Ji Jing

Religija, etika, moral, alternativa, parapsihologija, ezoterija.
Post Reply
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Ji Jing

Post by ow »

Da li je neka od vas cula za tu knjigu?
Procitala?
Upotrebljava je?
Ima li tko iskustva?

Ja sam joj se vratila nakon nekoliko godina.
Voljela bih razmjeniti misljenje sa nekim tko ju poznaje.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
Bubble
penzionerka
penzionerka
Posts: 3069
Joined: 31 Aug 2008, 12:25

Re: Ji Jing

Post by Bubble »

Image

Mislim da je ova najbolja knjiga, barem koju sam ja vidjela :)
Sada znam i čemu služi zdjela!
User avatar
la pittura
penzionerka
penzionerka
Posts: 5394
Joined: 16 Feb 2011, 11:16
Location: inspiracija

Re: Ji Jing

Post by la pittura »

ja se nesto ne furam na taj tip, knjiga kojih ima mnostvo. istina prelistam ako mi dodju do ruke i idem dalje. medjutim ova je ostala kod mene i drzim do nje. ne znam u cemu je fol ali kad god sam je "konsultovala" imalo je smisla. nekako je se uvijek sjetim bas u nekim danima kada se lomim u za mene vaznim odlukama. nikada kada su neke lake dileme u pitanju. tako da mi godinama zna lezati u polici dok je ne izvucem.
odgovor koji nudi uvijek je slojevit i mora mu se pokloniti vrijeme, ja ga cak i zapisem pa opet analiziram. zato treba obratiti paznju i na to kako se postavlja pitanje, odnosno potrebno je sa razumijevanjem procitati sve prije nego se pocne.
voljela bih da mi je sad tu, a nije. mozda se zaletim da kupim jos jednu. :)
led, 'lad i di-s'-cipli-na gradele
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: Ji Jing

Post by Jelena-E »

Prvi put sam se sa tom knjigom susrela kad sam imala 11 godina. Verujem da ja tada nisam razumela čitavu filozifiju ali me to nije zaustavilo. Napravila sam one novčiće označila strane i tako postavljala pitanja, crtala heksagrame i tumačila....
Naravno to nije to. Ključ je da se dobro izuči knjiga promena kako bi bili u mogućnosti da adekvatno protumačimo heksagrame.
U suštini nema velike razlike između ji jinga i tarota. Sredstva se razlikuju ali je princip isti. Možda je lakše naći literaturu za tarot nego za ji jing.
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Ji Jing

Post by ow »

Ji Jing je u stvari knjiga uz koju se živi, uči razmišljati i pronalaziti odgovore unutar sebe.

Pogrešno je misliti da je Ji Jing tehnika predskazanja.

Na primjer - u raznim situacijama postoje neminovne posljedice kojih mi sami cesto nismo svjesni, pa ocekujemo nemoguce.
Ji Jing nam pomaze da postanemo svjesni tih psljedica i da svoja ocekivanja svedemo na realne mogucnosti.

Konkretan banalan primjer bi bio:

Ako drzim casu vode na visini od metar i pol i ispustim je na betonski pod - posljedica je da ce se casa razbiti a voda razliti.
Ukoliko je moje ocekivanje drugacije - ono je pogresno i ja cu se razocarati.
Ako mi je ipak stalo do toga da ostvarim svoju nakanu i spustim casu na pod a da zadrzim casu cijelu trebam se potruditi i stvoriti uvjete za to.
U tom slucaju moram odabrati nacin djelovanja koji ce stvoriti te uvjete.

Ji Jing je u stvari knjiga koja nas uci misliti, odabrati i usmjeriti svoje djelovanje u onom pravcu na kojem ce posljedice naseg djelovanja biti za nas prihvatljive....
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: Ji Jing

Post by Jelena-E »

ow wrote:Ji Jing je u stvari knjiga uz koju se živi, uči razmišljati i pronalaziti odgovore unutar sebe.

Pogrešno je misliti da je Ji Jing tehnika predskazanja.

Na primjer - u raznim situacijama postoje neminovne posljedice kojih mi sami cesto nismo svjesni, pa ocekujemo nemoguce.
Ji Jing nam pomaze da postanemo svjesni tih psljedica i da svoja ocekivanja svedemo na realne mogucnosti.
Meni ni tarot a ni Ji Jing ne služe u svrhu predviđanja budućnosti više mi služe kao sredstvo da oslušnem sebe odnoso pojasne mi moje strahove i nadanja u vezu nečega.
Doduše kad sam bila mala to mi je baš i bio cilj da proreknem budućnost.(htela da budem veštica)
U ovo novije doba kad se spomene tarot prva asocijacija je vračare ali nije tako. Svaka karta je ustvari simbol na isti načina kao i svaki heksagram.
Evo sad nemam tu knjigu pored sebe ali ću morati da je donesem a i tarot. Možda sam ja to nešto drugačije shvatila od tebe. Nije na odmet da se podsetim. :)
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Ji Jing

Post by ow »

Pa ja moram iskreno priznati da s tarotom bas nemam previse iskustva - zato valjda mislim o njemu povrsno....

S Ji Jingom imam i znam koliko je na mene utjecao :)
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: Ji Jing

Post by Jelena-E »

Ma da tarot odmah odbije ljude zbog toga što je previše prisutan i zloupotrabljavan od strane mnogih vidovitih vangli.... ili vanga neznam tačno. :hihi:
caca
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 51
Joined: 06 Nov 2013, 01:08

Re: Ji Jing

Post by caca »

druzila sam se sa ji djingom od 1988-2009. mudri ucitelj.
Post Reply