Nečitanje

Post Reply
Enigma
Narkobos(ica)
Narkobos(ica)
Posts: 158
Joined: 06 Jan 2006, 16:32
Location: Mars

Nečitanje

Post by Enigma »

joj, ja jako slabo čitam u zadnje vrijeme, mislim da je to veliki problem moje generacije. i prije nego zmajka i ostale počnu padati u nesvijest molim da mlađe cure, mojih godina iskreno kažu koliko čitaju?

imam dojam da je u mom razredu a išla sam u mioc (fakat superpametna i perspektivna ekipa) bilo svega 6-7 ljudi koji zaista čitaju od nas 35.

interesancija: što se mene posebno tiče, to je bolesno ali u vidu opće kulture zaista znam jako puno o knjigama i autorima, ono pomalo smiješno je da sam esej o kafki pisala za sebe i još tri prijatelja bez da sam prethodno pročitala i proces i preobražaj. jasno svi smo dobili 5-ice a ja se u šali najutila na Dinu jer je imao bolji esej od moga.

svrha čitanja? teorija žene koja je pročitala preko 2000 knjiga, obogaćivanje vokabulara- mislim bogatiji mi ne može bit, zaista, ne znam oklen mi, takva sam se rodila.
onda širenje mašte-potpuno sam sigurna da ova generacija ima i previše mašte.
"oplemenjivanje" - mislim što nas više ne oplemeni pomoći nekome ili razgovarati, družiti se sa prijateljima nego čitati nekkavog pretencoiznog prdonju(karikiram)
informiranje-puno se kvalitetnije i brže informiramo kraćim i konkretnijim sadržajima poput novinskih članaka.
i ok zabava-ali ima puno zabavnijih stvari.

ne znam, jednostavno nemam potrebu čitati, onda odnekud doleti neka genijalna knjiga i pojedem je u dva dana ali onda opet dugo...ništa.
napokon imam avatar
zmajka
zna puno o kamenolomima
zna puno o kamenolomima
Posts: 2596
Joined: 17 Feb 2003, 18:35
Location: van sebe
Contact:

Re: nečitanje

Post by zmajka »

Enigma wrote:...i prije nego zmajka padne u nesvjest...
Pala je unaprijed.
Jel smijemo i mi babe odgovoriti?
Non c'è limite alla fantasia...

Volim te mama al' ne više od 50 grama.
User avatar
Hidden_soul
The root of all evil
Posts: 2305
Joined: 09 Feb 2003, 02:35
Location: Zagreb

Post by Hidden_soul »

Jel se ja onda ubrajam u te mlade cure, tvojih godina? :DH:
Oh well, ajd koja godina gore ili dole, pih :mrgreen:

Nego... I do read, a lot, I think.
Zapravo u srednjoj smo imali konstantan tempo, jer si svakog mjeseca morao procitat po neki klasik, barem jednu minimalno, jer smo bili opca gimnazija ali vise smo nekako tezili da budemo jezicna :roll:

I onda sam to nekako nastojala zadrzat i na faxu, mada vise ne citam svaki mjesec po drugu knjigu, vec eto, rastegnem jednu malo duze. Ali stvar je u principu ista, opet citam sve sto mi dode pod ruke.

Cilj - ne znam. Nemam potrebu bas sa citanjem prosirivat svoj vokabular (to mi malcice smijesno zvuci, prosirujes vokabular sa 12 godina, ne sa 20), nit se informirat nit nista, jednostavno citam jer volim da mi misli odlutaju u tom momentu i ono - opustim se tako. Imas puno problema, uzmes knjigu, uzivis se i zaboravis ih, bar nakratko.

Ali vremenski koliko citam - hard to say :|
"I'm a homicidal maniac, they look just like everyone else!"
User avatar
steto
Konvencionalna
Konvencionalna
Posts: 2028
Joined: 30 Jun 2006, 10:40
Location: ur mind is my playground

Post by steto »

je l bih ja bila ta mladja populacija :DH: :DH:


jako volim da chitam, ali na (ne)srecu,
kad uzmem dobru knjihu, onda ona mene uzme,
i ne pushtam do ne dodjem do posljednje stranice...
a za to, uglavnom, nemam vremena...

ovako, kad uchim, idem na fcks & such,
uglavnom chitam nehsto od pavica (do sad ga komplet znam napamet),
i neku laganicu pored toga...
chitam i na dosadnim cjelodnevnim predavanjima, ali i tu opet neshto laganije...
ljeti nadoknadjujem propushteno...
budem dva mjeseca a moru, od kojih bar mjesec sama,
i utrpam nekih 100tinjak knjiga, napunim si glavu, i ok sam... :)

a voljela bih da mogu redovno, ali jbg...
da se ne lazhemo, mogla bih ja i da ispremecem malo raspored,
pa da nadjem vremena, ali su mi neke druge stvari preche... :nix:



na konto ovog koliko ljudi zapravo chita:
ostala sam :shock: kad mi je 80-90% buducih mladih doktora :roll: reklo
da su jedva chekali da zavrshe srednju shkolu,
jer to znachi da nece biti vishe lektira,
te da nikad vishe nece morati da prochitaju knjigu
(a da nije struchna literatura, jer to, je li, obozavaju :roll: :twisted: ...
[kad sam rekla da cu na predavanje donijeti da chitam neku beletristiq,
kolega me pitao "a shta to spremash po njemu?" :shock: wtf!?! :shock: ]),
da vam ne pricham o tome da neki nisu znali koja je razlka izmedju biblioteke i knjizhare...

zhasu!
Neka tvoje oko padne na mene u chasu kada budem dobro uvjezbana, jer niko nije svih sedam dana u nedjelji ni mudar ni lijep...
Enigma
Narkobos(ica)
Narkobos(ica)
Posts: 158
Joined: 06 Jan 2006, 16:32
Location: Mars

Post by Enigma »

da babe, pederi, kršćani tko god...samo nježno i tolerantno :)
napokon imam avatar
zmajka
zna puno o kamenolomima
zna puno o kamenolomima
Posts: 2596
Joined: 17 Feb 2003, 18:35
Location: van sebe
Contact:

Post by zmajka »

Totalno sam ovisna o knjigama. Čitam oko 4 knjige mjesečno. Kako stignem? Čitam u kadi, dok jedem, u tramvaju...
Naučila sam čitati sa 4 godine i nikad nisam prestala, doslovno. Ne sjećam se da mi je i jedan dan u životu prošao (od te četvrte godine) a da nisam imala knjigu u ruci. Moja stara tvrdi da prostituiram svoje znanje čitanja jer čitam sve šta mi padne pod ruku. Tako sam (u nedostatku druge literature) pročitala sve knjige od Mahlerice. One koje su imale nesreću da bar jednu njenu knjigu drže u ruci znat će kako sam tada bila nisko pala i da zbilja ne biram.
Što se žanrova tiče...hmm...vrlo sam tolerantna prema svemu osim prema političkim trilerima (to je strašno kako mene politika ne zanima) i teškim ljubićima - jebemu, prvi lik i prva muška osoba koja se spomene u knjizi će nakon nekih 200 strana završiti zajedno. Čemu trud (čast izuzecima). Sklona sam hororima pa obožavam Kinga i čitam sve šta je on ikad pohvalio ili spomenuo. Volim i humoreske i sve što je šaljivo pisano pa tako mogu uživati i u VragNosiPradu.
Volim i kratke priče.
Non c'è limite alla fantasia...

Volim te mama al' ne više od 50 grama.
User avatar
noise
Zamalo punoljetna
Zamalo punoljetna
Posts: 1677
Joined: 23 Aug 2006, 11:17
Location: leglo razvrata i bluda

Post by noise »

.. stvarno volim citat... i to sve sto mi dodje pod ruku..
ali u zadnje vrijeme nemam vremena za citanje i ponekad mi to fali..
u osnovnoj skoli sam citala ko luda, onda mi se u sredjoj nije dalo... a na faksu sam opet navalila na knjige...

nisam sigurna za ostatak mladje generacije, al mislim da moj brat, koji spada u tu kategoriju, nije procito ni jednu jedinu postenu knjigu..
citanje lektire mu je bilo nesto najmrze na svijetu :?

ugl.. jedva cekam ponovo dohvatit se knjige... ne mora bit ni posebno dobra... :cool:
..svaka macka, koja drzi do sebe, izraziti je ljubitelj toplane....
Deletica
pripravnica
pripravnica
Posts: 256
Joined: 07 Jan 2007, 18:27
Location: na otudjenom delu planete

Post by Deletica »

Volim da citam, u zadnje vreme sam ovisnik o citanju, neke, omiljene knjige, u zadnje vreme citam i po treci-cetvrti put...ali, slazem se, danas je sve manje onih koji u rukama drze knjige.
Punovazno bez pecata i potpisa...
provincijalka
ovo je sazvežđe za nju provincija
ovo je sazvežđe za nju provincija
Posts: 271
Joined: 17 Feb 2006, 21:21
Location: here somewhere

Post by provincijalka »

definitivno spadam u tu mladju generaciju, pa cu odg =). dosta citam.. nekad se desi da mj dana dnevno citam po jednu knjigu, ono, da nistza drugo ne radim... ali, nema nikad perioda da sam zavrsila s nekom knjigom , a da nisam pocela drugu. najcesce imam knjigu koju trenutno citam sa sobom, pa je citam gdje god stanem/sjednem... ugl, volim citati...
A hold a felhok koze rejtozott ket csillag van csak az egen, mint a szemeid, mint a gyongyharmat, a...a...
User avatar
Logan
penzionerka
penzionerka
Posts: 1006
Joined: 27 Mar 2004, 19:58

Post by Logan »

ne znam kud tacno spadam al uprkos tome sto sam sve svoje teznje da postanem covek nenako prozivela u ova teska, krizna i naopaka vremena, nekako sam uspela dimlomirati na knjizevnosi tako da recimo moto - citati citati i samo citati! lol :lol:
naragvno porazavajuca je cinjenica da ima i kolega koji ni u vreme studija nisu zaisyta procitali ni 30% literature a kamoli sta drugo i koji bi na dalje tako nepismeni neizgradjeni i nenacitani trebali prosvecivati neke nove klince... :roll:
u svakom slucaju citanje = stvar slobodne volje...biti knjiski moljac ne garntuje erudiciju, kao ni cinjenica da neko ne cita non stop ne moze ukazati na to da je osoba supljoglavac!
Kvalitet ne kvantitet! :lol: nije vazno koliko se cita bitno je sta se cita! :wink:
"may your words be tender, for some day you may eat them" ;)
jasamocitam
studentica
studentica
Posts: 122
Joined: 02 Dec 2002, 12:03

Post by jasamocitam »

cesto citam, ali jako sporo. znam ljude koji citaju jednu do dvije knjige tjedno dok meni treba cca mjesec dana za jednu knjigu od kojih 400 i vise stranica.
ima naravno i literature koju progutam u par dana jer je lagana i zabavna, tipa harry potter.
u srednjoj skoli nisam procitala skoro nista od lektire. mozda kojih 10%. jednostavno me te knjige tada uopce nisu zanimale, al imam dugu jezicinu pa sam uvijek nekak dobila bar cetvorku iz eseja ili odgovaranja makar knjigu nisam drzala u rukama.
nemam omiljeni zanr, ali ne volim bas fantasy. ima knjiga koje sam procitala iznova i po dvadesetak puta (vodic za autostopere kroz galaksiju npr.) i onih koje su strasno popularne a mene nisu uspjele zadrzati duze od 50te stranice (sofijin svijet, ili kak se vec zove).
knjige volim i kupovati. nema ducana s garderobom ili cipelama u kojem cu se zadrzati duze nego u algoritmu. super mi je miris novih knjiga koji me jednostavno mami da kupim nesto novo.
SheDevil
Anka partizanka
Anka partizanka
Posts: 668
Joined: 09 Sep 2003, 18:14
Location: zagreb

Post by SheDevil »

obozavam citanje. zna mi se desiti da mi je knjiga toliko zanimljiva de ne idem spavati dok ne dodjem do zadnje stranice :mrgreen:
Mala partizanka kolo vodila...
User avatar
jabooka
Klimam da vrijeme brze prode
Klimam da vrijeme brze prode
Posts: 2324
Joined: 21 Mar 2006, 19:03
Location: nigdje

Post by jabooka »

Citam kad stignem nekada puno, nekada malo.

Ali mene najvise zanima sta se dobiva citanjem osim ciste zanimacije? Normalno i to je dovoljno ali ima li sta vise?
improvizacija je moj hobi
User avatar
Russian Roulette
with full barrel
Posts: 551
Joined: 26 Oct 2006, 12:39
Location: Behind You
Contact:

Post by Russian Roulette »

Posao mi je da citam knjige.
Volim svoj posao :)
I mislim da nemam sto vise reci na ovu temu.

:)
zmajka
zna puno o kamenolomima
zna puno o kamenolomima
Posts: 2596
Joined: 17 Feb 2003, 18:35
Location: van sebe
Contact:

Post by zmajka »

RR, zavidim ti na poslu.

Šta dobivam?
To što vidim grešku u riječi "prića" na kilometar. I to što mi je opća kultura, pogotovo ako smo svjesne da mi je obrazovanje manjkavo, na zavidnom nivou (jebeš lažnu skromnost). Dobila sam i hrpetinu tema za razgovor, koliko se samo može uživati kada se zapričaš o knjizi tek pročitanoj i još si sva oduševljena...a nađeš nekoga tko je pročitao isto djelo.
Jooooj, ima toga...
Non c'è limite alla fantasia...

Volim te mama al' ne više od 50 grama.
jasamocitam
studentica
studentica
Posts: 122
Joined: 02 Dec 2002, 12:03

Post by jasamocitam »

jabooka wrote:
Ali mene najvise zanima sta se dobiva citanjem osim ciste zanimacije? Normalno i to je dovoljno ali ima li sta vise?
nije stvar samo u zanimaciji. mene dobra knjiga uvuce u sebe. dok citam maknem se s planete zemlje i preselim negdje drugdje. citanje mi nije zamorno vec mi je odmor za mozak.
banalno: s knjigom mozes recimo putovati, a da se ne maknes s mjesta. moze ti otvoriti sasvim nov kut gledanja na stvari, pribliziti svjetove i ljude o kojima malo znas, predociti vrijeme koje je proslo ili ce mozda doci. razvija mastu. ako me tema ful zanima, poslije vecernjeg citanja ja sanjam turbo snove.
strucnu literaturu ne citam, al brijem da ti prosiruje znanje i vjezba mozak. nije fora u tome da samo trpas u glavu hrpetinu informacija vec da razvijes neki nov nacin razmisljanja.
trenutno citam Ime ruze i dok to citam nisam doma u krevetu nego sam tamo u toj opatiji u srednjem vijeku skupa sa redovnicima. totalno nabrijana rjesavam slucaj. hodam po skrivenim hodnicima, kosturnici, skriptoriju, labirintu knjiznice... nikad u zivotu necu moci stvarno biti tamo, a ova knjiga mi to omogucava. eto
User avatar
seagull
leteći punoglavac
leteći punoglavac
Posts: 1703
Joined: 08 Apr 2007, 23:07

Post by seagull »

s knjigom mozes recimo putovati, a da se ne maknes s mjesta. moze ti otvoriti sasvim nov kut gledanja na stvari, pribliziti svjetove i ljude o kojima malo znas, predociti vrijeme koje je proslo ili ce mozda doci. razvija mastu.

nije fora u tome da samo trpas u glavu hrpetinu informacija vec da razvijes neki nov nacin razmisljanja.
potpisujem

bez knjiga bi mi zivot bio mnogooooo siromasniji.
"iluzija je prosvjetljenje;
prosvjetljenje je iluzija"
User avatar
dalloway
penzionerka
penzionerka
Posts: 7016
Joined: 18 Jan 2008, 19:33
Location: nepoznata

Post by dalloway »

..shvatih da mogu i starije adolescentice odgovoriti ..čitam od pete godine i nisam stala do sad..doduše imala sam period nečitanja kad su mi klinci bili mali,ali trudim se to nadoknaditi :wink: ..volim uroniti u svijet iz knjige i izgubiti dodir sa stvarnošću..knjige me vode u sasvim drugu dimenziju..u kojoj spoznaješ život i sebe kroz likove,priču..ponekad opušta,ponekad nasmijava,ali gotovo uvijek navodi na razmišljanje..
‎Ne blistam jer sam tako izabrala. Ne šepurim se jer volim tajne. Smijem se jer sam sretno biće. Kad šutim sa sobom se sastajem u tamnim hodnicima sebe i tada bi se trebala najviše bojati jer nagovorim se na svakojake bezobrazluke. Na sebe sam slaba.
User avatar
zenia
lezbača de lux
lezbača de lux
Posts: 3687
Joined: 02 Nov 2007, 19:08
Location: zabreg

Post by zenia »

Ja sam jedna od onih koje su ostale neobrazovane čitajući knjige.
Kad je trebalo raditi zadaću ,na stolu je stajala prazna bilježnica, a
u krilu roman. Lektiru sam u školi nevjerojatno mrzila, sve do negdje
četvrtog srednje kad su se pisci počeli izražavati na nama poznatom jeziku..
Ipak, kroz knjige sam stekla (i još stičem) ogromno opće znanje i pismenost, tako da ne
žalim za satima i izgubljenim vidom...
"...primećuješ da izbegavam izraz kremiran, koji je stran našem lepom jeziku, jer mene će spaliti, a ne umutiti u krem...."
User avatar
gilly
studentica
studentica
Posts: 169
Joined: 05 Jan 2008, 19:23
Location: Zagreb

Post by gilly »

Ja sam kao klinka strrrrašno mnogo čitala - kad sam imala 10.g., bila sam opsjednuta Zagorkom i gutala sam Plamene inkvizitore noću, umjesto da spavam, pod dekom sa baterijom... :wink: Starci su šizili kad bi me ulovili...
Stvarno obožavam čitati. I žao mi je što nemam više vremena za to. Uglavnom čitam u tramvaju ili busu ako nekamo putujem. Inače ne bih ni to stizala.
U zadnjih par godina sam malo zagrizla za SF, pa me uglavnom sad to preokupira.
"Ne želim biti normalna. Normalno za mene znači prosječno, a ja mrzim prosječnost" (G. Anderson)
User avatar
vancouverite
penzionerka
penzionerka
Posts: 1198
Joined: 28 Dec 2002, 09:48
Location: VANKUVER

Post by vancouverite »

kad se okrenem unazad i pogledam na istoriju citanja u svom zivotu, mogu da primijetim samo da je vazno da se sve cita u svoje vrijeme.

na primjer, nemojte ostavljati klasike za kasnije, citajte kad su vam predstavljeni, i nemojte ocekivati da cete im se nuzno vratiti itd..

protjecanje vremena utice i na zivotno iskustvo i na to koliko sati mozete posvetitiu knjizi, i na to koje knjige vas pocnu zanimati.

knjige, danas, uglavnom citaju zene, uglavnom starije zene.

ne slazem se da knjige ne mogu informisati jer nas to vodi u diskusiju o vrsti i smislu informacije, niti da ne sire vokabular - jer to i dalje cine, niti da nisu zabavne jer ima stvari zabavnijih - od svakog jela, na primjer, ima bolje, ali neka su nam uvijek najukusnija jer smo za njih vezani sjecanjima ili osjecanjima.

ja citamn jer me to odmara, i pomalo iz profesionalnih razloga, i pomalo da se zabavim.

i preporucujem citanje s time da svako ima apsolutno pravo ne citati sto mu drugi kazu da mora - nego ono sto voli.

[/i]
O ucitelju... vrati mi klikere.....
D. Lukic
User avatar
Lea
penzionerka
penzionerka
Posts: 9201
Joined: 13 Apr 2008, 15:24
Location: Njemacka

Post by Lea »

Čitam i to poprilično... Sve, od romana, pripovjedaka, novella, drama: tragedija, komedija do ozbiljnih, kratkih priča, bajki, poezije, ma sve... osim te nove jeftine literature, nazovi chic lit ili kako već... to ne čitam...
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Post by Dodir_Svile »

knjige inspiriraju. daju novi kut gledanja. dovode do toga da ostanes sokirana nekim dijelom sebe za koji nisi ni znala da postoji.
The rockstar hands of a big butch dyke.
Addison_V
pripravnica
pripravnica
Posts: 474
Joined: 11 Jul 2010, 17:31

Re: Nečitanje

Post by Addison_V »

Enigma wrote:..molim da mlađe cure, mojih godina iskreno kažu koliko čitaju?
Ne znam koliko userica ima godina, ali osjećam se prozvanom, čitam stalno i čim završim jednu knjigu, prelazim na drugu, a nekad čitam više knjiga odjednom, ako me baš interesiraju.

Čitam stare knjige jer ih jednostavno želim upiti i znati o njima više, nove knjige jer me zanima what's new ili mi se neka tema naročito svidi.

:imal'ijedanštoknjigučitamatjereti:
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Re: Nečitanje

Post by Dodir_Svile »

:malena:

ostale si sama trazi :ljutimse:
The rockstar hands of a big butch dyke.
Post Reply