Nesposobnost prihvaćanja istine

Lijepa ili ruzna iskustva koja zelite podijeli sa drugima.
Post Reply
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Nesposobnost prihvaćanja istine

Post by Lea »

Potaknuta Laylinim postom o ispovijedi, postavljam ovu temu.
S obzirom da moj način razmišljanja manje-više funkcionira u kategorijama (šta je loše),
i ponekad zbilja ne mogu sebi objasniti stvari, a ni drugima, na način koji bi bio opće prihvatljiv i na "dobro svih", te sam u tom pogledu možda sklona netolerantnim ispadima, zanima me, kakvo je Vaše mišljenje o navedenoj temi.

Je li u redu raditi stvari čisto s namjerom usrećiti drugoga na način da tome drugome "zamažeš oči", ili bi možda bilo korektnije biti zbilja iskren u pravom smislu riječi pa priznati nekome nešto i po cijenu da taj bude povrijeđen?!

Ljudi se često služe lažima i uljepšanim verzijama "istine", koja je sve samo ne istina, a kako bi udobrovoljili ovoga do sebe... I život bude lijep.

Šta je u to u ljudskome biću toliko jadno i slabo da ne može prihvatiti stvarno stanje stvari nego radije prihvaća uhu ugodne pričice?

To me dovodi do zaključka da zbilja nismo u stanju živjeti u realnosti s nogama čvrsto na zemlji, nego se i dalje tješimo bajkama ispričanima toliko divno i krasno, i da smo samo ovisnici o happy endu, šta je poražavajuće…
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
Andain
.
.
Posts: 2672
Joined: 11 Dec 2008, 13:19
Location: Zg

Re: Nesposobnost prihvaćanja istine

Post by Andain »

Sve ovo što pričaš mi ima smisla, teoretski pogotovo, i mislim da je većina ljudi (uključujem tu i sebe) previše sklona kompromisima i komformizmu da bi se izbjegle određene tenzije, što je principu , iz mog iskustva, uvijek negativna stvar. Međutim, kažem teoretski zato što vjerujem da postoje one situacije kad je pravednije imati na umu tuđe stanje i situaciju nego vlastitu (i vlastite stavove) pa vjerujem da onda postoje i konkretne situacije kad ima smisla lagati ili prikloniti se tuđoj udobnosti. Sve ovisi o nijansama i osobnom rasuđivanju, I guess, jer kao što je lako otići u krajnost i opravdavati većinu kompromisa i laži, tako je moguće postati neosjetljiv/a na konkretne situacije i smisao istih i slijepo se držati određenih uvjerenja.
''Reason is not automatic. Those who deny it cannot be conquered by it. Do not count on them. Leave them alone.'' Ayn Rand
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Re: Nesposobnost prihvaćanja istine

Post by Dodir_Svile »

istina, istina, istina i samo istina. pa makar boljelo narednih 10 godina. inace, cemu uopce ulaziti u bilo kakve odnose?
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Nesposobnost prihvaćanja istine

Post by Lea »

Andain wrote:vjerujem da onda postoje i konkretne situacije kad ima smisla lagati ili prikloniti se tuđoj udobnosti. Sve ovisi o nijansama i osobnom rasuđivanju, I guess, jer kao što je lako otići u krajnost i opravdavati većinu kompromisa i laži, tako je moguće postati neosjetljiv/a na konkretne situacije i smisao istih i slijepo se držati određenih uvjerenja.
apsolutno se slažem. primjećujem samo da je ljudima lakše podnijeti laž nego istinu. u nekim slučajevima je ok prešutjeti neke stvari, mada smatram da iste s vremenom stvore pritisak i izađu na vidjelo.
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
Lunja
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 84
Joined: 05 Jul 2008, 17:47
Location: Zg

Re: Nesposobnost prihvaćanja istine

Post by Lunja »

E, sad... Dobro je govoriti istinu, ali cak se i istina treba "znati" reci. Poanta je izreci istinu na nacin da iz nje proizadje najvece dobro. Umjetnost je reci istinu, a da osoba, kojoj je istina upucena, nema nakon toga osjecaj da se dogodilo nesto lose.
Svima nam treba istina kako bismo mogli ici kroz zivot. Medjutim, puno je bolje kad izricanje te istine dovede do toga da nakon nje imas potrebu shvatiti gdje si pogrijesila i ispraviti to (ili ne pogrijesiti tako iduci put), nego kad ti istina bude tako grubo srucena u lice da si u bedu iducih tjedan dana i ne mozes izaci iz tog zacaranog kruga "loseg osjecanja".

S druge strane, nekad nije potrebno reci istinu. Ona se sama otkrije osobi koja je pogijesila.
---In omnibus requiem quaesivi, et nusquam inveni nisi in angelo cum libro--- by U.E.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Nesposobnost prihvaćanja istine

Post by Lea »

Lunja wrote:E, sad... Dobro je govoriti istinu, ali cak se i istina treba "znati" reci. Poanta je izreci istinu na nacin da iz nje proizadje najvece dobro. Umjetnost je reci istinu, a da osoba, kojoj je istina upucena, nema nakon toga osjecaj da se dogodilo nesto lose.
Svima nam treba istina kako bismo mogli ici kroz zivot. Medjutim, puno je bolje kad izricanje te istine dovede do toga da nakon nje imas potrebu shvatiti gdje si pogrijesila i ispraviti to (ili ne pogrijesiti tako iduci put), nego kad ti istina bude tako grubo srucena u lice da si u bedu iducih tjedan dana i ne mozes izaci iz tog zacaranog kruga "loseg osjecanja".

S druge strane, nekad nije potrebno reci istinu. Ona se sama otkrije osobi koja je pogijesila.
:) Koliko godina imaš? 17 ili 19? Naslućujem emotivnog idealista zato pitam :)
Istina boli, ako ne uvijek, onda skoro uvijek... I nekad zbilja nema lijepog načina u izricanju istine, jer istina sama po sebi nije lijepa. Nekad čak ni ne djeluje oslobađajuće na nekoga, al te barem dovede do toga da si na čisto, sa sobom i s drugima. Najvažnije od svega je znati nositi se s istinom.
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
Lunja
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 84
Joined: 05 Jul 2008, 17:47
Location: Zg

Re: Nesposobnost prihvaćanja istine

Post by Lunja »

Lea25 wrote::) Koliko godina imaš? 17 ili 19? Naslućujem emotivnog idealista zato pitam :)
Istina boli, ako ne uvijek, onda skoro uvijek... I nekad zbilja nema lijepog načina u izricanju istine, jer istina sama po sebi nije lijepa. Nekad čak ni ne djeluje oslobađajuće na nekoga, al te barem dovede do toga da si na čisto, sa sobom i s drugima. Najvažnije od svega je znati nositi se s istinom.
Mislim da moje godine nemaju nista s tim. Svi mozemo izreci istinu nekome u facu (koliko god stari bili), ali samo rijetki imaju dovoljno umjeshnosti reci istinu na nacin da iz toga proizadje najvece dobro (ne kazem da sam osoba kojoj to uvijek uspije).
Cini li me to idealistom? Mozda. Svi mi imamo neke principe po kojima zivimo. Jedan od mojih je nepovrijedjivanje drugih ljudi. I zbog toga se uvijek maksimalno trudim naci nacin kako reci istinu, a da iz toga ne proizadje da netko bude povrijedjen.
Cesto sam se susretala s ljudima koji izaberu jednostavniji nacin... istina s neba pa u rebra... pa kud puko da puklo... s time da cesto pukne i tamo gdje ne bi trebalo... i sve to se dogoi uglavnom zbog toga sto je netko bio lijen i nestrpljiv da prvo razmisli o svemu i da pokusa naci najbolji nacin da nesto kaze...

Da pogodim... hoces li sad spustiti granicu mojih godina ispod 17? :wink: :mrgreen:
---In omnibus requiem quaesivi, et nusquam inveni nisi in angelo cum libro--- by U.E.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Nesposobnost prihvaćanja istine

Post by Lea »

Lunja wrote:Mislim da moje godine nemaju nista s tim. Svi mozemo izreci istinu nekome u facu (koliko god stari bili), ali samo rijetki imaju dovoljno umjeshnosti reci istinu na nacin da iz toga proizadje najvece dobro (ne kazem da sam osoba kojoj to uvijek uspije).
Cini li me to idealistom? Mozda./.../
Da pogodim... hoces li sad spustiti granicu mojih godina ispod 17? :wink: :mrgreen:
Nisam mislila na godine zbog izricanja istine, nego načina razmišljanja :) Ovako nekako sam pisala sa sedamnaest godina zato pitam :) Al ako imaš više godina, a razmišljaš na ovakav način, to je jako lijepo. Znači da nisi izgubila ono dobro i iskreno u sebi. Ljudi se kvare, kako Bare kaže :) A tvoje su misli, pretočene u rečenice, misli sanjara :) To je sve :)
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
Layla
penzionerka
penzionerka
Posts: 1697
Joined: 29 May 2008, 20:25
Location: zg

Re: Nesposobnost prihvaćanja istine

Post by Layla »

Lea25 wrote:Je li u redu raditi stvari čisto s namjerom usrećiti drugoga na način da tome drugome "zamažeš oči", ili bi možda bilo korektnije biti zbilja iskren u pravom smislu riječi pa priznati nekome nešto i po cijenu da taj bude povrijeđen?
U nekim situacijama možda i da. Da se razumijemo, ja sam inače vrlo realna osoba koja će ponekad i brutalno iskreno reć što misli i koja inače voli istinu. Ali (jbg uvijek ima ali), postoje neke sitaucije kada procijenim da možda istinu ne treba odmah reći. Ili da nije toliko bitna meni da je kažem, a drugih se toliko ne tiče. Nije sve crno-bijelo, postoje različite istine i laži.

Lea25 wrote:To me dovodi do zaključka da zbilja nismo u stanju živjeti u realnosti s nogama čvrsto na zemlji, nego se i dalje tješimo bajkama ispričanima toliko divno i krasno, i da smo samo ovisnici o happy endu, šta je poražavajuće…
Ček, zašto bi to bilo poražavajuće?

Btw, vi sve koje se zalažete za istinu i samo istinu to onda sigurno i prakticirate. Ili ne?
Illusion is the first of all pleasures. (Oscar Wilde)
User avatar
caldera
osnovnoskolka
osnovnoskolka
Posts: 37
Joined: 23 Jun 2008, 22:02

Re: Nesposobnost prihvaćanja istine

Post by caldera »

evo, mene dugo nije bilo i sva sam u nekom flozofskom moodu, jea.

ne znam kaj vi tolko filozofirate, pola nas/vas ima familiju i prijatelje koji ne znaju da smo gej. mislim, tu svi nešto govore o istini i iskrenosti, a neke stvari ni sebi ne priznajete, a kamoli drugima.
Potpisi su za budale. :-))
User avatar
ticklebook
vrtic
vrtic
Posts: 3
Joined: 21 Jan 2009, 13:23
Contact:

Re: Nesposobnost prihvaćanja istine

Post by ticklebook »

A ne znam...
Nikad ne bih mogla reći "zdebljala si se", "postarala si se" ili "žena te vara" ili slično.
Ali, osim tog, stvarno vjerujem da je iskrenost bitna. I da bi se puno problema među ljudima riješilo samo s malo više iskrenosti.
User avatar
zenia
lezbača de lux
lezbača de lux
Posts: 3687
Joined: 02 Nov 2007, 19:08
Location: zabreg

Re: Nesposobnost prihvaćanja istine

Post by zenia »

Lea25 wrote:
Šta je u to u ljudskome biću toliko jadno i slabo da ne može prihvatiti stvarno stanje stvari nego radije prihvaća uhu ugodne pričice?
Treba jako puno snage za nositi se s realnošću..
Ja lažem zato što mi je teško nositi se sa realnošću...
Čisto da bih preživjela dan moram sebe uljuljati u neku ljepšu priču...
Možda to je slabost, ali mi to nitko ne može zamjeriti iz jednostavnog
razloga.. Bilo bi licemjerno...
"...primećuješ da izbegavam izraz kremiran, koji je stran našem lepom jeziku, jer mene će spaliti, a ne umutiti u krem...."
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Nesposobnost prihvaćanja istine

Post by Lea »

Layla wrote:Btw, vi sve koje se zalažete za istinu i samo istinu to onda sigurno i prakticirate. Ili ne?
Ne. Istina je poprilično gadna i neki je, ma ne neki, dosta ljudi je, teško prihvaća.
To sam već rekla koliko mi se čini. Al ipak shvatiš da je najbolja opcija.
Susrela sam se tako lijepim lažima, koje su zbilja super zvučale i u tom trenu sam bila poprilično mirna i happy. Lagala bih kad bih rekla suprotno. Međutim, u trenu kad dođe do malo jače tenzije koja povlači za sobom, "trenutak istine", e bome, nije lako, tada... Povrijeđen si duplo, ma troduplo više nego bi bio da si odmah znao istinu.
Laži, po mom mišljenju, izazivaju više štete nego koristi. Istina je istina, i to je to, čista stvar, dok u laži postoji toliko toga što ti počne "udarati" po glavi svaki puta kad si u poziciji smišljati nove razloge za ovo ili ono, ili kad si u poziciji "prisjećanja" na laž kojom si se nekad poslužio- nekome... Preostaje ti, ili reći istinu: "A znaš, to baš i posve nije bilo tako"; ako je bila riječ o nečemu bezazlenom, ili smišljat nove laži kojima ćeš pokrit ili "začinit" već postojeću.
To se onda pretvara u začarani krug, i nema van.
Ako se pokušaš "iskobeljat", ili ćeš se toliko zaplesti u vlastitoj laži i "propasti", emotivno, ili ćeš usput još koga povući za sobom. Istina povlači za sobom "velike" stvari i teške osjećaje, i ponavljam, nije laka, ali, laž, laž je, dugoročno gledano, daleko teža opcija.
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
sama
blagoslovena, blagoslovena
blagoslovena, blagoslovena
Posts: 1050
Joined: 26 Sep 2008, 02:56
Location: snovi

Re: Nesposobnost prihvaćanja istine

Post by sama »

ja jos uvijek ne prihvatam potpuno da nas nema i mislim da nikad necu...
ZNAM DA CES DOCI I ODNIJETI ME U PALACU VJETROVA
Strawberry
vrtic
vrtic
Posts: 5
Joined: 18 Aug 2009, 16:14

Re: Nesposobnost prihvaćanja istine

Post by Strawberry »

obožavam istinu koliko god ona bolna bila.
oko sebe imam samo prijatelje koji su uvijek iskreni oko svega i to mi je najbitnije
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Nesposobnost prihvaćanja istine

Post by Lea »

Strawberry wrote:obožavam istinu koliko god ona bolna bila.
oko sebe imam samo prijatelje koji su uvijek iskreni oko svega i to mi je najbitnije
pa blago tebi...
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
hellen_stewart
najpoželjnija forumašica
Posts: 15819
Joined: 31 Jan 2008, 11:36
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

Re: Nesposobnost prihvaćanja istine

Post by hellen_stewart »

Strawberry wrote:obožavam istinu koliko god ona bolna bila.
oko sebe imam samo prijatelje koji su uvijek iskreni oko svega i to mi je najbitnije

jel mislis i na zeniu? :DH: :DH:
Mi nekog ljubimo ne zato sto sto tu ljubav zasluzuje potpunije i iskljucivije nego iko drugi,nego sto smo mi na tu licnost prosuli jedno svoje sunce koje ga je ozarilo i izdvojilo od sveg drugog naokolo na zemlji...
User avatar
Afrodita
penzionerka
penzionerka
Posts: 2242
Joined: 26 Aug 2009, 21:29
Location: Venera

Re: Nesposobnost prihvaćanja istine

Post by Afrodita »

..istina nekad boli više od laži...
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Nesposobnost prihvaćanja istine

Post by Lea »

Afrodita wrote:..istina nekad boli više od laži...
istina uvijek boli više od laži.
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
Modesty Blaise
penzionerka
penzionerka
Posts: 2294
Joined: 21 Dec 2008, 13:59
Location: 43°33' N, 16°27' E
Contact:

Re: Nesposobnost prihvaćanja istine

Post by Modesty Blaise »

Ja još uvijek ne razumijem, čija se istina ovdje prihvaća?

Moja, tvoja, vaša ili njihova?

:naughty:
"Do what you will, this world's a fiction and is made up of contradiction." (William Blake) Image
User avatar
seagull
leteći punoglavac
leteći punoglavac
Posts: 1703
Joined: 08 Apr 2007, 23:07

Re: Nesposobnost prihvaćanja istine

Post by seagull »

Modesty Blaise wrote:Ja još uvijek ne razumijem, čija se istina ovdje prihvaća?

Moja, tvoja, vaša ili njihova?

:naughty:
kako se kome svidi
"iluzija je prosvjetljenje;
prosvjetljenje je iluzija"
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Nesposobnost prihvaćanja istine

Post by Lea »

Modesty Blaise wrote:Ja još uvijek ne razumijem, čija se istina ovdje prihvaća?

Moja, tvoja, vaša ili njihova?

:naughty:
I moja i tvoja, i "naša", ali i njihova... Svaka moguća.
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
micka
vječno nedonošče
Posts: 2510
Joined: 13 Aug 2008, 02:46

Re: Nesposobnost prihvaćanja istine

Post by micka »

Lea25 wrote:Potaknuta Laylinim postom o ispovijedi, postavljam ovu temu.
S obzirom da moj način razmišljanja manje-više funkcionira u kategorijama (šta je loše),
i ponekad zbilja ne mogu sebi objasniti stvari, a ni drugima, na način koji bi bio opće prihvatljiv i na "dobro svih", te sam u tom pogledu možda sklona netolerantnim ispadima, zanima me, kakvo je Vaše mišljenje o navedenoj temi.

Je li u redu raditi stvari čisto s namjerom usrećiti drugoga na način da tome drugome "zamažeš oči", ili bi možda bilo korektnije biti zbilja iskren u pravom smislu riječi pa priznati nekome nešto i po cijenu da taj bude povrijeđen?!

Ljudi se često služe lažima i uljepšanim verzijama "istine", koja je sve samo ne istina, a kako bi udobrovoljili ovoga do sebe... I život bude lijep.

Šta je u to u ljudskome biću toliko jadno i slabo da ne može prihvatiti stvarno stanje stvari nego radije prihvaća uhu ugodne pričice?

To me dovodi do zaključka da zbilja nismo u stanju živjeti u realnosti s nogama čvrsto na zemlji, nego se i dalje tješimo bajkama ispričanima toliko divno i krasno, i da smo samo ovisnici o happy endu, šta je poražavajuće…

jednom kada postignesh stanje iskrenosti i otvorenosti, ne mozesh jednostavno ne ide, da lazesh. to se odnosi i na ljubavi i na svakodnevnicu.
tko nije u stanju i nesposoban je prihvatiti istinu ima problema sa egom i vlastitom projekcijom prema sebi.
zivot u realnosti? izbor-bit cu sretna ili necu bit sretna je realnost. ako birash srecu birash i realno stanje i shvacash da ti kontrolirash svoj zivot-odnosno realna si i ne dopustash tudje utjecaje tj projekcije koje nisu tvoja realnost.
nikada se ne tjesim bajkama. zivot me naucio da od toga nema nista, samo praznina. da li ce biti happy end ne znam i ne zavaravam se da znam, ali se po ljudskoj prirodi nadam se i 24h dnevno dajem sve sto imam iz sebe da dobijem taj happy end a on je ostvariv jedino uz iskrenost realnost i otvorenost. zajednistvo.

ako je netko otvoren moze prihvatit i razumjet. mozda sam nekome vec dosadna sa tim rijecima ali je to tako. tu nema sebicnosti. zbog straha od sebe samih ljudi jure zivotom trazeci stimulanse, poticaje, obuzimajuce sadrzaje samo da se ne suoce sa samim svojim bicem. al ne mozesh pobjec od sebe. sve na naplatu dodje, sve godine bjega.

ljudi su jednostavno predivni. ako samo gledash i gledash, iskljucish sebe i sud i usadjene norme ponasanja i jednostavno i cisto samo GLEDASH, predivni su. kao djeca se igraju i zive, raznoliki originalni, divlji i kreativni, puni ljubavi empatije ali i bjesa i agresije.
gledash tako i nema razocarenja. sve je realnost a na tebi da se igrash s njom ali samo onda kada si iskrena i otvorena.
NEPOTIZAM UNISTAVA DEMOKRACIJU!!
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Nesposobnost prihvaćanja istine

Post by Lea »

micka wrote:ako birash srecu birash i realno stanje i shvacash da ti kontrolirash svoj zivot-odnosno realna si i ne dopustash tudje utjecaje tj projekcije koje nisu tvoja realnost.
:)
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
Confucius
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 94
Joined: 25 Sep 2009, 08:17

Re: Nesposobnost prihvaćanja istine

Post by Confucius »

Hladno cenim kad mi se kaze istina u oci ma kakva ona bila, nego okolisanje sa izgovorom "kako me ne bi povredila".
Post Reply