Teorija i praksa

Religija, etika, moral, alternativa, parapsihologija, ezoterija.
Post Reply
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Teorija i praksa

Post by ow »

Sto sam starija sve vise mi se cini da jako puno ljudi koji se rado nazivaju duhovnjacima, uopce ne shvaca smisao duhovnosti....
Ili je mozda ne shvacam ja?

Uvijek sam smatrala da se visi nivo duhovnosti mora odraziti u svakodnevnom zivotu. I kako ljudi savladavaju jednu po jednu stepenicu tako bi trebali postajat bolji, otklanjat neke svoje nedostatke (egoizam, prepotenciju, licemjerje i svasta jos). Ali je prvenstveno potrebno da sebe prestanu lagati i uvjeravati se da su nesto sto u stvari nisu.
Cini mi se da ih se puno spotakne bas na tom fuckn egoizmu. I nerealnom vidjenju sebe.

Ma nista....baljezgam bez veze jer mi se nece otvoriti MSN.....
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
tramp
Dragi Papa!
Dragi Papa!
Posts: 808
Joined: 10 Mar 2005, 22:41
Location: nyc
Contact:

Post by tramp »

pa sad i ja to tako nekako shvatam ali mislim da neki bilo koje "verovanje" nazivaju duhovnoscu - mozda je ovo o cemu ti govoris "produhovljenost"

ne znam ... mada to sa egoizmom je zapetljano jer ima onih koji sve daju drugima a veci su egoisti od nekog "sebicnjaka" - sta je egoizam uopste?
Consistency is the last refuge of the unimaginative.
Image
vanessa
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 70
Joined: 15 Jul 2005, 10:50

Post by vanessa »

Nekad sam uvijek dan započinjala na forumima gdje je duhovnost.....sada je dimplomatski izbjegavam, iz razloga koji je ow , shvatila.
Egoizam.....je kod ljudi jako izražen....zamršteno klupko ,koje se nikome nada otpetljavati.....jer zamisli užasa kad ustanoviš da si sasvim obično biće, da su tvoje mane tako strašne( tebi samom )a nama ostalima ništa ne znače, kad dušu ogoliš pred samim sobom, kad shvatiš da si ništa doli zrno prašine, tek marioneta......da egoizam se hrani našim strahovima od sebe samih, održava iluziju ......i bolje da zašutim.....sad ja baljezgam, odoh se negdje drugdje sramotiti.....
jasamocitam
studentica
studentica
Posts: 122
Joined: 02 Dec 2002, 12:03

Post by jasamocitam »

ja uvijek sumnjam u produhovljene koji o tome jako puno pricaju. stovise hvale se time, a druge omalovazavaju (recenice tpa: shvatit ces jednom, sto bi u prijevodu znacilo "kad dodjes na moj nivo"). smatram da produhovljenost, vjera i ljubav ne trebaju puno rijeci niti filozofije. tamo si ili nisi. osjecas to ili ne.
svizac
Za Trokut! Spremni!
Za Trokut! Spremni!
Posts: 154
Joined: 22 Aug 2005, 17:23

Post by svizac »

Mislim da produhovljenost i duhovnost bas i nemaju neku vezu jer za mene je produhovljena svaka osoba koja ima duha,koja nije stereotip,koja je originalna i koja ima stila...dok su mi duhovne osobe vise nekako vezane uz vjeru,vjerovanja...tak nekak.
...maknula sam tog peseka,metnula bum nekaj drugo...mozda..hmda...
vanessa
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 70
Joined: 15 Jul 2005, 10:50

Post by vanessa »

:pd: :ogle: :sock: izgleda da će ovdje biti dobre zabave :shin:
Svi mi imamo duha....znaš ono; u ime oca, sina i duga svetog :hihi:
Produhovljene osobe su ljudovi koji su spoznali samog sebe....i kao što ow reće, oni bi trebali spoznati smisao ega i neimati ga iliti ,znati ga držati na uzici 8:) ,međutim puno ljudi se prodaje pod duhovnjake a da sami pritom nemaju pojema o čemu je riječ.Duhovnost nema apsolutno nikakve veze s vjerom i vjerovanjem.....to je samospoznaja i to je to....zvuči jednostavno :pd: :love:
svizac
Za Trokut! Spremni!
Za Trokut! Spremni!
Posts: 154
Joined: 22 Aug 2005, 17:23

Post by svizac »

A jesi spetljana!
Malo su duhovni,malo produhovljeni,malo imaju malo nemaju,malo bi trebali!?
Kak "malo bi trebali" mogu bit produhovljeni...ako bi malo trebali?
Pokusaj razdvojiti produhovljenost od duhovnosti.
Bozanic je duhovna osoba,ok ali dali je on produhovljen?
Ili je Bozanic produhovljen ali nije duhovnjak?
Ili duhovnjak znaci produhovljen!?I obratno?
Uglavnom,kaj ocu reci: za mene duhovnost i produhovljenost nemaju znak jednakosti između.
Ne velim da duhovnjak nemre bit produhovljen ali nužno ne mora biti!
...maknula sam tog peseka,metnula bum nekaj drugo...mozda..hmda...
vanessa
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 70
Joined: 15 Jul 2005, 10:50

Post by vanessa »

Ja sam blizanac i dozvoljavam si ...biti spetljana :smil: dobar filing... :mrgreen: , i više ništa ne moram objašnjavati...he he he
svizac
Za Trokut! Spremni!
Za Trokut! Spremni!
Posts: 154
Joined: 22 Aug 2005, 17:23

Post by svizac »

Ma,dobra si ti :beer:
(...volim malo filozofirati... :roll: )
...maknula sam tog peseka,metnula bum nekaj drugo...mozda..hmda...
vanessa
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 70
Joined: 15 Jul 2005, 10:50

Post by vanessa »

Odakle sad Jesica, piše li se tako 8:) , zatiltah od kose njezine :nts: , doooobra mala :bigok:
svizac
Za Trokut! Spremni!
Za Trokut! Spremni!
Posts: 154
Joined: 22 Aug 2005, 17:23

Post by svizac »

...a cuj,na neki nacin skrenem pažnju :shin:
Moji postovi su...hmda :klep:
...maknula sam tog peseka,metnula bum nekaj drugo...mozda..hmda...
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Post by ow »

jasamocitam wrote:smatram da produhovljenost, vjera i ljubav ne trebaju puno rijeci niti filozofije. tamo si ili nisi. osjecas to ili ne.
I meni se cini da bi trebalo biti tako.
No ponekad se zapitam sto ako sam u krivu, sto ako nije toliko jednostavno?
Jer ako je tako jednostavno sto sprecava ostale da to vide?
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
Deviant
bajkovito dijete
bajkovito dijete
Posts: 86
Joined: 27 Nov 2002, 22:47

Post by Deviant »

kao sto se razlikujemo po boji kose, ociju i drugim fizickim osobinama, kao i po karakteru, mozda je, ali samo mozda, tako i u pitanju produhovljenosti.
ne vjerujem da se to moze nauciti.
a ne vjerujem ni da je to u genima.
mozda u nekoj drukcijoj dimenziji gena ili zapisa, ali sigurno ne u onima koje dobivamo od roditelja.
mogla bih izdvojiti stvari za koje mislim da ne utjecu na produhovljenost, ali tesko da bih mogla imenovati one koji imaju svoje prste u tome.
negdje se nesto u trenutku rodenja ili prije poklopilo i stvoren je temelj koji nazalost ne nose svi u sebi.
hold on to yourself for this is gonna hurt like hell
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Post by ow »

Stvarno si lijepo to rekla Deviant. I slazem se sa svakom recenicom, svakom rijeci.
No, mene muci nesto drugo.
Ako postoje ljudi koji samo misle da su produhovljeni, koji sebe "lazu" (ovo je pod navodnicima zato jer oni cak niti ne moraju biti svjesni da to rade) i ne vide se realno, kako mogu znati da ja to isto ne radim?
Kuzis?
Kako mogu znati da da li je ovo sto ja mislim o sebi istina ili samo moja opsjena?
Ako se podsvjesno "lazem" kako mogu znati nemam one osobine koje kod drugih prezirem?
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
zmajka
zna puno o kamenolomima
zna puno o kamenolomima
Posts: 2596
Joined: 17 Feb 2003, 18:35
Location: van sebe
Contact:

Post by zmajka »

Najteže je pogledati sebe tuđim očima. Svako od nas u ugledalu vidi dva oka, nos, usta i pomisli - ajme ljepote! Tako i kad gledaju u sebe. Svako je sklon sebe vidjeti kao pozitivnu osobu. Za sve svoje mane lako je naći opravdanje - okolnosti, patnje koje smo prošli, neke stvarne ili umišljene tragedije. Zato mislim da je lako lagati sebi.
E sad, kad si se uvjerila da si iznad, da si produhovljena, da bolje shvaćaš i više vidiš - blizu si istine. Nadrealnost, kako bi ju kvaziduhovne osobe mogle nazvati ponekad može biti jednostana nerealnost. Nerealno gledanje na sebe. Ako me razumijete.
A onda se još netko zaljubi u tebe i povjeruje ti, i diže tu ego, i uvjerava te da si posebna i - PLJUS. Tresneš glavom u svoju iluziju o sebi i ego cvjeta.
A licimjerje - to je kao ona poslovica "što može Bog ne može vol". Produhovljeni su na višem nivou...oni mogu ono što obična raja ne može. Za njih vrijede druga pravila. :roll:
Non c'è limite alla fantasia...

Volim te mama al' ne više od 50 grama.
Bianka
osnovnoskolka
osnovnoskolka
Posts: 45
Joined: 24 Sep 2005, 16:38
Location: medju zvezdama...

Post by Bianka »

Kako mogu znati da da li je ovo sto ja mislim o sebi istina ili samo moja opsjena?
Ako se podsvjesno "lazem" kako mogu znati nemam one osobine koje kod drugih prezirem?
UPRAVO SAM JA POKUSAVALA DA POSTAVIM TU DILEMU U SVOJOJ TEMI BIVSTVOVANJE OW :mrgreen: ,ALI PRIZNAJEM NA KOMPLIKOVANIJI NACIN!
NE ZNAM KOJI JE VALJANI NACIN DA SE RAZRESI OVA DILEMA ALI SVAKAKO DA POSTOJI KOD MNOGIH SVESNO ILI NESVESNO!
be what you are......................
User avatar
Jelena
Intimna
Intimna
Posts: 118
Joined: 23 Jul 2005, 22:26
Location: u njenom narucju....

Post by Jelena »

Ovde se razvila rasprava oko toga sta je duhovnost a sta produhovljenost, a ti si dakle, ow pitala nesto drugo.
Ja cu samo reci da duhovnost i produhovljenost nisu jedna te ista stvar!

[quote]

Kako mogu znati da da li je ovo sto ja mislim o sebi istina ili samo moja opsjena?
Ako se podsvjesno "lazem" kako mogu znati nemam one osobine koje kod drugih prezirem?

Ako si dovoljno sposobna da te osobine koje prezires "vidis" kod drugih ljudi, zasto mislis da ih i kod sebe ne mozes prepoznati (tj. ako one kao takve u tebi, uopste postoje). Ja sam sigurna da svako od nas, od prilike, vrlo dobro zna kakav je u stvari, samo nemaju svi "petlju" da sebe vide onakvim kakvi zaista jesu, i da se suoce sa egoizmom, manama, slabostima, niskim pobudama, itd. I mislim jos da to "laganje" sebe, nije ni najmanje nesvesno, vec je svesno izbegavanje istine i nemoc da takvi ljudi sebe prihvate onakvim kakvi zaista jesu.
"Voleti drugoga toliko da makar i za tren zaboravis na sebe, to znaci biti slobodan"
svizac
Za Trokut! Spremni!
Za Trokut! Spremni!
Posts: 154
Joined: 22 Aug 2005, 17:23

Post by svizac »

ow wrote:Ako postoje ljudi koji samo misle da su produhovljeni
E tu sam odmah stala!...i ostala zaustavljena!
Nije produhovljen onaj koji si misli da je,tu se ne racuna vlastito misljenje!
Produhovljenost ocjenjuju drugi!Kužis?
Ja mogu tebi reci kak je ova i ova produhovljena...to je moj dojam!
Ti ne moras imati takav dojam...recices da je..hm,bezvezna,da pili i da je neodgojena!
Recimo meni je vizn produhovljena osoba!
A sjeti se kolkima nije i kolkima para žifce?
Tak da...eto...to laganje...mislim da to bas nema veze...druga kategorija...
...maknula sam tog peseka,metnula bum nekaj drugo...mozda..hmda...
User avatar
Jelena
Intimna
Intimna
Posts: 118
Joined: 23 Jul 2005, 22:26
Location: u njenom narucju....

Post by Jelena »

svizac wrote:
ow wrote:Ako postoje ljudi koji samo misle da su produhovljeni
E tu sam odmah stala!...i ostala zaustavljena!
Nije produhovljen onaj koji si misli da je,tu se ne racuna vlastito misljenje!
Produhovljenost ocjenjuju drugi!Kužis?
Ja mogu tebi reci kak je ova i ova produhovljena...to je moj dojam!
Ti ne moras imati takav dojam...recices da je..hm,bezvezna,da pili i da je neodgojena!
Recimo meni je vizn produhovljena osoba!
A sjeti se kolkima nije i kolkima para žifce?
Tak da...eto...to laganje...mislim da to bas nema veze...druga kategorija...
Ufff...a ja se tu niposto ne bih slozila. Produhovljenost nije stvar dojma i procene drugih ljudi ; covek se radja sa tom potrebom za samospoznajom, i onda radi na sebi i izgradjuje se...deviant je to lepo opisala u nekom od predhodnih postova. Tvoja (ili bilo cija) procena, uopste nije bitna niti produhovljenost zavisi od toga; to, da li ces ti to dobro proceniti i "videti", zavisi samo od istancanosti tvog duha da to prepoznas. I mislim da produhovljene osobe tesko da mogu nekome da "paraju" zivce, jer to su ljudi koji, ne samo da su spoznali sebe, nego su spoznali i mnoge druge stvari, i to na onaj pravi sustastveni nacin! I samim tim se izdvajaju, svojim ponasanjem, misljenjem, itd. i zbog svega toga sto znaju, nemaju potrebu da se dokazuju ili konfrontiraju sa drugim ljudima.
A o onima koji "samo misle da su produhovljeni" samo govorila u predhodnom postu.
Ali, opet kazem, mislim da ow nije to pitala!
"Voleti drugoga toliko da makar i za tren zaboravis na sebe, to znaci biti slobodan"
svizac
Za Trokut! Spremni!
Za Trokut! Spremni!
Posts: 154
Joined: 22 Aug 2005, 17:23

Post by svizac »

Ne slažem se s tobom i bok!
Ja,osobno,osjetim neciju duhovnost i produhovljenost.
...maknula sam tog peseka,metnula bum nekaj drugo...mozda..hmda...
User avatar
Jelena
Intimna
Intimna
Posts: 118
Joined: 23 Jul 2005, 22:26
Location: u njenom narucju....

Post by Jelena »

Ti, znaci osetis neciju produhovljenost?! Znaci, posedujes tu potrebnu istancanost duha...a sta je sa onima koji to ne poseduju??? Po tebi, to onda znaci, da neko nije produhovljen, samo zato sto to neko drugi ne moze da vidi?!?! A, cinjenica je, da ne poseduju svi te sposobnosti, vec naprotiv, jako je malo onih koji zaista to mogu; jer to automatski znaci, da i ti ljudi poseduju slicne kvalitete, a kao sto rekoh, takvih je malo...na zalost.
"Voleti drugoga toliko da makar i za tren zaboravis na sebe, to znaci biti slobodan"
svizac
Za Trokut! Spremni!
Za Trokut! Spremni!
Posts: 154
Joined: 22 Aug 2005, 17:23

Post by svizac »

Svi to imaju...tu istancanost duha!
Cak niti ne mislim da je to sposobnost!
Ima dosta onih koje ne smatram produhovljenima i kaj?

Jesam li ja tu nesto kriva zato kaj mislim da okruženje moze ali ne mora utjecati na produhovljenost pojedinca.Svi smo mi sami u vlastitim stremljenjima da vidimo dalje od nosa!
...kaj se duhovnosti tice....npr.vjera i vjerovanje se cesto mijesa sa duhovnoscu.
Mene su poducili da to dvoje nema puno veze jedno sa drugim.Vjerovanje nastaje kad nesto ne znamo, pa nam netko kaže da moramo u nesto vjerovati...ne vidim bas neku vezu sa duhovnoscu.
...da li je zivot ateista neduhovan i bez smisla?
...a joj,zbrijala sam...
...maknula sam tog peseka,metnula bum nekaj drugo...mozda..hmda...
Deviant
bajkovito dijete
bajkovito dijete
Posts: 86
Joined: 27 Nov 2002, 22:47

Post by Deviant »

ow wrote:Ako postoje ljudi koji samo misle da su produhovljeni, koji sebe "lazu" (ovo je pod navodnicima zato jer oni cak niti ne moraju biti svjesni da to rade) i ne vide se realno, kako mogu znati da ja to isto ne radim?
Kako mogu znati da da li je ovo sto ja mislim o sebi istina ili samo moja opsjena?
Ako se podsvjesno "lazem" kako mogu znati nemam one osobine koje kod drugih prezirem?
zanima me pitaju li se ti ljudi ovakva pitanja?
ispituju li svoju produhovljenost ili imaju gotove obrasce po kojima sami sebe prozivaju produhovljenim bicima?
ti imas sumnje.
oni su uvjereni.
ti dalje istrazujes.
oni ostaju na mjestu nemajuci dobro odraden prvi korak.

ali mozda bi se trebalo ugledati na njih. ustvari.. ne dovoditi sebe u takvo pitanje i buditi sumnju koja krivo preusmjerava sve teznje. dok se opravdavas sama sebi ostajes na mjestu. cak ni to. radis nekoliko koraka unazad kako bi bolje promotrila svoje ponasanje i sigurno je da ces u i najmanjem detalju naci nesto za preispitivati. ali to mozes raditi i sa onim stvarima koje tek dolaze, zar ne? usmjeri se na njih. iskusaj samu sebe novim stvarima umjesto da se osvrces. vjeruj svom osjecaju, a kroz komunikaciju sa drugima ces vidjeti kako se to odrazava na tvoju okolinu, kao sto ti vidis one "produhovljene". a sam egoizam ne mora biti obiljezen samo negativnim pojmom. dapace, izgraditi ego koji ce uzivati u tudoj sreci i zasluzeno pribrojiti sebi odredenu kolicinu zasluga i tako potencirati pozitivno odvijanje prema drugim ljudima, ne znaci nista lose. zar bas ego nije taj koji preispituje sam sebe? zasto mu ne udovoljiti ne skodeci nikome i pruziti ljudima oko sebe jos veci uzitak medusobnog kontakta? ali sama rijec ego i dalje zvuci tako ruzno i egoisticno, zar ne? : )
hold on to yourself for this is gonna hurt like hell
vanessa
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 70
Joined: 15 Jul 2005, 10:50

Post by vanessa »

Ufff...a ja se tu niposto ne bih slozila. Produhovljenost nije stvar dojma i procene drugih ljudi ; covek se radja sa tom potrebom za samospoznajom, i onda radi na sebi i izgradjuje se...deviant je to lepo opisala u nekom od predhodnih postova. Tvoja (ili bilo cija) procena, uopste nije bitna niti produhovljenost zavisi od toga; to, da li ces ti to dobro proceniti i "videti", zavisi samo od istancanosti tvog duha da to prepoznas. I mislim da produhovljene osobe tesko da mogu nekome da "paraju" zivce, jer to su ljudi koji, ne samo da su spoznali sebe, nego su spoznali i mnoge druge stvari, i to na onaj pravi sustastveni nacin! I samim tim se izdvajaju, svojim ponasanjem, misljenjem, itd. i zbog svega toga sto znaju, nemaju potrebu da se dokazuju ili konfrontiraju sa drugim ljudima.



E , niti ja ovo nebi bolje napisala, dakle Jelena, potpisujem od prve do posljednje riječi......nadovezujem samo da..
-duhovnjaci su ljudi koji ne samo da drugačije razmišljaju, to su ljudi koji i drugačije žive, izdvajaju se samim svojim stavovima,ispadaju iz svih mogućih normi i ne uklapaju se u niti jedan poznati kontekst....e sada i još kad je lezba....to je zbilja ebena kombinacija koja se vidi ....ili ti...ne vidi iz aviona.....a svi vi ste mi jako slatki :mrgreen:
Kak se ja dobro zabavljam...he he he
-produhovljena osoba može biti svaki lik koji imalo radi na sebi, koji postavlja pitanja i traži odgovore , koji traži ne samo sebe već i smisao postojanja a samim tim se i razvija u duhovnom smislu.
svizac
Za Trokut! Spremni!
Za Trokut! Spremni!
Posts: 154
Joined: 22 Aug 2005, 17:23

Post by svizac »

(...a sad idemo na one lose ili kamuflirane...duhovnjake i produhovljene.)

....kak neko produhovljen i duhovan moze biti zao,lažljiv i los
ako je jasno da su duhovne vrijednosti:istina,dobrota,ljepota,ljubav,pravda,svetost...
...maknula sam tog peseka,metnula bum nekaj drugo...mozda..hmda...
Post Reply