Jesus

Religija, etika, moral, alternativa, parapsihologija, ezoterija.
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Post by Dodir_Svile »

Lea25 wrote:[Da je sreæa da je bio vanzemaljac, sigurno bi mu bilo bolje...
pa ja mislim da je njemu bilo bas lijepo. dosao, ispunio svoju zadacu i otisao. jer da ga nisu razapeli i da nije umro, sad bi mi zivjeli u grijehu. :shock:
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

Ne znam što bi bilo da Isusa iz Nazareta nisu razapeli... Ali sam sigurna 100% da kad imaš 33 godine ne želiš baš umrijeti olako... Isus je ispunio svoju zadaću, da, nažalost... Po mom mišljenju, bio je čovjek koji je poginuo za svoj ideal... Onima koji su dobro upoznati s tematikom i uopće razlozima njegova razapinjanja, znaju o čemu pričam... Mnogi su prije njega tvrdili da su Sinovi Božji, obećani Mesije, itd., i niti jedan od navedenih nije bio smaknut... Isus jest... I to zbog one famozne rečenice kojom je branio dostojanstvo čovjeka, jer kako je rekao, hram možeš rušiti, itd. Židovi su se ovom izjavom našli uvrijeđeni, jer njima je hram bio svetinja... Budući mnoge struje službene Teologije danas s jakom negativnom pretenzijom pričaju o osobi Isusa Krista, i budući ga kamenuju žešće negoli nazovi grešnike u to doba, i budući da su ljudi danas, a i nekada su bili, prava govna, i zli, i pokvareni, i nemilosrdni i nepravedni jedni prema drugima, a o odnosu prema Bogu je suvišno iti govoriti, smatram, i žao mi je što to moram konstatirat, džaba mladog života... Je li Isus Krist po meni posebniji od mnogih proroka prije i nakon njega, da, je li mi žao što je umro na jedan tako beskrupulozan način, da... Smatram li da je njegova smrt nešto promijenila u svijesti ljudi, ne... Vjerujem li u Uskrsnuće u smislu relacije u neki drugi, bolji, ljepši, pravedniji svijet, da... Je li to djetinje zavaravanje... Ne znam, nekad mi se čini da-da... Al' ipak...
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Post by Dodir_Svile »

al cekaj, koji je ustvari onda background razapinjanja i njegove smrti? :pd: ja sam mislila da je umro da bi nas rijesio grijeha il tako nesto? :pd:
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

Ako uzmeš da je ljudska zloća i oholost grijeh, onda je Isus razapet za grijehe svijeta...
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Post by Dodir_Svile »

ali koja je poenta toga da je umro? :pd: za sta nam to sluzi? jer da nema neke poente, onda bi valjda pristao da ga bog otac spasi. a ovako je kao bila neka svrha u tome da umre... :pd:
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

čuj, svrhu svatko sam iščitava... Mogu početi recitirati stavove Katoličke Crkve... Neću... Izričem ono što ja osobno mislim... Po meni, svrha Isusove smrti je beskrajna ljubav koju je on osjećao prema ovom svijetu i ljudima, na kraju krajeva prema idealu za koji je dao život, jer da nije bilo tako, i da je on bio samo jedan od egoista, pobio bi sve u što je vjerovao i spasio bi se, jer to bi bilo logično, zar ne?! Isus očito nije bio logičan čovjek, bio je emotivac do krajnje instance, branitelj svih onih koji sami sebe nisu mogli obraniti, a njega na kraju nije branio nitko, a toliki su se kleli u prijateljstvo s njim... I da, zbog toga je za mene, njegov život i njegovo djelovanje, broj jedan moga mjerila...
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Post by Dodir_Svile »

prvo, mene i zanima zvanicni stav katolicke crkve. naravno da svi imamo svoje vlastito shvatanje (moje je da je bio drama queen :mrgreen: ), ali ono je dosta subjektivno, pa me zanima zvanicno obrazlozenje.

drugo, sve to sto si napisala stoji, ali zasto je pobogu trebao umrijeti? :pd: da bi bio nesto kao james dean ili tose? ono, umri mlad, budi lijep les...?
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

Stav Katoličke teologije, a prema tome i KC glasi:

"Isus Krist u konačnici umire kako bi otkupio čovjeka od grijeha svijeta. Taj grijeh očituje se u klupku mržnje i nevjere što se gomilala od početka čovječanstva...

I upravo je ta mržnja, odnosno taj grijeh svijeta kulminirao Isusovim raspećem i najzad doveo do Isusove smrtne osude... On daje svoj život za 'život svijeta'.

Svojom smrću on otvara put čovjeku za novi život, obnovljeni život, bez mržnje... U konačnici, omogućuje život u svjetlu da bi u konačnici čovjek spoznao snagu ljubavi te došao do jedinstva s Bogom...

Njegov je križ dokaz prevladavanja ljubavi pred mržnjom i osvetom... Križ po sebi nije nikakav izvor spasenja, ali to postaje svakome pojedincu po prihvaćanju novoga shvaćanja sebe...

Križ je poziv čovjeku usmjeren od Boga da ostavi svoju samodopadnu i egoističnu egzistenciju i da se otvori, svijetu i čovjeku, drugome, da u svome 'ja' uvijek iznova prepozna onaj 'ti' kojemu je usmjeren, odnosno, Boga..."

Prevedeno, ovo bi ukratko značilo, kako je Isusova smrt zadnja Božja riječ čovjeku, upozorenje na važnost usmjerenosti u ljubavi, a ne mržnji...

Teologija, kada govori o tzk. grijehu svijeta, uvijek misli na mržnju koja vlada svijetom od samih početaka, a koja je kulminirala smrću nevinoga... Je li Isus Krist bio željan drame, ne bih rekla...

Da je bio toliko teatralno nastrojen, učinio bi tu svoju smrt mnogo senzacionalnijom, a ne bi trpio nesnosne bolove i poniženje, uvrede koje su se na njega sručile, a da nikad nikome nije napravio nikakvog zla... Isus Krist nije ni u jednom pasusu sv. Pisma, odnosno, NZ, sebe nazvao Mesijom...

Mesiju u njuegovu djelovanju, prepoznali su oni koji su ga okruživali... Za židove, Mesija je trebao biti čovjek koji bi kretao u ratne pohode, itd. A Isus takav Mesija, ipak nije bio...

On je bio Mesija mira i poruke ljubavi prema svim ljudima bez iznimke... Družio se s najvećim bohemima onoga vremena, kao i s tzk. grešnicima... Prljave ruke mu nisu značile ništa, koliko prljava čovječja duša...

Ta duša je očito bila i previše zaprljana mržnjom... Od velike euforije i mase koja ga je slavila i slijedila, ista se pretvorila u žrvanj osvete...

A zbog čega?! Da je Isus Krist svojim primjerom i djelom dokazivao nešto suprotno od onoga što je predstavljao, da je iznevjerio svoju čvrstu vjeru u Boga, prema kojemu je imao sinovski odnos, te ga prvi u onome vremenu nazivao, kao što su mala djeca nazivala svoje očeve u okružju obiteljske atmosvere, "Abba" (tata), ljudi bi ga daleko više cijenili i ta bi ga masa sigurno poštedjela muke...

Da Isus kojim slučajem nije umro na križu, da nije proživio sve štto je proživio, bih li ga ja smatrala velikim i posebnim, da, bih... Uskrsnuće je u teološkoj literaturi objašnjeno kao jedna nova relacija čovjeka i Boga, čovjeka koji se Bogu vraća kao prepoznatljiv, dušom i tijem... Kada govorimo o tijelu, Pismo jako dobro razlikuje pojam sarks i sema, tjelesno od duhovnoga, ili oduhovljenoga tijela...

Prema tome, sve i da kosti Isusa Krista i budu pronađene nekad, to ne umanjuje vjereu u Uskrsnuće ukoliko se taj pojam tijela i tjelesnosti, kao i duše i duha, ispravno shvati...

ETO, lex... razdvojila sam nekako!!!
Last edited by Lea on 20 Jun 2008, 12:31, edited 1 time in total.
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Post by Dodir_Svile »

ali zasto je trebao UMRIJETI?! :pd: mislim, sta, da nije umro onda ne bismo bili spaseni od grijeha? :ogle: i ovako ne vidim da smo nesto manje gresni... :|
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
alex 2
litlle blue alien
litlle blue alien
Posts: 3182
Joined: 04 Nov 2007, 19:58
Location: Nebo

Post by alex 2 »

Lea , moze jedan mali savjet , nemoj se ljutit :)
Ako ikako mozes probaj da ti text ne bude tolika kobasica , tesko ga je za citat , malo ga razdvoji :)
:DH:
..

Nije bilo suza , nije bilo iluzija , ostao je krik na usnama i ova pjesma....
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

Lex, prvo da tebi odgovorim... Meni je mnogo toga teško u životu, pa opet radim... Tekst ne može biti manja kobasica jer tako pišem, jednostavno...
Ajde... Razdvojila sam ti tekst...
Last edited by Lea on 20 Jun 2008, 12:33, edited 1 time in total.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

Dodir_Svile wrote:ali zasto je trebao UMRIJETI?! :pd: mislim, sta, da nije umro onda ne bismo bili spaseni od grijeha? :ogle: i ovako ne vidim da smo nesto manje gresni... :|
Zašto je trebao umrijeti? Pa nije trebao... Zašto je umro? Zbog ljudske zloće... Da nije umro, Bog bi iznašao nekoga načina za čovjeka kao što ga iznalazi za tolike druge, brojne religije i vjerovanja, a za ljudsko spasenje...
Jesmo li manje grešni? Naravno da nismo...
Može li svatko raditi na sebi i biti bolji, nastojati u dobrome? Apsolutno...
Pitanje je ljudske odluke... Bog poziva čovjeka vjerovati, a čovjek u svojoj slobodi donosi odluku, za ili protiv Boga.
Poruka koju Bog šalje preko osobe Isusa iz Nazareta je snažna utoliko ukoliko za tebe nešto znači i za tvoj život... Ukoliko ne, nije...
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Post by Dodir_Svile »

jesam ja retardirana il mi svejedno jos uvijek nisi odgovorila kakve veze ima isusova smrt sa otkupljenjem grijeha? :pd:
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

Ako si pažljivo pročitala što za KC predstavlja "grijeh svijeta", sve je jasno...
Isusovom smrću Bog poziva ljude na novi, obnovljeni život...
Znači li to otkupljenje grijeha, da...
Isus svojom smrću na sebe preuzima taj takozvani grijeh svijeta, odnosno, kulpko mržnje... I upravo ga to vodi u smrt...
U tom smislu, on jest Otkupitelj...
Bog svoju konačnu riječ daje upravo smrću Isusa Krista...
Ta je smrt trebala značiti prekid s dotadašnjom praksom nasilja i vješanja na križeve ljudi, a za nas danas, to je Otkupljenje u krvi, poziv na MIR, na novi Savez s Bogom!!!
I ukoliko bar jedan iz cijeloga svijeta slijedi ovu poruku Otkupljenja, poruku Mira i trudi se vlastitim životom raditi po tom pitanju, taj se može smatrati Isusovim učenikom...
Tu vjeru ja ispovijedam!!!
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Post by Dodir_Svile »

znaci, to je trebalo biti dovoljno dramaticno pa da ljudi odustanu od razapinjanja ljudi na kriz? :pd: ili kao, kad on preuzme grijeh na sebe, onda je grijeh u njemu, pa kad ubijemo isusa, ubili smo i grijeh? :pd: ja jednostavno ne vidim poveznicu izmedju njegove smrti i unistenja grijeha. zasto nije recimo bilo da ce se unistiti grijeh ako isus ode na sinajsku goru, razapne sator, raspali rostilj i plese dvije noci? :pd: ili ako se pocne bavit hip-hopom? :pd:
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

Ukoliko ne vjeruješ u mogućnost da bi grijeh kao takav (znači, mržnja u ovom slučaju, kao najveći grijeh), mogao biti uništen ljubavlju jedne osobe koja daje život u tu svrhu, da prekine val nasilja i da je taj čovjek umro u čvrstom uvjerenju da će njegova smrt izroditi nečim dobrim, pozitivnim, to je ok...
Moje je uvjerenje da je upravo njegova smrt izrodila dobrim.. Poslije njega, a i u njegovo vrijeme došli su ljudi koji su shvatili i prihvatili tu poruku mira, te je dalje širili, životom potvrđivali ono u što vjeruju... Poveznica njegove smrti i uništenja grijeha je nikakva ukoliko ti ništa ne znači... Meni znači... Znači mi u tom smislu da krenem od sebe u nastojanju za boljim, za mirom, za izgradnjom nekog boljeg svijeta, u sebi, oko sebe na kraju krajeva... Smatram li se u tom smislu Otkupljena, da... Što to za mene znači, pa jednostavno, biti bolji čovjek...
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Post by Dodir_Svile »

a vidis, ja isto tezim svemu tome, a isus mi ne znaci nista vise od jadranke kosor.
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
hellen_stewart
najpoželjnija forumašica
Posts: 15819
Joined: 31 Jan 2008, 11:36
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

Post by hellen_stewart »

Dodir_Svile wrote:a vidis, ja isto tezim svemu tome, a isus mi ne znaci nista vise od jadranke kosor.

:ylol: :ylol: :ylol: a jesi budala,sto me nasmija odmah na uranku :ylol: :ylol: :ylol:
Mi nekog ljubimo ne zato sto sto tu ljubav zasluzuje potpunije i iskljucivije nego iko drugi,nego sto smo mi na tu licnost prosuli jedno svoje sunce koje ga je ozarilo i izdvojilo od sveg drugog naokolo na zemlji...
User avatar
seagull
leteći punoglavac
leteći punoglavac
Posts: 1703
Joined: 08 Apr 2007, 23:07

Post by seagull »

sve u svemu, isus se zajebo
"iluzija je prosvjetljenje;
prosvjetljenje je iluzija"
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Post by Dodir_Svile »

ja isto mislim :mrgreen:
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
micka
vječno nedonošče
Posts: 2510
Joined: 13 Aug 2008, 02:46

Post by micka »

Lea25 wrote:Ukoliko ne vjeruješ u mogućnost da bi grijeh kao takav (znači, mržnja u ovom slučaju, kao najveći grijeh), mogao biti uništen ljubavlju jedne osobe koja daje život u tu svrhu, da prekine val nasilja i da je taj čovjek umro u čvrstom uvjerenju da će njegova smrt izroditi nečim dobrim, pozitivnim, to je ok...
Moje je uvjerenje da je upravo njegova smrt izrodila dobrim.. Poslije njega, a i u njegovo vrijeme došli su ljudi koji su shvatili i prihvatili tu poruku mira, te je dalje širili, životom potvrđivali ono u što vjeruju... Poveznica njegove smrti i uništenja grijeha je nikakva ukoliko ti ništa ne znači... Meni znači... Znači mi u tom smislu da krenem od sebe u nastojanju za boljim, za mirom, za izgradnjom nekog boljeg svijeta, u sebi, oko sebe na kraju krajeva... Smatram li se u tom smislu Otkupljena, da... Što to za mene znači, pa jednostavno, biti bolji čovjek...
sve je to ok osim ovog bold..ma kako to su oni sirili?? iz njih se izrodila danasnja masinerija koja isusu nebi bila draga s obzirom na njegov stil zivota. vidi njih: zderu, voze nove aute, lova do krova, grcanje u "grijehu i bludu". ok ,djeca i to. isus ih je vjerovatno imao, ali to bi onda obavezalo crkvu da joj se svecenstvo zeni a to preeeskuuupooo.
ok, poruka mira. mira? hmmmm....bas su mirno sirili vjeru i sakupljali zabludjele ovce, a inkvizicija ih je ko vaspitacica bajna preodgajala i packe im davala. a umjetnost su zatrli. za poredbu bacite oko na rimsko kasno slikarstvo i na novo ono krscansko....je potvrdjivali su zivotom to sto vjeruju pa ih je majka crkva unistila(templari).
nisu li vec svi grijesi trebali biti unisteni smrtima pravednika ubijenih rukom crkve?
a zasto se danas tek crkva pocinje ispricavati za svoja sranja? zasto kaptol, a znamo koliko je povezan sa vatikanom, podrzava peticije protiv homosexualnih osoba i pokrece ih??? to nije ljubav. to nije poruka mira. ako ti vjerujes u tu poruku, nisi katolkinja jer to u njih danas ne postoji. nemozes se priklanjati vjeri a ne zivjeti po njenoj dogmi. to je licemjerno. oni koje je poljska crkva krenula ljeciti od homosexualnosti mozda ce jednom biti ovcice pune griznje savjesti i jada, ubijenih srca, a tebe ne razumijem zasto branis tu istu crkvu koja ubija ljudski duh i slobodu.
tvoja vjera nema veze sa dogmom.
isus nije propovjedao danasnju dogmu. propovjedao je samo ljubav, ne dogmu. dogme su ubojice.
od kuda crkva zna za njegov stav o sexualnosti? a zivio je u vrijeme rima? nezna. bolilo ga za to. nisu mu te gluposti bile bitne ako je ljubav propovjedao. nije bitno koga volis, glavno da volis.
nemogu probavit tu agresiju i ponizavanja i omalovazavanja i vredjanja od crkve. zivi i pusti zivjeti, zar ne?
svi ti koji su umrli , kapu vam skidam, i postujem vas i vasu zrtvu, jer je od srca-zrtva ZA LJUBAV ne ZA DOGMU I VJERU. velika razlika. sve rase sva uvjerenja.
isus bi se i vjerovatno se u grobu okrece i place kad gleda u sto mu se ucenje izopacilo. vjerovatno se samo nada da ce jednom nesto nauciti, ti kvazi sluge bozje..
SLUGE?? isuse, a di je ono na sliku bozju?????????????
User avatar
Andain
.
.
Posts: 2672
Joined: 11 Dec 2008, 13:19
Location: Zg

Post by Andain »

Dodir_Svile wrote:ja jednostavno ne vidim poveznicu izmedju njegove smrti i unistenja grijeha.
Spojivi su ako gledaš iz pozicije da svaka akcija ima svoju reakciju pa tako katolici vjeruju da grijeh moraš okajati da ne bi snosio posljedice i završio u paklu i sl., dok bi recimo drugi rekli da grijehom nakupljaš karmu koju onda trebaš na neki način 'oprati' (karma-'djelatnom' yogom, isposništvom, kajanjem i sl) ako ne želiš završiti u nekom od nižih svijetova.

Ako katolici vjeruju da je Krist otkupio grijehe (učenika, apostola ili svih ljudi..) tako da ih je prenio na sebe onda se na neki način ti grijesi trebaju poništiti -a kako ih Isus nije napravio iz neznanja, zlobe i nekih nižih razloga, već ih je preuzeo na Sebe od drugih, onda se očito On nema što kajati za njih, već poništiti i oprati to na drugi način.
Težina radnji koje trebaš napraviti za pokajanje ovisi o težini grijeha koji su načinjeni pa onda to objašnjava Njegovu muku i smrt.
User avatar
micka
vječno nedonošče
Posts: 2510
Joined: 13 Aug 2008, 02:46

Post by micka »

ali opet postoji pitanje grijeha. sto je grijeh, i ko je kompetentan da kaze-ovo je grijeh.
neko je nekada rekao pogresno je ovo, ono i ovo. kako mozemo sa sigurnoscu znati sto je grijeh? ne mozemo, ljudi smo-sve sto ucinimo je humano jer proizlazi iz bica, i najgora perverzija i zlocin- i da nebu skakanja mi u lice- ako to kazem ne opravdavam i ne podrzavam. ne smatram grijehom vec ljudskom prirodom, o kojoj ovisi koliko je tko sklon reakcijama i akcijama svog bica, bilo profiltriranim i svjesnim ,bilo animalnim i nesvjesnim i svjesnim.
pitanje okajanja grijeha mi je nerazumljivo. nemozes okajati, jer ako okajes zbog tog izlaza ces ponovit, znaci potrebno je razumjevanje i svjesnost i promjena bica. to ne ide na silu. neciji mentalno-duhovni kapaciteti nisu dovoljni za prihvacanje trivijalnosti poput homosexualizma a di su drugi aspekti duhovno-energetske egzistencije.
grijeh je imaginacija za dresuru a opet je fulani sistem jer nema kazne i odmazde, a zbog kojih dolazi do promjene, povrsne, iz straha a ne istine i razumjevanja.
ljubav kao snaga daje razumjevanje za najnevjerovatnije situacije i snagu za savladavanje nemoguceg u ocima onih koji neznaju voljeti. ljubav treba razumjeti i postivati jer koliko moze dati toliko je i auto destruktivna, i izrazito nesebicna ako je iskrena kada gazis sebe zbog voljene i dajes sve.
sustav karme je opet iz straha. opet dolazi do dresure i straha od prelaska u nizi svijet i sl. cemu grijeh??
za obuzdavanje ljudske prirode. promatranje i otvaranje energetskih centara vodi u ljubav i davanje i razumjevanje i prihvacanje. sudionik u predivnom kolu i bogatstvu zivota, gdje svojom energijom mozes pomoc i inicirat kretanje drugih. buda je svojom ljubavlju i nirvanom i osmerostrukim putem postigao vise nego isus-isus je otisao u destrukciju svoga bica a ucenje se izrodilo a buda je ljubavlju nadahnuo i pokrenuo mnoge i zivio za primjer ljubavi i prihvacanja i razumjevanja. on je samo -bio. isus je jednak budi ali drugom stranom je krenuo i sebe unistio.
okajanje grijeha jednokratnim cinom je lakse nego cjeli zivot prihvacati i mjenjati i razumjevati ljude ljubavlju, jer za razumjevanje treba puno, a rec nekome okaji svoje grijehe iz straha od pakla je strasan sok za dusu.
grijeh je ljudski, imaju li zivotinje grijeha? nemaju. a po cemu se razlikuju od ljudi? nisu opterecene glupostima.
razvitak duse nosi i ceznju za povratkom Majci, a poziv je jak jer se cuje kada sebe utisas i tada se ceznja budi za smirenjem i davanjem sebe jer grijeh ne postoji ako smo na priliku bozju ili zvjezdanu....
NEPOTIZAM UNISTAVA DEMOKRACIJU!!
User avatar
Andain
.
.
Posts: 2672
Joined: 11 Dec 2008, 13:19
Location: Zg

Post by Andain »

micka wrote:ali opet postoji pitanje grijeha. sto je grijeh, i ko je kompetentan da kaze-ovo je grijeh.
neko je nekada rekao pogresno je ovo, ono i ovo. kako mozemo sa sigurnoscu znati sto je grijeh? ne mozemo, ljudi smo-sve sto ucinimo je humano jer proizlazi iz bica, i najgora perverzija i zlocin- i da nebu skakanja mi u lice- ako to kazem ne opravdavam i ne podrzavam.
Ne bih se baš složila..Naime, jedno je označavanje sveg što čovjek radi po defaultu humanim, a drugo je gledati kvalitetu i suptilnost djela pa doći do toga da je brinjenje lavice za mladunčad ‘humanije’ od silovanja kćeri i unuke (a za što je čovjek isto sposoban) čime dođeš do toga da postoji određena gradacija u djelima i osjećaju za humano (odnosno grijeh) .. Iz pozicije morala i kvalitete djela, nisu sva djela 'humana'. Niti svi ljudi imaju jednako razvijenu savjest, a u nekakvim idealnim prilikama, oni koji imaju su u poziciji određivati što je grijeh.

U krajnjoj liniji, grijeh je sve ono što umanjuje nečiju težnji pozitivnom razvoju ličnosti.

pitanje okajanja grijeha mi je nerazumljivo. nemozes okajati, jer ako okajes zbog tog izlaza ces ponovit, znaci potrebno je razumjevanje i svjesnost i promjena bica..
To sam I mislila:) Kad kažem okajanje ne mislim na prazne riječi već razumijevanje i želja za promjenom koje stoji u pozadini.

sustav karme je opet iz straha. opet dolazi do dresure i straha od prelaska u nizi svijet i sl. cemu grijeh??
Nije i svaki strah isti…majka koja je u strahu da joj dijete ne nastrada čini to iz ljubavi prema njemu pa na isti način možeš reći da je strah od prelaska u niže svjetove kod vjernika, rezultat žeje da budu bliže Bogu ili što već zamišljaju kao najbliže nečem Dobrom.
buda je svojom ljubavlju i nirvanom i osmerostrukim putem postigao vise nego isus-isus je otisao u destrukciju svoga bica
Pa ne radi se baš o lako razumljivim stvarima i motivima/metodama koje možeš prosto logički analizirati i odlučiti koja je bolja;)


okajanje grijeha jednokratnim cinom je lakse nego cjeli zivot prihvacati i mjenjati
Ali ako okaješ djela i želiš promjenu to podrazumijeva i težnju da se ne vratiš u stanje grijeha što nije jednokratna nakana.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

micka wrote:
Lea25 wrote:Ukoliko ne vjeruješ u mogućnost da bi grijeh kao takav (znači, mržnja u ovom slučaju, kao najveći grijeh), mogao biti uništen ljubavlju jedne osobe koja daje život u tu svrhu, da prekine val nasilja i da je taj čovjek umro u čvrstom uvjerenju da će njegova smrt izroditi nečim dobrim, pozitivnim, to je ok...
Moje je uvjerenje da je upravo njegova smrt izrodila dobrim.. Poslije njega, a i u njegovo vrijeme došli su ljudi koji su shvatili i prihvatili tu poruku mira, te je dalje širili, životom potvrđivali ono u što vjeruju... Poveznica njegove smrti i uništenja grijeha je nikakva ukoliko ti ništa ne znači... Meni znači... Znači mi u tom smislu da krenem od sebe u nastojanju za boljim, za mirom, za izgradnjom nekog boljeg svijeta, u sebi, oko sebe na kraju krajeva... Smatram li se u tom smislu Otkupljena, da... Što to za mene znači, pa jednostavno, biti bolji čovjek...
sve je to ok osim ovog bold..ma kako to su oni sirili?? iz njih se izrodila danasnja masinerija koja isusu nebi bila draga s obzirom na njegov stil zivota. vidi njih: zderu, voze nove aute, lova do krova, grcanje u "grijehu i bludu". ok ,djeca i to. isus ih je vjerovatno imao, ali to bi onda obavezalo crkvu da joj se svecenstvo zeni a to preeeskuuupooo.
ok, poruka mira. mira? hmmmm....bas su mirno sirili vjeru i sakupljali zabludjele ovce, a inkvizicija ih je ko vaspitacica bajna preodgajala i packe im davala. a umjetnost su zatrli. za poredbu bacite oko na rimsko kasno slikarstvo i na novo ono krscansko....je potvrdjivali su zivotom to sto vjeruju pa ih je majka crkva unistila(templari).
nisu li vec svi grijesi trebali biti unisteni smrtima pravednika ubijenih rukom crkve?
a zasto se danas tek crkva pocinje ispricavati za svoja sranja? zasto kaptol, a znamo koliko je povezan sa vatikanom, podrzava peticije protiv homosexualnih osoba i pokrece ih??? to nije ljubav. to nije poruka mira. ako ti vjerujes u tu poruku, nisi katolkinja jer to u njih danas ne postoji. nemozes se priklanjati vjeri a ne zivjeti po njenoj dogmi. to je licemjerno. oni koje je poljska crkva krenula ljeciti od homosexualnosti mozda ce jednom biti ovcice pune griznje savjesti i jada, ubijenih srca, a tebe ne razumijem zasto branis tu istu crkvu koja ubija ljudski duh i slobodu.
tvoja vjera nema veze sa dogmom.
isus nije propovjedao danasnju dogmu. propovjedao je samo ljubav, ne dogmu. dogme su ubojice.
od kuda crkva zna za njegov stav o sexualnosti? a zivio je u vrijeme rima? nezna. bolilo ga za to. nisu mu te gluposti bile bitne ako je ljubav propovjedao. nije bitno koga volis, glavno da volis.
nemogu probavit tu agresiju i ponizavanja i omalovazavanja i vredjanja od crkve. zivi i pusti zivjeti, zar ne?
svi ti koji su umrli , kapu vam skidam, i postujem vas i vasu zrtvu, jer je od srca-zrtva ZA LJUBAV ne ZA DOGMU I VJERU. velika razlika. sve rase sva uvjerenja.
isus bi se i vjerovatno se u grobu okrece i place kad gleda u sto mu se ucenje izopacilo. vjerovatno se samo nada da ce jednom nesto nauciti, ti kvazi sluge bozje..
SLUGE?? isuse, a di je ono na sliku bozju?????????????
1. Tko je uopće spominjao crkvenjake i slične kao one koji su nastavili širiti poruku mira, ljubavi, itd.?? Pronađi mi to i dajem ti sve šta poželiš... Rekla sam, "ljudi", ja, ti, on, oni, ono itd., nikakve monopolističke organizacije nisam spominjala;

2. Otkud ti to da se ja izjašnjavam katolikom?? Draga dušo, ja sam samo vjernik, a nekad nisam, nažalost niti to... Štoviše... Ja i vjera smo u vječnom sukobu, i vječnoj borbi... Ali je uvijek negdje tu, dio mene...

3. Koja dogma pobogu?? Tko dogmu izjednačuje s vjerom?? Ja u istu ne vjerujem (dogma je po mom mišljenju sasvim nevažna stvar... skupili se pape i proglasili dogme kao vjerske istine i kao nezabludive... vidiš, meni pape ne znače ništa... on čovjek, ja čovjek, nema razlike, osim po nekom hijerarhijskom stupnju kojeg' opet ne priznajem kao meni vrijednog' ni bitnog');

4. "Slika Božja"- znači poštovati čovjeka u njegovu dostojanstvu; samo da to razjasnim; i da smo upravo po tom dostojanstvu jednaki, budući naravno, ništa osim toga nemamo priliku izjednačiti... neki su uvijek po nečemu jednakiji...

5. Tko može reći što je grijeh?? Pogodi tko? NITKO... Samo tvoja savjest koja te upućuje da radiš dobro... Moralne kvalifikacije grijeha su škakljive i na kraju se uvijek sve svede na ono subjektivno, naravno uzimajući u obzir i učinjeno, znači čin i odgovornost koju isti za sobom povlači, i slobodu učinjenoga, hotimičnost, namjeru i bla bla bla...

6. Isus je bio destruktivan?? Ha?? Naprotiv... Bio je on itekako konstruktivan... Što je konstruktivnije od umiranja u svrhu novog', obnovljenog' života drugoga čovjeka... Naglašavam, onome koji ne vjeruje, ovo je čista pizdarija, kao i nekome da mu netko kaže da je viđen NLO, s tim da ja U IZVANZEMALJCE VJERUJEM!!! Destrukcija je utopija, uništenje... Isusova smrt to nije... Ona ide za izgradnjom novog' čovjeka, nove osobe, nove relacije...

7. To što se tiče Kaptola i homosexualnih osoba... Vjeruj mi... Ne zanima me... Kaptol nije Bog... Haloo, ako je išta iti dio božanskoga, Kaptol nije... To je skupina korumpiranih budaletina koji svaki dan prosiplju toliko idiotarija i besmislica da ti pamet stane... Kaptol je malo zaštićenija politika, ništa više... Nije ni Katolička niti bilo koja Crkva, crkvena zajednica, religija, ili sljedba, itd., Bog... Ništa od ovoga nije...

8. Čitaj onako kako piše, reko' bi ti Vuk Karađić... Ovo ti nije lektira pa da možeš slobodno interpretirati... Ono što sam mislila i navela sam... NEMA skrivenih motiva ni rečenica, iako mi je pisanje hobby i volim apstraktno... Ipak... Moram te razočarati...
Last edited by Lea on 20 Jul 2009, 12:22, edited 2 times in total.
Post Reply