Može li ljubav sve prebroditi

Lijepa ili ruzna iskustva koja zelite podijeli sa drugima.
Post Reply
User avatar
Jelena-E
Cuisine ala Jela
Posts: 4458
Joined: 02 Aug 2010, 04:33

Re: Može li ljubav sve prebroditi

Post by Jelena-E »

:hihi: :hihi: :hihi:
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Re: Može li ljubav sve prebroditi

Post by fireandice »

E da,
Jelena-E wrote: Što naravno ne znači da ti nemaš pravo na svoje mišljenje i svoj doživljaj ljubavi ili ti bilo čega u životu isto kao i ja ili bilo ko drugi. :)
ali, ono treba ih izbaciti u cirkus?
Znaš, vrlo je to bezobrazno. Prvo se ismijavati nečemu sa čim se ne slažeš, kao baciti jer je tebi smiješno, pa onda kao gluma tolerancije.
I onda će da ispadne da ja hoću da se svađam zato što neću da dopustim da me neko suptilno podjebava.

I neučtivo je ismijavati se nekome tek tako kao što ti činiš.
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Može li ljubav sve prebroditi

Post by ow »

fireandice wrote:TA tvoja je na neki način od označena kao ispravna? Zašto? Ili...? Šta?
ispravne su obje - tvoja za tebe a moja za mene.
I svaka od nas uziva posljedice SVOGA dozivjaja ljubavi.
Dakle ti konzumiras ljubav u tolikoj mjeri koliko si je sposobna konzumirati i koliko vjerujes da ona moze.

Posljedice moga misljenja konzumiram i uzivam ja, tako da je poprilicno glupo traziti od nekoga dokaz za nesto sto sama ne vidis.
Jer u krajnjem, da znas o cemu pricam ne bi ti trebali nikakvi vanjski dokazi. Imala bi ih u sebi.

No, kao sto rekoh - svi mi zelimo biti voljeni, ali je jako malo onih koji su odista sposobni voljeti.
Pa iz tog razloga proizlazi i nedostatak vjere da ljubav moze prebroditi sve.
Moze kad je ima - na zalost samo su je rijetki sposobni prepoznati, prihvatiti i cuvati :)
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Re: Može li ljubav sve prebroditi

Post by fireandice »

Ali činjenica je da čovjek kao biće nije svemoćan. Šta god da ga pokreće, on nije svemoćan.
Čovječanstvo nije svemoćno, pojedinac nije svemoćan, ma kakvi motivi se nalazili u njemu, pa i ljubav. Samim tim po meni ljubav nije svemoćna.
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Re: Može li ljubav sve prebroditi

Post by fireandice »

I kad izađeš iz okvira ličnih predstava o ljubavi.
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Re: Može li ljubav sve prebroditi

Post by fireandice »

Jedna je stvar kad su čovjekove sposobnosti u datim okolnostima takve da ukoliko ima odgovarajući motivišući faktor (u okviru ove teme ljubav) on tim sposobnostima može da ih modifikuje, a sasvim druga kada situacija prevazilazi čovjekove mogućnosti i onda se ne može optuživati da nema dovoljno ljubavi, volje, želje itd. Okolnosti mogu da nadvladaju psihičku energiju čovjeka toliko da on ne može da je ispolji svojim djelovanjem.
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Može li ljubav sve prebroditi

Post by ow »

fireandice wrote:Ali činjenica je da čovjek kao biće nije svemoćan. Šta god da ga pokreće, on nije svemoćan.
čovječanstvo nije svemoćno, pojedinac nije svemoćan, ma kakvi motivi se nalazili u njemu, pa i ljubav. Samim tim po meni ljubav nije svemoćna.
Pa smisao postavljene teme nije da li je ljubav svemocna tj. u smislu da li zaljubljen covjek moze skociti 720 metara u vis.

Tema je; "Moze li ljubav prebroditi sve" - a postavljena je u smislu "može li ljubav prebroditi sve prepreke koje stoje na putu ostvarenju te odredjene konkretne ljubavi ".
U konkretnom smislu se odnosilo na udaljenu ljubav izmedju osoba koje imaju djecu a jedna od njih je i u braku.

Dakle, ono sto takvoj ljubavi stoji na putu je:
osobni dozivlja svake (te konkretne) osobe prema tome sto znaci pojam ostvarenja ljubavi.
sposobnost svake (te konkretne) osobe da realnim mogucnostima prilagodi svoja ocekivanja
sposobnost svake (te konkretne) osobe da MI stavi iznad JA, ili da se izrazim balanlo -da obuzda svoj ego koji je u vecini slucajeva glavni egzekutor ljubavi.

Za te stvari uopce nisu neophodne natprirodne supermen vjestine. Dovoljno je malo rada na sebi i definiranje prioriteta unutar sebe.
Tko to nije u stanju - nije mu stalo do nikoga doli samo do sebe, pa se u tom smislu ne moze govoriti o ljubavi

Ako netko tvrdi da nekoga voli ali nema vremena, mogucnosti, strpljenja, hrabrosti, bla bla bla, da ceka realizaciju te ljubavi pa unaprijed odustane od iste neovisno o tome sto druga osoba osjeca - onda klinca ne zna sto je ljubav.
Takva osoba voli samo sebe, sama sebi je svrha i sto je najvaznije niti joj je do ljubavi stalo - niti ju je sposobna dati.

To je tema, a ne preskakanje kineskog zida skokom iz Lajkovca :cer:
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Re: Može li ljubav sve prebroditi

Post by Dodir_Svile »

U ku*ac, moram se slozit s ow. I to skoro od rijeci do rijeci :swo:

I iako su mi dosadasnji postovi fireandice u ovoj temi prilicno tuzni, moram se dijelom sloziti s ovim zadnjim. Ali to bi se odnosilo na scenarije tipa da je jedno od njih u logoru, a drugo, recimo, u medjunarodnoj svemirskoj postaji koja kruzi oko Zemlje. Pa cak ni tad, jer ce se logor mozda raspustiti, a Soyuz spustiti nazad na Zemlju.
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Može li ljubav sve prebroditi

Post by ow »

fireandice wrote:Okolnosti mogu da nadvladaju psihičku energiju čovjeka toliko da on ne može da je ispolji svojim djelovanjem.
Kada je ljubav u pitanju ne radi se o jednom čovjeku nego minimalno dva ( a neki vjeruju da može i više no ja u to ne bih ulazila).
Dakle ako OBJE osobe osjećaju stvarnu ljubav koja je opterećena preprekama, svaka od njih će poraditi NA SEBI da drugoj osobi olakša situaciju i da joj pruži maksimum koji date okolnosti omogućavaju.
Sve drugo su izmotavanja, izgovori i sebično izdrkavanje jedne (ili obje) strane.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Re: Može li ljubav sve prebroditi

Post by fireandice »

ow wrote:
fireandice wrote:Ali činjenica je da čovjek kao biće nije svemoćan. Šta god da ga pokreće, on nije svemoćan.
čovječanstvo nije svemoćno, pojedinac nije svemoćan, ma kakvi motivi se nalazili u njemu, pa i ljubav. Samim tim po meni ljubav nije svemoćna.
Pa smisao postavljene teme nije da li je ljubav svemocna tj. u smislu da li zaljubljen covjek moze skociti 720 metara u vis.
Ali ti se sa prva uhvatila baš ovoga:
ow wrote: jer ljubav u svojoj sustini jeste svemocna.
Zbog nje su se pokretali ratovi, prelazile planine, rusili zidovi...
Ma hajde...
(Jesi mislila na Trojanski, živo me zanima?)
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Re: Može li ljubav sve prebroditi

Post by fireandice »

ow wrote:
fireandice wrote:Okolnosti mogu da nadvladaju psihičku energiju čovjeka toliko da on ne može da je ispolji svojim djelovanjem.
Kada je ljubav u pitanju ne radi se o jednom čovjeku nego minimalno dva ( a neki vjeruju da može i više no ja u to ne bih ulazila).
Dakle ako OBJE osobe osjećaju stvarnu ljubav koja je opterećena preprekama, svaka od njih će poraditi NA SEBI da drugoj osobi olakša situaciju i da joj pruži maksimum koji date okolnosti omogućavaju.
Sve drugo su izmotavanja, izgovori i sebično izdrkavanje jedne (ili obje) strane.
Hajde se sad uhvati forme izražavanja kao kontraargumenta. Kao da ništa nisi rekla.
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Re: Može li ljubav sve prebroditi

Post by Dodir_Svile »

fireandice wrote: Ali ti se sa prva uhvatila baš ovoga:
ow wrote: jer ljubav u svojoj sustini jeste svemocna.
Zbog nje su se pokretali ratovi, prelazile planine, rusili zidovi...
Ma hajde...
Da, i?
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Re: Može li ljubav sve prebroditi

Post by fireandice »

Dodir_svile, ti si prosto neučtiva, nemam se šta objašnjavati s tobom.
postovi kakve ste ostavile ti i Jelena-E jer ne govore ništa.
Last edited by fireandice on 26 Jan 2013, 01:36, edited 1 time in total.
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Re: Može li ljubav sve prebroditi

Post by Dodir_Svile »

Zato sto sam rekla "Da, i?" :pd: Jer mi nije jasno je li ti aludiras da to nije tako (pa stoga ovo "Ma hajde...") ili sto.
The rockstar hands of a big butch dyke.
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Re: Može li ljubav sve prebroditi

Post by fireandice »

To se odnosi na tvoj prethodni post.
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Može li ljubav sve prebroditi

Post by ow »

fireandice wrote:Hajde se sad uhvati forme izražavanja kao kontraargumenta. Kao da ništa nisi rekla.
ne radi se tu o formi izrazavanja nego o sustini da su za ljubav potrebne dvije osobe.
jedna sama u tom smislu ne moze napraviti nista tj,. konkretno: ako jedna osoba nekoga voli iskreno i spremna je za nju uciniti sve, a druga se izmotava, navodeci milijun prepreka koje stoje na putu ostvarenja ljubavi, pa odrice mogucnost odrzavanja odnosa cak i online prodajuci muda pod bubrege kako je njoj to jako tesko i emocionalno ne moze podnijeti udaljenost i kojesta drugo kenj, ser, onda prva osoba iako mozda iskreno voli, ne moze napraviti nista iz prostog razloga jer ljubav nije obostrana.
Naime u takvim situacijama je jasno da druga osoba ne osjeca nista samo je preveliko govno jer iz svojih sebicnih razloga to ne zeli priznati, nego prvoj prodaje muda pod bubrege drzeci je tako u nekakvoj rezervi ili naprosto hraneci ego cinjenicom da netko tu pati za njom.

Ljubav dugorocno moze funkcionirati samo kao dvosmjerna cesta, njena uspjesnost jednako ovisi o OBJE osobe, tako da moje inzistiranje na mnozini nije samo puka forma izrazavanja.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Re: Može li ljubav sve prebroditi

Post by fireandice »

Za mene jeste samo forma izražavanja, zato što sam taj post napisala kao opšti princip.
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Re: Može li ljubav sve prebroditi

Post by fireandice »

Nemoj da pretjeruješ pa da ispadne da je trebalo da napišem.
fireandice wrote:Jedna je stvar kad su sposobnosti dva čovjeka u datim okolnostima takve da ukoliko imaju odgovarajući motivišući faktor (u okviru ove teme ljubav) oni tim sposobnostima mogu da da ih modifikuju, a sasvim druga kada situacija prevazilazi mogućnosti dva čovjeka i onda se ne mogu optuživati da nema dovoljno ljubavi, volje, želje itd. Okolnosti mogu da nadvladaju psihičku energiju dva čovjeka toliko da on ne može da je ispolji svojim djelovanjem.
Mrzi me da pišem sad tu sve varijetete. I to ti izađe na bukvalisanje zarad držanja svoga tokom rasprave.
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Može li ljubav sve prebroditi

Post by ow »

fireandice wrote:Nemoj da pretjeruješ pa da ispadne da je trebalo da napišem.
fireandice wrote:Jedna je stvar kad su sposobnosti dva čovjeka u datim okolnostima takve da ukoliko imaju odgovarajući motivišući faktor (u okviru ove teme ljubav) oni tim sposobnostima mogu da da ih modifikuju, a sasvim druga kada situacija prevazilazi mogućnosti dva čovjeka i onda se ne mogu optuživati da nema dovoljno ljubavi, volje, želje itd. Okolnosti mogu da nadvladaju psihičku energiju dva čovjeka toliko da on ne može da je ispolji svojim djelovanjem.
Mrzi me da pišem sad tu sve varijetete. I to ti izađe na bukvalisanje zarad držanja svoga tokom rasprave.
kao odgovor na tvoj citat citirat cu ovu izjavu dodira s kojom se (iako mi je to tesko priznati) slazem u potpunosti:
Dodir_Svile wrote:Ali to bi se odnosilo na scenarije tipa da je jedno od njih u logoru, a drugo, recimo, u medjunarodnoj svemirskoj postaji koja kruzi oko Zemlje. Pa cak ni tad, jer ce se logor mozda raspustiti, a Soyuz spustiti nazad na Zemlju.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Re: Može li ljubav sve prebroditi

Post by fireandice »

Bukvalisanje.
Ali evo:
Raspuštanje logora je posljedica svemoćnosti ljubavi ili je riječ o promjeni okolnosti?
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Re: Može li ljubav sve prebroditi

Post by fireandice »

Vi ste se uhvatile vremenski neodređene mogućnosti promjene okolnosti kao potvrde svemoćnosti ljubavi. Silno baš.
User avatar
fireandice
-
Posts: 6048
Joined: 29 Aug 2003, 17:00

Re: Može li ljubav sve prebroditi

Post by fireandice »

I još samo čekam odgovor kako će prava ljubav čekati. Jao.
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Može li ljubav sve prebroditi

Post by ow »

fireandice wrote:Bukvalisanje.
Ali evo:
Raspuštanje logora je posljedica svemoćnosti ljubavi ili je riječ o promjeni okolnosti?
Slazem se bukvalisanje - no ne s moje strane:

Raspustanje logora je promjena okolnosti, no ustrajavanje u ljubavi unatoc bezizglednim okolnostima koje ce se mozda promjeniti a mozda i nece je svemocnost ljubavi
.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
ow
forska nevista (jede blitvu)
forska nevista (jede blitvu)
Posts: 8212
Joined: 21 Nov 2002, 21:56
Location: Osijek u dusi (Zagreb me gusi)
Contact:

Re: Može li ljubav sve prebroditi

Post by ow »

fireandice wrote:I još samo čekam odgovor kako će prava ljubav čekati. Jao.
Zasto jao?

Ja sam cekala i cekala bih opet ako treba za ovo sto sad imam. Koliko god da se okolnosti promjene dok obje osjecamo ovo sto osjecamo nista nas emocionalno ne moze udaljiti, pa makar mene zatvorili u Ruandi a nju poslali na sjeverni pol. I nikada, ni mislju a kamo li djelom ne bih napravila nesto sto bi nju moglo povrijediti.
nedodirljiva wrote:ti mater kaj sam bedasta.. vec sam htela napisat kak me nervira kak nis ne kuzim procitat tu na blc.. a kad meni ono u profilu izabran albanski jezik.. bog te ubio.. koji sam ja bedak.. Image
User avatar
Dodir_Svile
butch Barbie
Posts: 6303
Joined: 22 Nov 2002, 17:35
Location: In The Meantime.

Re: Može li ljubav sve prebroditi

Post by Dodir_Svile »

fireandice wrote:I još samo čekam odgovor kako će prava ljubav čekati. Jao.
Zapravo, da. Jer ako nekoga volis istinski, onda ces ga/ju jednostavno voljeti gdje god i koliko god dugo se nalazis, raspustio se taj logor ili ne. A prava ljubav hoce to prebroditi, jer kad se logor raspusti ce ljubav jos uvijek biti prisutna.
I jos uvijek ne kuzim sta je u mom postu bilo neuctivo :ljutimse:
The rockstar hands of a big butch dyke.
Post Reply