Predrasude

Religija, etika, moral, alternativa, parapsihologija, ezoterija.
Post Reply
User avatar
Andain
.
.
Posts: 2672
Joined: 11 Dec 2008, 13:19
Location: Zg

Predrasude

Post by Andain »

Imate li predrasude vezano za određene kategorije koje se nadovezuju na pitanje nečije vjeroispovijesti?

Ok, naučili smo tolerirati svačije mišljenje i identifikaciju u vjerskom ili nacionalnom pogledu, međutim, vjerska, ako nije nešto što smo po defaultu dobili odgojem i sad se držimo istog bez previše razmišljanja o svemu, nešto govori.

Postavljam temu jer sam shvatila da imam predrasude prema (čast iznimkama koje također postoje), recimo, dvjema glavnim kategorijama i da bi mi odnosi s osobama koji se tako identificiraju bili teški.
Naime, isto kao što mi je čudno što se netko definira katolikom, muslimanom etc..u smislu da vjeruje institucijama, prati običaje u onom najrigoroznijem obliku i ne misli da je ono što se 'prodaje' u Crkvi (ili nekoj dr. instituciji) malo preizbanalizirano, isto tako mi je neobično upoznati nekog tko se ne izjašnjava kao ateist iz bunta prema ovom ranije navedenom, već zbilja ne doživljava i ne vjeruje da postoji išta van ovom materijalnog svijeta.

U principu, zajednički jezik pronalazim s onima koji se ne svrstavaju ni u jednu od navedenih kategorija, i koju sve to skupa možda neće izverbalizirati, ali će mišljenje o istom ostaviti za jednu privatniju sferu ili čak dijelom nesvjesniji dio njih (dakle, imat će osjećaj za nešto, ali se neće previše baviti aniliziranjem istog).

Koliko je pitanje vjeroispovijesti i vjere odraz čovjekova karaktera i razmišljanja?
''Reason is not automatic. Those who deny it cannot be conquered by it. Do not count on them. Leave them alone.'' Ayn Rand
User avatar
spook
studentica
studentica
Posts: 161
Joined: 11 Mar 2010, 22:48
Location: zd

Re: Predrasude

Post by spook »

Andain wrote:Imate li predrasude vezano za određene kategorije koje se nadovezuju na pitanje nečije vjeroispovijesti?
Imam. Naucila sam tolerirati sve i svasta vezano za vjeru, ali lagala bih ko pseto da kazem da nemam predrasuda. :) One se ne ticu neke odredjene vjere i obicaja, vec iskljucivo onoga sto ja kod pojedinaca tumacim kao cistu glupost, tocnije nesposobnost razmisljanja o samoj toj vjeri, nepostojanje bilo kakvog kritickog misljenja, preispitivanja i slicno. drugim rijecima, vjeruj u male letece zabice koje po nebu kolo vode, ali budi u stanju objasniti zasto u to vjerujes ili barem filozofiju svega toga. (ako vec potezes pitanje vjere, inace - to mi je poprilicno suvisna tema u svakodnevici.)

isto tako mi je neobično upoznati nekog tko se ne izjašnjava kao ateist iz bunta prema ovom ranije navedenom, već zbilja ne doživljava i ne vjeruje da postoji išta van ovom materijalnog svijeta.
hello. i'm spook. :cer: da, stvarno ne vjerujem u postojanje boga ili necega bogu-slicna. nisam se jednog dana probudila i odlucila da cu biti ateist vec sam postepeno dosla do toga. kao sa prihvacanjem sebe kao lezbe, nakon nekog vremena shvatis da si vise ne zelis lagati. :cer:

no, nemam problema sa vjernicima. npr. cimer je vjernik, ne u smislu da rigorozno prakticira vjeru, ali vjeruje. i nije mu bas shvatljivo ovo moje stajaliste. sto nas, opet, ne sprjecava da se izvalimo i diskutiramo o tome satima, uz puno medjusobnih pitanja i pokusaja da se ovaj drugi razumije. :)
bring your mind into my head...
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Predrasude

Post by ow »

Nisam sigurna da bi se to moglo nazvati predrasudama, no cinjenica je da se znam prilicno zapjeniti braneci sebe ili druge od nasrtaja onih koji svoja religijsko / ateisticka ubjedjenja bez valjanih argumenata pocnu nametati okolini.

Inace nemam pojma sta sam jer nisam ni vjernik ni ateist (sada to zovu agnostik valjda). Ne mogu reci da se ono u sto ja vjerujem 100 % moze smjestiti u materijalni svijet, no ne vjerujem ni u vatrene kugle koje u trenutku meditacije odnose ljude nekud pa ih vracaju prosvjetljene.

Vjerujem u duhovnost, no smatram da je na zemlji jako malo onih koji su odista na tom nekom putu jer razina duhovnosti mora biti vidljiva u svakodnevnom zivotu i u odnosu prema ljudima.

I da, vjerujem u inkarnaciju i da covjek ostvaruje spoznaje na nacin da se pred njega postavljaju situacije koje prije nije bio u stanju razumjeti. Onda netko na ispitu prodje, a netko padne (pada vise puta ili mozda u ovom zivotu uiopce ne stigne do tog levela).

Ne pitajte me sto je na kraju igrice jer nemam pojma. Usredotocerna sam uvijek iskljucivo na level koji savladavam.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Predrasude

Post by Lea »

Andain wrote:Imate li predrasude vezano za određene kategorije koje se nadovezuju na pitanje nečije vjeroispovijesti?
Sve zavisi, ne o vjeroispovijesti, nego o osobi koju susretnem iza te vjeroispovijesti. :kava:
Andain wrote:U principu, zajednički jezik pronalazim s onima koji se ne svrstavaju ni u jednu od navedenih kategorija, i koju sve to skupa možda neće izverbalizirati, ali će mišljenje o istom ostaviti za jednu privatniju sferu ili čak dijelom nesvjesniji dio njih (dakle, imat će osjećaj za nešto, ali se neće previše baviti aniliziranjem istog).
Mislim da pitanje vjere ni u kojemu slučaju nije privatna stvar.

I sad ne mislim na one koji će 'vikati', kako su, 'rvati katolici' te kojima je to 'posao', a nekima jest, to 'posao', u RH (još od vremena rata). A nemaju veze s 'hrvatstvom' (osim u džepu), niti s katoličanstvom (osim opet, u 'džepu').
Naime, takve vidiš, vidim najgorom bagrom. :dadada:

Međutim, ljude koji će se javno izjasniti katolicima, i koji će djelovati u skladu s onim u šta vjeruju, na pravi način, ne na način lupetanja i driblanja formula creda i 'istina vjere', nego na način promišljanja o onome u šta vjeruju, te u skladu s tim, i promišljanja o onome šta mu se servira (i od strane Crkve). :mislim:, duboko cijenim! :daa:

I sad to s ateistima... Imam ih nekolicinu u životu...
Mada, ja zbilja ne vjerujem da postoje ljudi koji ni šta ne vjeruju, van ovoga 'mjerljivoga'.
Mislim da je to izjašnjavanje osoba ateistima (kao što si i primijetila, stvar bunta), i iziritiranosti osjećajem gadljivosti prema ovima koji se tako zdušno 'busaju u prsa', a nemaju veze s vjerom, al nikakve, osim one licemjerne, kakvu poznajemo još od vremena Krista, a i prije, kad je bitan bio, samo kult i forma (čitaj: najgori oblik bezličnog bezvjerstva u ime boga i bogova, da ne zaboravimo).
Andain wrote:Koliko je pitanje vjeroispovijesti i vjere odraz čovjekova karaktera i razmišljanja?
Mislim da da je snažno, jako, jako, snažno...
Vjeru uvijek gledam u odnosu na vjernost, na istinu, na ono šta židovi zovu, 'emeth (čvrstinu, pouzdanje), i onu koja će ti oblikovati život i koja će ti značiti, ne kao floskula, ne kao malo bolja formula koja se neće razlikovati od one matematičke, nego kao istinski pokretač, onaj unutarnji koji će te pokušati učiniti, boljom osobom.
Ovdje pričam o vjeri (polazeći s pretpostavkom da su ljudi- bića vjere, pa makar, 'nevjerovali' u neke, ja ih obično zovem, zadane bogove).

A po pitanju vjeroispovijesti (svak neka za sebe govori).

Definitivno je, i ono što primijećujem, a to je, da ta masovna izjašnjavanja ne vode 'dobru', više nekakvoj prisilnoj želji da se negdje utrpaš, da pronađeš mjesto pod suncem.

Je li to poanta!?
Ne bih rekla...

Iako sama težim tim zajedničarskim dimenzijama (ne nužno eklezijalnim, u strogom smislu te riječi), ipak nisam sklona 'trpanju' u kalup, jer je taj kalup malo krivo formiran, bar za 'moje dimenzije'. :peace:
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
Andain
.
.
Posts: 2672
Joined: 11 Dec 2008, 13:19
Location: Zg

Re: Predrasude

Post by Andain »

Lea25 wrote:
Mislim da pitanje vjere ni u kojemu slučaju nije privatna stvar.

Nisam mislila privatan u smislu da se ta uvjerenja i spoznaje kroz ništa ne očituju, već privatan u smislu intiman i svet. Zapravo, kad malo bolje promislim ikakva vjera koju se drži manjim od nečeg intimnog (a o intimnim stvarima se ne raspravlja sa svima i ne uzima olako) meni osobno nije vrijedna razmatranja.
''Reason is not automatic. Those who deny it cannot be conquered by it. Do not count on them. Leave them alone.'' Ayn Rand
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Predrasude

Post by Lea »

Andain wrote:Zapravo, kad malo bolje promislim ikakva vjera koju se drži manjim od nečeg intimnog (a o intimnim stvarima se ne raspravlja sa svima i ne uzima olako) meni osobno nije vrijedna razmatranja.
Istina, da. Ali je opet lijepo razmijeniti iskustva... Tipa, uzmi za primjer ove ispovijesti 'svetaca' (namjerno ih stavljam u navodne znakove, jer po meni, živ čovjek ne može biti smatran svecem... jedini svetac je Bog... ovo je moje subjektivno mišljenje)... Neki su ljudi doživljavali duboka preobraćenja čitajući ta svjedočanstva, itd. i tako bliže... Tako da svakako nije na odmet o tome raspravljati... Al daleko od toga da je sFera :belj: intimnoga nešto šta se ne bi trebalo uzimati 'olako' :)
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
Fusion
Idemo dublje!
Idemo dublje!
Posts: 1341
Joined: 16 Nov 2009, 08:33

Re: Predrasude

Post by Fusion »

Bila sam praktična vjernica do 23 godine života, studirala sam teologiju nekoliko godina,
vidjela izbliza kako funkcionira ta svećenička bagra i još uvijek se desi tu i tamo tortura
od strane mojih roditelja s pitanjima i prijekorom o tome kako to da sam se odvojila od
majčice Crkve.
Jednom kad se čovjek odvoji (a vjera/Crkva je bila jako veliki dio mene) i kad postane
svjestan svega pred čime je godinama zatvarao oči, ondak mu se neke stvari prilično ogade.

I moram danas priznati da imam predrasude prema vjernicima i poveselim se kad mi osoba
koja mi se sviđa kaže da nije vjernica. :/
Ne dopustiti sebi zauzeti kritički sud i odbijati toliko dokaza koji idu u prilog tome
koliko je sve to zatupljujuće za čovjekov osobni razvitak i pronalaženje snage u
sebi samome...koliko stravičnog grijeha (ako ćemo u terminima vjere) i krvi nevinih
ljudi ima u temeljima i samoj instituciji...e pa sestro, ako to ne vidiš, žao mi te...
i nisi mi bome privlačna jerbo mi je najprivlačniji dio osobe njen mozak i
sposobnost razvijanja istog...a ak' si nešto spremna mantrati bez imalo kritičnosti
cijeli život i zatvarati oči pred istinom i dokazima, ondak' ti taj organ i ne funkcionira najbolje. :/
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Predrasude

Post by Lea »

Ovo sve šta si navela, Fusion je istina.
Ali ti to ne daje za pravo osporiti nekome njegovu vjeru i suditi ga samo iz te perspektive.
Za razliku od tebe, ja sam se susrela s ljudima, vjernicima koji nisu neke zadrte budaletine i glupaci, nesposobni razmišljati svojom glavom...
Mislim da ideš u skrajnost... I razumljivo mi je to...
Negativna iskustva obično potisnu i ono pozitivno šta postoji...
U vjeri kao vjeri ničeg lošeg nema...
Problem je u ljudima što pretjerano brkaju instituciju Crkve s činjenicom vjere, s kojom pretjerane veze (Crkva kao takva), nema... I to je žalosno--- Al jbg...

Za razliku od tebe, ja nisam nikada bila praktični vjernik, tipa, odo u Crkvu u nedjelje, petke i svece, šta se ono kaže... I prema samoj Crkvi sam imala izrazito negativan stav, kao klinka...
Ali onda se dogodio taj jedan period u mom životu, kad sam počela upoznavati 'ljude Crkve', i mogu reći, da su mi se pojedinci, jako svidjeli, da su mi prirasli srcu i postali dio mog svijeta...
I ok, ovo je sada jako subjektivan govor, al je to moje iskustvo...

Ali vjernik sam oduvijek bila, i to se nikad neću sramiti reći... Bez obzira na to što sam odrasla u vjerničkoj obitelji, taj put vjere sam odabrala ja sama...
Buntovnik kakav sam bila, i kakav sam možda dijelom i danas nikad nije dopuštao da mu se nešto nalaže, zapovijeda, propisuje...
Tako da sam u startu odbijala sve vrste, bilo kakve forme...

I dan danas odbijam...
Ali da ću zanijekati taj osjećaj vjere u sebi, bez obzira na brdo mjerljivoga što mi se servira, neću... Meni je stvar duha, i stvar vjere, od iznimne važnosti...
Moja najduža veza je bila s curom koja se izjašnjava kao nevjernik...
Iako, ta njena 'nevjera' je sve, samo nije nevjera :) ma šta ona govorila :)
Nekako, ne mogu pojmiti da bih mogla uopće opstati s nekim toliko dugo da znam, i da sam uvjerena da je osoba totalno orjentirana na vidljivo i opipljivo... :)
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
Fusion
Idemo dublje!
Idemo dublje!
Posts: 1341
Joined: 16 Nov 2009, 08:33

Re: Predrasude

Post by Fusion »

Ovo što sam napisala nemam potrebu servirati vjernicima
sve dok me ne počnu daviti.
Svatko ima pravo na svoje izbore.
No da mi je to privlačno kao sastavni dio neke osobe (kao partnera) - nije.
Čak je faktor koji me odbija.

Privlačna mi je sposobnost rezoniranja, introspekcije, pronalaženje snage u samome sebi,
a ne u nekim izvanjskim faktorima.
Najžalosnije je što kad ih direktno pitaš nešto o vjeri, ne znaju odgovoriti.
Eto, vjeruju jer su njihovi praprapradjedovi vjerovali.

Uvijek mi se činilo da bi bilo ljepše da ono vrijeme koje ljudi provode u Crkvi
i automatizirano ponavljaju molitve,
provedu pomažući svome bližnjemu, da obitelji sjednu tih sat vremena
(posebno u ovim vremenima kad se jedva vide) zajedno i razgovaraju o onome
što ih muči, uveseljava, što bi mogli učini za boljitak te obitelji...
Ukratko, držim da bi ljudima bilo bolje to vrijeme koje provode mantrajući
i bacajući misli i vrijeme u nešto za što nitko ne može sa sigurnošću reći da doista postoji,
iskoriste za upoznavanjem sebe i osobe do sebe...da se usmjere na to da budu bolji
ljudi. Za to im ne treba vjera u ništa van njih samih i vjera u one koje vole.
To smatram duhovnošću. Image
User avatar
Andain
.
.
Posts: 2672
Joined: 11 Dec 2008, 13:19
Location: Zg

Re: Predrasude

Post by Andain »

Lea25 wrote: Neki su ljudi doživljavali duboka preobraćenja čitajući ta svjedočanstva, itd. i tako bliže...
Naravno, ali imaš i onih koji doslovce prostituiraju taj pojam kroz svoja pisanja i djelovanja pa sam iz tog polazila. ;)
''Reason is not automatic. Those who deny it cannot be conquered by it. Do not count on them. Leave them alone.'' Ayn Rand
User avatar
Andain
.
.
Posts: 2672
Joined: 11 Dec 2008, 13:19
Location: Zg

Re: Predrasude

Post by Andain »

Fusion wrote:
Ukratko, držim da bi ljudima bilo bolje to vrijeme koje provode mantrajući
i bacajući misli i vrijeme u nešto za što nitko ne može sa sigurnošću reći da doista postoji,
iskoriste za upoznavanjem sebe i osobe do sebe...da se usmjere na to da budu bolji
ljudi. Za to im ne treba vjera u ništa van njih samih i vjera u one koje vole.
To smatram duhovnošću. Image
Hm, ne da kažem da ne stoji ovo o provođenju vremena, al osobno nemam dvojbi po pitanju postojanja Onog što transcendira ova iskustva i ovaj svijet i vjerujem da se određenim stvarima doista najlakše približiti kroz mir i samoću.U tom smislu, dapače, nek se ljudi posvete svom unutarnjm životu, nek mole, nek rade mantre, samo nek sve ima nekog smisla, nek ne bude po defaultu i zato što se tako radi, i nek se ne identificiraju kao vjernici zato jer su to svi u selu.
''Reason is not automatic. Those who deny it cannot be conquered by it. Do not count on them. Leave them alone.'' Ayn Rand
User avatar
Fusion
Idemo dublje!
Idemo dublje!
Posts: 1341
Joined: 16 Nov 2009, 08:33

Re: Predrasude

Post by Fusion »

To stoji i poštujem takav oblik, nazovimo ga, meditacije.
I također to smatram introspekcijom.
Agnostik sam i vjerujem da postoji nešto van granica
ljudske spoznaje.

...

Sjetila sam se jedne cure iz osnovne i srednje koja je vječno molila, išla na one susrete mladih,
pjevala u zboru i što sve ne.
Kad bih je nazvala telefonom, sestra bi joj u većini slučajeva rekla da se ne može javiti
jer moli.
Sve ok, ali ista je bila spremna za takve licemjerne poteze, laži i prijetvornosti da je to
prestrašno. :D
I inače smatram da ako čovjek na jednom mjestu želi pronaći nevjerojatno koncentraciju
licemjerja, nek' samo ode da misu.
Last edited by Fusion on 09 Apr 2010, 08:27, edited 2 times in total.
User avatar
dorothy
vrtic
vrtic
Posts: 9
Joined: 04 Apr 2010, 21:34

Re: Predrasude

Post by dorothy »

I believe...
i nema tih rijeci kojima bih to objasnila (od samog blazenstva), a jos manje argumentirano nekog uvjerila. ili vjerujes ili ne.
da li je to bog (u svim svojim imenima), istina, apsolut, sebstvo ili um, je stvar osobne preference.
gledati kako su odredjeni ljudi, pod utjecajem zabluda i slabosti, izvitoperili sveta ucenja je, u najmanju ruku, selektivno. jer ma koliko rijetki :andj: bili oni koji se zaista trude primjeniti ucenja u praksi-ima ih (npr. jedan stari fratar u franjevackom samostanu u zdr-u). i oni su ono po cemu se mogu procjenjivati ucenja...oni su voce po kojem se prepoznaje stablo.
ne po zabludjelim ovcicama... :evil: npr. nigdje u nz ne pise da oni koji su puni grijeha, neka prvi bace kamen. ili otmi i ono malo tkanine oko slabina bliznjega svoga, ako te zatrazi haljinu...
u skladu s tim...ako zelim postati 'leo messi' idem kod messijevog trenera i radim sto mi on kaze, dam najbolje od sebe. odnosno...ako su majka tereza, m.l.king, gandhi (i drugi koje iz neznanja ne mogu nabrojati...a njih spominjem, jer su ipak zivjeli u nedavnoj proslosti i bili su ljudi od krvi i mesa-kao mi) moji uzori, onda ja radim sto su i oni radili...
a to je i previse posla, iako samo grebemo po povrsini i nema veze sa odredjenim dogmama ili onim najsuptilnijim duhovnim spoznajama...ima li boga ili ne...da li je bog ili um...ili praznina od inherentnog postojanja... :mislim:
sama filozofska rasprava je ok, ako se hocemo malo zabaviti i odrzati mozak u kondiciji, ali ne daje neke druge rezultate. iako i to je ok. :dadada: :D neka cvjeta tisucu cvjetova :daa:
may the Force be with you
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Predrasude

Post by Lea »

Andain wrote: ali imaš i onih koji doslovce prostituiraju taj pojam kroz svoja pisanja i djelovanja pa sam iz tog polazila. ;)
To je istina... Nekima je vjera bila i ostala, samo dobro uložen kapital. :)

@Fusion: uvijek mi je bilo, u krajnju ruku, neobično :hihi: kako ti, nekad, praktični vjernici odu u skrajnosti...
Imaš ove jadne, koji eto, vjeruju iz tradicionalnih razloga (i ne kažem da je to loše... možda su u suštini bolji ljudi od mene, bez obzira što ću ih promatrati kao ovakve ili onakve...), ne znajući ni za šta drugo, i koji će tako, 'slijepo' slijediti nekog vođu (tipa- popa, promatrajući ga kao 'sveca' ili Boga), i ok, biti zadrti...
A onda, s druge strane, imaš ove su nekad bili, možda slični ovima prvima, al su se na vrijeme, obratili, pravom putu :cer:

Ovo sam malo ironična...

Ali definitivno je, da me svaka skrajnost, nekako, nervira, i da svaku vidim kao svojevrsnu zadrtost. Pogotovo onu koja će popljuvati svoja negdašnja uvjerenja...

Inače, sve stoji, po pitanju humanosti prema drugima, rekla bih, svim živim bićima...

Riječi bez dijela, ionako malo vrijede...
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
Fusion
Idemo dublje!
Idemo dublje!
Posts: 1341
Joined: 16 Nov 2009, 08:33

Re: Predrasude

Post by Fusion »

Lea25 wrote:Riječi bez dijela, ionako malo vrijede...
Amen. Image
User avatar
onaona
pripravnica
pripravnica
Posts: 495
Joined: 22 Oct 2010, 19:09

Re: Predrasude

Post by onaona »

Nemam predrasuda :)
Prepreke. Prepreke vidiš tada, kad umakneš pogled sa cilja.
User avatar
zmaj
Super-Njuska
Super-Njuska
Posts: 812
Joined: 17 Feb 2007, 14:48
Location: ispred kompa

Re: Predrasude

Post by zmaj »

Imam, i to baš predrasude.
Iskreno vjerujem da onaj tko vjeruje u cijelu tu priču koju servira Biblija (ili Kuran ili votevr) ne može biti baš inteligentan. Uvijek se strašno zaprepastim kada se pokaže da taj vjernik/vjernica nisu totalni idioti a ako se pokažu pametnima sva sam u čudu.
..možda da spomenem da ovdje govorim o onim vjernicima koji ližu oltare a žele da susjedu crkne krava, o onima kojima je Bog uvijek u ustima (koja je to zapovjed da baš to ne smiješ? druga, treća?) i o onima koji me imaju namjeru spastiti, mene jadnu zabludjelu ovčicu.
I još sam nekako sklona predrasudirati da takvi vjernici često slušaju narodnjake (a te ne podnostim, ni narodnjake ni slušaoce istih) i da ne vole životinje, tako da sama sebi dajem za pravo da ih ne volim.
Plitko, zmaju, plitko...
Non c'è limite alla fantasia...
User avatar
milenanik3
penzionerka
penzionerka
Posts: 1675
Joined: 20 Feb 2010, 08:06

Re: Predrasude

Post by milenanik3 »

zmaj wrote:Imam, i to baš predrasude.
Iskreno vjerujem da onaj tko vjeruje u cijelu tu priču koju servira Biblija (ili Kuran ili votevr) ne može biti baš inteligentan. Uvijek se strašno zaprepastim kada se pokaže da taj vjernik/vjernica nisu totalni idioti a ako se pokažu pametnima sva sam u čudu.
..možda da spomenem da ovdje govorim o onim vjernicima koji ližu oltare a žele da susjedu crkne krava, o onima kojima je Bog uvijek u ustima (koja je to zapovjed da baš to ne smiješ? druga, treća?) i o onima koji me imaju namjeru spastiti, mene jadnu zabludjelu ovčicu.
I još sam nekako sklona predrasudirati da takvi vjernici često slušaju narodnjake (a te ne podnostim, ni narodnjake ni slušaoce istih) i da ne vole životinje, tako da sama sebi dajem za pravo da ih ne volim.
Plitko, zmaju, plitko...

Uh,uh svašta si tu napisala.
Ni na kraju nisam uspjela povezati predrasude,vjernike i njihov nedostatak inteligencije,spašavanje,narodnjake i još ne ljubav prema životinjama.
Očito Ti je bilo jako interesantna tema...
Ne bih bila u Tvojoj koži.. :hihi:
[*]"Jednog će dana iz ranjenih leđa izrasti krila."
http://milenanik3.wordpress.com" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
zmaj
Super-Njuska
Super-Njuska
Posts: 812
Joined: 17 Feb 2007, 14:48
Location: ispred kompa

Re: Predrasude

Post by zmaj »

To, koka, šta nisi uspjela povezati ono šta sam napisala u postu samo mi pokazuje da ti nisi izuzetak koji potvrđuje moje pravilo.
Šta slušaš? Thompsona, Mišu Kovača ili Cecu? :bljee:
I garant baš ne voliš životinje, jel da? :hihi:
Non c'è limite alla fantasia...
User avatar
milenanik3
penzionerka
penzionerka
Posts: 1675
Joined: 20 Feb 2010, 08:06

Re: Predrasude

Post by milenanik3 »

zmaj wrote:To, koka, šta nisi uspjela povezati ono šta sam napisala u postu samo mi pokazuje da ti nisi izuzetak koji potvrđuje moje pravilo.
Šta slušaš? Thompsona, Mišu Kovača ili Cecu? :bljee:
I garant baš ne voliš životinje, jel da? :hihi:

Srčeko,ja obožavam klasičnu glazbu.Narodna se nikada nije slušala u mome domu,osim dalmatinskih klapa.
O Thomsonu ne bih puno,nisam pobornik toga trenda nacional-šunda.
I pse sam imala od malih nogu.Volim pse i konje mogla si to pročitati u profilu.
Sve u svemu zbrčkala si sve.
Ne volim ljude kao što si Ti.Nemaš ni malo ni kulture,ni kućnog odgoja a bojim se ni puno inteligencije kada spajaš sve ono što si spojila sa vjerom i vjernicima.
[*]"Jednog će dana iz ranjenih leđa izrasti krila."
http://milenanik3.wordpress.com" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
zmaj
Super-Njuska
Super-Njuska
Posts: 812
Joined: 17 Feb 2007, 14:48
Location: ispred kompa

Re: Predrasude

Post by zmaj »

Je, sram me bilo. :nono:
Non c'è limite alla fantasia...
User avatar
seagull
leteći punoglavac
leteći punoglavac
Posts: 1703
Joined: 08 Apr 2007, 23:07

Re: Predrasude

Post by seagull »

milenanik3 wrote:Ne volim ljude kao što si Ti.Nemaš ni malo ni kulture,ni kućnog odgoja a bojim se ni puno inteligencije kada spajaš sve ono što si spojila sa vjerom i vjernicima.

nije da se bas slazem 100% s onim sto je napisala zmajka, al tu sam negdje.

a ovo milena sto si ti napisala je nesto sto se ne moze spojiti s vjernikom, a ti ocito to "jesi" (po svim tvojim piskaranjima ovdje).
"iluzija je prosvjetljenje;
prosvjetljenje je iluzija"
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: Predrasude

Post by Jelena-E »

Moje licno misljenje je da su sve religije lose jer proizvode podele. Shodno tome nemam visoko misljenje o ljudima koji pokusavaju da prosire svoja religijska ubedjenja na druge.
Takodje mislim da je univerzalna religija glupost. Svaka osaba treba da bude slobodna da veruje u ono sto zeli i da ostavi druge da veruju u ono sto im se svidja.
Post Reply