Vlastiti biznis ili najam...

Ovaj forum mogu čitati samo registrirane korisnice.
Elem, ima nas nekoliko koje smo se upustile u nekakve biznise.
U ovom forumu možemo razmjenjivati iskustva, informacije o kreditima, i razno drugo znanje.
Post Reply
User avatar
muvica
romantično-opaka
romantično-opaka
Posts: 256
Joined: 10 Mar 2006, 13:33

Vlastiti biznis ili najam...

Post by muvica »

:?
Da li ste nekada razmisljale o tome da zapocnete vlastiti biznis?
Ako jeste, sta vas je sprecavalo (i jos vas sprecava!) u toj nakani?

Da li vidite sebe u buducnosti kao poduzetnicu ili najamnika?
Koje su po vama prednosti/mane jedne, odnosno druge opcije?

:roll:
Na ovu zemlju sam svratila da ti namignem malo.
Da iza mene ostane nešto kao lepršav trag.
Zato - ne budi tužna.
Toliko mi je stalo da u tebi ostanem budalasta i čudno draga...


for B...
jasamocitam
studentica
studentica
Posts: 122
Joined: 02 Dec 2002, 12:03

Post by jasamocitam »

super tema! ja sam intenzivno razmisljala o otvaranju svoje firme prije par godina i baviti se necim sto zaista volim, ali sam odustala jer je u tom trenutku to ipak bilo nemoguce. nisam imala prostor, a ono sto se nudilo je bilo preskupo. sad mi je drago sto sam odustala jer vidim da bi se do grla zakopala u nesto sto mi ipak ne bi odgovaralo.
igrom sudbine upravo sad sam u procesu otvaranja firme koja ce se baviti necim sasvim desetim od moje prvotne ideje, al eto tako te ponekad stvari odvedu u savim drugom pravcu sto ne mora biti nuzno lose.
s obzirom da nigdje drugdje nisam ni radila nego u obiteljskoj firmi tj. obrtu nemam pojma kak je raditi za nekog drugog. dobro je to sto si mozes uzeti slobodno kad hoces ako ti to poslovi dozvoljavaju bez da pitas nadredjenog jer nadredjenog nema.
ali opet s druge strane umjesto da odgovaras nekakvom sefu ti odgovaras bankama, poreznicima, drzavi, radnicima, dobavljacima... to je otprilike 50 puta gore.
Last edited by jasamocitam on 08 May 2006, 12:24, edited 1 time in total.
zmajka
zna puno o kamenolomima
zna puno o kamenolomima
Posts: 2596
Joined: 17 Feb 2003, 18:35
Location: van sebe
Contact:

Post by zmajka »

Pokušala sam (zajedno sa ženom), malo kao ispitivala tržište ali je ispalo da ideja i nije blistava.
A šta me koči? Nemam lovu za početak a za sve treba nekakav početni kapital.
Non c'è limite alla fantasia...

Volim te mama al' ne više od 50 grama.
User avatar
muvica
romantično-opaka
romantično-opaka
Posts: 256
Joined: 10 Mar 2006, 13:33

Post by muvica »

Slazem se - za svaki biznis (posao, obrt) potreban je početni kapital.
Kod ovih (tu ubrajam i sebe) sto razmisljaju, razmisljaju i razmisljaju...a nikako da se odluce...predpostavljam da su u pitanju skromniji iznosi, jer se uglavnom radi o osobama tzv."ziherasima" i zbog te osobine ni u mislima nisu spremne da rizikuju vecu kolicinu novca (kapitala).
Eh, sada...misljenja sam da nije problem u pribavljanju "skromnog" pocetnog kapitala (to nam dodje kao dobar izgovor) koliko je problem u nama samima da se usudimo napraviti korak u nesto nepoznato, neizvjesno...
Zbog cega tolika sumnja u sopstvene vrijednosti?
Zbog cega nas umjesto zanosa i entuzijazma obuzme pesimizam i to prije negoli smo ucinili bilo sta po pitanju realizacije svojih "ideja"?
:roll:
Na ovu zemlju sam svratila da ti namignem malo.
Da iza mene ostane nešto kao lepršav trag.
Zato - ne budi tužna.
Toliko mi je stalo da u tebi ostanem budalasta i čudno draga...


for B...
jasamocitam
studentica
studentica
Posts: 122
Joined: 02 Dec 2002, 12:03

Post by jasamocitam »

mozda zato jer vidimo svakodnevno kako mali i srednji poduzetnici sustavno propadaju? mozda zato jer drzava bas i ne potpomaze? mozda zato jer je gotovo nemoguce dobiti kredit za bilo sto ako imas privatnu firmu ili obrt? mozda zato jer kad jednom udjes u zatvoren sustav kronicnog neplacanja i placanja kompenzacijom vise ne mozes van? ima i previse razloga za NE otvoriti nego ZA otvoriti. na zalost, tako je. ne bi ni ja to radila da nemam dobro zaledje.
User avatar
muvica
romantično-opaka
romantično-opaka
Posts: 256
Joined: 10 Mar 2006, 13:33

Post by muvica »

dakle, zakljucak bi bio - prepustite se vodenoj stihiji i molite Boga da ne naletite na brzake...a ako vec naletite - ne panicite, tako vam je sudjeno...umrite mirno u svojoj pokornosti i u tisini!

:evil:

hocu da kazem - zar treba da predajemo bitku koju ni poceli nismo? :?

nista ne osporavam u vezi gorenapisanog od jasamocitam, ali neka mi onda neko objasni - u cemu je razlika izmedju onih sto se usudjuju (a cinjenica je da ih ima!) i onih sto samo razmisljaju (pricaju)?
da li su danas ti koji se "usude" otvoriti vlastiti biznis dovoljno hrabri ili previse ludi? ne vjerujem da bas svi imaju "zaledjinu"... :cuca:
Na ovu zemlju sam svratila da ti namignem malo.
Da iza mene ostane nešto kao lepršav trag.
Zato - ne budi tužna.
Toliko mi je stalo da u tebi ostanem budalasta i čudno draga...


for B...
jasamocitam
studentica
studentica
Posts: 122
Joined: 02 Dec 2002, 12:03

Post by jasamocitam »

ja mislim da je razlika u tipu ljudi. ima onih koji vode i oni koje treba voditi. takodjer ima onih koji su prestraseni. slazem se s tobom. vrijeme je da se manje prica, a vise riskira. ko se sam ne pokrene tesko da ce ga neko drugi pomaknuti. opet, otprilike kuzim mehanizam zasto se ljudi ne upustaju u takve stvari: strah i nesigurnost. vecinom ih ne mogu za to kriviti. zazelite mi srecu da ne propadnem:)
User avatar
muvica
romantično-opaka
romantično-opaka
Posts: 256
Joined: 10 Mar 2006, 13:33

Post by muvica »

zelim ti svu srecu! 8:)

(p.s. javi se na pp ako ti treba lijeni radnik! :DH: )


da...strah i nesigurnost - od cega? strah od cega? od propadanja - cega?
sta to imamo izgubiti? i ako propadnemo, vraticemo se na istu tacku od koje smo i krenuli - sa razlikom sto imamo jedno iskustvo vise, saznanje da smo POKUSALI...i naravno, ranjeni ego jer nismo uspjeli!
i onda od cega toliki strah - od ranjenog ega?! :evil:

ja bih pitala sve (i samu sebe) : koliko smo spremni preuzeti odgovornost za vlastitu buducnost? zar je toliko bolno prihvatiti "krivicu" za neuspjeh ili nam je lakse ne ciniti nista i pritom za svoje poraze i neostvarene ambicije kriviti druge (drzavu, sistem, komsiju,...)?
:?
Na ovu zemlju sam svratila da ti namignem malo.
Da iza mene ostane nešto kao lepršav trag.
Zato - ne budi tužna.
Toliko mi je stalo da u tebi ostanem budalasta i čudno draga...


for B...
User avatar
jabooka
Klimam da vrijeme brze prode
Klimam da vrijeme brze prode
Posts: 2324
Joined: 21 Mar 2006, 19:03
Location: nigdje

Post by jabooka »

Ja imam svoju firmu i vise uopce nemam slobodnog vremena.Jer u onoj prvoj jos nisam dala otkaz.
Znam jedno nema vise vikenda nema godisnjeg kada tebi pase moras se organizirati prema drugima.

Pocetni kapital mora biti poveci jel kad krenu naplate tek onda vidis kak niko nis ne placa.A treba ti za jedno 3 mjeseca zivota sigurno,a najam,a porez,a mirovinsko.................................Ima toga.

Ali nije mi zao osjecam se veliko i sposobno.
improvizacija je moj hobi
veronica
Ima sise!
Ima sise!
Posts: 167
Joined: 31 Mar 2006, 20:23
Location: nowhere

Post by veronica »

Svaka cast Jabooko i sretno!

Hm, mislim da su kod mene u pitanju dva faktora - komocija i strah u kombinaciji.
Da mi je lose na mojem sadasnjem radnom mjestu, vjerojatno bih se pokusala trgnuti i ostvariti nesto svoje. A kad bih krenula, onda bih se cupala i borila i rukama i nogama i zubima.
Ovako sam se uljuljala i ne pokusavam nista.
Cak kad je iso onaj natjecaj u Globusu - davali su novce za dobre poslovne planove, padale su mi sulude ideje, ali eto, nista nisam pokusala po tom pitanju.

Mislim da je inercija mozda ponekad cak veci uzrok, nego strah od neuspjeha, zbog kojeg se ljudi ne upustaju u privatnike.
User avatar
stara
tehnička podrška
tehnička podrška
Posts: 944
Joined: 19 Nov 2002, 22:55

Post by stara »

jasamocitam wrote:ja mislim da je razlika u tipu ljudi. ima onih koji vode i oni koje treba voditi. takodjer ima onih koji su prestraseni. slazem se s tobom. vrijeme je da se manje prica, a vise riskira. ko se sam ne pokrene tesko da ce ga neko drugi pomaknuti. opet, otprilike kuzim mehanizam zasto se ljudi ne upustaju u takve stvari: strah i nesigurnost. vecinom ih ne mogu za to kriviti. zazelite mi srecu da ne propadnem:)
jel trebas dobar servis? (knjigovodstveni mislim) :)
:galeb:
crispy
Najčvršća (ili najčešća) guza balkona
Najčvršća (ili najčešća) guza balkona
Posts: 877
Joined: 19 Feb 2003, 20:56

Post by crispy »

Za otvaranje privatnog biznisa (d.o.o.) potrebno je uplatiti 20.000 kn temeljnog kapitala.
Samo otvaranje fime (javni biljeznik) dodje oko 3.500-5000 kn.
One koje to doista zanima neka malo procackaju stranicama HABOR-a i ministarstva gospodarstva, jer ovi drugi daju povoljne kredite, za biznismene pocetnike, za zene, za ovo za ono....treba pogledati sve kategorije....i sa dobrim pojektom, lako je doci do love.
E sada.....za svaki uspjesan posao treba prvo napisati poduzetnicki projekt.....od stvaranja ideje, do kapitala za obrtaj, pocetnih troskova, mogucnost prve ciste zarade.....(upravo pisem seminarski iz toga pa sam sva u tome :DH: )....tek se onda vidi isplativost projekta, tj. biznisa.
Svaka ideja ako je dobro slozena moze se prodati. Danas ljudi kupuju da prostite svaki "drek"
Image
Image.....pipni Image
User avatar
muvica
romantično-opaka
romantično-opaka
Posts: 256
Joined: 10 Mar 2006, 13:33

Post by muvica »

crispy wrote:Za otvaranje privatnog biznisa (d.o.o.) potrebno je uplatiti 20.000 kn temeljnog kapitala.
Samo otvaranje fime (javni biljeznik) dodje oko 3.500-5000 kn.
One koje to doista zanima neka malo procackaju stranicama HABOR-a i ministarstva gospodarstva, jer ovi drugi daju povoljne kredite, za biznismene pocetnike, za zene, za ovo za ono....treba pogledati sve kategorije....i sa dobrim pojektom, lako je doci do love.
E sada.....za svaki uspjesan posao treba prvo napisati poduzetnicki projekt.....od stvaranja ideje, do kapitala za obrtaj, pocetnih troskova, mogucnost prve ciste zarade.....(upravo pisem seminarski iz toga pa sam sva u tome :DH: )....tek se onda vidi isplativost projekta, tj. biznisa.
Svaka ideja ako je dobro slozena moze se prodati. Danas ljudi kupuju da prostite svaki "drek"
:tu:
na ovo zelim da skrenem paznju - nije problem (bar ne onaj nepremostivi) doci do pocetnog kapitala! Nije problem ni dobra ideja! Problem je pokrenuti se... Nekako je uvijek lakse naci milion razloga za odustajanje, nego jedan za pokrenuti se!
veronica wrote:Hm, mislim da su kod mene u pitanju dva faktora - komocija i strah u kombinaciji.
Da mi je lose na mojem sadasnjem radnom mjestu, vjerojatno bih se pokusala trgnuti i ostvariti nesto svoje. A kad bih krenula, onda bih se cupala i borila i rukama i nogama i zubima.
Ovako sam se uljuljala i ne pokusavam nista.
Cak kad je iso onaj natjecaj u Globusu - davali su novce za dobre poslovne planove, padale su mi sulude ideje, ali eto, nista nisam pokusala po tom pitanju.

Mislim da je inercija mozda ponekad cak veci uzrok, nego strah od neuspjeha, zbog kojeg se ljudi ne upustaju u privatnike.
:tu:
upravo tako!

nazalost... :(
Na ovu zemlju sam svratila da ti namignem malo.
Da iza mene ostane nešto kao lepršav trag.
Zato - ne budi tužna.
Toliko mi je stalo da u tebi ostanem budalasta i čudno draga...


for B...
User avatar
jabooka
Klimam da vrijeme brze prode
Klimam da vrijeme brze prode
Posts: 2324
Joined: 21 Mar 2006, 19:03
Location: nigdje

Post by jabooka »

crispy wrote:Za otvaranje privatnog biznisa (d.o.o.) potrebno je uplatiti 20.000 kn temeljnog kapitala.
Samo otvaranje fime (javni biljeznik) dodje oko 3.500-5000 kn.
One koje to doista zanima neka malo procackaju stranicama HABOR-a i ministarstva gospodarstva, jer ovi drugi daju povoljne kredite, za biznismene pocetnike, za zene, za ovo za ono....treba pogledati sve kategorije....i sa dobrim pojektom, lako je doci do love.
E sada.....za svaki uspjesan posao treba prvo napisati poduzetnicki projekt.....od stvaranja ideje, do kapitala za obrtaj, pocetnih troskova, mogucnost prve ciste zarade.....(upravo pisem seminarski iz toga pa sam sva u tome :DH: )....tek se onda vidi isplativost projekta, tj. biznisa.
Svaka ideja ako je dobro slozena moze se prodati. Danas ljudi kupuju da prostite svaki "drek"
Da sve to stoji ali mozes i otvoriti obrt pa ti netreba temeljni kapital.
Krediti za zene su super samo na papiru vjeruj mi niko te ne jebe 5 posto.
Treba ti recimo 2000 kn za najam i najmanje 20.000kn da prezivis prva tri mjeseca dok ne pocnes naplacivati poslove.Ili ko ja rintas na dva radna mjesta.Ali to nemoze dugo funkcionirati i onda si zenu steras tam da rinta umjesto tebe :mrgreen:
Drugim rjecima treba se snaci.
crispy
Najčvršća (ili najčešća) guza balkona
Najčvršća (ili najčešća) guza balkona
Posts: 877
Joined: 19 Feb 2003, 20:56

Post by crispy »

jabooka31 wrote: Da sve to stoji ali mozes i otvoriti obrt pa ti netreba temeljni kapital.
Naravno, ali obrt i d.o.o. su 2 razlicite stvari. Svaka ima svoju prednost i manu :)
jabooka31 wrote: Krediti za zene su super samo na papiru vjeruj mi niko te ne jebe 5 posto.
Osobno znam 3 zene koje su dobile takav kredit, i upravo pomazem frendici sa papirima da i sama dobi isti :)
Image
Image.....pipni Image
User avatar
jabooka
Klimam da vrijeme brze prode
Klimam da vrijeme brze prode
Posts: 2324
Joined: 21 Mar 2006, 19:03
Location: nigdje

Post by jabooka »

Ti krediti mozes zaboraviti ako se bavis informatikom i nesto slicno.Njih zanimaju samo one profesije koje oni smatraju profitabilnima.

Obrt je problem jel za njega moras imati skolu inace nis od otvaranja.

A U temeljni kapital ti moze uci i oprema.(ja to govorim iz iskustava pa ako grjesim zao mi je)
Olaksica nemas niakavih ni sto si zana ni sto si mlada ni sto sa burze dolazis.......

U pravilu 40% zarade ti odlazi na ine drzavne pizdarije.Znaci da si miran na zaradjenih 10 000kn obavezno 4000 ostavljas na racunu.
improvizacija je moj hobi
User avatar
jabooka
Klimam da vrijeme brze prode
Klimam da vrijeme brze prode
Posts: 2324
Joined: 21 Mar 2006, 19:03
Location: nigdje

Post by jabooka »

jasamocitam wrote:mozda zato jer je gotovo nemoguce dobiti kredit za bilo sto ako imas privatnu firmu ili obrt.
E da i to moras biti DVIJE GODINE privatnik sa urednom poreznom karticom.Prijavljenom placicom od recimo 6000 kn brutto 9000 kn,da bi dobi kredit od 60 000 ojra.
Pa si ti kao privatnik normalan(ne tajkun) kupi stan.
jasamocitam
studentica
studentica
Posts: 122
Joined: 02 Dec 2002, 12:03

Post by jasamocitam »

jabooka31 wrote: Obrt je problem jel za njega moras imati skolu inace nis od otvaranja.
ovisi o cemu se radi. postoje nevezani i vezani obrti. vezani su oni za koje moras imati tocno odredjeno obrazovanje ili ako ti nemas onda moras imati bar jednu prijavljenu osobu koja ima tu odredjenu skolu/fax. za nevezani obrt ti ne treba posebno obrazovanje. ne treba im niti dokaz da si zavrsio barem osnovnu skolu. prakticki moze doci bilo tko i otvoriti si obrt. e sad ako se radi o necem tipa frizerski salon onda je logicno da moras imati zavrsenu frizersku skolu, ali ako se radi o npr. veleprodaji starog zeljeza (sad sam ga bubnula) onda ti za to ne treba neko specificno obrazovanje.
User avatar
jabooka
Klimam da vrijeme brze prode
Klimam da vrijeme brze prode
Posts: 2324
Joined: 21 Mar 2006, 19:03
Location: nigdje

Post by jabooka »

Eto ostaje strah od neuspjeha.
Sigurnost postojeceg radnog mjesta.
Inertnost.
A ima i ljudi koji se s tim nece zamarati,mogu negdje odraditi svojih 8 sati pet dana u tjednu za pristojnu placicu.
improvizacija je moj hobi
Post Reply