Meditacija?

Religija, etika, moral, alternativa, parapsihologija, ezoterija.
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Meditacija?

Post by ow »

hahahahaha koje ste vi ludjakinje :hohoho: :lol: :vidbu:
@honky - znas da cu ja iz ciste zajebancije reci sve suprotno nego sto ti tvrdis :)

eo vam jedna lijepa mjuza za meditiranje:

Podcast

al nedodirljiva, molim te nemoj se skidat.... :sce:
ostavi to za ured :hihi:
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
evaluna
na vrhuncu
na vrhuncu
Posts: 829
Joined: 09 Nov 2011, 16:06
Location: Izmišljena

Re: Meditacija?

Post by evaluna »

Neke stvari kojima sam se bavila zahtjevala su predmeditativna stanja.
Ono sto je bio maximum koji sam uspjela je promatrati misli kako teku neovisno o meni, da se ne vežem za njih, one tako plove kao oblaci, kao da nisu moje i tako polako samo nestanu :hihi:

p.s. iako nisam tip za meditacije, jer sama ne meditiram, to su bile vođene stvari s učiteljima....
User avatar
Aryanim
Alea iacta est!
Posts: 7482
Joined: 25 Feb 2010, 14:01
Location: Zagorje

Re: Meditacija?

Post by Aryanim »

honky wrote:
Ok, ovo sam pročitala kao "radim ći-ći na njega" i mislim si kaj pak ova dela. :nene:
:lol: :lol: :lol: kaj se tebi mota po glavi... :lol:
‎"Why do we close our eyes when we pray, cry, kiss, dream?
Because the moust beautiful things in life are not seen but felt only by heart."
User avatar
la pittura
penzionerka
penzionerka
Posts: 5394
Joined: 16 Feb 2011, 11:16
Location: inspiracija

Re: Meditacija?

Post by la pittura »

:laugh: :laugh:
honky wrote: Nema metafizičkog sadržaja, ni mamba đžamba, ne treba ti glazba i ne moraš ništa mantrati. :)
meni je ovakav svaki dan. :daa: znači li to da sam na dobrom putu? :hihi:
nedodirljiva wrote:pa očito da ne mogu na poslu kad moram bit gola
zar to ne bi bila baš fina uredska atmosfera? :roll: :cer:

http://www.mojnet.com/video-gola-joga-2 ... ba3b1b77b6" onclick="window.open(this.href);return false;
led, 'lad i di-s'-cipli-na gradele
nedodirljiva
...ja sam vaša SDP veza....
...ja sam vaša SDP veza....
Posts: 2396
Joined: 02 Mar 2003, 12:13
Location: Zagreb

Re: Meditacija?

Post by nedodirljiva »

la pittura wrote:
nedodirljiva wrote:pa očito da ne mogu na poslu kad moram bit gola
zar to ne bi bila baš fina uredska atmosfera? :roll: :cer:

http://www.mojnet.com/video-gola-joga-2 ... ba3b1b77b6" onclick="window.open(this.href);return false;
woow :hihi: :sridise:

ok ok ok :sridise: ostanimo na onakvim filmicima kaj mi je hellen stavila :hihi: :hihi:

btw.. sad za ozbac.. :dadada: :cer: po cemu se razlikuju meditacija i joga? :)
" u raju je lijepo.. al u paklu je ekipa "
User avatar
honky
sous chef
sous chef
Posts: 1582
Joined: 02 Jun 2003, 08:59

Re: Meditacija?

Post by honky »

la pittura wrote::laugh: :laugh:
honky wrote: Nema metafizičkog sadržaja, ni mamba đžamba, ne treba ti glazba i ne moraš ništa mantrati. :)
meni je ovakav svaki dan. :daa: znači li to da sam na dobrom putu? :hihi:
Po tvojem forumskom upisu rekla bih da si na najboljem putu da dostigneš Nirvanu. Image
“You said, 'They’re harmless dreamers and they’re loved by the people.' 'What,' I asked you, 'is harmless about a dreamer, and what,' I asked you, 'is harmless about the love of the people?"
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Re: Meditacija?

Post by fireandice »

hellen_stewart wrote:
fireandice wrote:Meni uopšte nije jasno zašto je važno biti tako opušten, smiren, hladnokrvan...
zato jer je to dobro za zdravlje.Zasto mislis da je bolje biti napet,isfrustriran i nemiran?
Meni je sasvim razumljivo i prihvatljivo da proživljavam neprijatne emocije i smatram da ne treba da se usmjeravam na njihovu direktnu eliminaciju, već me date pokreću na aktivnosti za prevazilaženje uzroka istih.
Mislim, isfrustrirana sam recimo, pa šta? Dok se ne otklone uzroci (poželjno potruditi se sopstvenim djelovanjem), neka sam. Ne potrudim li se, neka sam baš!
Naravno, nisam svemoćna; mnoštvo uzroka nisam sposobna prevazići, ali ne smatram meditaciju kao vid sopstvene adaptacije na dotične.
User avatar
dalloway
penzionerka
penzionerka
Posts: 7016
Joined: 18 Jan 2008, 19:33
Location: nepoznata

Re: Meditacija?

Post by dalloway »

lp,ovo je joga ? :pd: mene toliko navlače na tu jogu,a ja budala,nećkam se :laugh:
‎Ne blistam jer sam tako izabrala. Ne šepurim se jer volim tajne. Smijem se jer sam sretno biće. Kad šutim sa sobom se sastajem u tamnim hodnicima sebe i tada bi se trebala najviše bojati jer nagovorim se na svakojake bezobrazluke. Na sebe sam slaba.
User avatar
renata
penzionerka
penzionerka
Posts: 5102
Joined: 12 Apr 2010, 17:17

Re: Meditacija?

Post by renata »

meni se sviđaju ove dvi od pitture- :hihi:
sve je lakše u dvi-pa i joga :)
samo,kad bi podigla ovako nogu-sve do vrata,sumnjam,da bi ju vratila,tako lako natrag :hihi: :)
User avatar
hellen_stewart
najpoželjnija forumašica
Posts: 15819
Joined: 31 Jan 2008, 11:36
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

Re: Meditacija?

Post by hellen_stewart »

fireandice wrote:
hellen_stewart wrote:
fireandice wrote:Meni uopšte nije jasno zašto je važno biti tako opušten, smiren, hladnokrvan...
zato jer je to dobro za zdravlje.Zasto mislis da je bolje biti napet,isfrustriran i nemiran?
Meni je sasvim razumljivo i prihvatljivo da proživljavam neprijatne emocije i smatram da ne treba da se usmjeravam na njihovu direktnu eliminaciju, već me date pokreću na aktivnosti za prevazilaženje uzroka istih.
Mislim, isfrustrirana sam recimo, pa šta? Dok se ne otklone uzroci (poželjno potruditi se sopstvenim djelovanjem), neka sam. Ne potrudim li se, neka sam baš!
Naravno, nisam svemoćna; mnoštvo uzroka nisam sposobna prevazići, ali ne smatram meditaciju kao vid sopstvene adaptacije na dotične.
Da,i šta sad?Shodno tome što si napisala,dolazim do zaključka da ako ne uspiješ prevazići uzroke frustracije,ti i dalje ostaješ isfrustrirana i tebi to super?Ja lično ne volim biti isfrustrirana,mrzim negativne emocije ako me spopadnu, jer vjerujem da one truju dušu.Više ih volim odagnati meditacijom (ako mi to pomaze,ili bilo kako drugačije),u svakom slučaju sve mi je bolje nego biti isfrustriran i imati nagon da se istresam na prvom koji naidje ;)
Mi nekog ljubimo ne zato sto sto tu ljubav zasluzuje potpunije i iskljucivije nego iko drugi,nego sto smo mi na tu licnost prosuli jedno svoje sunce koje ga je ozarilo i izdvojilo od sveg drugog naokolo na zemlji...
User avatar
laura
levo smetalo
Posts: 11687
Joined: 08 Aug 2010, 22:50
Location: otišla iz dalmacije

Re: Meditacija?

Post by laura »

renata wrote: samo,kad bi podigla ovako nogu-sve do vrata,sumnjam,da bi ju vratila,tako lako natrag :hihi: :)
:laugh: , moraš podmazat prije toga :hohoho:
40 godina života je starost za mlade, a 50 godina života je mladost za stare. (Victor Hugo)
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Re: Meditacija?

Post by fireandice »

hellen_stewart wrote: Da,i šta sad?Shodno tome što si napisala,dolazim do zaključka da ako ne uspiješ prevazići uzroke frustracije,ti i dalje ostaješ isfrustrirana i tebi to super?Ja lično ne volim biti isfrustrirana,mrzim negativne emocije ako me spopadnu, jer vjerujem da one truju dušu.Više ih volim odagnati meditacijom (ako mi to pomaze,ili bilo kako drugačije),u svakom slučaju sve mi je bolje nego biti isfrustriran i imati nagon da se istresam na prvom koji naidje ;)
Pogrešan ti je zaključak.
A što se tiče toga što ti voliš o sopstvenim emocijama, to je tvoja stvar. (Vidim da je uključeno u to obraćanje meni.)
User avatar
hellen_stewart
najpoželjnija forumašica
Posts: 15819
Joined: 31 Jan 2008, 11:36
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

Re: Meditacija?

Post by hellen_stewart »

fireandice wrote:
hellen_stewart wrote: Da,i šta sad?Shodno tome što si napisala,dolazim do zaključka da ako ne uspiješ prevazići uzroke frustracije,ti i dalje ostaješ isfrustrirana i tebi to super?Ja lično ne volim biti isfrustrirana,mrzim negativne emocije ako me spopadnu, jer vjerujem da one truju dušu.Više ih volim odagnati meditacijom (ako mi to pomaze,ili bilo kako drugačije),u svakom slučaju sve mi je bolje nego biti isfrustriran i imati nagon da se istresam na prvom koji naidje ;)
Pogrešan ti je zaključak.
A što se tiče toga što ti voliš o sopstvenim emocijama, to je tvoja stvar. (Vidim da je uključeno u to obraćanje meni.)

Bas mi je drago da sam pogresno zakljucila.Ali nisam znala da je zabranjeno obracati se Tebi,obzirom da si ti postavila pitanje zasto je vazno biti hladan itd?No,sto se tice mojih emocija,kome i kad cu ih kazati to jeste moja stvar,samo mi nije jasno kakve veze to ima s mojim obracanjem tebi?
Mi nekog ljubimo ne zato sto sto tu ljubav zasluzuje potpunije i iskljucivije nego iko drugi,nego sto smo mi na tu licnost prosuli jedno svoje sunce koje ga je ozarilo i izdvojilo od sveg drugog naokolo na zemlji...
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Re: Meditacija?

Post by fireandice »

Nije mi zabranjeno obraćati se, već nemam šta posebno da ti kažem na tvoje objašnjenje da li voliš ili ne voliš osjećati se ovako ili onako, a napisano je kao da je meni upućeno - uz zaključke o meni. Dakle, odgovor je bio u smislu "Ok, radi/budi kako ti volja, želja, mogućnosti... Šta ja imam s tim".
User avatar
hellen_stewart
najpoželjnija forumašica
Posts: 15819
Joined: 31 Jan 2008, 11:36
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

Re: Meditacija?

Post by hellen_stewart »

fireandice wrote:Nije mi zabranjeno obraćati se, već nemam šta posebno da ti kažem na tvoje objašnjenje da li voliš ili ne voliš osjećati se ovako ili onako, a napisano je kao da je meni upućeno - uz zaključke o meni. Dakle, odgovor je bio u smislu "Ok, radi/budi kako ti volja, želja, mogućnosti... Šta ja imam s tim".

hvala na pojasnjenju,naravno da nemas nista s time niti sam ja ocekivala od tebe da mi nesto posebno kazes.Meni se cini da jedna od nas prica "spanski" a druga "francuski" pa shodno tome,ovu a i svaku buducu diskusiju s tobom cu zaobilaziti u sirokom krugu :cer:
Mi nekog ljubimo ne zato sto sto tu ljubav zasluzuje potpunije i iskljucivije nego iko drugi,nego sto smo mi na tu licnost prosuli jedno svoje sunce koje ga je ozarilo i izdvojilo od sveg drugog naokolo na zemlji...
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Re: Meditacija?

Post by fireandice »

Slobodno.
User avatar
evaluna
na vrhuncu
na vrhuncu
Posts: 829
Joined: 09 Nov 2011, 16:06
Location: Izmišljena

Re: Meditacija?

Post by evaluna »

Ako nekog zanima;

http://drumtidam.info/201301147272/ASHT ... -7272.html" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
evaluna
na vrhuncu
na vrhuncu
Posts: 829
Joined: 09 Nov 2011, 16:06
Location: Izmišljena

Re: Meditacija?

Post by evaluna »

Naletila na jednu prikladnu fotku iz jedinih pet dana kada sam meditirala u životu :cer:
sada vise ne bih mogla tako sjediti..
Meditacija je za ljude koji puno rade pa kad stanu sve se stalno reproducira u glavi kao zakašnjeli film kojeg imaju potrebu eliminirati.
Meni vise ne treba, jer kad sjednem sama automatski je glava prazna.. :cer:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
hellen_stewart
najpoželjnija forumašica
Posts: 15819
Joined: 31 Jan 2008, 11:36
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

Re: Meditacija?

Post by hellen_stewart »

Osjećate se umorno, bez inspiracije i energije? Isprobajte trataku, jogijsku meditaciju gledanja u plamen svijeće. Gledanje u svijeću čisti podsvijest od negativnih misaonih obrazaca te jača intuiciju. Osim toga jača koncentraciju i snagu volje.

IZVOĐENJE:
Postavite svijeću u visini očiju, udaljenu od tijela otprilike za dužinu ruke. Plamen svijeće mora biti miran, pripazite da u sobi nema propuha. Sjednite u udoban položaj za meditaciju, uspravite kralježnicu, opustite se, zatvorite oči. Neka tijelo za vrijeme vježbe bude potpuno mirno. Otvorite oči i gledajte u vrh fitilja. Nemojte treptati ni pomicati oči, ne naprežite se jer će se oči micati i to će stvoriti napetost.

Svijest potpuno usmjerite na plamen. Ako misli počnu lutati, ponovno ih usmjerite na svijeću. Kad oči počnu suziti ili se umore, nježno ih zatvorite i nastavite gledati sliku plamena u prostoru ispred zatvorenih očiju. Kad slika nestane, ponovno otvorite oči i nastavite gledati u plamen. Počnite s izvođenjem vježbe u tri-četiri ciklusa (ukupno pet do deset minuta) pa polako povećavajte broj ponavljanja. Najviše blagodati imat ćete ako meditaciju izvodite svake večeri tijekom 40 dana.

DJELOVANJE:
Sanskrtska riječ trataka znači gledati mirno. Trataka predstavlja vježbu koncentracije i djeluje kao posrednik između fizičkih i mentalnih vježbi koje nas vode do viših stanja svjesnosti. Uz to što poboljšava vid i blagotvorno djeluje na oči, trataka ima i mnoga druga djelovanja i često se primjenjuje u terapiji jogom kod depresije, nesanice, alergija, anksioznosti, posturalnih problema, problema s koncentracijom i slabom memorijom.

Svrha tratake je usredotočiti um na jednu stvar i umiriti njegove ostale distrakcije. Kad koncentraciju usmjerimo prema unutra, ostala osjetila koja su okrenuta vanjskom svijetu se utišaju i energija se zadržava u nama. Ako se izvodi neposredno prije spavanja, trataka čisti podsvijest od mnogih negativnih misaonih obrazaca i potisnutih emocija, oslobađa uspavanu energiju podsvijesti i kanalizira je u uspavane dijelove svijesti, što može rezultirati jasnijom intuicijom.

Kad je um usmjeren na jednu stvar (poput plamena svijeće), snaga volje postaje jača, a kreativna i mentalna snaga raste. Prakticiranjem tratake oči postaju bistrije, sjajnije i postajemo sposobni vidjeti stvarnost onakvu kakva zaista jest.
Mi nekog ljubimo ne zato sto sto tu ljubav zasluzuje potpunije i iskljucivije nego iko drugi,nego sto smo mi na tu licnost prosuli jedno svoje sunce koje ga je ozarilo i izdvojilo od sveg drugog naokolo na zemlji...
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Post by fireandice »

Plamen svijeće ima koristan efekat zbog toga što stvara negativne jone. Oni su negativni po naelektrisanju, ali imaju pozitivan učinak kada su u većoj koncentraciji (planinski vazduh, more, vodopadi), koju opet smanjuje aerozagađenje, klima uređaji, građevinski materijali, sintetički materijali. Posebno korisno kod meteoropata kojima pozitivni joni (po naelektrisanju, ne dejstvu) koji se kreću na 24-48 h ispred vazdušnog fronta koji nosi promjenu vremena utiču loše na raspoloženje, izazivaju napetost. Naravno, ko ima dovoljno nerava da ne misli da će napraviti požar tom istom svijećom.

Ja meditiram gledajući ovu zelenu forumsku bojicu i slušajući turbo-folk.
Posebno pozitivan učinak imaju Zvezde Granda.
Image
Evo Zorice Brunclik u žiriju. Kakvav mir, kakva mentalna stabilnost...
User avatar
Arizona
penzionerka
penzionerka
Posts: 1088
Joined: 07 Sep 2013, 02:27

Re: Meditacija?

Post by Arizona »

Jao Fire mene ova Zorica zbunjuje, divim se kako ti mozes meditirati. :cer:
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Post by fireandice »

Upravo si uništila svaki moj pokušaj duhovitosti :'(
User avatar
Arizona
penzionerka
penzionerka
Posts: 1088
Joined: 07 Sep 2013, 02:27

Re:

Post by Arizona »

fireandice wrote:Upravo si uništila svaki moj pokušaj duhovitosti :'(
Zasto? Bas mi se svidjela tvoja duhovitost u postu. :)
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Post by fireandice »

A pa dobro onda nisam te shvatila :D
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Post by fireandice »

E, imam potrebu napomenuti, za svaki slučaj, da ne budem pogrešno shvaćena kao da se izrugujem, zbog svojih postova u ovoj temi.
Zapravo meditaciju načelno smatram dobrim metodom za nošenje sa stresom. Koristi se i u terapiji pojedinih patoloških stanja.
Ja ne uspijevam u njoj, pa se zezam na taj račun. Mada, realno, možda bih mogla opet pokušati sa tim, ali nek odstoji još malo.
Djeluje mi frustrirajuće kad pokušam da se opustim, pa ne uspijem u tome.
Post Reply