Jeli grijeh voljeti i biti voljen?

Popričajmo o svijetu oko nas - linkovi na vijesti.
Post Reply
User avatar
Aryanim
Alea iacta est!
Posts: 7482
Joined: 25 Feb 2010, 14:01
Location: Zagorje

Jeli grijeh voljeti i biti voljen?

Post by Aryanim »

Jeli grijeh voljeti i biti voljen?


Tko to može odgovoriti? Dal iko ima konačan odgovor na to pitanje? Jer ovo je isto jedno veliko pitanje kao i zašto postojimo. I kao i na ovo pitanje o postojanju nitko nam ne može odgovoriti ni na prvo pitanje. Jeli grijeh voljeti i biti voljen…

Zašto nam nitko ne može odgovoriti na to pitanje? Znate zašto, zato jer svi živimo u grijehu, u grijehu svojih roditelja, djedova i baka, neke obitelji koju ni ne poznajemo, prijatelja… Svi živimo u grijehu i tu je ta caka. Nema izlaza, rodili smo se sa istočnim grijehom a sa njim i umiremo. Ako po nekim pričama postoji pakao, koji je slikovno rečeno, pod zemljom, vruč, nesnosan, a na nebu postoji raj, lijep, bijel, čist, gdje je čistilište? Čistilište je na zemlji, i svi živimo u čistilištu iz dana u dan, pokušavamo opravdati svoja djela, pročistiti duše da odemo u raj ili se nikako ne riješimo grijeha i završimo u paklu. Zašto sam krenula tim putem čistilišta? Zato da pokušam sredit svoje misli, i uvidjet dali ću imalo doć do ikakvog zaključka jeli grijeh voljeti i biti voljen. Samo oni čista srca dopiru u raj, samo oni koji vole punim srcem, i vjerujem da nije grijeh voljeti osobu kao osobu, jer kada nekog voliš, voliš svim srcem, i nije ti važno što okolina misli. Imaš curu, dečka, nije važno, voliš ju, i ona tebe. I upravo zato jer ju voliš svim srcem, ljudi to ne prihvaćaju, a zašto? Zato jer oni i dalje žive u grijehu, žive sa osobom koju ne vole punim srcem, i oni to znaju, ali ne žele priznati. Svi koji su prihvatili isto spolne parove, shvatili su i možda su čak i oni prihvatili tu veliku i pravu ljubav.

Jer voljeti cijelim svojim bićem znači predati se toj osobi bez uvjeta, bez razlika u spolu, vjeri, rasi… neki to mogu prihvatiti, neki ne mogu. Živimo u čistilištu, svi to podsvjesno znamo i znamo da voljeti i biti voljen nije grijeh…


Aryanim
‎"Why do we close our eyes when we pray, cry, kiss, dream?
Because the moust beautiful things in life are not seen but felt only by heart."
User avatar
natasa
penzionerka
penzionerka
Posts: 1618
Joined: 18 Nov 2011, 13:31

Re: Jeli grijeh voljeti i biti voljen?

Post by natasa »

Na zalost, dok se ne izmeni svest ljudi mnogi od nas ce se morati izvinjavati zbog svojih emocija. Nema to veze sa paklom, cistilistem,.. Bogom, razlog je jadno banalan, sa emotivno neostvarenim, isfrustriranim i ljudima ispunjenim mrznjom mnogo je lakse manipulisati.
User avatar
InternalizedSickness
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 91
Joined: 21 Nov 2011, 11:55

Re: Jeli grijeh voljeti i biti voljen?

Post by InternalizedSickness »

Na pitanje o postojanju ti znanost može dati odgovore - ne apsolutno sve, ali svakako bolje nego itko tko misli da zna sve. Grijeh je, kao i religija, potpuno ljudski koncept, koji često nema logike. Npr. nekima je grijeh ne ići u crkvu, a nije im grijeh psa zatući sjekirom. Po meni bi trebalo biti obrnuto, jer u prvome nitko nije nastradao, a pri drugome je nedužno biće sa živčanim sustavom patilo i gadno nastradalo. No, OK, da se vratim na samo pitanje. Ne bi trebalo biti grijeh ukoliko se radi o ljubavi između odraslih osoba koje nitko ni na što nije prisilio. Prestani se zamarati mističnim totalitarizmom nad svojim mislima i osjećajima pa nećeš imati takvih problema. Još nisam naišla na religiju koja ti kao osobi ne nudi samo poniženje, a kao ženi i nezasluženu sramotu i obespravljenje. Ovo je jedini život kojeg imaš, voli i budi voljena, nemaš se čega bojati. :)

Neprihvaćenost u društvu je stvar društva i njegove kulture, nema tu ničeg mističnog niti je ijedna žrtva nekim svojim 'grijehom' zaslužila zločin nad sobom. Također naprosto ne vjerujem da se netko može roditi grešan, nema mi smisla pripisivati takvu odgovornost niti krivnju novorođenčetu.
Die ganze Straße riecht nach Blut, doch es ist nichts geschehen.
User avatar
Aryanim
Alea iacta est!
Posts: 7482
Joined: 25 Feb 2010, 14:01
Location: Zagorje

Re: Jeli grijeh voljeti i biti voljen?

Post by Aryanim »

Ovaj tekst je nastao vec ima tome dosta, samo je dugo cekao u kompu...
Odgojena sam tako da vjerujem u boga, al eto sama sam dosla do toga da ne vjerujem crkvi, jer svi vidimo sta se dogada a i hvala "Bogu" razmisljamo svojim glavama (kako ko)... vjerujem da (ako i postoji) Bog nas voli takvima kakvi jesmo, ne pravi razliku izmedu nas, i po meni je to bit vjere, a ne da se opet separiramo... Nisam zadrti vjernik, neidem svake nedjelje u crkvu, al volim proslavit Božić, Uskrs... al isto tako postujem druge vjere, a ovo je bilo neko moje vise slikovno videnje, jer stvarno kao da se nalazimo u "cistilistu"... i svako se bori sa nekim svojim problemima...
‎"Why do we close our eyes when we pray, cry, kiss, dream?
Because the moust beautiful things in life are not seen but felt only by heart."
User avatar
InternalizedSickness
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 91
Joined: 21 Nov 2011, 11:55

Re: Jeli grijeh voljeti i biti voljen?

Post by InternalizedSickness »

Proslava Božića mi se više čini kao stvar kulturnog okruženja nego vjere. :)

Nego, uglavnom, svijet nije utopija jer nema nikakvog stvoritelja koji nas je svjestan - svijet nema svijest, svemir ne zna da smo u njemu. Teško mi je vidjeti ovaj život kao čistilište jer mi je pojam zagrobnog života (iako naravno priželjkujem da smrt nije konačna) pomalo apsurdan i, osobito uz ovo da smo tu zbog nečega čemu je stalo do toga što radimo, previše antropocentričan.
Die ganze Straße riecht nach Blut, doch es ist nichts geschehen.
User avatar
Aryanim
Alea iacta est!
Posts: 7482
Joined: 25 Feb 2010, 14:01
Location: Zagorje

Re: Jeli grijeh voljeti i biti voljen?

Post by Aryanim »

Mislim da ce uslijedit jos jedan tekstic... :cer: puklo me, nis posebno... :cer:
‎"Why do we close our eyes when we pray, cry, kiss, dream?
Because the moust beautiful things in life are not seen but felt only by heart."
User avatar
Aryanim
Alea iacta est!
Posts: 7482
Joined: 25 Feb 2010, 14:01
Location: Zagorje

Re: Jeli grijeh voljeti i biti voljen?

Post by Aryanim »

"It's a wonderful world..."

Ljudi zaboravljaju…

Zašto? Pa mogu samo nagađati, vjerojatno jer su svi u nekom svom ograničenom svijetu. Zaboravljaju sve ljepote koje nas okružuju, koje vidimo, čujemo, koje su u nama samima. Dođe mi kada baš razmišljam o tim ljepotama, a naravno ima i trenutaka kada sam ista kao svi kada živim u svom nekom zatvorenom svijetu… Nekad se dani čine dugi i neispunjeni, dosadni i mlitavi, ali opet dođu dani kada sve primjećujem, ljepotu, veselje, boje koje me okružuju.

Sjedim u zadimljenom kafiću, ugodno se osjećam, vidim vani lijepo vrijeme i onda me nešto primi. Primi me nešto, nešto lijepo, kao da sam se probudila iz sna, jedan pogled, jedna misao i pjesma „It's a wonderful world“...
Idem prošetati gradom, ulicom, parkom, sjednem na klupicu i vidim djecu i veselje. Njihove oči pune nade, iskrenosti, boje drveća, cvijeća. Roditelji ih promatraju, neki sretni, zaokupljeni dječjom igrom, a neki sjetni i u svom svijetu. Zaboravljamo, svi zaboravljamo, ovaj naš svijet je predivan, i sve oko nas je živo, prošetat livadom, leć na svježe pokošenu travu van grada, žurbe, zatvorenog svijeta. Čut cvrkut ptica u letu, vidjet ih kako lete u parovima, igraju se, nesputane i slobodne, slobodne kako bi se vinule u nebesko plavetnilo, pa se obruše u igri ponovno prema zemlji, igrat se kao djeca. Zatvorit oči na tren, pustit misli da slobodno lete i samo pustit da osjećamo, osjećamo ljepotu koja nas okružuje, ljepotu u sebi, mir i život. Stat na trenutak, pustit maštu da nas odvede na ljepša mjesta, gdje nismo „okovani lancima“ današnjeg svijeta.

Ne možemo pobjec od današnjice, ali možemo cijenit ono što imamo i živjet ovog trena, sa životom u nama i oko nas.
it's a wonderful world i svi to zaboravljamo…

Aryanim

‎"Why do we close our eyes when we pray, cry, kiss, dream?
Because the moust beautiful things in life are not seen but felt only by heart."
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Re: Jeli grijeh voljeti i biti voljen?

Post by Lea »

čovjeka pokreću razne stvari na osnovi kojih djeluje... ono što mi nazivamo grijehom/zlim danas, produkt je frustracija, potisnutih želja koje se onda (kod nekih) manifestiraju do granice monstruoznoga čak... to nema veze s iskonskim grijehom (u smislu prostog/doslovnog tumačenja mythosa), niti s ijednom sličnom konstrukcijom. ljubav kao takva nije i ne može biti grijeh, jer "grešan čin" u nekom našem ljudskom promišljanju uvijek "gura" unatrag na onu početnu točku iz koje i proizlazi, a to je načešće sebičnost, neznanje, strah, itd. ljubav bi trebala biti konstruktivna, ona bi nas trebala potaknuti na kvalitativan skok u svakom pogledu, ona nas, figurativno rečeno, ne drži "u mjestu", ona je izgrađujuća.
Michelangelo Buonarroti "Kad pripadam tebi, tad konačno potpuno pripadam i samome sebi."
Post Reply