
Andain
.
.
Posts: 2672
Joined: 11 Dec 2008, 13:19
Location: Zg

Re: Uganda i lgbt prava

Post by Andain »

katarina, the lik wrote:A evo i ko ih je inspirisao na taj zakon.
Ma mene ne ljute toliko ni ti američki ekstremisti (mislim, groze me, naravno, ali od takve vrste ljudi ne očekujem ništa više), ali ono što držim strašnim su oni koji umaju sposobnost razumjeti da je to zločin, imaju mogućnosti da nešto naprave po tom pitanju, ali neće ništa zbog političkih odnosa s Ugandom, ekonomskih razloga, pravila da se ne miješaju previše u unutarnje polit. odnose i klimu i sl.
''Reason is not automatic. Those who deny it cannot be conquered by it. Do not count on them. Leave them alone.'' Ayn Rand
san od Sarajeva
-
Posts: 1788
Joined: 24 Nov 2002, 00:03
Location: sarajevo

Re: Uganda i lgbt prava

Post by san od Sarajeva »

katarina, the lik wrote:A evo i ko ih je inspirisao na taj zakon.

Rejčel je naša.
srpkinja????? :shock: :shock: :elol: :elol:
katarina, the lik
zvijezda Istoka
zvijezda Istoka
Posts: 2529
Joined: 28 May 2004, 10:32
Location: Шумадијо, Шумадијо, ко би тебе оставио...

Re: Uganda i lgbt prava

Post by katarina, the lik »

Andain wrote:
katarina, the lik wrote:...ali ono što držim strašnim su oni koji umaju sposobnost razumjeti da je to zločin, imaju mogućnosti da nešto naprave po tom pitanju, ali neće ništa zbog političkih odnosa s Ugandom, ekonomskih razloga, pravila da se ne miješaju previše u unutarnje polit. odnose i klimu i sl.
Ja to ne razumem. Da li oni zaista "razumeju" bilo šta ili su samo preveliki konformisti da stanu iza svojih uverenja, jasno i glasno kao one budale što si ih navela u zagradi, ili koriste razne izgovore (ekonomski i politički odnosi, bla, bla, bla) samo zato što nemaju intestinal fortitude da se suoče sa neodobravanjem, ma kakvo ono manjinsko bilo?

Prilično sam uverena da su ono troje mamlaza samo konjica, a ovi što mogu, a neće, su pešadija. Idu u istom pravcu i sa istim namerama, samo malo zaostaju, pa mi, neprijatelji, vidimo prvo konjicu, i sve se nadamo da su bez podrške.

Ruanda je predložila sličan zakon, po ugledu na Ugandu. :( A lepo sam se spremala da je posetim jednog dana.

@ san
pa da, Srpkinja, Rejčel joj je umetničko, a kršteno joj je Dobrila.
User avatar
Andain
.
.
Posts: 2672
Joined: 11 Dec 2008, 13:19
Location: Zg

Re: Uganda i lgbt prava

Post by Andain »

@ Katarina, meni to ide po principu Afganistana i talibana; nitko nije previše trzao na ugnjetavanje ljudskih prava, odnos prema ženama i homosekusalcima, sve dok Bin Laden nije nagazio SAD i primorao da reagiraju. Homoseksualci, žene i djeca u tamo nekoj divljini od Ugande/Ruande/Afganistana i sl. predstavljaju apstraktan pojam (nemaju nikakvu ekonomsku moć) i nikog previše ne zanimaju, a sama društva jednostavno nisu toliko razvijena da bi imali bolje mehanizme protiv takve vlasti.
Dakle, mislim da kuže da je riječ o zločinu, ali mislim da imaju nešto drugačije prioritete.

Međutim, ta Afrika i društvo tamo je fakat samo sebi najveći problem.
''Reason is not automatic. Those who deny it cannot be conquered by it. Do not count on them. Leave them alone.'' Ayn Rand
katarina, the lik
zvijezda Istoka
zvijezda Istoka
Posts: 2529
Joined: 28 May 2004, 10:32
Location: Шумадијо, Шумадијо, ко би тебе оставио...

Re: Uganda i lgbt prava

Post by katarina, the lik »

Ja im odričem sve ljudske kvalitete, pa i spoznaju da je nešto zločin. Toliko sam ostrašćena kada su ti ljudi u pitanju da ne verujem da uopšte doživljavaju nehumano postupanje prema drugima kao zločin. Ok, možda prema drugima koji su njima ravni (po statusu moći, naravno), ali prema ostalima se odnose kao ja prema životinji od koje se prave ćevapi.

Zdravo Andain :), nismo se videle sto godina.
User avatar
Andain
.
.
Posts: 2672
Joined: 11 Dec 2008, 13:19
Location: Zg

Re: Uganda i lgbt prava

Post by Andain »

Pa da, kad te se nešto direktno ne tiče, onda je lako ne mariti.
..
;)
''Reason is not automatic. Those who deny it cannot be conquered by it. Do not count on them. Leave them alone.'' Ayn Rand
User avatar
naturale blonde
Hvar u srcu
Posts: 4672
Joined: 19 Oct 2009, 16:42

Re: Uganda i lgbt prava

Post by naturale blonde »

jedina dobra stvar u tome je ta što se ovako nešto uopće i prikazalo kao vijest,jer ne tako davno takav zakon bi bio donešen bez znanja javnosti,a kamoli svejtske,počevši od amerike itd,tako da mislim da su sigurno u pitanju nekakve mućke i ucjenjivanja,i raznorazne igrice
pa ko na kraju bude "jači"
hoće li tu itko išta napravit,i htjet,čisto sumnjam,interesi su interesi,svi sve uglavnom gledaju kroz materijalno i dobit
ovo me podsjeća na one situacije tipa blajburga,pa i ovog našeg rata,gdje su ljudi "pušteni" da se sami snalaze pa kud koji mili moji,pa ona nećkanja hoćemo li im pomoć ili ne hm hm-ajmo zasad ne pa ćemo vidit posli
a u međuvremenu ljudi umiru,oni okreću glavu,jer se to ne događa u dvorištu do njihovog,pa problema nema
ma kao da ljudi i uopće misle o nekim problemima u tamo nekoj africi
mislim da je većini,kad se afrika spomene,slika i film u glavi tamo nekih primitivnih plemena sa kopljima u rukama šta naganjaju sljedeći ručak po pustinji da na kraju i promisle,pa neka,kakve koristi od njih,nek ih sve poubijaju ionako nam samo oduzimaju zrak šta ga dišemo a ima nas previše na ovoj kuglici zemaljskoj

ma baš briga ikoga za tamo neku ugandu u nekoj africi
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Uganda i lgbt prava

Post by ow »

Povijest je puna takvih primjera. Da ne idemo bas jako daleko - nije li cijeli svijet na Ausvic i ostale konc logore gledao kao na nesto sto ih se uppce ne tice? Pa su se onda, nakon rata sablaznjavali.

Vladajuci se povode za interesima, a javnost za onim sto im se prezentira. I to ce tako biti uvijek....

To sto se danas pise o LGBT pravima u Africkim zemljama najzasluzniji su ipak LGBT aktivisti...
Ali oni nemaju moc da bilo sta promjene osim da to daju javnosti....
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
katarina, the lik
zvijezda Istoka
zvijezda Istoka
Posts: 2529
Joined: 28 May 2004, 10:32
Location: Шумадијо, Шумадијо, ко би тебе оставио...

Re: Uganda i lgbt prava

Post by katarina, the lik »

Yoweri Museveni (ovo ni ne znam kako se čita), predsednik Ugande, obećao američkim zvaničnicima da će staviti veto na zakon.

Aj i to da vidimo. :roll:
User avatar
Afrodita
penzionerka
penzionerka
Posts: 2242
Joined: 26 Aug 2009, 21:29
Location: Venera

Re: Uganda i lgbt prava

Post by Afrodita »

mislim da znam kako istrijebiti svo ovo zlo na svijetu :idea: trebalo bi osnovat tajnu specijalnu postrojbu :pionir: čiji bi pripadnici bili svi gay ljudi na svijetu.po potrebi bi djelovali na bilo kojem dijelu zemaljske kugle di se događaju ovakve nepravde.. neki kreten donese tako jedan nehumani zakon(nemislim samo na ovo što se tiće nas,već na sve nehumane zakone) ,naše snage odu tamo koknu ga u roku 24 sata,naravno i njegove desne i lijeve ruke,i tako stalno dok svi njihovi sljedbenici ne pomisle da ih Bog kažnjava,da ih je stiglo prokletstvo ili kako god ..valjda bi se s vremenom nešto prominilo..vjerovatno bi nas poslije takvih misija istrebljivanja zla bilo znatno manje na svijetu,al i tako nas je previše..onima koji nemisle širiti ljubav,mir i toleranciju nije ni mjesto na ovoj kugli zemaljskoj..
Iskreno..jeza me hvata od same pomisli da tako nešto postoji na svitu.. :(
Post Reply