Predrasude općenito

Religija, etika, moral, alternativa, parapsihologija, ezoterija.
Post Reply
User avatar
michelle
osnovnoskolka
osnovnoskolka
Posts: 49
Joined: 18 May 2011, 20:31

Predrasude općenito

Post by michelle »

Jesu li predrasude neizbježne u našim životima. Otkrivate li svoje predrasude s vremenom? Kako se postavljate u situacijama koje kod vas izazivaju suprotno, ali neprovjereno mišljenje? Primjerice, doživite nešto na svoj način, a druga strana vam veli da nije uopće tako, a ni jedna ne može utvrditi i dokazati svoje. Što činite ako ustanovite da je netko u zabludi? Pokušate objasnit ili vam se ne da i zašto?

Evo, jutros sam bila suočena s jednom predrasudom. Iako sam rekla svoje, druga strana je odlučila slijepo vjerovati u suprotno. S obzirom da sam tu osobu tek upoznala nedavno, ne da mi se vodit raspravu oko toga, dok s druge strane, da se radi o nekome do koga mi je stalo, vjerojatno bi preokrenula i zemlju i nebo objašnjavajući... Ne vidim smisao te borbe, iako mi je malo sve to smiješno kako smo ponekad nemoćni oko nekih stvari i kako se sudbina poigrava našim iskušenjima i nepotrebno nam uništava međuljudske odnose. Postoji li neki način da se ogradimo od takvih stvari?
User avatar
InternalizedSickness
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 91
Joined: 21 Nov 2011, 11:55

Re: Predrasude općenito

Post by InternalizedSickness »

Naravno da su predrasude neizbježne kad ih svatko ima, barem jednu-dvije, nekad se čak smatraju dijelom zdravog razuma, nekad ih samoispunjavajuće proročanstvo podupire itd. :P
Nastojim ih izbjegavati time što izbjegavam općenite postavke o grupama ljudi i nastojim sve doživjeti na individualnoj razini. Ljudi općenito naginju k tome da selektivno prihvaćaju informacije, tj. da prihvaćaju samo one koje im potvrđuju da su "baš oni u pravu" (odnosno da je točno upravo ono što žele da bude, vjeruju što žele vjerovati) i toga nastojim biti svjesna jer sam naravno i ja samo običan čovjek. Naučila sam stoga da se valja držati vlastitih uvjerenja sve dok se ne pokaže da nisu točna, za što je naravno potrebno "dozvoliti" im da se pokažu kao netočna. Nema dogmi, sve treba preispitivati.
Die ganze Straße riecht nach Blut, doch es ist nichts geschehen.
Post Reply