Vodič kroz kulturu

Sve sto spada pod kulturu i umjetnost, a ne moze se svrstati u film, muziku i knjizevnost.
Post Reply
crispy
Najčvršća (ili najčešća) guza balkona
Najčvršća (ili najčešća) guza balkona
Posts: 877
Joined: 19 Feb 2003, 20:56

Vodič kroz kulturu

Post by crispy »

Vidim da je ovaj dio foruma skoro zamro....znaci da se nikako kulturno ne uzdizete :mrgreen: Zato vas treba malo podsjetiti sta dobroga ima u gradu....a slobodno i vi nas podsjetite :wink:
Imate li za podjeliti kakvu dobru predstavu, izložbu ili neki drugi event? Želite li nešto ići pogledati? Ja želim ovo dolje dvoje :)


Kazalište Vidra - U posjeti kod gospodina Greena

Radnja predstave može se sažeti otprilike ovako.

Gospodin Green (Pero Kvrgić) je usamljeni stari Židov, potpuno dezorijentiran od smrti voljene žene s kojom je proveo čitav život (a da se nijednom nisu posvađali!), nositeljice svih kuteva njihovog doma i njegovog fizičkog i psihičkog zdravlja. Čini se kao da čeka smrt i ništa drugo više ni ne očekuje. Ross Gardiner (Luka Dragić) je usamljeni mladi japijevski Židov, koji jednog dana skoro pregazi starca, i time im oboma priskrbi tlaku u vidu društveno-korisnog rada, a koji mora obavljati putem tjednih posjeta i pomoći Greenu.

Njihov odnos je u početku pun nervoze i frustracija - Green mladog Rossa percipira kao uljeza koji će mu prćkati po domu i životu, a koji će tako, pospremajući, premještajući, postavljajući pitanja i tražeći odgovore razotkrivati ono što treba ostati brižno skriveno, a Ross starog Greena doživljava kao smetnju i nepotreban napor, a i neželjeni uvid u bijedu za koju nitko od nas ne želi znati da postoji u neposrednom susjedstvu. S obzirom na to da sudac nikako ne popušta zajedničkim molbama za poštedu od tog nemilog zadatka, Green i Ross, osuđeni jedno na drugo, počinju iz temelja graditi u odnos koji ubrzo pokazuje da su oboje puno sličniji nego što misle.

Green je usamljen, ogorčen i fokusiran na prošlost, progonjen (makar to odbija priznati) trenutkom kada se odrekao vlastite kćeri jer se udala za nežidova, a odlaskom supruge izgubio je mogućnost da nekome iskaže ljubav koju je sposoban pružiti. Ross je homoseksualac koji, zbog osude roditelja i straha od nepoznate okoline, bježi od vlastite seksualnosti, te se zatvara u svijet u kojem je jednako osamljen kao gospodin Green, samo što uz pomoć karijere (kao i mnogi mladi danas) uspješno stvara iluziju života.

S jedne strane nesretni odbacitelj, s druge strane nesretno odbačen, a jedno u drugome nakon nekog vremena ugledaju priliku da, barem posredno, poprave svoje potrgane živote. Kroz razgovore o Židovima, progonu, očekivanjima roditelja, osjećajima i pravima njihove djece, onome što bi trebalo i onome što je bilo, ta veza koja je počela kao iritatna napast, pretvara se u njihov spas.



Muzej za umjetnost i obrt - Leonardo da Vinci u Zagrebu


Nakon Innsbrucka, Rima, Budimpešte i Bratislave, i Zagreb ima priliku vidjeti odabir 60-ak Leonardovih rukopisa te 20-ak maketa napravljenih na temelju njegovog poznatog Atlantskog kodeksa, nastalog u vremenu koje je označilo nastanak modernih znanosti.

Image
Image
Image.....pipni Image
zmajka
zna puno o kamenolomima
zna puno o kamenolomima
Posts: 2596
Joined: 17 Feb 2003, 18:35
Location: van sebe
Contact:

Post by zmajka »

Kazalište, uvijek. Preferiram Exit. Recimo; Plažu.

U muzej za umjetnost i obrt ne bi, hvala, iako volim izložbe, muzeje, galerije..ali tamo smo se Ix i ja osramotile pa tako...khm... :oops:
Last edited by zmajka on 16 Jan 2007, 19:13, edited 1 time in total.
Non c'è limite alla fantasia...

Volim te mama al' ne više od 50 grama.
carmen
vrtic
vrtic
Posts: 1
Joined: 16 Jan 2006, 11:53
Location: zimi sjever, ljeti jug

Post by carmen »

bila moja mama na U posjeti kod gospodina Greena i kaze da je super predstava..a buraz mi bio na Leonardo da Vinci-ju i navodno nije loše, sam kaj su sve replike, a ne originalni primjerci....
ja naravno još nisam na niti jednom bila :)
crispy
Najčvršća (ili najčešća) guza balkona
Najčvršća (ili najčešća) guza balkona
Posts: 877
Joined: 19 Feb 2003, 20:56

Post by crispy »

zmajka wrote:Kazalište, uvijek. Preferiram Exit. Recimo; Plažu.

U muzej za umjetnost i obrt ne bi, hvala, iako volim izložbe, muzeje, galerije..ali tamo smo se Ix i ja osramotile pa tako...khm... :oops:
:mrgreen: samo sam cekala da kazes da ne ides :mrgreen:

Dakle, sada javna prozivka za vikend - tko zeli u muzej ici pogledat predstavu?
Image
Image.....pipni Image
User avatar
noise
Zamalo punoljetna
Zamalo punoljetna
Posts: 1677
Joined: 23 Aug 2006, 11:17
Location: leglo razvrata i bluda

Post by noise »

crispy wrote:tko zeli u muzej ici pogledat predstavu?
Zmajka i Ixia nastupaju kao glavne uloge?? :mrgreen:

ot: definitivno sam zapustila svoje kulturno uzdizanje u zadnje vrijeme :roll:

ne mogu ni reci sta bih htjela gledati, kad ni ne znam sta se desava :?
..svaka macka, koja drzi do sebe, izraziti je ljubitelj toplane....
SheDevil
Anka partizanka
Anka partizanka
Posts: 668
Joined: 09 Sep 2003, 18:14
Location: zagreb

Post by SheDevil »

carmen wrote:..a buraz mi bio na Leonardo da Vinci-ju i navodno nije loše, sam kaj su sve replike, a ne originalni primjerci....
naravno da se salis!!! :mrgreen: nadam se! :mrgreen:
Mala partizanka kolo vodila...
SheDevil
Anka partizanka
Anka partizanka
Posts: 668
Joined: 09 Sep 2003, 18:14
Location: zagreb

Post by SheDevil »

u kazaliste moze, u muzeje ne bi krocila ni mrtva :DH:
Mala partizanka kolo vodila...
User avatar
jabooka
Klimam da vrijeme brze prode
Klimam da vrijeme brze prode
Posts: 2324
Joined: 21 Mar 2006, 19:03
Location: nigdje

Post by jabooka »

Ali She to nije IN :mrgreen:
improvizacija je moj hobi
crispy
Najčvršća (ili najčešća) guza balkona
Najčvršća (ili najčešća) guza balkona
Posts: 877
Joined: 19 Feb 2003, 20:56

Post by crispy »

noise wrote:
crispy wrote:tko zeli u muzej ici pogledat predstavu?
Zmajka i Ixia nastupaju kao glavne uloge?? :mrgreen:
:mrgreen: u brzini pisanja sam se smotala :mrgreen:
dakle za vikend idemo u muzej 8:) :mrgreen:
Image
Image.....pipni Image
SheDevil
Anka partizanka
Anka partizanka
Posts: 668
Joined: 09 Sep 2003, 18:14
Location: zagreb

Post by SheDevil »

jabooka wrote:Ali She to nije IN :mrgreen:
excuse me kaj nisam nobliš :mrgreen:
Mala partizanka kolo vodila...
Post Reply