Gavrilo Princip

Post Reply
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Gavrilo Princip

Post by fireandice »

Image

Image
User avatar
laura
levo smetalo
Posts: 11687
Joined: 08 Aug 2010, 22:50
Location: otišla iz dalmacije

Re: Gavrilo Princip

Post by laura »

Ravno 100 godina :)
40 godina života je starost za mlade, a 50 godina života je mladost za stare. (Victor Hugo)
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Post by fireandice »

: ) Da. Htjela sam otvoriti baš na ovaj datum, posle ću dodavati.
Inače sam zamislila ovu temu širokom, naročito u smislu da svako po volji iznese svoje mišljenje, viđenje.
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Post by fireandice »

SPOMEN PRINCIPU

O Balši, i Dušanu Silnom, da umukne krik.
Vlastela, vojvode, despoti, behu sram.
Hajdučkoj krvi nek se ori cik.
Ubici dište Vidovdanski hram!

Slavi, i oklopnicima, nek umukne poj.
Despotica svetih nek nestane draž.
Gladan i krvav je narod moj.
A sjajna prošlost je laž.

A ko nas voli, nek voli kamen goli.
Nek poljubi mržnju i mrtve.
Iskopane oči, vino što se toči,
u slavu ubistva i žrtve.

O pravdi i pobedi svetoj nek umukne krik.
Ocevi i braća i sestre behu sram.
Osveti, majci našoj, nek se ori cik.
Raji, riti, dište kosovski hram.

A suncu i manastirima ugušite poj.
Kadife i svile nek nestane draž.
Jauk i groblje je narod moj.
A sjajna prošlost je laž.

Moj narod nije steg carski što se vije,
nego majka obeščašćena.
Znoj i sirotinja i mržnja što tinja
u stidu zgarišta i stena.

Miloš Crnjanski
User avatar
naturale blonde
Hvar u srcu
Posts: 4672
Joined: 19 Oct 2009, 16:42

Re: Gavrilo Princip

Post by naturale blonde »

iz moje perspektive,on je ubojica i nista vise od toga
nema opravdanja za taj cin,bilo emotivnog,bilo politickog
User avatar
laura
levo smetalo
Posts: 11687
Joined: 08 Aug 2010, 22:50
Location: otišla iz dalmacije

Re: Gavrilo Princip

Post by laura »

Nemam baš čvrst stav o tome pa ću prenijeti jedan tekst

"28.juna ; Gavrilo Princip ubija austro-ugarskog prijestolonasljednika Franju Ferdinanda i njegovu suprugu Sofiju.

Sam atentat nije bio usmjeren da značajno oslabi Monarhiju i namjerno pokrene rat, nijedan od atentatora nije bio dovoljno politički obrazovan da bi mogao tako nešto iskovati. Svi učesnici u atentatu su bili studenti ili maloljetna lica. Ovome u prilog ide još i činjenica da su ta vremena bila obilježena atentatima (npr. atentat na austrijsku caricu Elizabetu, 10. septembra 1898. godine u njenoj posjeti Italiji, kao i to da nadvojvoda Franjo Ferdinand nije bio mnogo uticajan u carstvu i da se zalagao za ideju da Monarhija bude uređena kao trovlašće, tj. da slavenske zemlje dobiju isti status kao Mađari, tj. da dobiju veća prava čime je htio da očuva mir u Monarhiji. Sam atentat nije u početku bio usmjeren na prijestolonasljednika, već na guvernera Bosne i Hercegovine, Oskara Potioreka. Planovi za njegovo ubistvo počeli su da se kuju tek pošto se tajnim kanalima u Srpskoj obavještajnoj službi na čelu sa D.D. Apisom saznalo da austro-ugarski prestolonasljednik dolazi u Sarajevo da nadgleda vojne vježbe. Aktivnostima na granici, prebacivanju trojice mladića sa oružjem u Bosnu bio je obaviješten srpski predsjednik vlade, Nikola Pašić. On je srpskom ambasadoru u Monarhiji naredio da vijesti prenese državnom vrhu međutim, on je to prenio previše diskretno, govoreći da su vježbe i pokazivanje moći na srpski vjerski praznik možda previše provokativni. U samom atentatu učestvovalo je sedam osoba raspoređenih po maršruti od polja gdje su se održavale vježbe do Gradske vijećnice:
Muhamed Mehmedbašić
Vasa Čubrilović
Nedeljko Čabrinović je bacio bombu na povorku, ali je prestolonasljednik odgurnuo bombu sa krova i ona je eksplodirala pred četvrtim automobilom u koloni te ranila 14 osoba.
Cvetko Popović
Danilo Ilić
Trifko Grabež
Gavrilo Princip: kao i ostali atentatori niz ulicu su čuli eksploziju bombe i napustili svoja mjesta. Neobičnim spletom slučajnosti, nadvojvodin automobil je u trenutku prošao pored Gavrila Principa koji je iskoristio priliku i potegao revolver. Prvim hicem je pogodio nadvojvodu a drugim, namijenjenim Oskaru Poćoreku, vojvotkinju Sofiju. On, kao i ostali atentatori su uhvaćeni i suđeno im je u Solunskom procesu 1917. godine. Austro-Ugarska monarhija je odmah po dospijeću vijesti o atentatu optužila Srbiju i njenu vladu za organiziranje prevrata van svoje teritorije, zatim provela samo formalnu istragu. Vijest o ubistvu je bila kao poručena za Austro-Ugarsku koja je samo tražila povod da zarati sa Srbijom, uvjerena da će je pokoriti i uništiti jednim udarcem. Namjere Austro-Ugarske najbolje se vide u ultimatumu upućenom Srbiji."
40 godina života je starost za mlade, a 50 godina života je mladost za stare. (Victor Hugo)
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Post by fireandice »

Ja Principa nekako najprije doživljavam kao žrtvu. Mislim kao osobu kroz čiji postupak su se kanalisale okolnosti ispred, razne politike, ideje, ne kao žrtvu posle.

Sarajevski atentat je inače zanimljiva polazna tačka za razmišljanje unazad i unaprijed, a i kroz 'šta bi bilo kad bi bilo' da nije bilo atentata.
Last edited by fireandice on 29 Jun 2014, 16:59, edited 1 time in total.
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Post by fireandice »

Inače sam sinoć bila na tom mjestu gdje je bio atentat, bili su vijenci i uz njih slike Ferdinanda i Sofije, a pored njih su stajale dvije djevojke sa maskama Gavrila Principa i natpisima na kojima traže da se vrate njegove stope sklonjene '92.
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Post by fireandice »

Bila je nekako neobična atmosfera.
User avatar
Mrs Dalloway
penzionerka
penzionerka
Posts: 1534
Joined: 08 Dec 2012, 00:01

Re: Gavrilo Princip

Post by Mrs Dalloway »

Za mene nema dileme, svaki atentat, pa i taj, je teroristički akt.
Ipak, ono zbog čega Principa I ostale pripadnike Mlade Bosne treba razlikovati od ostalih atentatora jesu zaista mlade godine. Čak ni austrougarske vlasti, Principa nisu osudile na smrt već na robiju zbog činjenice da je u trenutku ubistva bio maloljetan. Dio kazne je bila I osuda da svake godine na godišnjicu atentata bude neko vrijeme izdvojen u samicu, bez hrane, u mraku koliko se sjećam, kako bi se podsjećao I razmišljao o onome što je učinio. Dakle, i vlasti su pomišljale da Princip, tako mlad I nezreo, nije bio u potpunosti svjestan šta znači ubiti drugog.
Iz prepiski pripadnika Mlade Bosne se vidi da su se bavili književnošću, često raspravljali o klasicima, bavili su se filozofijom, pitanjima slobode, ljudskih prava, imali čak, za to vrijeme, veoma napredne stavove o pravima žena…
Takođe se zna da su ih na čin ubistva podstakli članovi tajne organizacije Crna ruka, koji to nisu mogli sami uraditi, pa su čini mi se našli mlađariju uzavrele krvi. U državi koja je zakonom razlikovala maloljetnika, neko drugi, iz neke tuđe zemlje, je tom istom maloljetniku dao oružje u ruke.
Nekako mislim da su Princip I društvo bili izmanipulisani.
A što se tiče toga "što bi bilo kad bi bilo" da nije bilo atentata, sve bi bilo isto, I svjetski rat bi se jednako desio i jednako završio jer atentat je bio samo okidač...
User avatar
hellen_stewart
najpoželjnija forumašica
Posts: 15819
Joined: 31 Jan 2008, 11:36
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

Re: Gavrilo Princip

Post by hellen_stewart »

- "Bolan Haso jesi li cuo da dolazi Dodik u Sarajevo?"

- "A sto ti to meni govoris, pa nisam ja Gavrilo Princip."

:hihi: :hihi:
Mi nekog ljubimo ne zato sto sto tu ljubav zasluzuje potpunije i iskljucivije nego iko drugi,nego sto smo mi na tu licnost prosuli jedno svoje sunce koje ga je ozarilo i izdvojilo od sveg drugog naokolo na zemlji...
Post Reply