Frida Kahlo

Post Reply
User avatar
hellen_stewart
najpoželjnija forumašica
Posts: 15819
Joined: 31 Jan 2008, 11:36
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

Frida Kahlo

Post by hellen_stewart »

Ponukana knjigom koju sam upravo pročitala,odlučila sam da otvorim temu o ovoj predivnoj ženi.Ne znam koliko je vama poznata ali bih voljela da podijelite svoja mišljenja o ovoj temi.
Frida Kahlo (Coyoacan, Meksiko, 6. srpnja 1907. – Coyoacan, Meksiko, 13. srpnja 1954.) meksička slikarica realizma, kubizma i nadrealizma.
Meni je ova žena fascinantna,njen život i slike su me se dojmile kao ništa do sad.

isječak iz filma gdje Fridu glumi Salma Hayek
Mi nekog ljubimo ne zato sto sto tu ljubav zasluzuje potpunije i iskljucivije nego iko drugi,nego sto smo mi na tu licnost prosuli jedno svoje sunce koje ga je ozarilo i izdvojilo od sveg drugog naokolo na zemlji...
User avatar
dalloway
penzionerka
penzionerka
Posts: 7016
Joined: 18 Jan 2008, 19:33
Location: nepoznata

Re: Frida Kahlo

Post by dalloway »

fascinantna da..i duboko nesretna..
‎Ne blistam jer sam tako izabrala. Ne šepurim se jer volim tajne. Smijem se jer sam sretno biće. Kad šutim sa sobom se sastajem u tamnim hodnicima sebe i tada bi se trebala najviše bojati jer nagovorim se na svakojake bezobrazluke. Na sebe sam slaba.
User avatar
hellen_stewart
najpoželjnija forumašica
Posts: 15819
Joined: 31 Jan 2008, 11:36
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

Re: Frida Kahlo

Post by hellen_stewart »

pa tek sad vidim da je u tvom potpisu slavenka drakulić,a upravo ona me navela da ovih dana neprestano mislim na fridu kahlo :(
Mi nekog ljubimo ne zato sto sto tu ljubav zasluzuje potpunije i iskljucivije nego iko drugi,nego sto smo mi na tu licnost prosuli jedno svoje sunce koje ga je ozarilo i izdvojilo od sveg drugog naokolo na zemlji...
User avatar
Andain
.
.
Posts: 2672
Joined: 11 Dec 2008, 13:19
Location: Zg

Re: Frida Kahlo

Post by Andain »

Slike su joj full snažne, a takvom i nju doživljavam..premda eto, knjigu nisam čitala, gledala film da, i čitala neke random stvari o njenom životu..U svakom slučaju, iznimna.
''Reason is not automatic. Those who deny it cannot be conquered by it. Do not count on them. Leave them alone.'' Ayn Rand
User avatar
hellen_stewart
najpoželjnija forumašica
Posts: 15819
Joined: 31 Jan 2008, 11:36
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

Re: Frida Kahlo

Post by hellen_stewart »

svakako preporučujem knjigu "Frida ili o boli"Slavenka Drakulić.Predobro!!!
Mi nekog ljubimo ne zato sto sto tu ljubav zasluzuje potpunije i iskljucivije nego iko drugi,nego sto smo mi na tu licnost prosuli jedno svoje sunce koje ga je ozarilo i izdvojilo od sveg drugog naokolo na zemlji...
User avatar
naturale blonde
Hvar u srcu
Posts: 4672
Joined: 19 Oct 2009, 16:42

Re: Frida Kahlo

Post by naturale blonde »

nevjerovatna životna snaga
User avatar
hellen_stewart
najpoželjnija forumašica
Posts: 15819
Joined: 31 Jan 2008, 11:36
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

Re: Frida Kahlo

Post by hellen_stewart »



frida je ljubav moja 8:)
Mi nekog ljubimo ne zato sto sto tu ljubav zasluzuje potpunije i iskljucivije nego iko drugi,nego sto smo mi na tu licnost prosuli jedno svoje sunce koje ga je ozarilo i izdvojilo od sveg drugog naokolo na zemlji...
Alba Avis
Fuga Y Misterio
Posts: 1998
Joined: 24 Mar 2008, 18:50

Re: Frida Kahlo

Post by Alba Avis »

Volim pluralizam kojim se Drakulićka rabila u knjizi, pročitala sam tu knjigu u jednom dahu.
Istina da je nema nešto mnogo :mrgreen:
U svakom slučaju, odlična knjiga. Slikoviti prikaz snage koje proizlai iz ambicije i ljubavi.
Frida je samo sporedna uloga u cijeloj knjizi, tako sam bar ja stekla dojam.
Čini mi se da je Drakulićka kroz njezinu figuru pričala o sebi i svojoj borbi.
Last edited by Alba Avis on 07 Jan 2010, 16:32, edited 1 time in total.
Nikad kao Bane!
User avatar
cocky
...
...
Posts: 5601
Joined: 02 Dec 2009, 22:40
Location: južno bojište
Contact:

Re: Frida Kahlo

Post by cocky »

slazem se za knjigu, izvrsna ... i ja sam je procitala u jednom dahu i o njoj razmisljala dugo poslije citanja. bas je ostavila dojam
Ne živi se od rada, živi se od zarade.
Alka Vuica
User avatar
hellen_stewart
najpoželjnija forumašica
Posts: 15819
Joined: 31 Jan 2008, 11:36
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

Re: Frida Kahlo

Post by hellen_stewart »

Alba,to stoji da se Drakulićka poistovjetila s Fridom.Ne znam mnogo o Drakulićki ali stekla sam dojam da se pronašla u Fridi.
Mi nekog ljubimo ne zato sto sto tu ljubav zasluzuje potpunije i iskljucivije nego iko drugi,nego sto smo mi na tu licnost prosuli jedno svoje sunce koje ga je ozarilo i izdvojilo od sveg drugog naokolo na zemlji...
Alba Avis
Fuga Y Misterio
Posts: 1998
Joined: 24 Mar 2008, 18:50

Re: Frida Kahlo

Post by Alba Avis »

Drakulićka je s Fridom ušla u masovnu kulturu, ljudi su je čitali i prije, samo ne o tolikoj mjeri i nisu poznavali njezin rad.
Eventulno bi je znali kao ženu koja bila na transplataciji i kroz tu njezinu borbu sa zdravljem.
Mislim da trenutno obitava u Švedskoj i piše za Guardian.

Recimo smrtni grijesi feminizma su zanimljivo štivo i nije nadomet pročitati. :)
Mramorna koža je meni bila strašno zanimljiva, sam odnos majke i kći. Većina mojih prijatelja je ipak popljuvalo ovaj rad :/
I dio njezinog opusa pripada hrv. tranziciji, opće stanje za vrijeme i poslije rata.
Bistra žena :)

A Frida... moram priznati da mi se baš osobito ne sviđa njezino likovno stvaralaštvo, svega par radova me dojmilo.
Bez obzira na to, sviđa mi se ona kao cjelokupna pojava - intrigantna osobnost.
Nikad kao Bane!
User avatar
hellen_stewart
najpoželjnija forumašica
Posts: 15819
Joined: 31 Jan 2008, 11:36
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

Re: Frida Kahlo

Post by hellen_stewart »

Hvala Alba na pojasnjenju oko Drakulicke,nisam to znala:-)

a Fridine slike su drugacije od svih,sve ono sto nije nikad izrekla to je naslikala i to me fascinira,najvise me se dojmila slika kada Diega drzi u narucju kao bebu....slika govori vise od 1000 rijeci:-)
Mi nekog ljubimo ne zato sto sto tu ljubav zasluzuje potpunije i iskljucivije nego iko drugi,nego sto smo mi na tu licnost prosuli jedno svoje sunce koje ga je ozarilo i izdvojilo od sveg drugog naokolo na zemlji...
Alba Avis
Fuga Y Misterio
Posts: 1998
Joined: 24 Mar 2008, 18:50

Re: Frida Kahlo

Post by Alba Avis »

Za hellen :)



Ovo je Tiago Benzinho, stvar se zove Fuego.
Nikad kao Bane!
User avatar
hellen_stewart
najpoželjnija forumašica
Posts: 15819
Joined: 31 Jan 2008, 11:36
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

Re: Frida Kahlo

Post by hellen_stewart »

hvala albice,prekrasno.Frida :love:
Mi nekog ljubimo ne zato sto sto tu ljubav zasluzuje potpunije i iskljucivije nego iko drugi,nego sto smo mi na tu licnost prosuli jedno svoje sunce koje ga je ozarilo i izdvojilo od sveg drugog naokolo na zemlji...
Alba Avis
Fuga Y Misterio
Posts: 1998
Joined: 24 Mar 2008, 18:50

Re: Frida Kahlo

Post by Alba Avis »

Meni se više svđa glazba, Frida me asocirala na tebe :)
Nikad kao Bane!
User avatar
hellen_stewart
najpoželjnija forumašica
Posts: 15819
Joined: 31 Jan 2008, 11:36
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

Re: Frida Kahlo

Post by hellen_stewart »

zašto na mene?Misliš da ličimo :cer:
Mi nekog ljubimo ne zato sto sto tu ljubav zasluzuje potpunije i iskljucivije nego iko drugi,nego sto smo mi na tu licnost prosuli jedno svoje sunce koje ga je ozarilo i izdvojilo od sveg drugog naokolo na zemlji...
User avatar
Andain
.
.
Posts: 2672
Joined: 11 Dec 2008, 13:19
Location: Zg

Re: Frida Kahlo

Post by Andain »

Salma ju je odlično odglumila u filmu, baš je njenu snagu prikazala u prvom planu, bez obzira na sve okolnosti..a inače me i Asley Judd dojmila, ona isto uglavnom igra neke jake ličnosti.. :)
''Reason is not automatic. Those who deny it cannot be conquered by it. Do not count on them. Leave them alone.'' Ayn Rand
Alba Avis
Fuga Y Misterio
Posts: 1998
Joined: 24 Mar 2008, 18:50

Re: Frida Kahlo

Post by Alba Avis »

hellen_stewart wrote:zašto na mene?Misliš da ličimo :cer:

:hihi: , ne. Sjetila sam se tvojega zanosa Fridom :cer:
Nikad kao Bane!
User avatar
hellen_stewart
najpoželjnija forumašica
Posts: 15819
Joined: 31 Jan 2008, 11:36
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

Re: Frida Kahlo

Post by hellen_stewart »

pa u zadnje vrijeme ko god nesto procita o fridi,sjeti se mene.Razmisljam o promjeni nicka,bas bi bilo lijepo umjeto ove lezbe hellen da stavim Frida_Kahlo

stara jel to moguce???????

hvala albi na ideji :cer:
Mi nekog ljubimo ne zato sto sto tu ljubav zasluzuje potpunije i iskljucivije nego iko drugi,nego sto smo mi na tu licnost prosuli jedno svoje sunce koje ga je ozarilo i izdvojilo od sveg drugog naokolo na zemlji...
Alba Avis
Fuga Y Misterio
Posts: 1998
Joined: 24 Mar 2008, 18:50

Re: Frida Kahlo

Post by Alba Avis »

Mislim da ide, meni su šinjore makle onaj underline. :)
Nikad kao Bane!
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Frida Kahlo

Post by ow »

Alba Avis wrote:Recimo smrtni grijesi feminizma su zanimljivo štivo i nije nadomet pročitati. :)
Mramorna koža je meni bila strašno zanimljiva, sam odnos majke i kći. Većina mojih prijatelja je ipak popljuvalo ovaj rad :/
I dio njezinog opusa pripada hrv. tranziciji, opće stanje za vrijeme i poslije rata.
Bistra žena :)
Prije rata
- novinarka u Startu - pretežno pisala o feminističkim temama.
- Smrtni grijesi feminizma - jedan od rijetkih (ali ne jedini) trag začetaka feminističkog razmišljanja za široke narodne mase u bivšoj YU
- Hologrami straha - meni izuzetan roman(autobiografski) u kojem se suočava sa teškom i neizlječivom bolesti
U ranim 90-tim skupa sa Vesnom Kesić, Jelenom Lovrić, Radom Iveković i Dubravkom Ugrešić proglašena Vješticom iz Ria - javni linč pokrenuo je globusov neimenovani investigativni tim ali danas se zna da su prste u tom imalli Slobodan Prosperov Novak, Slaven Letica i jos neka tadasnaja rezimska gamad.

Uglavnom - medijski progon je bio toliko zestok da su se one jednostavno rasule po svijetu. Rada u Pariz, Dubravka - Amsterdam, Slavenka - Švedska, Austrija a Jelena i Vesna su ostale u Zagrebu u potpunoj medijskoj blokadi. Ono sto im je bilo zajednicko je feminizam i objektivno promišljanje o ratu - koje je danas btw većinski prihvaćeno - no onda je bilo dovoljan razlog da ih se proglaci izdajnicama, kurvetinama i drugim jednako odvratnim etiketama.

Malo je ondašnjih novinara sačuvalo čist obraz u toj mračnoj epizodi hrvatske povjesti. Viktor Ivančić, Dežulović i mislimda se više ne sjećam nikoga. Ostali su ili pljuvali po njima ili šutjeli ko najveća smrdljiva govna.

O njihovoj vrijednosti najviše govori činjenica da su u svijetu ostvarile uspjeh koji im je bio onemogućen u domovini i to od strane inferiornih, podmitljivih i polupismenih "kolega/ica".
Ali nema veze, tko nas jebe kad su nam bili bolji Ivkošić, Hloverka i Dijana Čuljak tako da nismo bili zakinuti za "kvalitetnom" pisanom riječi :objesen: :ubise:
(morala sam)
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
Alba Avis
Fuga Y Misterio
Posts: 1998
Joined: 24 Mar 2008, 18:50

Re: Frida Kahlo

Post by Alba Avis »

ow wrote: O njihovoj vrijednosti najviše govori činjenica da su u svijetu ostvarile uspjeh koji im je bio onemogućen u domovini i to od strane inferiornih, podmitljivih i polupismenih "kolega/ica".

:daa:
Nikad kao Bane!
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Frida Kahlo

Post by ow »

hellen_stewart wrote:pa u zadnje vrijeme ko god nesto procita o fridi,sjeti se mene.Razmisljam o promjeni nicka,bas bi bilo lijepo umjeto ove lezbe hellen da stavim Frida_Kahlo

stara jel to moguce???????

hvala albi na ideji :cer:
tehnicki je moguce, al za ostale forumasice je zbunjujuce.

Ako se ostale sloze - moze - pod uvjetom da ti stari nick bude ispod nicka (da ne bi smo zbunjivale one koje nisu upucene....
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
cocky
...
...
Posts: 5601
Joined: 02 Dec 2009, 22:40
Location: južno bojište
Contact:

Re: Frida Kahlo

Post by cocky »

mene nebu zbunilo, nek se ženskica zove frida :cer: :super:
Ne živi se od rada, živi se od zarade.
Alka Vuica
User avatar
hellen_stewart
najpoželjnija forumašica
Posts: 15819
Joined: 31 Jan 2008, 11:36
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

Re: Frida Kahlo

Post by hellen_stewart »

ow wrote:
hellen_stewart wrote:pa u zadnje vrijeme ko god nesto procita o fridi,sjeti se mene.Razmisljam o promjeni nicka,bas bi bilo lijepo umjeto ove lezbe hellen da stavim Frida_Kahlo

stara jel to moguce???????

hvala albi na ideji :cer:
tehnicki je moguce, al za ostale forumasice je zbunjujuce.

Ako se ostale sloze - moze - pod uvjetom da ti stari nick bude ispod nicka (da ne bi smo zbunjivale one koje nisu upucene....
hvala ow,ali ionako imas previse posla tako da se ne gnjavis s time.Bolje da ostane hellen :)
Mi nekog ljubimo ne zato sto sto tu ljubav zasluzuje potpunije i iskljucivije nego iko drugi,nego sto smo mi na tu licnost prosuli jedno svoje sunce koje ga je ozarilo i izdvojilo od sveg drugog naokolo na zemlji...
Post Reply