Poigravanje tudjim osjecajima

Lijepa ili ruzna iskustva koja zelite podijeli sa drugima.
User avatar
Instinct
World of palpitation.
Posts: 22289
Joined: 28 Jul 2008, 17:48
Location: Saturn

Re: Poigravanje tudjim osjecajima

Post by Instinct »

Andain wrote:Hah, to me podsjeća na ono: ''Iskustvo nije ono što nam se događa već ono što činimo s onim što nam se događa.'' M.T.
:P
Upravo to. Potpuno istinito.
"Ali ipak uz mene se može, mada je neobično.
Sa mnom je čudno čak i umrijeti, jer ja se ne završavam. "
User avatar
laura
levo smetalo
Posts: 11687
Joined: 08 Aug 2010, 22:50
Location: otišla iz dalmacije

Re: Poigravanje tudjim osjecajima

Post by laura »

Skroz dobra tema. Ali izvukla sam je samo zato jer mi je ova misao jako dobra:
fireandice wrote:
Ponašanje koje nije u skladu sa sopstvenim emocijama, već posljedica interesa, sujete... a koje za rezultat ima izazivanje emocija i ponašanja kod druge osobe koje samim tim nisu odgovarajuće emocijama prve osobe. Pošto je izraz "poigravanje" onda bih tu svrstala svjesnost prve osobe o toj neusklađenosti.
40 godina života je starost za mlade, a 50 godina života je mladost za stare. (Victor Hugo)
User avatar
natasa
penzionerka
penzionerka
Posts: 1618
Joined: 18 Nov 2011, 13:31

Re: Poigravanje tudjim osjecajima

Post by natasa »

Ne vredi mnogo mudrovati. :basi:
Ako nemas srece i stvarno se zaljubis u manipulativnu osobu, nema ti spasa. :cupid:
Ako nisi, onda sta te briga sta je ta osoba radila i pricala. Moze jedino sujeta da bude povredjena, ali to osecanje nije vredano velike patnje. :gloopa:
User avatar
laura
levo smetalo
Posts: 11687
Joined: 08 Aug 2010, 22:50
Location: otišla iz dalmacije

Re: Poigravanje tudjim osjecajima

Post by laura »

natasa66 wrote:Ne vredi mnogo mudrovati. :basi:
Ako nemas srece i stvarno se zaljubis u manipulativnu osobu, nema ti spasa. :cupid:
Ako nisi, onda sta te briga sta je ta osoba radila i pricala. Moze jedino sujeta da bude povredjena, ali to osecanje nije vredano velike patnje. :gloopa:
Da, ali ovdje se onda radi o meni, jesam li ja povrijedjena, jesam li dovoljno jaka da me povrijedjena sujeta ne smori itd.
Istaknula sam recenicu od fireandice bas zato jer je tako dobro i jednostavno rekla zasto netko to uopce ima potrebu raditi. To je ono sto mene fascinira, nisam nikada bila izmanipulirana na taj nacin, ali stalno se susrecem s ljudima koji to rade konstantno, i sto veci uspjeh postizu to im raste ego da idu dalje i dalje. I nije im vazno sto ce tim svojim poigravanjem ostaviti traga na necijoj dusi jer oni moraju doci do cilja, maximalno se prilagodjavajuci odabranoj osobi kada otkriju sta hrani njen ego ( a svi mi imamo ego, kakav god ). U pravilu nikada ne razmisljaju unaprijed sta ce izazvati njihovo galopiranje, ni kod osobe koja je trenutno u centru paznje ( to ponekad moze biti i vise njih ), ni kod njih samih. Uocila sam da njima samima cesto u konacnici donese samo veliku prazninu i nezadovoljstvo. Pitam se da li su takve osobe u stanju voljeti.
Da li njihov ego hrani samo zelja za uspjehom ( ja to mogu jer sam bolja od svih ), ili okupljanje svih tih zrtava u malo stado oko sebe. Ne shvacam sta izaziva poriv za takvim ponasanjem opetovano izmedju svake veze ( jer u vezama takve osobe se uglavnom povuku ). Mislim da se prvenstveno radi o nezrelim osobama koje krivo percipiraju emocije.
40 godina života je starost za mlade, a 50 godina života je mladost za stare. (Victor Hugo)
User avatar
natasa
penzionerka
penzionerka
Posts: 1618
Joined: 18 Nov 2011, 13:31

Re: Poigravanje tudjim osjecajima

Post by natasa »

Opisi nisu objasnjenja, ali posto nisam psiholog zadrzacu se na opisima. :roll:
laura wrote:nisam nikada bila izmanipulirana na taj nacin,
Mislim da bi mladjim devojkam bilo od velike koristi kada bi mi objasnila kako ti je to poslo za rukom... :daa: da li je u pitanju sreca, intuicija, razum, na zaljubljujes se na prvi pogled... :love: ..
Ja nisam bila dobra u izbegavanju takvih emotivnih poraza.. :patnja:
User avatar
laura
levo smetalo
Posts: 11687
Joined: 08 Aug 2010, 22:50
Location: otišla iz dalmacije

Re: Poigravanje tudjim osjecajima

Post by laura »

natasa66 wrote:
laura wrote:nisam nikada bila izmanipulirana na taj nacin,
Mislim da bi mladjim devojkam bilo od velike koristi kada bi mi objasnila kako ti je to poslo za rukom... :daa: da li je u pitanju sreca, intuicija, razum, na zaljubljujes se na prvi pogled... :love: ..
Ja nisam bila dobra u izbegavanju takvih emotivnih poraza.. :patnja:
Ovo sto sam podebljala znaci da nisam bila izmanipulirana od osoba koje su se htjele samo poigravati samnom. Ne radi se o tome da li sam nekada bila u vezi sa osobom koja je manipulirala mojim osjecajima, to bi bio predmet neke druge rasprave. Mislim iskljucivo na osobe koje za cilj nemaju uci s nekim u vezu, vec privuci sebi nekoga koga odaberu, ili vise njih sa ciljem da hrane svoj ego, nebitno da li ce sa nekom od tih osoba ostvariti i neki fizicki odnos ili ih samo emocionalno vezati za sebe.
E sad ti natasa pitas kako mi je poslo za rukom izbjeci takve osobe, ili si pak mislila kako izbjeci manipulatora u vezi? O tome ne mogu reci ostalima nista posebno, valjda je u pitanju opet intuicija i nekakvo iskustvo :roll: .
A izbjegavanje manipulatora koji nemaju za cilj vezu ni bilo kakav dublji odnos, vec iskljucivo zadovoljavanje svojih trenutnih potreba, mislim da je to ( bar kod mene ) cista intuicija, prepoznavanje necije iskrenosti ili povrsnosti. Nazalost nema svatko izrazenu intuiciju pa ce pasti na tom ispitu, kao sto sam ja padala na nekim drugim :cer: .
Neke osobe u startu imaju takav stav da manipulatorima ne pada napamet da im se iti pokusaju pribliziti, one druge nazalost uce iz vlastitog iskustva :)
40 godina života je starost za mlade, a 50 godina života je mladost za stare. (Victor Hugo)
User avatar
natasa
penzionerka
penzionerka
Posts: 1618
Joined: 18 Nov 2011, 13:31

Re: Poigravanje tudjim osjecajima

Post by natasa »

Ok, :roll: ja sam, pre svega, na umu imala ljubavno-emotivnu manipulaciju i koliko god na tom planu nisam imala odgovarajucu odbranu, :one: kada je u pitanju druzenje na gay-sceni tu se niko nije mogao poigravati sa mnom :stara: .
Izgleda da kod mene ljubavne emocije suspenduju razum. :gloopa:
Jadno je i tuzno koliko u gay populaciji ima tracarenja, spletkarenja... npr. opklade u
bombonu da ce neko uspeti da razbije neciju vezu... :puke:
User avatar
hellen_stewart
najpoželjnija forumašica
Posts: 15819
Joined: 31 Jan 2008, 11:36
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

Re: Poigravanje tudjim osjecajima

Post by hellen_stewart »

Ko se poigrava tudjim osjecanjima,vratice mu se trostruko.Amin
Mi nekog ljubimo ne zato sto sto tu ljubav zasluzuje potpunije i iskljucivije nego iko drugi,nego sto smo mi na tu licnost prosuli jedno svoje sunce koje ga je ozarilo i izdvojilo od sveg drugog naokolo na zemlji...
User avatar
natasa
penzionerka
penzionerka
Posts: 1618
Joined: 18 Nov 2011, 13:31

Re: Poigravanje tudjim osjecajima

Post by natasa »

Kakva bi to kosmicka pravda bila :zbunj: takve bi osobe opet bile na dobitku, :instinct: to bi znacilo da je i njima data sposobnost da iskreno vole ...
User avatar
hellen_stewart
najpoželjnija forumašica
Posts: 15819
Joined: 31 Jan 2008, 11:36
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

Re: Poigravanje tudjim osjecajima

Post by hellen_stewart »

natasa66 wrote:Kakva bi to kosmicka pravda bila :zbunj: takve bi osobe opet bile na dobitku, :instinct: to bi znacilo da je i njima data sposobnost da iskreno vole ...
pa sad,ja smatram da se svima dogodi ljubav,bez izuzetka,čak i tim lošima :)
Mi nekog ljubimo ne zato sto sto tu ljubav zasluzuje potpunije i iskljucivije nego iko drugi,nego sto smo mi na tu licnost prosuli jedno svoje sunce koje ga je ozarilo i izdvojilo od sveg drugog naokolo na zemlji...
User avatar
renata
penzionerka
penzionerka
Posts: 5102
Joined: 12 Apr 2010, 17:17

Re: Poigravanje tudjim osjecajima

Post by renata »

auf-voljeti tu lošu,jer misliš zbog ljubavi promjenit će se,naučiti voljeti...
A koliko nas je,samo "izginulo"na tom križarskom pohodu-a,ona-ista..samo te "proždrla"-
i nastavila dalje.
User avatar
cube
penzionerka
penzionerka
Posts: 4124
Joined: 06 Jan 2012, 03:34

Re: Poigravanje tudjim osjecajima

Post by cube »

hmm sta reci...nisam bila manipulisana, nisam manipulisala...mislim dvije veze u 11 godina sa super osobama, naravno desavalo se i loseg tu, ali sto se tice manipulacije osjecajima - ne, nije je bilo ni sa jedne strane...i onima "izmedju" je bilo sve jasno unaprijed tako da se nije imao ko osjecati ugrozeno ili uvrijedjeno

:tadam:
*CAUTION: Spending more then a few minutes with me could lead to a VERY serious addiction
User avatar
trag_u_beskraju
Traktorist u duši,ženskaroš u srcu
Posts: 4365
Joined: 24 Jun 2010, 13:59
Location: Čistim snijeg, može i za pare :D

Re: Poigravanje tudjim osjecajima

Post by trag_u_beskraju »

ow wrote:Što je za vas poigravanje tudjim osjecajima?
Da li ste skloni poigravati se tudjom osjecajima? (bilo da u komunikaciji saljete signale koje odredjena osoba moze tumaciti kao zainteresiranost i privlacnost, ili da svjesno i namjerno plasirate odredjene informacije koje mogu destabilizirati necije osjecaje i probuditi negativne emocije).
Da li se netko nekada poigravao sa vašim osjećajima?
Kako se to odrazilo na vas?
Po meni poigravanje tuđim osjećajima je sve ono što se naziva bezazlenim flertom, pogotovo ako si u vezi. Našla sam se u par takvih situacija gdje je to već pomalo izmicalo kontroli i prekinula na vrijeme. Nisam osoba koja se voli poigravati tuđim osjećajima, no sam moj način komunikacije s drugima djeluje flertovski pogotovo po chatovima ,ali mi to nije namjera da flertujem, to je moj način šale, a drugi se uhvate za to i shvate me na sasvim pogrešan način. Možemo na vrijeme prekinuti poigravanje tuđim osjećajima, smatram da je pošteno reći osobi za koju osjetimo da se "zagrijala za nas" da to nije obustrano i da nemamo iste osjećaje ili ako smo u vezi reć da smo u vezi i da nam je godio samo mali bezazleni flert , ali da je to počelo izmicat kontroli i vrijeme je da se stane da netko na kraju ne bi iz toga izašao povrijeđen. Gledam malo osobe oko sebe i sve više primjećujem da im na neki način imponira kad se netko zagrije za njih i posveti im pažnju, toliko se zanesu u sve to da izgube kontrolu, a na kraju oni izađu kao pobjednici i prave se blesavi na koji su način povrijedili tuđe osjećaje. Zato se ja volim držati na distanci ako su u pitanju osobe koje ne poznajem dovoljno i ne pridavati im previše pažnje koja bi me mogla dovest u situaciju da se poigravam tuđim osjećajima.


Bila sam u situaciji kada se netko poigravao mojim osjećajima, još nosim taj gorak okus u ustima. Nisam vjerovala koliko su ljudi spremni muljat samo da bi dobili i zadržali ono što žele. Kad se sjetim toga razočaram se u sebe kako sam si to mogla dopustiti i ne primjetiti prije takvu muljažu na dva kraja. Nije nimalo ugodan osjećaj kad se netko poigrava vama, ostane urezano u sjećanje jedan dulji period i svaki puta kad ulazim u nešto novo ulazim sa velikom dozom opreznosti ,straha da me ponovo netko ne izigra moje osjećaje. Nakon svakog takvog iskustva čovijek postaje pametniji , a pomalo i rezerviran za druge osobe koje su možda vrijedne njegove pažnje.
Samo jednom se živi sve ostalo je reklamacija.
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Post by fireandice »

Naiđoh upravo na zanimljiv članak. Toliko ga dobrim procjenjujem da ću ga u potpunosti prenijeti, a ne samo link. Savjetujem da pročitate.
Emotivni manipulatori – prepoznaj i bježi!

Manipulacija je veoma izražena u svakodnevnom životu. Svi mi, manje ili više, manipulišemo ili smo izmanipulisani. Sve što kažemo ili učinimo, svjesno ili nesvjesno, na neki način utiče na druge.

Međutim, do određene granice tu ne mora da bude ničeg negativnog. Problem nastaje tek kada se želje pretvore u potrebu da se kontroliše i upravlja drugima, da se svi konci drže u rukama, da se impresionira neko na štetu ili račun nekog drugog. Pri tom se često ne preza ni od čega, koriste se razna manipulativna sredstva, ne bi li se ostvario cilj… igra se na kartu povjerenja, pohvala, komplimenata, ucjene, emocija, izazivanja krivice… I najčešće je ovu igru teško prekinuti.

Manipulacija ima za cilj da izazove neku emocionalnu reakciju kod osobe i da ona u skladu sa tim uradi nešto što koristi manipulatoru.

Najčešće manipulator želi da navede sagovornika da osjeća krivicu, a to je veoma moćno manipulativno sredstvo zato što je priroda tog osjećanja takva da motiviše osobu na pokajanje zbog nečeg što je uradila, a što manipulator pokušava da predstavi kao pogrešno.

Svi smo manje više podložni manipulaciji, ali postoje osobe koje su vrlo često „lak plijen“ za manipulatore.

Prenosimo vam 8 načina pomoću kojih možete prepoznati emotivnog manipulatora i…pa ne baš boriti se sa njim, prije ukloniti ga iz svog života:

1. Nemojte pokušavati da budete iskreni u komunikaciji sa manipulatorom, nema svrhe

U komunikaciji sa manipulatorom iskrenost ne pomaže. Ukoliko bilo šta izgovorite to će biti izokrenuto iako su činjenice na vašoj strani. Na primjer, ako ste bijesni što vam je manipulativna osoba zaboravila rođendan, njena reakcija na to će izgledati ovako: ,, Strašno mi je žao što misliš da sam zaboravio na tvoj rođendan, trebalo je da ti kažem sa kolikim stresom se suočavam u ovom momentu-ali nisam hteio da te zamaram time. Mada, u pravu si možda je trebalo da zanemarim sav taj bol (ovde se mogu pojaviti i prave suze) i da se fokusiram na tvoj rođendan. Izvini.“ Iako slušajući izgovor koji vam osoba daje osjećate da joj nije zaista žao, kako je izgovorila toliko lijepih riječi ne možete ništa da kažete protiv. Šta više možete se naći u ulozi tješitelja. U ovakvim situacijama, bitno je da ne popuštate uopšte – ne tješite, ne prihvatajte nesuvisla objašnjenja i izvinjenja.
Prvo pravilo – u komunikaciji sa manipulatorom vjerujte svom osjećaju: Ako osjećate da je izvinjenje lažno – ono zaista to i jeste. Pazite se ukoliko manipulator osjeti da vas je zaveo svojim manevrom, postaćete njegova stalna žrtva.

2. Manipulator je savršena slika i prilika pravog pomagača – ali ne očekujte da ćete pomoć zaista dobiti

Ako ih zamolite da vam nešto učine oni će skoro uvijek pristati, ako se već nisu ponudili i sami da vam pomognu prije toga. Ako im se zahvalite i prihvatite pomoć, oni će napraviti mnoštvo neverbalnih znakova, gdje ćete vi prosto osjetiti da bez obzira šta su obećali to neće biti ispunjeno. Ako im kažete da ne izgleda kao da će učiniti to što obećavaju oni će vas uvjeravati da nema govora da neće to učiniti i da su vaše primjedbe nerazumne. Glavno pravilo je da ukoliko manipulator kaže DA natjerajte ga da ako ne ispuni obećanje osjeti da znate da to nije htio ni da učini, i natjerajte ga sljedeći put da prizna da nešto neće učiniti iako obećava da hoće. Kada počne da glumata uradite nešto kako bi vidio da ne obraćate pažnju-stavite slušalice i pustite muziku, izađite iz prostorije…bilo šta, samo ne obraćajte pažnju na njegova prenemaganja.

3. Napraviće vas “ludim” – reći će nešto a kasnije vas uvjeravati da nije rekao

Ako primjetite da u odnosu sa nekim morate početi da vodite bilješke o tome šta ste govorili, i počnete da preispitujete sopstveni razum-znajte da ste u klopci manipulacije. Emocionalni manipulator je stručnjak u izvrtanju stvari, racionalizovanju, opravdanjima, okretanja stvari onako kako njemu odgovara… Mogu tako samouvjereno da lažu da će vas ubijediti da je nešto bijelo iako je crno, a vi ćete bez obzira na objektivnu činjenicu doći u situaciju da preispitujete sopstvena čula. UPOZORENJE: Emocionalni manipulatori su veoma opasni!

Već ovo je dovoljan alarm da vas upozori da što prije iz života udaljite ovakvu osobu.

4. Krivica-emocionalni manipulator je izuzetan u izazivanju osjećanja krivice.

Može vas natjerati da se osjećati krivim zato što pričate previše/ne pričate dovoljno, jer što ste previše emocionalni/niste emocionalni, zato što ste brižni/niste dovoljno brižni…

Skoro sve može postati predmet manipulacije. Emocionalni manipulatori rijetko govore o svojim potrebama i željama otvoreno-oni uzimaju ono što im je treba kroz svoje manevre. Nabacivanje krivice je samo jedan od načina da to postignu.

Još jedan način je uloga žrtve. Manipulatori se ponašaju kao da su velike žrtve i na taj način će vas natjerati da mnoge poslove uradite umjesto njih, i kada to učinite obično će vam reći da nije trebalo, da oni ne očekuju da to radite za njih, itd. Najbolja rečenica da ne upadnete u klopku je: ,, Imam povjerenja u tebe da ćeš moći sam to da uradiš.“ Sačekajte reakciju i izbacite to iz svoje okoline, ne treba vam.

5. Emocionalni manipulator igra prljavo

Manipulator ne rješava stvari direktno. Obično vam radi iza leđa i instruše druge da vam kažu ono što sami ne bi rekli. Govoriće vam ono što želite da čujete a zatim raditi stvari koji će obstruirati, po sistemu ,,jedno priča drugo radi“. Ako ga prozovete za takvo ponašanje najvjerovatnije ćete čuti da ne može sve da stane zato što je vama sada potrebna pažnja ili mir iako vas je prije toga saslušao i empatisao sa vama.

6. Ukoliko imate glavobolju, emocionalni manipulator će imati tumor mozga!

Bez obzira na to koliko vam je loše, osoba koja je manipulativna će pokazati da je njoj sto puta gore nego vama. Teško ćete poslije nekog veremena osjetiti emocionalnu povezanost sa manipulatorom jer on konverzaciju stalno vraća na sebe. Ako ga prozovete za neko ponašanje on će okrenuti situaciju i napraviti da ste vi zapravo krivac u svemu tome. Iako znate da to nije tačno morate uložiti veliki napore da to i dokažete. Ne zamarajte se, vjerujte sebi, okrenite se i izađite.

7. Emocionalni manipulatori imaju sposobnost da izvrše veliki uticaj na osjećanja ljudi koji ih okružuju

Kada su bijesni ili tužni, oni će angažovati sve oko sebe kako bi im doprinijeli da se bolje osjećaju a i kako bi upali u uloge spasitelja i rješavali sve što mogu kako bi ih oraspoložili. Ako ostanete u kontaktu sa ovakvim ljudima, zaboravićete da imate sopstvene brige i mislićete da nemate pravo da ih imate i da su male u odnosu na njihove.

8. Emocionalni manipulatori nemaju nikakvog osjećaja odgovornosti

Ne preuzimaju nikakvu odgovornost za sebe i svoje ponašnje, sve je u tome da drugi treba da čine njima. Njihov prepoznatljiv način da vas kupe je dijeljenje intimnih informacija i povjeravanje. To će učiniti da pomislite da je to senzinitvna, emocionalno otvorena osoba, i vjerovatno ranjiva. Međutim, emocionalni manipulatori su emotivni i ranjivi skoro kao trenirani pit bull, iako će uvijek izgledati da su u problemu i krizi i od vas se očekuje da se žrtvujete za njih.

Bježite što pre!
Samo, nekad to nije baš tako jednostavno kako se čini. Emotivne manipulatore prije svega nije lako prepoznati u startu, a kad čovjek već shvati, onda nije uvijek tako lako razvezati se, okrenuti i otići. Prozreti ovakvu ličnost je put ka ravnodušnosti prema njoj. Nešto kao psihološka imunizacija.
User avatar
Supernova
studentica
studentica
Posts: 144
Joined: 12 Oct 2014, 19:57

Re: Poigravanje tudjim osjecajima

Post by Supernova »

trag_u_beskraju wrote: Bila sam u situaciji kada se netko poigravao mojim osjećajima, još nosim taj gorak okus u ustima. Nisam vjerovala koliko su ljudi spremni muljat samo da bi dobili i zadržali ono što žele. Kad se sjetim toga razočaram se u sebe kako sam si to mogla dopustiti i ne primjetiti prije takvu muljažu na dva kraja. Nije nimalo ugodan osjećaj kad se netko poigrava vama, ostane urezano u sjećanje jedan dulji period i svaki puta kad ulazim u nešto novo ulazim sa velikom dozom opreznosti ,straha da me ponovo netko ne izigra moje osjećaje. Nakon svakog takvog iskustva čovijek postaje pametniji , a pomalo i rezerviran za druge osobe koje su možda vrijedne njegove pažnje.
Točno to!
I nakon svega se ta ista osoba predstavlja žrtvom svega. Ma daj molim te.
Al jebiga zaljubiš se i ne vidiš što ti je pred nosom, samo jako dobra igračica.
I'm only responsible for what I say, not for what you understand
User avatar
renata
penzionerka
penzionerka
Posts: 5102
Joined: 12 Apr 2010, 17:17

Re: Poigravanje tudjim osjecajima

Post by renata »

"najdraže"su mi one što glume i obećavaju bajkovitu ljubav...bah!
Post Reply