brake free

Religija, etika, moral, alternativa, parapsihologija, ezoterija.
Post Reply
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

brake free

Post by Jelena-E »

Da li je bilo ko zainteresovan da se oslobodi savremenog nacina zivota. Jednostavno batali sve i ode u prirodu, zivi od onoga sto proizvede... Meni stalno pada na pamet da pobegnem od sveg u prirodu ali se ne osecam sigurno da to uradim sama. Jel neko za?[/list] All welcome.
User avatar
InternalizedSickness
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 91
Joined: 21 Nov 2011, 11:55

Re: brake free

Post by InternalizedSickness »

Loša ideja. Veoma loša ideja, zapravo. Pokušaj prvo stvoriti (samo)održivi vrt na relativno malom komadu zemlje, jer ovako sumnjam da imaš dovoljno iskustva za preživljavanje bez blagodati civilizacije. Možda ti se to s vrtom svidi, jer bi ti omogućilo manju ovisnost o drugima (ipak bi time dobila hranu), pa možeš krenuti prema odvikavanju od ostaloga ako ti se hoće. Kažem da treba početi s ovime jer je hrana jedna od najvažnijih potreba, i ono što bi ti od svega prvo nedostajalo.
Živjeti od onoga što proizvedeš je, btw, veoma teško ako ti vremenski uvjeti ne dozvole da proizvedeš dovoljno, a nemaš suvremenu tehonologiju da ti pomogne oko toga...
Die ganze Straße riecht nach Blut, doch es ist nichts geschehen.
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: brake free

Post by Jelena-E »

Zato i ne mislim da zapocnem avanturu sama. U Engleskoj postoje neka alternativna drustva, nekoliko porodica koje zive u kucama koje su sami izgradidli i pomazu jedni drugima. Zena koja je sve to pokrenula na svom websitu objasnjava kako je sve to zapocela i izmedju ostalog kako je pronasla Isusa Hrista. Sad meni cela ta ideja deluje cool osim ovog religijskog aspekta. (nisam nesto religiozna)
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Re: brake free

Post by fireandice »

Ne bih ja to mogla sve i da hoću.
Ali bih voljela nekad živjeti sa djevojkom u izolovanoj kućici u prirodi neko vrijeme. Mislim da bi to bilo posebno lijepo iskustvo.
User avatar
natasa
penzionerka
penzionerka
Posts: 1618
Joined: 18 Nov 2011, 13:31

Re: brake free

Post by natasa »

Nije veliki problem otici u prirodu i podici brvnaru, problem je naci osobu/osobe u koje mozes imati maksimalno poverenje, u koje se mozes pouzdati u svakoj situaciji. :scratch:
Ako imas srece i naletis na takve ljude, onda ti je svejedno gde se nalazis. :bubble:
Imam utisak da si gradsko dete, sve je lepse na slici, najbolje je da pitas one koji su ziveli blizu prirode. :scratch:
User avatar
renata
penzionerka
penzionerka
Posts: 5102
Joined: 12 Apr 2010, 17:17

Re: brake free

Post by renata »

ne bi bilo loše da se,započetak,upišeš u planinarsko društvo,tu puno tog naučiš,
naročito orjentaciju u prostoru,što obući za različite vremenske uvjete,a da ne budeš prenatrpana robom,il pak
premalo odjevena-pa se začas razboliš.Mali tečaj prve pomoći i samo pomoći-i način javljanja,ak si negdje,sama i
ozljeđena i još,štošta/iz iskustva znam da se kod njih dosta nauči/.Inače,ideja je odlična,i uz malo dobre volje i
može se praktično primjeniti.Koristila bi ti i pokoja domaća životinja.To sam mislila izvest na jednom otoku..
User avatar
laura
levo smetalo
Posts: 11687
Joined: 08 Aug 2010, 22:50
Location: otišla iz dalmacije

Re: brake free

Post by laura »

Pa pokusaj se prikljuciti onim curama na Bracu, kod njih ljeti dolazi dosta ljudi i primaju svakoga. Ostanes preko ljeta i vidis mozes li to uopce, a ako ti zene pasu ostanes za stalno.
40 godina života je starost za mlade, a 50 godina života je mladost za stare. (Victor Hugo)
User avatar
renata
penzionerka
penzionerka
Posts: 5102
Joined: 12 Apr 2010, 17:17

Re: brake free

Post by renata »

Laura,koja je to grupa žena na Braču,jako me zanima-dal žive zajedno,
dal uzgajaju biološke namirnice(povrće,kruh),dal imaju neku kuću-e mail?
User avatar
laura
levo smetalo
Posts: 11687
Joined: 08 Aug 2010, 22:50
Location: otišla iz dalmacije

Re: brake free

Post by laura »

Ima na naslovnici BaLConna clanak o njima jos iz 2010. , a ima i neki noviji clanak samo neznam u kojem sam casopisu bila naisla na njega, evo ti link sa BaLConna da ne trazis
http://www.balconn.com/site/dnevnik/vij ... roine.html" onclick="window.open(this.href);return false;
40 godina života je starost za mlade, a 50 godina života je mladost za stare. (Victor Hugo)
User avatar
la pittura
penzionerka
penzionerka
Posts: 5394
Joined: 16 Feb 2011, 11:16
Location: inspiracija

Re: brake free

Post by la pittura »

ja bih to mogla ladno ali nikako u zajednici, komuni i sl.
samostalno, a drustvo po izboru :) , kad i kako pase. ako si na dobrom klimatskom podneblju, kakvo je mediteran uvijek ima puno samoniklog divljeg bilja i plodova tako da ukoliko ti nisu vremenske prilike naklonjene ne mozes umrijet od gladi osim ako si totalni kreten.
lov, ribolov...ptice, puzevi, zabe i sl.
plus jedna kozica...eto raja. :)
led, 'lad i di-s'-cipli-na gradele
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: brake free

Post by Jelena-E »

Jel zna neko mozda kako se moze stupiti u kontakt sa tim devojkama na bracu?
User avatar
la pittura
penzionerka
penzionerka
Posts: 5394
Joined: 16 Feb 2011, 11:16
Location: inspiracija

Re: brake free

Post by la pittura »

renata wrote:ne bi bilo loše da se,započetak,upišeš u planinarsko društvo,tu puno tog naučiš,
naročito orjentaciju u prostoru,što obući za različite vremenske uvjete,a da ne budeš prenatrpana robom,il pak
premalo odjevena-pa se začas razboliš.Mali tečaj prve pomoći i samo pomoći-i način javljanja,ak si negdje,sama i
ozljeđena i još,štošta/iz iskustva znam da se kod njih dosta nauči/.Inače,ideja je odlična,i uz malo dobre volje i
može se praktično primjeniti.Koristila bi ti i pokoja domaća životinja.To sam mislila izvest na jednom otoku..
pa nije zena rekla da ide na prezivljavanje. ide u prirodu a to ne znaci da je u divljini gdje nigdje zive duse nema.
led, 'lad i di-s'-cipli-na gradele
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: brake free

Post by Jelena-E »

Zaboravih da pomenem, nisam gradsko dete ali trenutno zivim u gradu u stanu i nedostaje mi prostor. Iskreneo ne vidim neki smisao u zivotu gde svakoga dana ides na posao, kad primis platu prvo isplacas koje kakve racune i poreze, a onda sta ti ostane i ako imas vremena za neku zabavu... Nedostaje mi sloboda.
User avatar
laura
levo smetalo
Posts: 11687
Joined: 08 Aug 2010, 22:50
Location: otišla iz dalmacije

Re: brake free

Post by laura »

Evo jednog malo novijeg clanka
http://www.slobodnadalmacija.hr/Mozaik/ ... fault.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;
40 godina života je starost za mlade, a 50 godina života je mladost za stare. (Victor Hugo)
User avatar
natasa
penzionerka
penzionerka
Posts: 1618
Joined: 18 Nov 2011, 13:31

Re: brake free

Post by natasa »

Jelena-E wrote: nisam gradsko dete
Nadam se da ti ovo pitanje nece zvucati grubo, ali jesi li nekad okopavala kukuruz? :wendy:
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: brake free

Post by Jelena-E »

Stvarno neznam kakav utisak ostavljam al ja sam se rodila na selu okopaval kukuruz i cuvala ovce i sve ostalo... HAHAHAHA
User avatar
laura
levo smetalo
Posts: 11687
Joined: 08 Aug 2010, 22:50
Location: otišla iz dalmacije

Re: brake free

Post by laura »

Jelena-E wrote:Stvarno neznam kakav utisak ostavljam al ja sam se rodila na selu okopaval kukuruz i cuvala ovce i sve ostalo... HAHAHAHA
To te natasa66 testira, pa kada uvidi da znas nesto o poljoprivredi onda ce te oteti i povesti na BaLConn island :laugh:
40 godina života je starost za mlade, a 50 godina života je mladost za stare. (Victor Hugo)
User avatar
natasa
penzionerka
penzionerka
Posts: 1618
Joined: 18 Nov 2011, 13:31

Re: brake free

Post by natasa »

laura wrote:To te natasa66 testira, pa kada uvidi da znas nesto o poljoprivredi onda ce te oteti i povesti na BaLConn island :laugh:
:lol: :lol:
To je bilo ozbiljno pitanje, samo sam htela da vidim da li Jelena zna koliko je zivot u prirodi tezak, zuljevit i koliko i takav zivot ima ogrnicenja..
User avatar
renata
penzionerka
penzionerka
Posts: 5102
Joined: 12 Apr 2010, 17:17

Re: brake free

Post by renata »

U pravu si Jelena,život u gradu je sve skuplji,zagađeniji,a i ljudi se sve više,boje,nervozniji,zabrinutiji
za budućnost.Svi ljudi koje znam,a da žive u prirodi su opušteniji,zadovoljniji.
A,imaš kakvu ideju-kakva bi to bila nastamba-možda neka stara kuća za renoviranje s vrtom?
Važno da prostor u kojem zimi živiš-je dobro izoliran,bez vlage sa ogrijevom,da se mlada ne razboliš.
Il bi rađe živila u komuni?
Rock Faerie

Re: brake free

Post by Rock Faerie »

Da svaki dan! Mrzim život u gradu i tehnologiju, želim živjet u šumi/na selu i uzgajat svoje povrće/voće i imat životinje.
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: brake free

Post by Jelena-E »

Ima ogranicenja naravno. U poredjenju sa gradskim zivotom mnogo manje.
Prvo moram da odlucim gde bi se nastanila. Onda imam neke ideje da koristim vise energiju sunca za ogrevanje. Postoji neki lik u Novom Sadu koji je napravio neku polu zemunicu i koristi reflektivnu foliju oko prozora da bi se grejao. Naravno mora da se dogreva ali monogo manje.
Onda imam dosta nekih ideja kako iskoristim sunce za toplu vodu i tako. Moze sve to lepo da se organizuje ali sa pravim ljudima.
Sto se tice zivota na selu znam svasta. Verujem da ne bih mogla mozda sve da proizvodim ali ne verujem da bih umrla od gladi.
Hvala na ovom drugom clanku. Pocitala sam i vidim da su te devojke sa Braca spremene da prihvate nove clanove. Zna li neko kako da ih kontaktiram?
Imama jos jedno pitanje imali neko ko posecuje ovaj forum a zivi u inostranstvu?
User avatar
Jarac
penzionerka
penzionerka
Posts: 3757
Joined: 23 Mar 2012, 22:17

Re: brake free

Post by Jarac »

nikad
loši dani dolaze.
loši dani dolaze sve češće.
sedimo i čekamo, misleći:
proći će.
ali dolazi dan kada
neće proći.
ostaće.
User avatar
InternalizedSickness
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 91
Joined: 21 Nov 2011, 11:55

Re: brake free

Post by InternalizedSickness »

Jelena-E wrote:Zato i ne mislim da zapocnem avanturu sama.
Pitam se koliko bi vremena prošlo dok se ne bi počela osjećati ograničeno stvarima koje bi ti nametalo to novo društvo. Bez toga nažalost ne ide - staviš dvoje ljudi u istu prostoriju i već si međusobno žele zapovijedati, a kad proizvodnja hrane ovisi o svima i koliko su voljni raditi, sumnjam da nema sukoba... jedino ako netko ima autoritet nad svima, ali to je problematično samo po sebi.
Imam dojam da želiš pobjeći od života kojeg imaš; zašto ga umjesto toga ne pokušaš promijeniti? Većina ograničenja koje ovo društvo nameće su nam ionako u glavi.
Die ganze Straße riecht nach Blut, doch es ist nichts geschehen.
User avatar
djurdja
trabl babl
trabl babl
Posts: 9047
Joined: 17 Sep 2010, 10:01
Location: virtuala

Re: brake free

Post by djurdja »

malo cu offati, ali mene ta priča uzasno asocira na film Žal, gdje se skupina mladih ljudi također odriče svih tekovina civilizacije i zivi na egzotičnom izoliranom otoku i sve divno, krasno i izgleda savršeno, a završi na najgori moguci nacin.
Mogu se oduprijeti svemu osim iskusenju
User avatar
dalloway
penzionerka
penzionerka
Posts: 7016
Joined: 18 Jan 2008, 19:33
Location: nepoznata

Re: brake free

Post by dalloway »

djurdja wrote:malo cu offati, ali mene ta priča uzasno asocira na film Žal, gdje se skupina mladih ljudi također odriče svih tekovina civilizacije i zivi na egzotičnom izoliranom otoku i sve divno, krasno i izgleda savršeno, a završi na najgori moguci nacin.
đ. previše gledaš trilere :hihihi: viš da te cure na Braču funkcioniraju,naravno ništa nema bez muke,posebno u počecima...
‎Ne blistam jer sam tako izabrala. Ne šepurim se jer volim tajne. Smijem se jer sam sretno biće. Kad šutim sa sobom se sastajem u tamnim hodnicima sebe i tada bi se trebala najviše bojati jer nagovorim se na svakojake bezobrazluke. Na sebe sam slaba.
Post Reply