Reinkranacija

Religija, etika, moral, alternativa, parapsihologija, ezoterija.
Post Reply
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Reinkranacija

Post by Jelena-E »

Pročitah negde da se o reinkranaciji ne bi trebalo govoriti jer ona nema smisla sa aspekta jednog života. Jer šta nama znači saznanje da smo se rađali nekada ranije i da ćemo se rađati u budućnosti ako ne možemo iskorititi ta znanja u sadašnjem životu.
Takođe postojanje iste može čoveku dati lažan osećaj sigurnosti u smislu zašto se boriti i menjati u ovom životu sada kada imamo celu večnost za to...
Sve dok nisam pročitala ovo meni je verovanje u reinkranaciju bio logično i imalo je smisla. Sada i dalje ima smisla ali nije dobro verovati u to. Malo me zbunjuje ovaj novi pristup. :gloopa:

Verujete li vi u reinkranaciju i kako to verovanje utiče na vaš život?
User avatar
Instinct
World of palpitation.
Posts: 22289
Joined: 28 Jul 2008, 17:48
Location: Saturn

Re: Reinkranacija

Post by Instinct »

Vjerujem. Voljela bih se reinkarnirati u galeba. Volim more,ribu i oduvijek sam željela prevladati strah od visine. A tek koja bih sve mjesta mogla posjetiti..
"Ali ipak uz mene se može, mada je neobično.
Sa mnom je čudno čak i umrijeti, jer ja se ne završavam. "
infinity8
pripravnica
pripravnica
Posts: 354
Joined: 16 Oct 2011, 20:44

Re: Reinkranacija

Post by infinity8 »

vjerujem.. vjerujem da sam u ovom životu jebeno kažnjena zbog nekih grijeha u prošlim životima :histery: :cer: .. zato živim ponizno i čisto i skupljam fine karmičke bodove.. vidimo se u idućem :cer:
“It is part of the nature of every definitive love that sooner or later it can reach the beloved only in infinity.”
Rilke
nedodirljiva
...ja sam vaša SDP veza....
...ja sam vaša SDP veza....
Posts: 2396
Joined: 02 Mar 2003, 12:13
Location: Zagreb

Re: Reinkranacija

Post by nedodirljiva »

Instinct wrote:Voljela bih se reinkarnirati u galeba. Volim more,ribu i oduvijek sam željela prevladati strah od visine. A tek koja bih sve mjesta mogla posjetiti..
hmm pazi samo da te ne bi zapao teritorij u Zagrebu na Jakuševcu :laugh: i tam je sve puno galebova :laugh: mislim ziher i oni vole more i ribu al znas kak se kaze trbuhom za hmm :mislim: kruhom!? :laugh: a i ona hrpa smeca tam nije bas taak visoka pa nemas beda, mozes klopat i čeprkat i pri dnu :laugh: malo letis reda radi i tak.. :laugh: al si galeb :tadam: sto je najvaznije :daa: :hihi:

OT:
naravno i ja vjerujem :daa: :laugh: :laugh: :laugh: al drugi nece ZELJET POVJEROVAT u to da sam se reinkarnirala :hihi: :hihi: u kaj god.. meni svejedno :laugh:
" u raju je lijepo.. al u paklu je ekipa "
User avatar
hellen_stewart
najpoželjnija forumašica
Posts: 15819
Joined: 31 Jan 2008, 11:36
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

Re: Reinkranacija

Post by hellen_stewart »

Ja vjerujem u reinkarnaciju,jednostavno previse puta se dokazalo barem meni, da neki dogadjaji,ljudi i jos mnogo toga ima veze sa mojim prethodnim zivotima.Ja vjerujem da se covjek reinkarnira nekoliko puta,posljedni je onaj kada u ovom zivotu postignes duhovnu razinu do te mjere da ucinis vise dobrih, nego losih djela, za koje se ne trebas iskupljivati,kroz ponovna radjanja.Ah to je samo dio,dalo bi se o tome na dugo i na siroko raspredati ali jelena,to cu ti lijepo objasniti kad se vidimo :cer:
Mi nekog ljubimo ne zato sto sto tu ljubav zasluzuje potpunije i iskljucivije nego iko drugi,nego sto smo mi na tu licnost prosuli jedno svoje sunce koje ga je ozarilo i izdvojilo od sveg drugog naokolo na zemlji...
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Reinkranacija

Post by Lea »

za sam pojam reinkarnacije sam najprije čula od mame, u ranom djetinjstvu. pričala mi je razne priče koje je čula još od svoje mame, o ljudima koji su se navodno reinkarnirali, bilo da su se povratili iz mrtvih ili da su doživjeli nekakvo mistično iskustvo o prošlom životu. i dan danas, da se moju mamu pita, sve drugo može biti definitivna izmišljotina, al reinkarnacija nikako.

e sad, osobno ne vjerujem u mogućnost ponovnog rođenja, odnosno u to seljenje duša, u različita tijela. s filozofskog aspekta (onog platoničkog - koji govori o tijelu kao zatvoru, koji porobljuje dušu, koja teži oslobođenju, savršenstvu, pročišćenju, kako bi se vratila vječnom svijetu ideja... pa onda onom gnostičkom učenju o pleroni, kao punini, kojoj se patnički svijet mora vratiti, tj. pozvan je vratiti se, a sam bi predstavljao abortivni moment iste, i bla) to vidim kao zanimljivo učenje, tj. zanimljiv plod ljudskog doumljivanja, koji nas može nečemu naučiti/poučiti, na nekakvoj metaforičkoj razini, ko bajka il nešto, a koja će onda imati nekakav utjecaj na naš život, u smislu njegova rasta, tj. kvalitativnosti.

međutim, evo, ne isključujem niti jednu opciju. tko zna do kakvih ćemo saznanja doći u budućnosti, a koja su nam sad skrovita. možda se dogodi da netko reinkarnaciju uistinu objasni znanstveno.

doduše, meni su se dogodili snovi koje sam pokušavala interpretirati, i uistinu sam došla do nekakvih lica, iz prošlog stoljeća... sjećam se da sam frendicu ispizdila zbog jednog sna pa smo pol dana po netu kopale... zakunila bi se da nikad nisam čula za taj određeni naziv koji mi se u snu nametnuo, al ono, nikad ne znaš... možda se dogodio taj podsvijesni moment koji je baš u tom snu posložio nekakav zbir informacija za koje se možda ne sjećam da sam ih u prošlosti (stvarnoj, ne irealnoj) čula, te su se povezale s mojim nekakvim trenutnim psihološkim stanjem u to vrijeme, koje je onda bilo ključno za stvaranje neke takve konstrukcije sna. nemam pojma.
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
hellen_stewart
najpoželjnija forumašica
Posts: 15819
Joined: 31 Jan 2008, 11:36
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

Re: Reinkranacija

Post by hellen_stewart »



kome se da neka pogleda :) vrlo je zanimljivo
Mi nekog ljubimo ne zato sto sto tu ljubav zasluzuje potpunije i iskljucivije nego iko drugi,nego sto smo mi na tu licnost prosuli jedno svoje sunce koje ga je ozarilo i izdvojilo od sveg drugog naokolo na zemlji...
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Re: Reinkranacija

Post by Dodir_Svile »

Ne vidim niti jednu indikaciju, a kamoli dokaz, da je reinkarnacija ista vise od utjehe koju ljudi izmisle zato da bi:

a) se tjesili kako ce se zli i losi ljudi reinkarnirati u vidu neke jadne gmižuće stonoge koju će neko slucajno zgaziti
b) se tjesili kako im ovo nije jedini zivot kojeg ce zivjeti
c) nasli opravdanje za lose stvari koje im se desavaju u zivotu ili za lose stvari koje naprave, jer uvijek postoji karma koja ce to sve lijepo dovesti u red.

So, ne, ne vjerujem u reinkarnaciju nista vise nego sto vjerujem u pakao i raj.
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
evaluna
na vrhuncu
na vrhuncu
Posts: 829
Joined: 09 Nov 2011, 16:06
Location: Izmišljena

Re: Reinkranacija

Post by evaluna »

Po priridi nisam religiozna,
a ovo me podsjeća na Platonovog Fedona i dokaze o postojanju duši..
Kroz život imam svoja nekakva 3 dokaza :) :
Prvi je da životno-banalni, recimo da mi nikad ovi obicaji nisu bili blisku, nego jedna druga kultura, jos od rodjenja, drugi okusi hrane i pića su mi prirodniji, kao da ih uzimam od rodjenja. Sa 7 godina znala sam da neke stvari znam , ali nisam znala od kud. I koliko sam samo batina dobila od stare zbog toga;)
Drugo neke ljude koje sam srela u ovom životu su ostavili prejaki dojam na mene i voljela sam ih na način koji se ne opisuje kada se govori o ljubavi i zaljubljenosti. Jer dobro znam sto je ljubav i zaljubljenost, koja se desava iznova kroz serijsku monogamiju;)
.A ovo su druge konekcije, i danas mislim da je nasa uloga bila da jedno drugome kažemo , eto nas opet su, sve je u redu;) Osjecaj zbog kojeg nisam mogla jesti skoro 4o dana, jer tijelo je ništavno kada predosjeti nesto duhovno jako da dolazi, nepoznato a poznato. to nism nicem drugom mogla pripisati. Tu snagu i taj osjecaj kao puno veci od ljubavi.
Treće upoznala sam jednom šamana koji mi je ispričao nesto, tipa koji mi je ovo život i koja je moja uloga, naravno da me pogodilo na način na koji me stvari ne pogadjaju, pogotovo kao osobu sklonu ateizmu..
Ovo su samo moje crtice koje bi mogla ubaciti u ovu temu, jer do sada nisam mogla sebi pojasniti drugačije,,
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Reinkranacija

Post by Lea »

ovaj me tvoj post vratio u neka moja iskustva... s godinama sam to pripisala "umišljenom" doživljaju (događajima koji su se zbilja, realno dogodili, a koje sam doživjela pomalo irealno/dublje nego možda po sebi jesu), tj. onom koji bi me, a s obzirom na izraženu emotivnost, potakao da stvari vidim na jedan takav izvanredan način.

mada se dogodilo i da neke stvari uistinu ne mogu racionalno objasniti, kao npr. smrt nekih ljudi, meni nepoznatih... dobro, jedan mi je bio otprilike poznat (i točan uzrok iste - na šta su neki meni bliski ljudi ostali šokirani), za koju sam imala jak dojam da će se dogoditi, prije negoli se dogodila. dobro, i to može biti nekakva "viša psihologija", koja se onda poklopila na jedan takav, doduše, nesretan način.
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: Reinkranacija

Post by Jelena-E »

Meni sama ideja o reainkranaciji ima smisla al sad da mi bilo kako utiče na život, ne utiče. Ja se trudim živeti sada u ovom trentunku tako da sama činjenica da sam možda ranije bila rođena ili da ću se ponovo roditi nema nekog uticaja na moj sadašnji život.
E sad moguće je da imamo u svojoj podsvesti neki bazen znanja iz prošlih života i možda mi toga nismo svesni ali je moguće da se ta znanja probiju do našeg svesnog dela mozga. Slušala sam o nekim primerima gde ljudi odjednom počnu govoriti na nekom jeziku koji do tada nisu znali ili opisuju do u detalje mesta na kojima nikada nisu bili. Tako da mora imati nekog logičkog objašnjenja za takve primere. Mislim ja se lično ne zadovoljavam sa objašnjenjem "čudo" već mislim da naša znanja nisu dorasla nekom događaju zato nam izgledaju kao "čudo".
S druge stane možda svi naši talenti ili odbojnosti imaju korena u prošlim životima.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Reinkranacija

Post by Lea »

Jelena-E wrote:Slušala sam o nekim primerima gde ljudi odjednom počnu govoriti na nekom jeziku koji do tada nisu znali ili opisuju do u detalje mesta na kojima nikada nisu bili. Tako da mora imati nekog logičkog objašnjenja za takve primere. Mislim ja se lično ne zadovoljavam sa objašnjenjem "čudo" već mislim da naša znanja nisu dorasla nekom događaju zato nam izgledaju kao "čudo".
mene taj tzv. "dar jezika" fascinira. to doduše ne bi mogla objasniti. ovi duhovnjaci to objašnjavaju kao božji dar i sl., a sad, šta je posrijedi, ne znam.
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: Reinkranacija

Post by Jelena-E »

To "Božiji dar" mi je isto kao i "čudo" tako da mi je to stvarno ne prihvatljivo. Stvarno ne mogu verovati u čuda sama po sebi. Radije ću verovati u čovekovu sposobnost da proizvede čudo nego u čudo samo po sebi.
User avatar
Mary_greece_34
vrtic
vrtic
Posts: 15
Joined: 04 Jan 2014, 23:46

Re: Reinkranacija

Post by Mary_greece_34 »

No I do not believe in reincarnation and not comfort me at all because I feel now, I decide for me by far and I do not think that I'll remember anything or keep anything from what I live now so I could continue using another body and soul. But I must tell you that I would rather believe in something or some god because rationalism doesn't always help me to hope. :)
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Post by fireandice »

Ne znam. Možda.
User avatar
laura
levo smetalo
Posts: 11687
Joined: 08 Aug 2010, 22:50
Location: otišla iz dalmacije

Re: Reinkranacija

Post by laura »

Nadam se da u slijedećem životu neću znati šta je glavobolja
40 godina života je starost za mlade, a 50 godina života je mladost za stare. (Victor Hugo)
User avatar
whisper
penzionerka
penzionerka
Posts: 5902
Joined: 27 Oct 2010, 22:45
Location: istočno od raja..

Re: Reinkranacija

Post by whisper »

Nadam se da ćemo u sljedećem životu,Laura i ja napokon imati hotel! :molitva:
..ja živim već stotinama godina,tek sad sam posijedila! :bubble:
caca
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 51
Joined: 06 Nov 2013, 01:08

Re: Reinkranacija

Post by caca »

nadam se da ima i da cu moci sledeci put - ako se mora ovde doci opet- da izaberem da budem delfin, lipa u nekoj sumi, gavran, veverica...
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Post by fireandice »

^ I ovde.
Last edited by fireandice on 14 Sep 2014, 08:55, edited 1 time in total.
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Post by fireandice »

^ Ovde.
Nisam baš morala razvući te trice na tri uzastopna posta, ali eto.
Last edited by fireandice on 14 Sep 2014, 08:56, edited 1 time in total.
User avatar
naturale blonde
Hvar u srcu
Posts: 4672
Joined: 19 Oct 2009, 16:42

Re: Reinkranacija

Post by naturale blonde »

je
virujen
nesto san gadno zajebala u nekom od proslih zivota
gadno
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Reinkranacija

Post by Lea »

toplo se nadam da ne postoji, niti reinkarnacija, niti opcija raja... čistilište i pakao su čist ok... :basi:
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
pečat
studentica
studentica
Posts: 131
Joined: 17 Mar 2014, 07:42

Re: Reinkranacija

Post by pečat »

preporučujem 3 knjige na tu temu autora dr. Michaela Newtona: putovanje duša, sudbina duša i žiovt između života.
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Post by fireandice »

Ako postoji reinkarnacija i ako ima kosmičke pravde, ja se u sledećem životu bavim režiranjem turbo-folk spotova. :majkl:
Post Reply