Jučer je svekoliko hrvatsko pučanstvo dobilo novu igračku, rekla bih kost za glodanje, koja bi ih trebala zabaviti da ne primjete kako u džepu imaju sve manje novaca, na stolu sve manje hrane a mnogi i sve manje kvadrata.
Porezna uprava je objavila listu dužnika:
Pravne osobe oznad 300.000 kuna
Fizičke koje obavljaju neku djelatnost iznad 100.000 kuna
i fizičke osobe građani iznad 15.000 kuna
Popis je ogroman, više od 100.000 imena fizičkih i pravnih osoba i vrtoglave cifre koje zajedno čine dug oko 50 milijardi kuna.
No što smo time dobili?
I što smo pri tome saznali, a što prije nismo znali?
Na vrhu popisa dužnika tvrtka Tempo sa skoro 300.000.000 kuna duga.
Tvrtka u 93,88% -tnom vlasništvu Mirovinskog fonda, dok 1,66% ima Fond za privatizaciju, 4,44 % radnici a 0,02 % invalidi domovinskog rata.
Država duguje državi 300 milijuna kuna, godinama gomilajući gubitke koje institucije toleriraju.
Uvidom u Sudreg o navedenm poduzeću možemo doznati zanimljive informacije:
Temeljni kapital firme je 60.795.200,00 kuna, no kako se misteriozno temeljni kapital smanjio na samo 20% prijašnje vrijednosti vidi se u odjeljku Promjene temeljnog kapitala:
1. 27.6.1997 - Odlukom Glavne skupštine smanjen temeljni kapital sa 343.396.300,00 kn na 182.385.600,00 kn - objašnjenje "pogreška pri obračunu valutnog tečaja"
2. 22.05.1998 - Odlukom Glavne skupštine korigirana je vrijednost dionice koja je sa 300 kuna smanjena na 200 a temeljni kapital sa iznosa od 182.385.600,00 kuna na iznos 121.590.400,00 kuna
3. 16.11.2001. Temeljni kapital društva smanjen je temeljem Odluke Glavne skupštine društva sa 121.590.400,00 kuna na 60.795.200,00 kuna
Iz tih podataka vidljivo je da se odlukama Glavne skupštine (državne vlasti) temeljni kapital najvećeg poreznog dužnika u državi smanjio za više od 80%.
U odjeljku Zabilježbe možemo vidjeti sljedeće:
20.04.2012 - pokreće se stečajni postupak koji se
02.05.2012 - OBUSTAVLJA
Izvor: Sudski registar RH
Tempo d.d. trenutno zapošljava 288 radnika, što znači da je dug Poreznoj upravi više od milijun kuna po zaposlenom.
Izvor: BizNet
Za objektivniju procjenu stanja u toj državnoj firmi potrebno je napomenuti da nagomilani gubitak iznosi više od 200.000.000 kuna iznad visine temeljnog kapitala.
Izvor - RGFI servis Fina-e
Svakome tko želi biti iole objektivan jasno je da to nije kompletna društvena šteta koja stoji iza poslovanja Tempo d.d.
Na popisu dužnika sigurno ima mnogo kooperanata koji su se na popisu našli zahvaljujući nenaplaćenim potraživanijma od Tempa i ostalih sličnih primjera.
Mirjana Krizmanić u današnjem Novom listu kaže:
»Sramit će se, međutim, mali obrtnici, stjerani u kut, koji su pošteno obavili svoj posao, ali im on nikad nije plaćen. Ipak, oni su strpani u isti koš s onima koji duguju milijune jer su bahati. Nažalost, u Hrvatskoj je uobičajeno da se ljudi srame kad su pošteni, a djeca se prema takvim, poštenim roditeljima, odnose s prezirom, priželjkujući da i njihovi roditelji, pa kako god, budu puni para«, ističe Krizmanić.
...i ja se u potpunosti slažem s njom.
Novi list
Ako se samo prisjetimo otimačine koju drugi dužnik na listi, HRT, zadnjih godina provodi ovrhama nad građanima u suradnji s Hanžekovićem, Lekom i još jednim povlaštenim odvjetnikom kojem sam zaboravila ime, naplaćujući troškove ovrhe koji višestruko premašuju ukupni iznos duga i blokirajući svakih 6 mjeseci račune desecima tisuća građana, nije teško zaključiti u kojem smjeru ova država ide.
Za ovu temu, ono što najviše iritira su izjave dužnosnika iz redova aktualne vlasti.
Linić kaže: – "Bivša garnitura svojim prijateljima nije htjela naplaćivati poreze, oni su širili nedisciplinu" a ja se s pravom pitam što je radila oporba za to vrijeme?
Primali su saborske plaćice, izbjegavali sjednice, žderali jeftino u saborskom restoranu i koristili sve povlastice koje su financirali isti oni građani koji sada snose najveći teret ovog bezvlašća i kriminala.
Ravnateljica porezne uprave Nada Čavlović Smiljanec u izjavi Večernjaku, unaprijed amnestira zaposlene u PU (iz čijih redova je i ona sama) prebacujući lopticu odgovornosti na političare iz garniture bivše vlasti.
Ne kažem da oni nisu krivi, no to što se događalo ne bi se moglo dogoditti da im oporba, zaposleni u poreznoj upravi, državni odvjetnik sa svojom ekipom i korumpirano pravosuđe nisu držali lojtre.
Bivša vlast je bivša, a ovi koji su sadašnji nemajući muda da se suoče s popljačkanim narodom koji i dalje sustavno pljačkaju, nemajući uopće volje procesuirati kriminalce koji su popljačkali ovu jadnu državu, dalje pokrivaju i prikrivaju kriminal nastojeći odgovornost za sva sranja prebaciti na teret građana.
Objavili su listu, ali ne i ideju kako te dugove misle naplatiti.
Linić se nada da će samo objavljivanje liste pospješiti naplatu.
Hoće, kod onih malih koji su već ionako zajebani jer su u dugovanje i dospjeli zbog neplaćanja ovih velikih.
Hoće, kod onih koji su poslovali na bijelo i na taj način stvorili dug koji zbog nenaplaćenih potraživanja više nisu mogli platiti.
Mnogi od njih će možda prodati svoju imovinu (ako je imaju) da bi se maknuli sa stupa srama.
No kako Linić misli naplatiti dug onima koji srama nemaju?
Kako ga (i od koga) misli naplatiti od državnih firmi?
Kako ga naplatiti od Jadrankamena, Montera, Dalmacijavina, OLT-a, Gramata i sličnih čiji su vlasnici lovu odavno strpali u vlastite džepove?
Hoće li država zaplijeniti Drpićevu kuću kako bi naplatila porez koji duguje Jadrankamen, pod obrazloženjem da je Drpić mrčnuo dva bloka kamenja za ogradu?
Svi mi plaćamo 2 % PDV-a više zato jer država nije državi plaćala porez, jer država nije podmirivala svoje obveze prema poduzetnicima, jer država nije procesuirala kriminal, jer država godinama viče "Drž'te lopove" upirući prstom uvijek u one druge, koje neće procesuirati.
Svi mi plaćamo skuplju struju, plin, vodu i sve ostalo zato jer država nema muda zarezati u SVOJE METASTAZE.
Dopi*dilo mi je živjeti u društvu u kojem se kriminalci švercaju u tramvaju, nose u džepu dva jointa marihuane ili prodaju tri šteke švercanih cigareta na tržnici, dok ugledni građani grabe milijune kuna bez ikakvog srama pod patronatom države i cijele bulumente onih koji su sve ove godine primali plaću za svoj nerad.
Počevši od saborskih zastupnika, državnog odvjetništva, zaposlenih u PU i drugim javnim institucijama koje su morale reagirati da do ovoga ne dođe.