Studenti i besplatno skolovanje?

Koju ste školu završile ili još idete u školu, faks. Da li planirate upisat kakav tečaj? Iskustva i dogodovštine iz školskih klupa za sve uzraste...
Post Reply
ixia
duša
Posts: 318
Joined: 28 Jun 2003, 22:45
Location: Zagreb

Studenti i besplatno skolovanje?

Post by ixia »

Potaknuta temom o zavrsavanju fakulteta zanima me da li smatrate da studiranje treba biti besplatno.Ow me jednom prilikom nazvala socijalno neosjetljivom.Naime bila sam iziritirana situacijom da penzioneri, skolarci, studenti,nezaposleni i branitelji svako malo negdje imaju nesto besplatno. Tad sam rekla da cu izorganizirati nego megadogadjanje na Velesajmu i da ce besplatan ulaz imati samo radna klasa a svi ostali ce placati punu cijenu.
Vracam se na temu.
Osobno smatram da studentima ne treba osigurati besplatno studiranje.Smatram da zakone treba prilagoditi preko poreznih olaksica, i omoguciti firmama stipendiranje studenata. Sto bi znacilo ako svojim radom (ucenjem) pokazujes sposobnosti za neki faks bit ces stipendiran i na taj nacin ce ti se olaksati studiranje.Ako vec treba besplatno studiranje onda trebaju postojati uvijeti kojih se moras pridrzavati za to.Moj model: prodjes prijemni - besplatno upisujes faks, dajes godinu za godinom i imas prosjek koji je prilagodjen tezini faksa i ako zadovoljavas to mozes besplatno zavrsiti faks.E da i ona afera oko kontrole iksica u menzama.Prvo iz moje place je osigurano da jedan student za male novce jede i stanuje.Onda taj isti student iznajmi svoje mjesto u domu i zaradjuje na mojim davanjima iz place.Kad se to otkrije onaj posteni student dobije po tamburi jer mu se ukinu povlastice.Neka mi netko objasni ako je studentski zivot toliko tezak zasto su studenti najveci potrosaci kad je u pitanju odjeca, izlasci po diskotekama i opijanje po ulicama.
Mislim da nisam kivna na studente nego na ovu trulu drzavu u kojoj je nesposobnost provjere pridrzavanja pravnih regula doseglo vrhunac ali to je vec nova tema.
pas, pseto, pasetina
Alba Avis
Fuga Y Misterio
Posts: 1998
Joined: 24 Mar 2008, 18:50

Re: Studenti i besplatno skolovanje?

Post by Alba Avis »

Ja sam za ukid prijamnih i nek se svi upišu na prvu godinu fakulteta, neka prva godina bude potpuno besplatna.
Nakon toga nek se provodi selekcija na temelju prosjeka i to je to. I to nek bude kriterij za financiranje.
Mislim da se nepotrebno komplicira s ovom sintezom državne mature i upisa na fakultet, to nek budu dva odovojena procesa.
Hrvataskoj je nužna obrazovani kadar koji mora biti kvaliteta, i nek tako stvar pritisak na studente.

Stipendije i porezne olakšice su sekundarni načini financiranja, ovisiti o kapitalistima i mjerama socijalne politike nije baš zgodno, ne na ovaj način.
Nikad kao Bane!
User avatar
Layla
penzionerka
penzionerka
Posts: 1697
Joined: 29 May 2008, 20:25
Location: zg

Re: Studenti i besplatno skolovanje?

Post by Layla »

ixia wrote:Moj model: prodjes prijemni - besplatno upisujes faks, dajes godinu za godinom i imas prosjek koji je prilagodjen tezini faksa i ako zadovoljavas to mozes besplatno zavrsiti faks.
U principu se slažem, samo mi nije jasno kako bi se izvelo ovo "po težini faksa". To s prosjekom je prilično sklisko i komplicirano.

Nisam za bezuvjetno besplatno obrazovanje, nego da se svima da ista startna pozicija (ako i samo ako uspiju proć prijamni), dakle besplatno školovanje, a dalje kolko padaš, tolko plaćaš (možda po ECTS bodu).
ixia wrote:E da i ona afera oko kontrole iksica u menzama.Prvo iz moje place je osigurano da jedan student za male novce jede i stanuje.Onda taj isti student iznajmi svoje mjesto u domu i zaradjuje na mojim davanjima iz place.Kad se to otkrije onaj posteni student dobije po tamburi jer mu se ukinu povlastice.
Moram priznat da ne kužim kaj si ovim htjela reć. Kome su ukinute povlastice? Kakve veze ima kontrola ixica s iznajmljivanjem soba u domu?
Illusion is the first of all pleasures. (Oscar Wilde)
ixia
duša
Posts: 318
Joined: 28 Jun 2003, 22:45
Location: Zagreb

Re: Studenti i besplatno skolovanje?

Post by ixia »

Layla wrote:
ixia wrote:Moram priznat da ne kužim kaj si ovim htjela reć. Kome su ukinute povlastice? Kakve veze ima kontrola ixica s iznajmljivanjem soba u domu?
Uh meni ti to sve ide u isti kos.Studentsku menzu i stanovanje u domovima smatram studentskim povlasticama.I onda imas one studente kaj su posteni i ok koji najebu zbog poostravanja uvijeta zbog onih koji to koriste za vlastitu korist.
pas, pseto, pasetina
User avatar
zujalica
penzionerka
penzionerka
Posts: 4726
Joined: 11 Jul 2006, 00:09
Location: Na rubu pameti

Re: Studenti i besplatno skolovanje?

Post by zujalica »

Zašto studentima koji štrajkaju ovih dana ne omoguće da to rade van fakulteta,,a oni koji žele ići na predavanja,neka idu?!
Svaka je ljubav ista,osim one prave....
ixia
duša
Posts: 318
Joined: 28 Jun 2003, 22:45
Location: Zagreb

Re: Studenti i besplatno skolovanje?

Post by ixia »

zujalica wrote:Zašto studentima koji štrajkaju ovih dana ne omoguće da to rade van fakulteta,,a oni koji žele ići na predavanja,neka idu?!
Mogu oni slobodno van faksa al su svjesni da ce ih samo ovako slusati.da pokusaju okupiti masu na cesi opet bi ih izaslo 500-tinjak sto nije dovoljno da nesto naprave
pas, pseto, pasetina
User avatar
zenia
lezbača de lux
lezbača de lux
Posts: 3687
Joined: 02 Nov 2007, 19:08
Location: zabreg

Re: Studenti i besplatno skolovanje?

Post by zenia »

Eh, ja sam oko ove teme jako subjektivna...
Naime jako bih voljela da ovi studenti uspiju
i izbore besplatno školovanje jer bi mi to uvelike
olakšalo sljedeću godinu koju planiram provesti
studirajući (molim one koje su me slušale kako to
govorim zadnje dvije godine da se ne cereću)...
Ali opet, taj sistem ne bi imao mnogo smisla..
"...primećuješ da izbegavam izraz kremiran, koji je stran našem lepom jeziku, jer mene će spaliti, a ne umutiti u krem...."
User avatar
Layla
penzionerka
penzionerka
Posts: 1697
Joined: 29 May 2008, 20:25
Location: zg

Re: Studenti i besplatno skolovanje?

Post by Layla »

Realno, sadašnji su zahtjevi u najmanju ruku nerealni. Za vrijeme proljetne blokade, bila sam jedna od onih koja je znala na plenumu dić ruku za blokadu. Međutim samo dok nisu počeli odbacivati dobre prijedloge ministarstva i još nekog vijeća koji su u principu bili slični onome što smo ixia i ja rekle, samo ej to trebalo razraditi. Besplatno za sve, uvijek i pod bilo kojim uvjetima je too much.

S druge strane, ne mogu reć da mi prošlih tjedan dana odmora nije dobro došlo. :mrgreen:
Illusion is the first of all pleasures. (Oscar Wilde)
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Studenti i besplatno skolovanje?

Post by ow »

nesto sa studentima vezano za placanje skolarine definitivno treba napraviti - jer je ovo sada stvarno bez veze.
Slazem se da bi uspjeh trebao biti glavni kriterij
Iako, Tipuric nam je dokazao da tko ima love moze legalno placati ispite (ljetna skola il kak se vec zvalo) sto je doista bez veze....
Tog lika jos nisu uhapsili?
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
Addison_V
pripravnica
pripravnica
Posts: 474
Joined: 11 Jul 2010, 17:31

Re: Studenti i besplatno skolovanje?

Post by Addison_V »

Vecina teta odi je ocito aktivna samo po pitanju duginih prava.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Studenti i besplatno skolovanje?

Post by Lea »

@addison: ne sudi o "većini" koju ne poznaješ osobno, o kojoj, prema tome, nemaš pojma za šta se zauzima, i koliko se zauzima za ljudska prava, bilo da se radi o potlačenim ljudima: beskućnicima, romima, socijalno ugroženima, duševno oboljelima, pa i diskriminiranima po pitanuju splone orjentacije, da! i sl.
ow wrote:uspjeh trebao biti glavni kriterij
potpisujem!!!

i da, dosta je smeća koje bi htjelo "hladit jaja" ili "pičke" i studirat. to tako ne ide. a ovi koji možebit plaćaju ispite (mito i korupcija), te na električnu stolicu, jer u životu niti će opravdati svoje "znanje", niti će biti na korist društvu.
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
Addison_V
pripravnica
pripravnica
Posts: 474
Joined: 11 Jul 2010, 17:31

Re: Studenti i besplatno skolovanje?

Post by Addison_V »

Sudit cu kako zelim i kad zelim i koga zelim, a trenutno sudim po tome sta ovaj topic ima 7 postova sta me navodi da zakljucim da zene ovdje nije briga za ovu temu, a kad na to pridodam aktivnost u drugim topicima, dolazim do takvog zakljucka. Ja nisam nikako rekla da sam potpuno u pravu sta se tice svog promatranja.


Nadalje, sta se tice skolovanja, ja se zalazem za sve sustave koji trenutno vrijede, dakle i Bolonju i drzavnu maturu dok god ih se provodi kako spada. Mozda bi tek onda sustav besplatnog skolstva valjalo spominjat.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Studenti i besplatno skolovanje?

Post by Lea »

a čuj. onda bi možda trebala počet studirati pravo.

što se teme tiče, ima još jedna ovakva, a u kojoj su korisnice bile prilično zauzete izlaganjem svog stava, ne toliko šturo doduše... čak su navedeni i vrlo precizni razlozi zbog čega se zalažu, tj. ne zalažu za sustav besplatnog školovanja.

pa hajde... oživi malo i ovu temu...

znači, zbog čega se ti zalažeš za sve za šta se zalažeš? navedi par razloga, pa možda potakneš istomišljenike, tj. neistomišljenike na raspravu.

btw. studiraš li što? i koliko si se kao takva, u RL zauzela po ovom pitanju? štrajkala? provodila noći na faksu, kao neki divni ljudi koji stoje iza svojih ideja?
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Re: Studenti i besplatno skolovanje?

Post by Dodir_Svile »

@addison, da su bar aktivni i po pitanju duginih prava :roll:

inace, studenti su sad napravili jos goru stvar. a to je da svi imaju besplatno, ali u biti jako rijetko ko da ce preci na visu godinu a da ne mora platiti. jer ja znam mozda 3-4 ljudi koji je prenesu nijedan bod. koji mislim da bi na mom faksu kostao 900 kn.
jel se zna jel ta odluka zahvata ove koji vec studiraju, ili tek one koji ce sad upisati?
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Studenti i besplatno skolovanje?

Post by Lea »

ma mogu ja postaviti jedno pitanje kad su se svi tako zdušno počeli prozivati.

po pitanju čega se svatko od vas osobno, u životu zauzeo, a tiče se ljudskih prava?
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Re: Studenti i besplatno skolovanje?

Post by Dodir_Svile »

lea, o cemu ti pricas? :ogle:
i kakve to veze ima sa besplatnim skolovanjem?
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Studenti i besplatno skolovanje?

Post by Lea »

Dodir_Svile wrote:lea, o cemu ti pricas? :ogle:
i kakve to veze ima sa besplatnim skolovanjem?
Addison_V kaže: Vecina teta odi je ocito aktivna samo po pitanju duginih prava.

O ovome pričam :ogle:
ukoliko se već pozivamo na kojekakva prava, hajmo malo iznositi naše zasluge po tom pitanju, bez obzira radi li se o "studentskim pravima", radničkim ili kakvim god. :ogle:
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
Addison_V
pripravnica
pripravnica
Posts: 474
Joined: 11 Jul 2010, 17:31

Re: Studenti i besplatno skolovanje?

Post by Addison_V »

Za to otvori novi topic.


By my humble opinion, Bolonja i drzavna matura bi se trebale sprovesti for real diljem zemlje da bi se moglo pricati o besplatnom skolstvu. Nadalje, jedini posteni sustav bi bio taj u kojem ects bodovi koje svaki predmet nosi budu realni i dosljedni tezini predmeta. U takvim idealnim uvjetima svi bi kolokvirali sve i ne bi bilo problema, a profesori bi se placali s drzavne sise, samo sto u nasoj drzavi sisa se daje samo privatnim investitorima da buse po Varsavskoj, dok se u zemljama Beneluxa studenti skoluju besplatno. Nije li apsurdno da se iz godine u godinu povecavaju, a uvjeti na NEKIM fakultetima ostaju isti ili gori? U krajnjoj liniji, mislim da nikome skolovanje ne bi bio problem placat da ta Bolonja nije samo mrtvo slovo na papiru, negdje vise negdje manje.

Iskreno, nemam ideje odakle bi drzava mogla sisati te novce i placati silnim ljudima studij, ali jedno pravilo da vazi, jednostavno, ne das li sve predmete s prve godine kroz kolokvije i rokove (zbog lijenosti, ne zbog bolesti ili smrti majke), ne nastavljas studij.
Zasto to nije moguce primijeniti sad? Zato sta sustav bodovanja nije uravnotezen i predmete se boduje po onim brojevima koji se profesorima svidaju, a ne po tome koliko su doista teski i bitni (prvi primjer neurologija na zagrebackom erf-u koja je na razini neurologije koju uce stomatolozi sta ljudima po glavi cackaju, ali se svejedno mora nauciti od a do zeljeza), da ne spominjem nutty professors koji ti ne daju prolaz jer si muskarac, jer imas pierc ili im danas nije dan.

Jos jedan problem je sta mladi danas smatraju da se faks mora upisat posto poto, makar nema veze sa strukom, jer su svi pocrkavali od rada i pauziranja studija od jedne godine, pa se fakulteti napune ljudima koji zele iksicu i ugovor u studentskom servisu i popust i hz-u, i onda se cudimo zasto tako malo ljudi zavrsi faks? Dopizdi im! 

Al otisla sam malo s teme, sukus svega bi bio da se tek nakon provedene Bolonje moze diskutirat o ovome i to na nacin da svaki fakultet na zatvorenom plenumu bira predstavnike koji ce saslusavat nove nacrte zakona o skolstvu i nove statute i odredivat zele li to ili ne u svom sustavu.

Uff.

Idem pop't nestA.
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Re: Studenti i besplatno skolovanje?

Post by Dodir_Svile »

uvjerena sam da sam htjela nesto odgovoriti na ovo, ali sad nemam pojma sta je sam jako pospana :ogle:
tako da cu pricekati jutro.
ajd ti popij nešta.
The rockstar hands of a big butch dyke.
Alba Avis
Fuga Y Misterio
Posts: 1998
Joined: 24 Mar 2008, 18:50

Re: Studenti i besplatno skolovanje?

Post by Alba Avis »

Bolonja nije zaživjela u Hrvatskoj, nikako, tek nekolicina fakulteta je provodi. :/
Uz to, treba reći da i u Italiji (sama matica) razmišljaju u reformi. Odužila je školovanja, malo tko ostaje na prve 3 ili 4, ljudi su poprilično zbunjeni po završetku s titulama, moram priznati da mi to baš i previše nije jasno, ne vidim razloga da se toliko uzbuđuju oko titula, blah. Osim toga, masa njih izlazi iz fakulteta van bez da znaju progovoriti dvije do tri suvisle rečenice, mobilnost nije prisutna ni unutar sveučilišta :/, toliko o tome.
Sve u svemu - SHIT!
I nekako se ne mogu oteti dojmu da sve to ide u nekom Šuvarovom smislu. Ovo je u širem smislu :D
U užem smislu mi odgovara sve ovo, volim taj pritisak, kontinuiranost, lakše mi je tako i dajem sve redovno.
Nikad kao Bane!
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Re: Studenti i besplatno skolovanje?

Post by Dodir_Svile »

...i dodje jutro :cer:

anyway, mislim da uvjet za besplatno skolovanje na visoj godini ne bi trebao biti 60 ECTS bodova (odnosno maksimum). zato sto bi se onda prosjek ocjena drasticno smanjio. nijedna ocjena se ne bi odbijala, samo da se polozi. meni se to ne svidja, jer kod nekih tezih predmeta (kao sto je glupa fiziologija bilja i sve ostalo dosadno biljno) zelim odbiti trojku. da sam isla samo na to da polozim sve ispite, prosjek mi sigurno ne bi bio 4.80, ne bih dobila izravno dom, ne bih mogla ni konkurirati za stipendiju, i morala bih dobro razmisliti o tome da li ce me primiti na jos jedan master. ovako si ostavim jedan izborni od 2 boda za jesen, ali ako ga ne polozim, mogu ga prenijeti bez problema. mislim da je kvaliteta znanja koje studenti steknu ovako puno veca nego da ih se tjera da polazu svih 60 bodova na godini.

eto, to sam htjela reci. al mozda mi poslije padne na pamet jos nesto.
The rockstar hands of a big butch dyke.
Addison_V
pripravnica
pripravnica
Posts: 474
Joined: 11 Jul 2010, 17:31

Re: Studenti i besplatno skolovanje?

Post by Addison_V »

Da je Bolonja pravilno provedena, mogla bi u roku dat sve jer bi mogla kolokvirat. :/
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Re: Studenti i besplatno skolovanje?

Post by Dodir_Svile »

point bolonje je u kolokvijima? :pd:
The rockstar hands of a big butch dyke.
Addison_V
pripravnica
pripravnica
Posts: 474
Joined: 11 Jul 2010, 17:31

Re: Studenti i besplatno skolovanje?

Post by Addison_V »

@ Lea: proved my point already? :cigareta:

@ Dodir: ma nije, ali je very good perk that comes along with it.
Vox Feminae
penzionerka
penzionerka
Posts: 4493
Joined: 16 Feb 2010, 20:08

Re: Studenti i besplatno skolovanje?

Post by Vox Feminae »

Addison_V wrote:Vecina teta odi je ocito aktivna samo po pitanju duginih prava.
Možda i zbog toga jer ih to konkretno i ne dotiče, ne opstruira njihovu stvarnost, nisu jebeni studenti/ce. Možda, mooožda zbog toga se ne petljaju - radi osobne neinvolviranosti (npr., većina ovdje nema djecu), nedovoljno informacija (koji, priznajmo, ni sami studenti/ce nemaju/neznaju) i neimanja našeg iskustva.
*gigl*
Post Reply