Linuxi

Sama svoja majstorica i savjeti majstorica amaterkama
Tigrica
botaničarka
botaničarka
Posts: 883
Joined: 17 Aug 2006, 17:14
Location: SNOVI
Contact:

Linuxi

Post by Tigrica »

Namjeravam staviti Linuxe pa me zanima dali ih je netko već isprobao i kakvi su komentari na njih. Čula sam da nema puno razlike od Xp-a ali da gameri nisu baš zadovoljni njima...
...Jedna će mandolina svirati ovu noć...
User avatar
biber
začinjena
začinjena
Posts: 244
Joined: 21 Nov 2002, 14:12
Location: Niš

Post by biber »

E super je ova tema. Šteta što nema više ljudi koje interesuje Linux. Ja već godinama pokušavam da se prešaltujem sa windowsa na linux i mislim da sam tek sada na dobrom putu.

Zašto tek sada?

Pa, dosadašnje verzije su zahtevale mnogo vremena, učenja i snalažljivosti, no sa novijim verzijama su to uspeli da srede.

Kako?

Pa ranije su se gotovo sve radnje izvršavale preko terminala. Tako da kada bi ste hteli da pokrenete neki program, da nešto sredite, instalirate ili podesite, morali ste znati koje su naredbe i još neke stvari pride. Sada postoje programi koji vam pomažu da instalirate pakete ili pojedinačne programe. Čak imate i objašnjenje čemu svaki od programa određenog mapeta služi. Isto tako imate i programe koji će vam pomoći da instalirate .exe pakirane programe (programi za linux su drugačije pakirani od programa za windows, te je sada uz pomoć određenih programa lako spojiti ova dva sveta).
Tu je i mnogo lepše i bolje odrađen interfejs, te ne može se desiti da bauljate previše. Uglavnom vam je sve tu.
Onda, same distribucije linuxa možete dići sa cd-a, a zatim iz tako dignutog operativnog sistema instalirati isti na svojoj mašini i sve to u 7 prostih koraka. Uz to, ukoliko odlučite da na istoj mašini imate Windows i Linux, ukoliko Linux instalirate posle windowsa, pri instalaciji linux distribucije biće vam instaliran i dual boot, te ćete moći da birate koji će te operativni sistem moći da podignete.

Trenutno imam na svojoj mašini Windows XP Profesional SP2 i Linux Ubuntu 8.04. Ubuntu je predivan, a pratim ga još od verzije 5.?. Jedino još nisam provalila kako da mi bez problema radi modem koji je inače specifičan jer je usb i bla bla, ali i tu sam pri kraju rešavanja.

Sve u svemu, ako neko odluči da instalira Linux na svojoj mašini, preporučujem da to bude instalirano kao drugi operativni sistem (za početak), i da to budu ili ubuntu, ili fedora (red het).

U svakom slučaju srećno i slobodno ostavite ako imate pitanja ili probleme neke. Ne znam za ostale koliko prate razvoj linux distribucija, ali ja ću se svakako potruditi da pomognem koliko umem.
"I'm only one year old, and already living in the past."
User avatar
biber
začinjena
začinjena
Posts: 244
Joined: 21 Nov 2002, 14:12
Location: Niš

Post by biber »

Zar ovde niko ne koristi neku distribuciju Linux-a? Uzalud se ponadala izgleda.
"I'm only one year old, and already living in the past."
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Post by ow »

Ja ne, nisam ga nkad probala :)
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Post by Dodir_Svile »

dok sam bila u srednjoj skoli onda je postojala kao neka udruga (?) strebera i geekova koji su promovirali linux. i onda su nagovorili profesora informatike da stavi linux umjesto windowsa na kompove. mislim da je prezivio manje od tjedan dana :mrgreen:
ne znam, meni je bio prilicno zbrkan. i ustvari ne kuzim zasto bi neko stavio linux umjesto windowsa kad su windowsi zilion puta pregledniji.
The rockstar hands of a big butch dyke.
Tigrica
botaničarka
botaničarka
Posts: 883
Joined: 17 Aug 2006, 17:14
Location: SNOVI
Contact:

Post by Tigrica »

Ja ih želim staviti već dugo ali mi je modem i zvuk radio probleme. Pogotovo zvuk. Odustala sam od ponovnog stavljanja dok ne kupim dual core mašinu.
Driveri za razne komponente su im još u velikoj banani, igrice su im ogroman minus ali po pričama, dosta su sigurni.
...Jedna će mandolina svirati ovu noć...
Tigrica
botaničarka
botaničarka
Posts: 883
Joined: 17 Aug 2006, 17:14
Location: SNOVI
Contact:

Post by Tigrica »

@biber - što se tiče Ubuntu, našli su im malu rupicu:
"Jučer je otkriven sigurnosni propust u Linux kernelu Ubuntua 7.10, 7.04 i 6.06LTS (odnosi se i na varijacije Ubuntua kao što su Kubuntu, Edubuntu i Xubuntu). Sigurnosni propust napadaču omogućuje pristup osjetljivoj memoriji kernela, što za posljedicu donosi gubitak privatnosti. Propust se lako ispravlja ukoliko nadogradite vaš sistem sa sljedećim paketima za Ubuntu 6.06LTS (linux-image-2.6.15-52 2.6.15-52.67), 7.04 (linux-image-2.6.20-17 2.6.20-17.36) i 7.10 (linux-image-2.6.22-15 2.6.22-15.54)."

Mi još zaostajemo za svijetom gdje se linuxi koriste svakodnevno. Najveća prednost njihovog stavljanja sa ogromnim plusom je dizanje sa cd-a a da ne ostaje ništa na hardu.
...Jedna će mandolina svirati ovu noć...
User avatar
biber
začinjena
začinjena
Posts: 244
Joined: 21 Nov 2002, 14:12
Location: Niš

Post by biber »

Jeste, no u 8.04 verziji je to zakrpljeno, tako da i bez updatea je dosta siguran. Ne sumnjam da će mu ponovo naći neku rupu, ali to tako inače ide. Ipak, moram vam reći da sam ja postala opčinjena njime, pa i bila štreber :hbc:
"I'm only one year old, and already living in the past."
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Post by Dodir_Svile »

meni je naprosto fascinantno kako se vi kuzite u te update i bugove i fixove i sve. :ogle:
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
Aden56
peder na balkonu
peder na balkonu
Posts: 271
Joined: 16 May 2008, 18:10
Location: Zagreb

Post by Aden56 »

Čujem da se može ući u linux preko Windowsa (Xp brijem) na samom početku. Ali to je nekakva "trial" verzija, mislim možeš ju imati, ali je dosta ograničena. Mislim da ima nekih linkova u vezi s tim na metacafe-u. Kak' se uđe, mislim.
If you have a dream, don't wait. Act!. One of life's little rules. Got it memorized?
User avatar
Aden56
peder na balkonu
peder na balkonu
Posts: 271
Joined: 16 May 2008, 18:10
Location: Zagreb

Post by Aden56 »

Aden56 wrote:Čujem da se može ući u linux preko Windowsa (Xp brijem) na samom početku. Ali to je nekakva "trial" verzija, mislim možeš ju imati, ali je dosta ograničena. Mislim da ima nekih linkova u vezi s tim na metacafe-u. Kak' se uđe, mislim.
Tek sam sada skužio kakva je ovo glup post :sca: :sca: :sca: Koliko "mislim" strašno... 8:) 8:)
If you have a dream, don't wait. Act!. One of life's little rules. Got it memorized?
Tigrica
botaničarka
botaničarka
Posts: 883
Joined: 17 Aug 2006, 17:14
Location: SNOVI
Contact:

Post by Tigrica »

Ne da meni vrag mira, uhvatila se ja oko Linuxa...krenulo je sve nizbrdo od prve do zadnje verzije koju sam stavljala...
Ubuntu- glavni problem modem. Poskidala sam sve moguće drivere i nikako mi ga nije mogao naći. Odmah sam odustala od te verzije
Red hat- ne znam točno koja verzija. Isto modem (u ovom slučaju mi ga nađe nakon 555 puta i nakon 10 min.se izgubi!!). Ne prepoznaje i ne učitava vanjske hardove sa usb-a, joypad, externe hubove niti printere
Suse - uopće se ne podiže jer kaže da nemam potrebnu konfiguraciju - athlonov 3000+ i 2 gige rama očito nisu dovoljne

Dojam: jako loš. Ne prepoznaje vanjske hardove, tv karticu, modem i još hrpu stvari a to je ono što mi je potrebno svaki dan. Znam da ni s windowsima u početku nije išlo lako ali mislim da nije bilo ovoliko komplikacija jer OS treba biti na prvom mjestu pouzdan.


A opet...možda moj komp hoće mirovinu...

Windowsi i dalje ostaju no.1 a za linuxe se nadam da će doživjeti bolje dane
...Jedna će mandolina svirati ovu noć...
User avatar
Aden56
peder na balkonu
peder na balkonu
Posts: 271
Joined: 16 May 2008, 18:10
Location: Zagreb

Post by Aden56 »

Tigrica wrote:Ne da meni vrag mira, uhvatila se ja oko Linuxa...krenulo je sve nizbrdo od prve do zadnje verzije koju sam stavljala...
Ubuntu- glavni problem modem. Poskidala sam sve moguće drivere i nikako mi ga nije mogao naći. Odmah sam odustala od te verzije
Red hat- ne znam točno koja verzija. Isto modem (u ovom slučaju mi ga nađe nakon 555 puta i nakon 10 min.se izgubi!!). Ne prepoznaje i ne učitava vanjske hardove sa usb-a, joypad, externe hubove niti printere
Suse - uopće se ne podiže jer kaže da nemam potrebnu konfiguraciju - athlonov 3000+ i 2 gige rama očito nisu dovoljne

Dojam: jako loš. Ne prepoznaje vanjske hardove, tv karticu, modem i još hrpu stvari a to je ono što mi je potrebno svaki dan. Znam da ni s windowsima u početku nije išlo lako ali mislim da nije bilo ovoliko komplikacija jer OS treba biti na prvom mjestu pouzdan.


A opet...možda moj komp hoće mirovinu...

Windowsi i dalje ostaju no.1 a za linuxe se nadam da će doživjeti bolje dane
Čini se da si dala novce bezveze, šteta :(
If you have a dream, don't wait. Act!. One of life's little rules. Got it memorized?
User avatar
biber
začinjena
začinjena
Posts: 244
Joined: 21 Nov 2002, 14:12
Location: Niš

Post by biber »

Tigrice, ja nakon što sam instalirala Ubuntu 8.04, sve mi je externe hardverske komponente sam instalirao. Ustvari, čak ih nije ni instalirao, već prepoznao i one su odmah radile (skener Canon Lide 60, printer laser HP 1020). Canon fotoaparat prepoznao bez problema, pqi i takeMS bez problema prepoznao itd. Prosto, nikada mi nije bilo lakše instalirati hardverske komponente.

E sada, imala sam i još imam problema sa modemom koji je sagem f@st 800 E3. Na čistu instalaciju ubuntua proradio je uz pomoć jednog programčića sa imenom ubudsl, ali već nakon prvog updateovanja sistema nije uspeo da se konektuje. Našla sam nebrojano manualnih instrukcija za instalaciju, ali dosta njih nije vredelo jer se odnosile na prethodne verzije ubuntua. To sam na kreju nesrećno rešila tako što sam počupala modem i ubola ga na ženin comp. Kako su nam compovi umreženi, bez ikakvog podešavanja mreže izmedju njene XP mašine i moje ubuntu mašine internet je proradio. Dok ne poprave bug na ubudsl-u, ići ću na net ovako.

Imala sam i problema sa externim hardom. Nije hteo da ga montuje. Guglovala sam problem i na kraju pokraj hrpe nenormalnih (tipa force mount), našta jedno vrlo logično. Naime, ukoliko si pre toga konektovala externi na mašini sa windowsom i nisi prošla proceduru 'safely remove mass storage device', imaćete problema mountovanja tog hard diska. Sve što treba da uradite je da ga utaknete na mašinu sa windowsom, ispoštujete proceduru bezbednog odstranjivanja usb hardverske komponente i nakon toga nećete više imati problema sa priključivanjem istog na linux.

Tigrice, koji modem imaš?
"I'm only one year old, and already living in the past."
User avatar
biber
začinjena
začinjena
Posts: 244
Joined: 21 Nov 2002, 14:12
Location: Niš

Post by biber »

Aden56 wrote:
Čini se da si dala novce bezveze, šteta :(
Vreme i živaca verovatno jeste istrošila, ali za jedno novo iskustvo. A novac nije. Linux OS je besplatan, a distribucije se mogu skinuti sa njihovih servera ili pak naručiti te dobiti disk poštom (i ta varijata je totalno besplatna).

Da budemo načisto, ni ja još uvek nisam spremna da se totalno odreknem windowsa, ali mogu vam reći da sam blizu tog momenta. Juče sam instalirala IE6 bez većih problema i sada mogu proveravati i bankovni račun kada sam u linux okruženju :mrgreen:
Aden56 wrote:Čujem da se može ući u linux preko Windowsa (Xp brijem) na samom početku. Ali to je nekakva "trial" verzija, mislim možeš ju imati, ali je dosta ograničena. Mislim da ima nekih linkova u vezi s tim na metacafe-u. Kak' se uđe, mislim.
Nisi mnogo pogrešio. Ustvari, ja sam videla program koji je emulator windowsa. Tačnije, to je windows u linuxu. Super je fora ukoliko morate da koristite neki program čiju instalaciju podržava isključivo windows. Kako još ucek nisam isprobala ovaj program, ne znam koju su mu prednosti, a koje mane, ali verovatno ću u nekom momentu i to probati, pa vam javim.
"I'm only one year old, and already living in the past."
User avatar
Aden56
peder na balkonu
peder na balkonu
Posts: 271
Joined: 16 May 2008, 18:10
Location: Zagreb

Post by Aden56 »

biber wrote: Linux OS je besplatan, a distribucije se mogu skinuti sa njihovih servera ili pak naručiti te dobiti disk poštom (i ta varijata je totalno besplatna).
Wow! :freak: Možda probam jednom (budući da je besplatan),ali za sada se ni meni ne troše živci i vrijeme na to. :ne:
Ali ipak hvala na informaciji. :thanx:
If you have a dream, don't wait. Act!. One of life's little rules. Got it memorized?
User avatar
nasta
penzionerka
penzionerka
Posts: 2118
Joined: 23 Jun 2008, 21:27
Location: 45°22′40″N 20°23′10″E

Post by nasta »

Koristim Ubuntu 8.04 kao drugi operativni sistem i prezadovoljna sam kako radi. Mada kad sam htela da ga instaliram na jos jednoj masini nisam uspela jer nije mogao da prepozna neke cipsetove (predhodne verzije Ubuntu-a sam bez problema instalirala na istoj masini).
User avatar
Lunja
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 84
Joined: 05 Jul 2008, 17:47
Location: Zg

Post by Lunja »

Ima ovdje još ljubiteljica Linuxa! :znas?: Trenutno na kompu imam Fedoru 8. Radi savršeno.
Image

Na Mrežu idem preko Mobile connect kartice napravljene za Linuxaše tako da mi ove boljke oko modema nisu poznate. Međutim, Linux ima jako dobru online potporu. Vjerujem da će Google za bilo koji problema naći nekog tko ga je već riješio i podijelio sa drugima kako se to radi. :)

Do sada sam radila i na Ubuntu, Kubuntu, Pardus...

Igrice (osim one malecke) ne igram tako da mi za to ne treba.
Kod Linuxa NEMA virusa. Napisano ih je toliko da ih se može na prste izbrojiti. I vjerojatnost da ga pokupite je minimalna.
Lagan je za kopjuter. Osobito verzije kao što je Ubuntu. Neće vam pojesti svu memoriju samo za držanje OS.

Većina ljudi, kad je u pitanju Linux, podrazumijeva radu u teminalu... To se može i danas, ali za obične smrtnike postoji najobičnije grafičko sučelje koje se ni po čemu ne razlikuje od Windowsa. Razlika je samo u tome što su stvari poslagane na drugačiji način i na to se treba naviknuti. Kao što ne očekujemo da jabuka ima isti okus kao kruška, tako ne trebamo očekivati neke stvari kod Linuxa, odnosno Windowsa.
Meni je grafički dizajn Linuxa puno bolji. Može se radiditi hrpetina stvari i slagalica po desktopu, odnosno radnim trakama... :mrgreen:
Tigrica
botaničarka
botaničarka
Posts: 883
Joined: 17 Aug 2006, 17:14
Location: SNOVI
Contact:

Post by Tigrica »

biber wrote:
Tigrice, koji modem imaš?
Običan modem jer imam Homebox od Vipa. Povezao mi se na Mobile Connect karticu koju koristim preko lapa.

Dobro, kad smo već kod toga, da li je netko probao Vistu?
Ja budem večeras :twisted:
...Jedna će mandolina svirati ovu noć...
User avatar
nasta
penzionerka
penzionerka
Posts: 2118
Joined: 23 Jun 2008, 21:27
Location: 45°22′40″N 20°23′10″E

Post by nasta »

Probala sam Vistu i nisam bas nesto zadovoljna njome.. Prvo sto mi je pravilo probleme je instalcija pojedinih drajvera (konkretno drajvera za modem). Drugo sto je mene odbilo je dosta aplikacija na kojim radim (koje su mi potrebne za posao) na visti su mi cesto pucale. I jos nesto sto mene dosta nervira je, a dobro je za pocetnike uopsteno, je kad oces nesto da uradis sto puta te pita jesi siguran u to..
Vista po meni nije nista posebno malo vise nasminkan xp sa nekom kao boljom zastitom (a i ta zastita ima jako puno propusta).
Al dobro da je ne hvalim vise, to je moje subjektivno misljenje, ko voli nek izvoli.
~ Misli stvaraju dela. Dela formiraju navike. Navike grade karakter. Karakter oblikuje sudbinu. ~
Tigrica
botaničarka
botaničarka
Posts: 883
Joined: 17 Aug 2006, 17:14
Location: SNOVI
Contact:

Post by Tigrica »

Probala je i ja i imamo ista iskustva.

Grafika - šminkica, sve 5.
Drajveri - zahtjeva konstantno obnavljanje ili ih većine nema
Memorija - jede je ko luda. Nikad joj dosta i opterećuje druge aplikacije
Passwordi i razne potvrde - pita i za najmanje gluposti po nekoliko puta. A pokušaj nešto promijeniti u sistemu...aha, kako da ne...
Programi - veliki minus.

Onima koji će nešto otipkati u wordu, poslušat muzike, pogledat film,prosurfati...vista može biti ok i donekle pouzdana.
Grafika je super, definitivno bolja od xp. Ali...još nije toliko pouzdana da mi neće uništiti sate i sate rade
...Jedna će mandolina svirati ovu noć...
User avatar
nasta
penzionerka
penzionerka
Posts: 2118
Joined: 23 Jun 2008, 21:27
Location: 45°22′40″N 20°23′10″E

Post by nasta »

Jeste grafika je lepa, al u odnosu na linux je nula.. Linux ima mnogo bolje efekte, bar se meni vise svidja.. A mozda kad bi malo poradili na Visti, otklonili greske, bio bi to jedan stabilan sistem.. i da je malo manje hadverski zahtevan :)
~ Misli stvaraju dela. Dela formiraju navike. Navike grade karakter. Karakter oblikuje sudbinu. ~
Tigrica
botaničarka
botaničarka
Posts: 883
Joined: 17 Aug 2006, 17:14
Location: SNOVI
Contact:

Post by Tigrica »

Ništa bez jabuke... 8:)

Image
...Jedna će mandolina svirati ovu noć...
User avatar
Bubble
penzionerka
penzionerka
Posts: 3069
Joined: 31 Aug 2008, 12:25

Re: Linuxi

Post by Bubble »

Kako napraviti da pored windowsa instaliram i linux....dual boot...odnosno da mogu odabrati os...jel treba napraviti posebnu particiju na hard disku za linux i koliko veliku?
Sada znam i čemu služi zdjela!
User avatar
malena8
Boja u sistemu ovisna o Suncu
Boja u sistemu ovisna o Suncu
Posts: 4135
Joined: 07 Aug 2007, 16:37
Location: Miami, Florida

Re: Linuxi

Post by malena8 »

Win i Linux mogu funkcionirati na istoj particiji, ali ja bih ti preporučila da to napraviš odvojeno.
Isparile mi iz glave te veličine, ne bi se trebalo pogriješiti s izborom od 10 do 20gb.
Instalacije i jednog i drugog idu normalnim bootanjem instalacijskog cd-a. Pri svakom dizanju računala kasnije imaš mogućnosti biranja sistema.
Ako ti je već instaliran jedan od sustava, recimo Win, svejedno ćeš moći napraviti odvojenu part. za Linux s tim da se podatci na particiji koju želiš reparticionirati uništavaju pa ti je potreban backup prethodno ili s programom poput Paragon partition manager napraviš reparticioniranje još prije toga (no ponovno preporučam backup!).
  • Дaни су kaдa сe kидa биjeли пaпир нa maлeнe komaдићe и oсjeћa вeлиka пotрeбa зa mирom.
Post Reply