Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Ovdje se možete predstaviti, ostaviti svoj prvi post...
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by Jelena-E »

he to je onda isto ko I svuda u evropi...A meni ova poznannica složila priču :one:
User avatar
renata
penzionerka
penzionerka
Posts: 5102
Joined: 12 Apr 2010, 17:17

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by renata »

a kakvo je vrime i klima u tom podneblju?
ima li sunca u aprilu,maju? :)
User avatar
tjejen
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 66
Joined: 21 Mar 2014, 20:29

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by tjejen »

renata wrote:a kakvo je vrime i klima u tom podneblju?
ima li sunca u aprilu,maju? :)
Sunca ima, ali to nije "isto" Sunce kao i kod nas. :laugh: Ne znam kako da to objasnim, putanja mu je niža i u 99,9% slučajeva je oblačno pa ga u principu baš i ne vidiš. Ja sam inače vrlo svijetle puti, no ovdje sam postala još svjetlija, to ti sve govori :hihihi:
Nekad ima sunca kroz jutro, no iza podneva opet ista priča - oblaci, itd. Uglavnom, da skratim - nema sunca :laugh: :laugh: Onaj tko dođe ovdje neka se naoruža dobrim lampama i sijalicama, ovdje trajne žarulje, koje kod nas traju po 2 godine, traju 5-6 mjeseci maksimum :laugh:
User avatar
Arizona
penzionerka
penzionerka
Posts: 1088
Joined: 07 Sep 2013, 02:27

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by Arizona »

tjejen wrote: Sunca ima, ali to nije "isto" Sunce kao i kod nas. :laugh: Ne znam kako da to objasnim, putanja mu je niža i u 99,9% slučajeva je oblačno pa ga u principu baš i ne vidiš. Ja sam inače vrlo svijetle puti, no ovdje sam postala još svjetlija, to ti sve govori :hihihi: Nekad ima sunca kroz jutro, no iza podneva opet ista priča - oblaci, itd. Uglavnom, da skratim - nema sunca :laugh: :laugh: Onaj tko dođe ovdje neka se naoruža dobrim lampama i sijalicama, ovdje trajne žarulje, koje kod nas traju po 2 godine, traju 5-6 mjeseci maksimum :laugh:

Au, meni sunca treba :), nista od Svedske. :cer:
User avatar
renata
penzionerka
penzionerka
Posts: 5102
Joined: 12 Apr 2010, 17:17

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by renata »

kada dođe lito-opet ću pitat ima li sunca :hihi:
inače,preko lita sam bila u Njemačkoj-u sred ljeta-oblačno!

gledala ja neki dokumentarac-ako je suditi po njemu omladina u Skadinaviji
dosta konzumira alkohol-kao zbog hladnoće i protiv depresije.
e sad ne znam-ipak je to samo neki dokumentarac :)

lipi ti pozd i uživaj u prirodi :mah:
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by Jelena-E »

renata wrote:kada dođe lito-opet ću pitat ima li sunca :hihi:
inače,preko lita sam bila u Njemačkoj-u sred ljeta-oblačno!

gledala ja neki dokumentarac-ako je suditi po njemu omladina u Skadinaviji
dosta konzumira alkohol-kao zbog hladnoće i protiv depresije.
e sad ne znam-ipak je to samo neki dokumentarac :)

lipi ti pozd i uživaj u prirodi :mah:
Hihihi.. ni kod nas nema sunca I mnogo sam depresivna
:tadam: eto rešenja.. :afro: :hihihi:
User avatar
renata
penzionerka
penzionerka
Posts: 5102
Joined: 12 Apr 2010, 17:17

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by renata »

:hihi: il možemo da se foliramo kao pijemo čaj-
e što je sad u njemu :laugh: (tako smo se švercali kao mladi studoši u poznatim
okupljalištima dok nas nisu prokužili i rekli:ne može samo čaj-predugo nam zadržavate taj stol :laugh: )
User avatar
hellen_stewart
najpoželjnija forumašica
Posts: 15819
Joined: 31 Jan 2008, 11:36
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by hellen_stewart »

kad skupim eurica kupicu si sunce :cer:
Mi nekog ljubimo ne zato sto sto tu ljubav zasluzuje potpunije i iskljucivije nego iko drugi,nego sto smo mi na tu licnost prosuli jedno svoje sunce koje ga je ozarilo i izdvojilo od sveg drugog naokolo na zemlji...
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by Jelena-E »

hellen_stewart wrote:kad skupim eurica kupicu si sunce :cer:
:hihi:
Rock Faerie

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by Rock Faerie »

Zar nitko nije pitao za Šveđanke??? Jesu li lijepe kao što se govori? :djurdja:
User avatar
tjejen
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 66
Joined: 21 Mar 2014, 20:29

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by tjejen »

Shapeshifter wrote:Zar nitko nije pitao za Šveđanke??? Jesu li lijepe kao što se govori? :djurdja:
Haha, eto ti prva :hihi: :cer:

Ha čuj... o ukusima se ne raspravlja. Ne mogu reći da nema zgodnih, ali iskreno mislim da su Balkanke ljepše :laugh: Mislim zato i jesam na ovom forumu :evil:
Al ono, ako voliš izblajhane iskvarcane plavuše malo korpulentnije građe :cer: onda bi uživala tamo :)
Rock Faerie

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by Rock Faerie »

Sad si nabrojala sve što ne volim :hihi:
User avatar
Hidden_soul
The root of all evil
Posts: 2305
Joined: 09 Feb 2003, 02:35
Location: Zagreb

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by Hidden_soul »

Znaci ispada da sve zgodne Svedanke borave posvuda drugdje u svijetu, osim u Svedskoj.
Gdje god sam ih ja sretala, bile su bas u skladu sa glasom koji ih prati. :blindlove:
"I'm a homicidal maniac, they look just like everyone else!"
Rock Faerie

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by Rock Faerie »

Da i ja sve su bile prelijepe. U Švedskoj im valjda fali sunca lol.
User avatar
renata
penzionerka
penzionerka
Posts: 5102
Joined: 12 Apr 2010, 17:17

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by renata »

ma to je neka luda moda kvarcanja :)
pa sad,koliko je preporučljivo za svijetliju put :roll:

dal su toliko samosvijesne-kao što se priča?
User avatar
tjejen
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 66
Joined: 21 Mar 2014, 20:29

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by tjejen »

Jesu, da, samosvjesne su. Iskreno meni to baš i ne odgovara, jer ovdje je sve privremeno - danas si u vezi, sutra već nisi. Jako je teško sklopiti trajne odnose.
Osobno maštam o "tradicionalnoj" monogamnoj vezi, voljela bih imati dijete jednog dana, nije me puno briga za "samosvjesne" žene nego za one koje vole i cijene obitelj i obiteljske vrijednosti (ne u crkvenom smislu). Ovdje nažalost toga nema, čak ni među muškarcima i ženama. Balkan je sredina opterećena tradicionalizmom pa vam ovo vjerojatno zvuči čudno, no one koje su živjele vani prepoznat će ovaj obrazac življenja na zapadu. Sve je prolazno, podređeno treutnom zadovoljstvu i konzumerizmu. Na dejting sceni si roba koja se prodaje. Ovdje ljudi isključivo kolektivno djeluju, na individualnoj razini teško se emotivno otvaraju. Postoji pritisak da budeš isti kao i ostali. Iskreno, ja bih radije imala "našu" curu nego neku s ovih prostora, no to je moja osobna preferencija.
Samo bih htjela reći: nemojte misliti da je svugdje drugdje bolje nego na Balkanu, jer nije. Svi stereotipi o lezbijkama postoje i ovdje, samo se o njima u javnom diskursu šuti - no ljudi ovdje također idu u crkvu (protestantsku), imaju podjele muško-žensko , ali o tome se vani ne priča i to se ne pokazuje, jer je prešutno u kolektivnoj svijesti da u demokratskom društvu svi moramo biti "jednaki". No što je ta jednakost, o tome nitko ne promišlja. O tome da jednakost nije puko izjednačavanje svega sa svačim. Samosvijest me ne privlači u tom smislu da je sve podređeno egoističnim željama pojedinca, a općenito na Zapadu danas tako stvari stoje.

S obzirom da sam izlazila i s curama i s dečkima, s dečkima iz usamljenosti više nego iz želje da s njima doista budem (prešutjela sam da sam gay), mogu reći da su muškarci jednostavniji i otvoreniji od žena. Žene uvijek nešto zavlače i nikad ne znaš na čemu si. Muškarci će rado prihvatiti poziv na ručak npr., dok će žene kalkulirati. Ovdje postoji jako puno usamljenih ljudi. Svi su zajedno u grupi uvijek, no kao pojedinci su sami. Boluju od depresije i psihičkih bolesti dosta često, no opet to nećete saznati dok se doista ne zbiližite s nekim, jer naravno nitko s tim ne maše u javnosti. S obzirom da funkcioniraju jaki kao grupa, a slabi kao pojedinci, imaju veliki problem s bulingom u školi jer odmah izopće one koji su "slabi", tj. koji se ne uklapaju. Ako ste ovdje privremeno to naravno nećee osjetiti, jer su u površnoj komunikaciji vrlo ljubazni, nisu kao na Balkanu da će ti skresati sve u lice, i neće vas opterećivati svojim privatnim problemima.

Postoji velik problem integracije ukoliko ste imigrant. Imigranti, pogotovo iz nezapadnih kultura, su najčešće getoizirani, postoje i kvartovi poznati kao "imigrantski" kamo prosječan Šveđanin neće ići živjeti. Ti kvartovi su najčešće vrlo jeftini, no znaju biti i opasni.

Ljudi ovdje se dijele najčešće u dvije skupine: one koji se drže zatvoreno i nema šanse da se s njima sprijatejlite ako niste iz njihovih najbližih krugoa (a to kao stranac niste) i one koji su "zaluđeni" strancima, u smislu da žele biti multikulturalni i onda traže strane prijatelje. Što je bolje/gore od toga dvoje, nije na meni da prosuđujem. Općenito došavši ovdje moj zaključak je da Balkanci previše pate od guženja strancima, jer misle da je svugdje trava zelenija nego doma. I misle da novac čini sreću, a ne čini. Ovdje su ljudi bogati (koji god posao ovdje da radiš imat ćeš dovoljno novaca za život kakav se kod nas smatra luksuznim), ali emotivno nesretni i usamljeni. Naravno, ja sad ovo govorim u smislu nekog presjeka društva. Svakako na pojedinačnoj razini ima optimističnih, pozitivnih ljudi itd. Po nekoj mojoj procjeni, Švedska je idealna zemlja za one koji ne očekuju puno od života, koji se dobro uklapaju u uprosječenost (samo bih naglasila da ovo NE mislim s negativnim prizvukom). Ako ste tip umjetnika ili neke osobe kojoj trebaju uvjeti, mjesto itd. za samoekspresiju, to u Švedskoj baš i ne prolazi, jer je najvažnije da se očuva kolektivna harmonija. Naravno, što radite u 4 zida to nikog nije briga, tako da s te strane nitko vas npr. neće napasti i sl. , kao što se npr. desilo na prideu u Splitu. Općenito takav tip obračuna ovdje ne postoji, barem ja nisam čula. No, postoji druga vrsta nasilja, a to je ono psihološko i suptilno - ako ste drugačiji, nanjušit će vas i suptilno "izopćiti". Iz iskustva prijatelja koje ovdje imam, a koji su također imigranti, većina može potvrditi moj stav da je teško imati švedske prijatelje. Ako ste cura (strankinja) koja traži dečka (Šveđanina), to je već druga priča - to je jako lako naći :cer: . Ako ste cura koja traži curu, imate šanse u većim gradovima, u manjim zabitima kao npr. gdje ja živim, život se ne razlikuje od života u bilo kojem malom mjestu na Balkanu, jedino što je sve puno ljepše uređeno i nije zapušteno kao kod nas. Dakle o eksterijeru vode računa, jako. :cer: Sve je lijepo izvana, a iznutra - nema duše. Naši ljudi su tu uglavnom radi novaca - ekonomsko stanje u Europi je teško, a Skandinavija što se tiče posla i financija nudi neusporedivo bolje mogućnosti, pod uvjetom da ste prilagodljivi. Pod prilagodljivi mislim da želite raditi ono što oni inače ne žele, neovisno o tome kakvo vam je obrazovanje.

Uglavnom, ljudi moji, ja bih ovdje mogla napisati cijelu Bibliju :cer: pa ću sad stati.
:strika:

E, da, i žene vam ovdje vole heklati. Ne šalim se. :cer: I pod žene ne mislim na babe, nego na žene svih dobi :dadada:
User avatar
Hidden_soul
The root of all evil
Posts: 2305
Joined: 09 Feb 2003, 02:35
Location: Zagreb

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by Hidden_soul »

tjejen wrote:Uglavnom, ljudi moji, ja bih ovdje mogla napisati cijelu Bibliju :cer: :strika:
Please do, uzivala sam citajuci taj tvoj post i ako ti se bude pisalo o jos necem, bilo cemu, slobodno ti to napisi. Zanimljivo je i lijepo vidjeti kako to sve izgleda iz perspektive nekog ko sve to vidi iz prve ruke. :blindlove:

Nego, malo mi je ovo zapelo za oko:
Ako ste cura koja traži curu, imate šanse u većim gradovima, u manjim zabitima kao npr. gdje ja živim, život se ne razlikuje od života u bilo kojem malom mjestu na Balkanu, jedino što je sve puno ljepše uređeno i nije zapušteno kao kod nas.
Nisam bas shvatila sto si htjela s time reci, da je u manjim mjestima isto kao i kod nas u smislu da su ljudi zatucaniji i konzervativniji i sl? Da je veca razina osudjivanja? Ili nesto drugo? :)
"I'm a homicidal maniac, they look just like everyone else!"
User avatar
renata
penzionerka
penzionerka
Posts: 5102
Joined: 12 Apr 2010, 17:17

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by renata »

a e
meni se desilo u Austriji da kad se javljam prijateljicama ustuknu kada ih želiš
zagrliti i srdačno pozdraviti-pa sam ostala na rukovanju-
pa sam lipo "zagrljaje"ostavila za našu raju kada sam ih sretala i upoznavala u dikotekama. :hihi:
User avatar
tjejen
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 66
Joined: 21 Mar 2014, 20:29

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by tjejen »

Hidden_soul wrote:
Please do, uzivala sam citajuci taj tvoj post i ako ti se bude pisalo o jos necem, bilo cemu, slobodno ti to napisi. Zanimljivo je i lijepo vidjeti kako to sve izgleda iz perspektive nekog ko sve to vidi iz prve ruke. :blindlove:
Ok sad mi je već lakše. Već sam mislila da davim i gnjavim :idiot: ono, kilometarski postovi i te fore :pljuval:
Hidden_soul wrote: Nego, malo mi je ovo zapelo za oko:
Ako ste cura koja traži curu, imate šanse u većim gradovima, u manjim zabitima kao npr. gdje ja živim, život se ne razlikuje od života u bilo kojem malom mjestu na Balkanu, jedino što je sve puno ljepše uređeno i nije zapušteno kao kod nas.
Nisam bas shvatila sto si htjela s time reci, da je u manjim mjestima isto kao i kod nas u smislu da su ljudi zatucaniji i konzervativniji i sl? Da je veca razina osudjivanja? Ili nesto drugo? :)
Mislila sam na to da se ljudi ranije žene/udaju i da žive "tipičnim" životom: posao od 9 do 4 - kuća - djeca, a za gay ljude nema mjesta za izlazak. Ovdje nema javnog osuđivanja, dakle ako imaš curu možeš slobodno s njom prošetati gradom i neće ti sigurno kamen doletjeti u glavu. I nije samo stvar u izlascima, nego ovdje općenito nema "kontrakulture", nema društvenog otpora jer je najvažniji konsenzus i grupna harmonija. To znači da ti nitko neće baciti kamen u glavu, no isto znači i da će svoje prave osjećaje zadržati za sebe i neće ti ih izravno reći, nego će se udaljiti od tebe suptilno, a ti nećeš znati koji je razlog (možda jer si gay, možda jer imaš krivi nos, možda jer ti lijeva obrva ide previše u koso, you name it, a možda su u šumi, možeš samo pogađati sam sa sobom). U većim gradovima princip ostaje isti, no veće je strujanje ljudi pa ono, kvantitativno su veće šanse da na nekoga naletiš, dok se u manjim mjestima kafići zatvaraju u 9 navečer tako da - nema društvenog života kao kod nas, da ćemo mi sad malo na kavicu i sl. Osim toga, ono što meni osobno smeta je što se ovdje sve vrti isključivo oko seksa, cure se ne libe pitati te na lez sajtovima imaš li skype i slati ti svoje polugole fotke i sl. Mislim ok nekima to možda ne zvuči loše :laugh: ali kao što rekoh, ja sam kamena s ramena tradicionalna žena očito :laugh: :laugh: :laugh: (a nikad se takvom nisam smatrala prije dolaska ovdje :laugh: )
User avatar
renata
penzionerka
penzionerka
Posts: 5102
Joined: 12 Apr 2010, 17:17

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by renata »

primjetila sam da i u Austriji i Italiji gay populacija iz manjih gradova,sredina
idu u veće gradove regije,nije im,uopće,problem autom za vikend u veći grad i u pondj.
kući na posao.Mislim da je to zbog tog što u manjim sredinama je po postotku manje gay ljudi-
pa je logično da idu u veće gradove.
User avatar
tjejen
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 66
Joined: 21 Mar 2014, 20:29

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by tjejen »

Da, to je istina. A ono što si prije rekla da u Austriji nema ljubljenja u obraz, toga nema ni ovdje. Jednom sam frendicu išla tako poljubiti ni ne razmišljajući, a ona se jadna sva zbunila :) Baš mi je bilo neugodno poslije :)
User avatar
renata
penzionerka
penzionerka
Posts: 5102
Joined: 12 Apr 2010, 17:17

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by renata »

:hihi: e a zato naše cure vrlo brzo skuže ako ih malo drugačije zagrliš
meni se činilo da im nije neugodno :hihi:
User avatar
tjejen
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 66
Joined: 21 Mar 2014, 20:29

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by tjejen »

Čuj, onda je ova očito vrlo strejt. Ovdje se grle samo ako su pijani :D (znači petkom i subotom navečer :D)
User avatar
renata
penzionerka
penzionerka
Posts: 5102
Joined: 12 Apr 2010, 17:17

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by renata »

a svaki mentalitet ima svoje strane
mene ka dalmošicu svi pitaju da što sam toliko vezana uz more :)
bila je fora kad je jedna slavonka rekla u društvu talijanki da ne može jesti tjesteninu svaki dan,
da je poslije dva sata gladna-a talijanka se malo uvrijedila :hihi:
User avatar
tjejen
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 66
Joined: 21 Mar 2014, 20:29

Re: Hejsan från Sverige / Pozdrav iz Švedske

Post by tjejen »

Pa čuj, ja sam isto gladna nakon tjestenine za 2 sata, al to je sad fakat offtopic lol :D
Post Reply