Slovenija

Stanje svijesti u društvu je takvo da se zahtijevi neke manjinske grupe tumače kao luksuz. „U našoj zemlji je previše problema. Toliko nezaposlenih, gladnih. Sve više penzionera se hrani iz kontejnera. Ta priča o nekim gay pravima mora da sačeka neko drugo vrijeme“ parafraza je komentara (uz one koji pozivaju na nasilje i linč) uz tekstove (iako rijetke) o LGBT zajednici u BiH. U anketi urađenoj za potrebe ovog teksta, od 80 ispitanika/ca, njih 40 je odgovorilo da „imamo preče probleme od tih specijalnih prava za LGBT osobe“. Ispitanici/ce su iz studentske populacije, uzrasta od 18 do 25 godina. Iako je značajan broj onih koji bi LGBT osobe radije tukli nego im omogućili prava, u javnoj sferi se često ističe da je riječ o posebnim pravima.

Zlatiborka Popov MomčinovićRaznorazne podjele u BiH nisu nikakva novost pa je takav uticaj na sferu ljudskih prava logična posljedica sistema u kome je uvijek nešto bitnije. Nekad je to „vitalni nacionalni interes“ a nekad prava manjinskih grupa. „Nema svijesti da su ljudska prava povezana, i da je kršenje nekog prava povezano sa kršenjem nekog drugog prava, i da će vjerovatno lančano doći do kršenje različitih prava“, kaže mr sociologije Zlatiborka Popov Momčinović. Ona pojašnjava da u kontekstu našeg društva koje je suočeno sa siromaštvom, sve težim rješavanjima egzistencijalnih pitanja lako dolazimo u situaciju da su nečija ljudska prava „luksuz“. “Bez kritičke javnosti koja je spremna da reaguje na diskriminaciju mnogi, koji jesu žrtve diskriminacije, nemaju snage da krenu u borbu protiv toga“, ističe mr Popov Momčinović. Da u našem društvu itetako postoji svijest da se radi o „specijalnim“, „posebnim“ pravima koja možda treba omogućiti kad se riješe „prioriteti“ slaže se i predsjednica Omladinskog savjeta Istočna Ilidža Aleksandra Tolj. „Primjećujem kroz rad sa našim volonterima/kama da se često događa „podjela“ prava na one prvog i one drugog reda.“ kaže ona. Ističe da ti srednjoškolci/ke ideje o podjeli prava stiču ili kroz medije ili u školama. „Dešavalo se da volonteri/ke kažu da su učili o tome da je nečija seksualna orijentacija bolest i naprosto ne shvataju zašto društvo mora biti otvoreno i za tu populaciju“, kaže Aleksandra i dodaje da kroz različite edukacije ipak dođe do promjene ovih stavova. Prema njenim riječima, rad sa mladim je ključan za prevazilaženje ove situacije. „Iako često kažu da je naša omladina apatična ja se ne slažem sa time. Uz trud i zalaganje da se mladima predstavi drugačija slika o manjima od one na koju su naučeni, mogu se napraviti promjene“, zaključuje Aleksandra Tolj.

Da mladi predstavljaju važan društveni faktor kad je riječ o stvaranju društva ravnopravnosti slaže se i mr Popov Momčinović. Ističe da je promjena društvene svijesti dug iAleksandra Tolj mukotrpan proces koji zahtijeva izuzetnu angažovanost različitih društvenih aktera/ki u svim sferama. Mr Popov Momčinović misli da „naša zemlja mora da uči iz pozitivnih iskustava Evropske unije i drugih ukoliko želi da bude pravedno društvo, istinska politička zajednica jednakih a ne puka, rasuta, obespravljena etnička masa kojom se svakodnevno manipuliše i koja se gotovo na svakom koraku diskriminiše.“ O tome od koga se najviše očekuje u ovom procesu, ona kaže da svi imamo ulogu u procesu borbe protiv diskriminacije jer svi smo mi u nekom pogledu „drugačiji“. Upravo ovakav vid promišljanja će uticati na to da se izbriše ta podjela ljudskih prava koja se odomaćila kod nas. „Nosioci tih društvenih promjena su svakako civilno društvo, kao kreativni i alternativni diskurzivni prostor, kritička inteligencija, angažirani umjetnici i umjetnice, i naravno mladi, čija je energija i entuzijazam izvor koji nam svima daje snage“, zaključuje mr Popov Momčinović.

Film

Projekcija filma "Fine mrtve djevojke"
fine mrtve djevojke
05 Lipanj 2014 2640
Povodom pride tjedna, sljedeći utorak (10.06.) u LGBT Centru Zagreb prikazat će se film Fine mrtve djevojke, a u četvrtak (12.06.) LGBT centar ugostiti će glumice iz istoimene predstave dramskog k...
Robert de Niro: Moj život sa gej ocem
Robert de Niro
29 Svibanj 2014 2147
Čuveni holivudski glumac Robert de Niro otvorio je dušu i za magazin “Aut” govorio o svom pokojnom ocu o kome je snimio i dokumentarni film.
Prikazivanje dokumentarnog filma o LGBT obiteljima u klubu MaMa - nedjelja 22.12.
Prikazivanje dokumentarnog filma o LGBT obiteljima u klubu MaMa - nedjelja 22.12.
19 Prosinac 2013 2503
U nedjelju 22.12.2013. u 18h će se u klubu MaMa (Preradovićeva 18) prikazivati dokumentarni film Right2Love koji prikazuje život LGBT obitelji u šest država Europske unije. U filmu LGBT roditelji...

LEZdarije

10 stvari koje nikada ne biste trebali reći lezbijki
Vrišt
19 Svibanj 2010 7022
10. Sve lezbijke samo žele biti muškarci Ne žele! Mi smo žene koje žele biti sa ženama. Ko je rekao išta o muškarcima? Muškarci imaju penis, pa što? Nije da se ne mogu prošetati par stanica...
45 načina da se rešite sastanka na slepo.
maca
05 Kolovoz 2009 4847
1. Tokom večere, štitite svoj tanjir nožem i viljuškom tako da odajete utisak da ćete ubosti svakog ko posegne za vašim tanjirom, pa makar to bio i konobar.2. Pokupite sve slanike sa okolnih sto...
Ako ste buč, u vezi sa famicom i želite da potraje:
Ako ste buč, u vezi sa famicom i želite da potraje:
15 Srpanj 2009 4765
1. Nazivajte je.2. Ne lažite.3. Ako će vam izlazak biti zabavan, pozovite i nju.4. Ukoliko će vaš izlazak uključiti i striptizete, ne zaboravite pravilo sa bazena "Bez dodirivanja".5. Tačan odgo...

Oni o nama

Budući politolozi/ginje su nedovoljno upućeni
politolozi
07 Svibanj 2015 1742
u problematiku ljudskih prava Tražeći informaciju više, kao budući saradnik portala Lgbt.ba, o položaju LGBT osoba u Bosni i Hercegovini, najčešći termini koji se pojavljuju u izvještajima, m...
Željka Markić nakon dobivene bitke izgubila rat
Markić
06 Kolovoz 2014 2464
Ni danas nije potpuno jasno zašto je Željka Markić odlučila postati dio javnoga života u Hrvatskoj te najznačajnija vjernica za Katoličku crkvu od devedesetih godina naovamo upravo zahvaljujuć...
Tolerancijom prema gay pravima odlikuju se razvijene sredine
Petrić
23 Siječanj 2014 2377
One sredine koje su na nedavnom referendumu o braku glasale "protiv" (Istra, Rijeka,Varaždin...) su razvijenije, naspram sredina koje su glasale "za". Sve to ide u prilog teoriji poveznice društveno...

Za žene 50+

Nekad i sad
lesbian party
04 Lipanj 2010 6467
Sad: U noćnom klubu gužva. U obilju žena raznih dobnih skupina muškarci se mjere promilima, a prisutni su isključivo u svojstvu osoblja. Na ulazu plakat s naznakom Ladies Only. A ženeeeeee. Ima...
Generacija u procjepu
Starije lezbijke
20 Svibanj 2010 3314
Zašto baš 50+?Površno gledano moguće zato jer jedna 50+ lezba ima veliki utjecaj na ovoj stranici pa joj se eto prohtjelo pisati i objavljivati tekstove o svojoj generaciji.
Možete li izbeći upadanje u "anti-aging" zamku?
aging
13 Srpanj 2009 4177
Nemam nameru pokušavati da se 65 izgledam kao da mi je 25.
FacebookTwitterDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksLinkedin

Lezvezarije Gilde M.

 

Izložba Tine Antolić

Pogled s BaLConn-a