Demokracija i pravo na mišljenje...

Post Reply
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Demokracija i pravo na mišljenje...

Post by ow »

Ovih dana sam prekoviše puta bila u prilici čitati "vruće" teme gdje su neki iznosili od suptilnih, preko manje suptilnih, do izravnih optužbi i kleveta upućenih prema drugim osobama, pozivajući se na svoje pravo na mišljenje!
Osobno, smatram da odista svatko ima pravo na mišljenje koliko god ono bilo blesavo, primitivno i neutemeljeno.
No, činjenica je da demokracija u principu uopće ne regulira to pitanje jer pravo na mišljenje teško da nam uopće netko može uskratiti.

Sasvim druga stvar je pravo da se takvo mišljenje javno i objavi.
To već spada u pitanje demokracije, jer suština demokracije je reguliranje odnosa u određenoj zajednici primjenom skupa pravila koja propisuju prava ali i odgovornost pojedinih članova ili skupina unutar te zajednice.

Drugim riječima, ako ja o određenoj osobi mislim da je govno - to je moje pravo.
Ako toj osobi javno npr. na FB-u kažem da je govno bez ikakvih argumenata temeljem samo svoga osobnog mišljenja i pri tome se na isto pozovem onda to nije moje pravo, već prosto kleveta za koju bih u stvarnom demokratskom društvu trebala snositi sankcije.
Ili dokazati da je moja izjava istinita...

Na žalost, danas su mnogi "borci" za demokraciju i osobito borci za vlastita prava olako spremni kršiti prava neistomišljenika plasirajući u javni prostor laži i klevete kojima pokušavaju izravno naštetiti određenim ljudima, političkim opcijama i drugim "protivničkim" skupinama.

Pri tome je često u takvim raspravama, vrlo prepoznatljiva pojava mentaliteta čopora koji na pijedestal podiže upravo "pravo" na mišljenje klevetnika, neovisno o tome koliko nelogičnosti oko tog mišljenja izroni u samoj raspravi.

Tema je inspirirana jednom raspravom na FB-u, no može se primjeniti na sve rasprave u kojima postoji barem dvije sukobljene strane :)

Što vi mislite o ovoj pojavi?
Znači li pravo na mišljenje odista i pravo na plasiranje neistina, proizvoljnih optužbi i kleveta?
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
la pittura
penzionerka
penzionerka
Posts: 5394
Joined: 16 Feb 2011, 11:16
Location: inspiracija

Re: Demokracija i pravo na mišljenje...

Post by la pittura »

možda će da zvuči kao paranoja, teorije zavjere i sl. ali rekla bih da je to smišljeni produkt „demokracije“ i da je postepeno a namjerno sve učinjeno da svako ima pravo da iznese svoj sud o bilo čemu koliko god ne vladao dotičnom materijom. a cilj takvoga meteža je nemogućnost sagledavanja istinskog i pravilnog rasuđivanja i zrele kritike u gomili bedastoća koje postaju legitimne zahvaljujući tome. odnosno malo ko će, posebno neobaviješteni, imati potrebe ili vremena za provjeru izrečenih tvrdnji nego će se ad hoc prikloniti onoj strani koja je bliža onome što „misli“ a shodno interesu tog pojedinca ili grupe.
što se tiče prava i odgovornosti sve češće se susrećem sa onim - meni prava a tebi odgovornosti. a pošto je čopor uvijek taj preko koga ćeš lakše ostvariti prava, a kako su ljudi kvarljiva roba, oni mu se onda i lakše priklone tražeći kao prvo odgovornost od neistomišljenika.
led, 'lad i di-s'-cipli-na gradele
User avatar
la pittura
penzionerka
penzionerka
Posts: 5394
Joined: 16 Feb 2011, 11:16
Location: inspiracija

Re: Demokracija i pravo na mišljenje...

Post by la pittura »

nego, nešto kontam nije to ni tako loše jer imaš priliku na brz i jeftin način saznati ko je govno a ko nije :tadam:
led, 'lad i di-s'-cipli-na gradele
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Demokracija i pravo na mišljenje...

Post by ow »

la pittura wrote:ali rekla bih da je to smišljeni produkt „demokracije“ i da je postepeno a namjerno sve učinjeno da svako ima pravo da iznese svoj sud o bilo čemu koliko god ne vladao dotičnom materijom. a cilj takvoga meteža je nemogućnost sagledavanja istinskog i pravilnog rasuđivanja i zrele kritike u gomili bedastoća koje postaju legitimne zahvaljujući tome. odnosno malo ko će, posebno neobaviješteni, imati potrebe ili vremena za provjeru izrečenih tvrdnji nego će se ad hoc prikloniti onoj strani koja je bliža onome što „misli“ a shodno interesu tog pojedinca ili grupe.
Da, jako dobro si to artikulirala (gotovo mi je žao što ja nisam to napisala)....
Na žalost to samo potvrđuje činjenicu da je demokracija, u onom stvarnom smislu, u stvari nemoguća :patnja:
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
renata
penzionerka
penzionerka
Posts: 5102
Joined: 12 Apr 2010, 17:17

Re: Demokracija i pravo na mišljenje...

Post by renata »

zabrinjava me,što do ovog zaključka,što ga iznjela pittura,
je došao skoro svaki drugi građanin Eu zemalja,pa čak i ljudi u ovim našim zemljama
punih zatucanih presija-o tome pričaju.
dakle,sve stranke imaju u nazivu ime demokracije bilo"lijeve"il"desne"orijentacije,
mada su im stajališta suprotna!
o odgovornosti ne bih uopće pričala-svako malo neki premijer države završi u zatvoru,
i to sa simboličnom kaznom koju dobiš'ak drpiš dva kila banana iz supermarketa!

porazno je,što se ta spirala neodgovornosti prenosi u sve slojeve društva-
do frapantne činjenice da i klinci u školama(gledajući svoje roditelje)iako u sebi imaju prirodni
osjećaj što je loše ,a što ne-kopiraju uvriježeni DANAŠNJI model da ne snosiš odgovornost
za svoja djela-dapače,itekako su svjesni da im zakon daje "olakšice"zbog malodobnosti.
User avatar
renata
penzionerka
penzionerka
Posts: 5102
Joined: 12 Apr 2010, 17:17

Re: Demokracija i pravo na mišljenje...

Post by renata »

što se tiče rasprava na FB-upadljiv je izokrenut sistem vrijednosti,
i to u tolikoj mjeri-da,uopće,nema osjećaja solidarnosti,a kamo li zaštitnički stav prema
slabijima,ranjivijima-već većina glorificira i u zvijezde diže tlačitelje/ce bukače/ice,
i agresivce/ivke-oni,one su im idol!

na forumima,kao javnom mediju,iako postoji zakonska odgovornost za zakonom definirane
oblike diskriminacije,i uvrede-malo tko za to mari.
na jednom američkom lez forumu,javno pozdravljanje tipa "nek te Bog čuva"se tretira kao
propagada!dakle,demokracija je ono što ja kažem-a neistomišljeniku/ici,il religoznoj manji-batina!
na našim forumima još gore-na jednom,posjećenijem hetero forumu-je javno otvorena tema
"koje su religije zatucanije katolička ili islamska"što u samom naslovu nosi negativnu konotaciju
i kršenje svih ljudskih prava.tako da se pitam-ako je to danas uvriježeno-što nas čeka-u sutra?
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Demokracija i pravo na mišljenje...

Post by ow »

Izokrenut sistem vrijednosti prati nas još iz socijalizma.
Sada je, pojavom mogućnosti da se svatko javno oglasi samo postao vidljiv u punj mjeri i to je stvarno razočaravajuće.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
renata
penzionerka
penzionerka
Posts: 5102
Joined: 12 Apr 2010, 17:17

Re: Demokracija i pravo na mišljenje...

Post by renata »

da, s tim da se velika opasnost krije u tom-ako netko nekog javno i sistematično
kleveće,i to bez ikakvih valjanih argumenata,namjerno stvara takvu klimu da sve koji čitaju
odvlači sve više i više od istine-(sličan sistem"taktike"u životinjskom svijetu imaju hijene,
ma koliko mi simpatične bile).
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Demokracija i pravo na mišljenje...

Post by Lea »

ow wrote:Znači li pravo na mišljenje odista i pravo na plasiranje neistina, proizvoljnih optužbi i kleveta?
mnogi ljudi sebi dosta toga dopuštaju. to ide dotle da su te spremni ne samo klevetati, nego i uništiti ti život, al doslovno. u nekom mom idealnom, iliti zamišljenom svijetu takve stvari, tj. takvi ljudi, u najmanju ruku, ne bi trebali prolaziti nekažnjeno, a u najveću, ne bi trebali postojati. al jbg, ovo nije idealan svijet.

gdje god se okreneš naiđeš na nekog tko nonšalantno sere po nekom, nazivajući ga kojekakvim imenima, izmišljajući kojekakve stvari na tuđi račun, ponajviše u slučaju vlastite rđavosti i krivice. najžalosnije od svega je to što takvi ljudi izvuku bolji kraj u svakom pogledu, likujući nad tim jadnicima koje su zgazili.

da, takve ljudi cijene. takvi su prihvatljivi u društvu...
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: Demokracija i pravo na mišljenje...

Post by Jelena-E »

Od kad je ova tema otvoren ja razmišljam da li u demokratskom društvu imamo pravo da kažemo sagovorniku da je govno I pozivamo se na pravo na mišljenje?

I sad u svakodnevnom životu kad je u pitanju bilo koja rasprava takav argument bi se kvalifikovao kao ne nedozvoljen jer ako imamo jednu temu rasprave I iznosimo svoje mišljenje na istu sve je dozvoljeno, ali u trenutku kad ja kažem da je moj sagovornik glup ili govno predmet razgovora se menja I postaje nebitan ... Tako da po meni nemamo pravo da iznosimo lično mišljenje o sagovorniku a ne o samoj temi razgovorai I pozivamo se na to kao argument tokom rasprave...

"Argumentum ad hominem" odnosno argumentom na čoveka to je naravno nedozvoljeno ali opet to nije pitanje teme...

Pitanje je da li u demokrtaskom društvu i ovaj deo uopšte ne razumem... u kom demokratskom društvu, gde to postoji da se odmah preselim u tu državu sa demokratskim društvom... odnosno ja vise i neznam šta je demokratija... nikad se vise o njoj nije pričalo a nikad mi manje nije bilo jasno šta se pod tim podrazumeva.
Mogu samo da se vratim korenima i prevedem reč "vladavina naroda" a ima li igde toga na svetu... sve mi se čini da je u pitanju još jedna utopija...

Tako da je moj odogovor: sa mog ličnog stanovišta nije dozvoljeno to raditi, a sa aspekta demokratskog duštva nemam pojma.
Post Reply