mjera sebičnosti

Ovdje se mozete opustiti i neobavezno pricati o svim temama koje nisu obuhvacene ostalim kategorijama.
User avatar
djurdja
trabl babl
trabl babl
Posts: 9047
Joined: 17 Sep 2010, 10:01
Location: virtuala

mjera sebičnosti

Post by djurdja »

Na post me potaklo pitanje dalloway – „da li si sebična“. Na prvu sam htjela odgovoriti – nisam. No zapitala sam se zar ne nosimo svi mjeru sebičnosti u sebi? Iskreno, znam biti sebična. Kao sto znam biti i nesebična, misliti na sve druge, najmanje na sebe, pa i na štetu sebi. I znalo mi se to razbiti o glavu. I naučila sam iz toga nekad biti sebična. Nekad da bih udovoljila, a nekad da bih zastitila sebe ili svoju malu obitelj. No zanimljivo, nikad mi nitko nije rekao da sam sebična, ma koliko puta ja mislila da jesam. I pitanje je u kojoj mjeri smo sebični? U kojoj mjeri je dobro biti sebičan? Da li je umjerena doza sebičnosti izraz ljubavi prema sebi? Mora li sebičnost imati uvijek negativnu konotaciju? Mozemo li sebi priznati sebičnost i nositi se s time ili vise volimo misliti kako smo beskrajno nesebični.
Mogu se oduprijeti svemu osim iskusenju
User avatar
dalloway
penzionerka
penzionerka
Posts: 7016
Joined: 18 Jan 2008, 19:33
Location: nepoznata

Re: mjera sebičnosti

Post by dalloway »

biti sebičan nije sinonim za voljeti sebe..sebičnost uvijek ima negativan kontekst,iako naravno da nitko nije operiran od nje,samo je pitanje na kojim levelima se događa.Sebičnost,ili egoističnost je briga samo za svoje potrebe ne uzimajući u obzir tuđe,kao i nebriga o štetnosti vlastitog ponašanja prema drugim osobama..naravno da smo svi u nekoj mjeri i na nekom levelu sebični,ali pitanje,ili razlika je koliko i u čem..
‎Ne blistam jer sam tako izabrala. Ne šepurim se jer volim tajne. Smijem se jer sam sretno biće. Kad šutim sa sobom se sastajem u tamnim hodnicima sebe i tada bi se trebala najviše bojati jer nagovorim se na svakojake bezobrazluke. Na sebe sam slaba.
User avatar
dalloway
penzionerka
penzionerka
Posts: 7016
Joined: 18 Jan 2008, 19:33
Location: nepoznata

Re: mjera sebičnosti

Post by dalloway »

beskrajna nesebičnost ne postoji,ali da važno je osvijestiti kod sebe sebičnost,kao i mnoge druge stvari,da bi se mogli nositi s njom u datom momentu.A što se tebe tiče djurdja,meni je dovoljan podatak da se ti preispituješ da bih došla do zaključka da nisi dovoljno sebična :cer:
‎Ne blistam jer sam tako izabrala. Ne šepurim se jer volim tajne. Smijem se jer sam sretno biće. Kad šutim sa sobom se sastajem u tamnim hodnicima sebe i tada bi se trebala najviše bojati jer nagovorim se na svakojake bezobrazluke. Na sebe sam slaba.
User avatar
la pittura
penzionerka
penzionerka
Posts: 5394
Joined: 16 Feb 2011, 11:16
Location: inspiracija

Re: mjera sebičnosti

Post by la pittura »

ja ti bejbe iz krajnosti u krajnost. i u svemu tako...nemam mjeru :)
led, 'lad i di-s'-cipli-na gradele
User avatar
laura
levo smetalo
Posts: 11687
Joined: 08 Aug 2010, 22:50
Location: otišla iz dalmacije

Re: mjera sebičnosti

Post by laura »

Ako radimo nesto za nekog, odnosno zbog nekog, onda to radimo da bismo se sami bolje osjecali. Dobar je to osjecaj kada radis nesto za drugu osobu, dobar je osjecaj dok to radis, jos je bolji kada je rezultat toga ono sta usrecuje tu osobu. E sad, da li je taj osjecaj koji se pri tom javlja sebicnost, mozda, jer se radi o vlastitom zadovoljstvu. Iako mislim da se i to razlikuje od osobe do osobe, odnosno postoje oni koji ce o tome vise razmisljati, sta ne mora biti negativno ako ce ih potaknuti na jos takvih aktivnosti ( pri tom ne mislim na one koji ce se time hvalisati na sva usta i usaditi osjecaj "duzan sam ti do kraja zivota" onome kome pomazu). Postoje i oni koji o tome vise ne razmisljaju vec je to sta su pomogli bilo nesto uobicajeno za njih, ali i oni moraju osjecati neko zadovoljstvo. Da li je to sebicnost? Ili nesto drugo? Jer to je definitivno osjecaj koji je dio nas.
Neznam u kojoj sam mjeri sebicna, to je nesto sa cime nisam nacistu.
40 godina života je starost za mlade, a 50 godina života je mladost za stare. (Victor Hugo)
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Re: mjera sebičnosti

Post by fireandice »

Ni od kog ništa ne očekujem, nikom ništa ne pružam.
Mogla bih biti mjerna jedinica za sebičnost.
User avatar
natasa
penzionerka
penzionerka
Posts: 1618
Joined: 18 Nov 2011, 13:31

Re: mjera sebičnosti

Post by natasa »

Najuniverzalnije merilo je - savest (mada nije i apsolutno). Nazalost, cesto se javlja tek posle
učinjenog-neučinjenog, rečenog-neizrečenog.
User avatar
dalloway
penzionerka
penzionerka
Posts: 7016
Joined: 18 Jan 2008, 19:33
Location: nepoznata

Re: mjera sebičnosti

Post by dalloway »

fireandice wrote:Ni od kog ništa ne očekujem, nikom ništa ne pružam.
Mogla bih biti mjerna jedinica za sebičnost.
hahahaha
‎Ne blistam jer sam tako izabrala. Ne šepurim se jer volim tajne. Smijem se jer sam sretno biće. Kad šutim sa sobom se sastajem u tamnim hodnicima sebe i tada bi se trebala najviše bojati jer nagovorim se na svakojake bezobrazluke. Na sebe sam slaba.
User avatar
dalloway
penzionerka
penzionerka
Posts: 7016
Joined: 18 Jan 2008, 19:33
Location: nepoznata

Re: mjera sebičnosti

Post by dalloway »

nataša,slažem se...samo što je i savjest subjektivna kategorija
‎Ne blistam jer sam tako izabrala. Ne šepurim se jer volim tajne. Smijem se jer sam sretno biće. Kad šutim sa sobom se sastajem u tamnim hodnicima sebe i tada bi se trebala najviše bojati jer nagovorim se na svakojake bezobrazluke. Na sebe sam slaba.
User avatar
natasa
penzionerka
penzionerka
Posts: 1618
Joined: 18 Nov 2011, 13:31

Re: mjera sebičnosti

Post by natasa »

Jeste, to subjektivna kategorija sa ... objektivnim posledicama.. :strika:
User avatar
dalloway
penzionerka
penzionerka
Posts: 7016
Joined: 18 Jan 2008, 19:33
Location: nepoznata

Re: mjera sebičnosti

Post by dalloway »

ček sad da malo porazmislim o ovom :mislim:
‎Ne blistam jer sam tako izabrala. Ne šepurim se jer volim tajne. Smijem se jer sam sretno biće. Kad šutim sa sobom se sastajem u tamnim hodnicima sebe i tada bi se trebala najviše bojati jer nagovorim se na svakojake bezobrazluke. Na sebe sam slaba.
User avatar
cube
penzionerka
penzionerka
Posts: 4124
Joined: 06 Jan 2012, 03:34

Re: mjera sebičnosti

Post by cube »

kad malo razmislim, svi moji partneri su mi govorili da imam dozu egoisticnosti i sebicnosti...sta mogu kad sam sama sebi na prvom mjestu :mislim:
*CAUTION: Spending more then a few minutes with me could lead to a VERY serious addiction
User avatar
InternalizedSickness
srednjoskolka
srednjoskolka
Posts: 91
Joined: 21 Nov 2011, 11:55

Re: mjera sebičnosti

Post by InternalizedSickness »

Mislim da nije sebično učiniti nekome uslugu ili pružiti pomoć zbog svog vlastitog osjećaja zadovoljstva... bilo bi grozno da se nakon takvog djela ne osjećam dobro. Ne zamaram se zapravo sebičnošću kao takvom. Naravno da su mi moje potrebe iznad tuđih - ipak sam njih najsvjesnija - ali isto kako ne volim da se mene ometa, nastojim ne ometati druge, i nastojim imati suosjećanja.
Npr. (zbog suosjećanja) mislim da je patnja krave važnija od toga da ja uživam u sladoledu, te ga ne kupujem jer je izravno povezan s mliječnom industrijom (koju ne želim financijski podržavati jer mislim da je grozna). Sebičnost je tu u tome što to činim zbog svog osjećaja; bez obzira čime je osjećaj izazvan (ovdje patnjom životinja), moje djelovanje se ipak svodi na zadovoljavanje vlastite savijesti i izbjegavanja loših osjećaja.
S druge strane, može me se vjerojatno smatrati sebičnom jer mi je viši prioritet obrazovati se nego hraniti beskućnike, kao i zato što me uopće ne zabrinjava što trenutačno imam takav sustav vrijednosti.
Die ganze Straße riecht nach Blut, doch es ist nichts geschehen.
User avatar
renata
penzionerka
penzionerka
Posts: 5102
Joined: 12 Apr 2010, 17:17

Re: mjera sebičnosti

Post by renata »

bilo bi zgodno da nas vlastita sebičnost-usrećuje.Tada bi imala smisao.
Kad god sam "proždrljiva"u vlastitoj sebičnosti-za,vrlo kratko vrijeme,uočim da nisam zbog tog euforično sretna.
User avatar
hellen_stewart
najpoželjnija forumašica
Posts: 15819
Joined: 31 Jan 2008, 11:36
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

Re: mjera sebičnosti

Post by hellen_stewart »

Trudim se da sebičnost svedem na minimalnu dozu,ma koliko želili da budemo nesebični ipak smatram da je u ljudskoj prirodi bez iznimke prisutna.
Mi nekog ljubimo ne zato sto sto tu ljubav zasluzuje potpunije i iskljucivije nego iko drugi,nego sto smo mi na tu licnost prosuli jedno svoje sunce koje ga je ozarilo i izdvojilo od sveg drugog naokolo na zemlji...
blebeta
vrtic
vrtic
Posts: 2
Joined: 14 Jun 2012, 20:57

Re: mjera sebičnosti

Post by blebeta »

.
User avatar
renata
penzionerka
penzionerka
Posts: 5102
Joined: 12 Apr 2010, 17:17

Re: mjera sebičnosti

Post by renata »

djurdja wrote:Na post me potaklo pitanje dalloway – „da li si sebična“. Na prvu sam htjela odgovoriti – nisam. No zapitala sam se zar ne nosimo svi mjeru sebičnosti u sebi? Iskreno, znam biti sebična. Kao sto znam biti i nesebična, misliti na sve druge, najmanje na sebe, pa i na štetu sebi. I znalo mi se to razbiti o glavu. I naučila sam iz toga nekad biti sebična. Nekad da bih udovoljila, a nekad da bih zastitila sebe ili svoju malu obitelj. No zanimljivo, nikad mi nitko nije rekao da sam sebična, ma koliko puta ja mislila da jesam. I pitanje je u kojoj mjeri smo sebični? U kojoj mjeri je dobro biti sebičan? Da li je umjerena doza sebičnosti izraz ljubavi prema sebi? Mora li sebičnost imati uvijek negativnu konotaciju? Mozemo li sebi priznati sebičnost i nositi se s time ili vise volimo misliti kako smo beskrajno nesebični.
citat"Dal je umjerena doza sebičnosti izraz ljubavi prema sebi?"

ne vjerujem da postoji umjerena doza sebičnosti,prije pretjerana sebičnost
al sebičnost sama po sebi je zatvoreni krug i ne baš ugodan.
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Post by fireandice »

blebeta wrote:.
Ukupno dva posta, zbirne sadržine dvije tačke, a korisničko ime "blebeta" i ostala nerazjašnjena pitanja o tajnama kosmosa i okenaskih dubina.
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: mjera sebičnosti

Post by Jelena-E »

Sebicnost je relativna u odnosu ni situaciju i mogucnosti valjda. Al sto vise mogucnosti imas da pomognes onda raste i broj onih kojima treba pomoci.
A pomagati ljudima koji su nam bliski i koje volimo je pomaganje vise zbog nas samih. Sve jedno nisam protiv toga. bolje je pomoci iz pogresnih razloga nego ne pomoci uopste.

Uvek me je pratila neka griza savesti zbog svega... neko se pozali nesto i ja uvek mislim da je na meni da nesto uradim po tom pitanju. Nekad jeste nekad i nije bas... Onda sam vremenom naucila da povucem granicu izmedju biti dobar i biti glup.
Mislim da svako prvenstveno treba da se izbori za sebe u bilo kom pogledu materijanom, emotivnom, svakakvom a onda kad ima vise no sto mu treba i kad moze i misli da prilika da pomogne nekome. Tako se vise ne opterecujem tom grizom savesti nego kad mi se ukaze prilika i mislim da treba da nesto uradim ja uradim i ne osvrcem se vise na to, zaboravim.
Samo onaj ko ima nesto moze da misli o davanju.
User avatar
naturale blonde
Hvar u srcu
Posts: 4672
Joined: 19 Oct 2009, 16:42

Re: mjera sebičnosti

Post by naturale blonde »

ne znam nikoga tko nije sebican
User avatar
Instinct
World of palpitation.
Posts: 22289
Joined: 28 Jul 2008, 17:48
Location: Saturn

Re: mjera sebičnosti

Post by Instinct »

Voljela bih da sam više nego što jesam. Puno više.
"Ali ipak uz mene se može, mada je neobično.
Sa mnom je čudno čak i umrijeti, jer ja se ne završavam. "
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: mjera sebičnosti

Post by Jelena-E »

Instinct wrote:Voljela bih da sam više nego što jesam. Puno više.
cemu to?
User avatar
Instinct
World of palpitation.
Posts: 22289
Joined: 28 Jul 2008, 17:48
Location: Saturn

Re: mjera sebičnosti

Post by Instinct »

Jelena-E wrote:
Instinct wrote:Voljela bih da sam više nego što jesam. Puno više.
cemu to?
Zaštiti sebe same :)
"Ali ipak uz mene se može, mada je neobično.
Sa mnom je čudno čak i umrijeti, jer ja se ne završavam. "
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: mjera sebičnosti

Post by Jelena-E »

Instinct wrote:
Jelena-E wrote:
Instinct wrote:Voljela bih da sam više nego što jesam. Puno više.
cemu to?
Zaštiti sebe same :)
Ja se vodim onom da se slicnosti privlace pa shodno tome se trudim da ne budem puno sebicna da bih takve slicne ljude privukla sebi i mogu ti reci da do sada i nije bas islo lose.
Al sta znam mozda tvoj sistem funkcionise al sam ja kukavica da probam tako nesto.
User avatar
renata
penzionerka
penzionerka
Posts: 5102
Joined: 12 Apr 2010, 17:17

Re: mjera sebičnosti

Post by renata »

kad smo već kod kukavičluka-nastojim biti manje sebična-
ne zbog tog što sam svjesna te pozitivnosti-nego se bojim u što sve će me pretvoriti
vlastita sebičnost.
Post Reply